Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Comprimare video

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tandy

tandy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.08.2003
Salutare.
E pentru prima oara cand scriu aici si sper sa gasesc niste raspunsuri bune pentru ceea ce doresc sa aflu.
Sunt incepator in ale editarii video.Mi-am cumparat o camera video Sony DCR-TRV145 Digital 8.
Am o placa de captura Pinnacle DV Plus (IEEE 1394).Placa a venit cu Pinnacle Studio 8.5.
Calculatorul este un XP 2200+,512 RAM, hdd 80Gb,video 64Mb.
Captura o fac la calitate maxima (fara pierderi)-calitate DV(mai pot captura mpeg si prewiev).Sunt foarte mari fisierele de captura.
Pentru 2 ore si jumatate de captura imi ocupa vreo 40 Gb.Pana acum am facut comprimarea in format video-cd direct pe cd si
in format mpeg1 (352x288).Am reusit sa bag pe 2 cd-uri cele 2 ore si jumatate dar in format video-cd (bunicica imaginea dar nu ceea ma asteptam).
La comprimare Studio 8 are tot felul de codecuri printre care si DIVx 5.05 pe care-l am instalat eu in calc, dar nu mi-l comprima la marimea dorita (1 pass).
Ce-ar trebui sa folosesc pentru a comprima aceste 2 ore jumatate de filmare pe 2 cd-uri, si imaginea sa fie buna?
Reusesc cu vreun divx?Cum se procedeaza.
Multumesc mult.

#2
dabija

dabija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.06.2003
Eu am capturat materialul filmat (o caseta miniDV de o ora) pe HDD - fisierul rezultat, un .avi de aprox.14 GB, a fost incarcat in VirtualDub 1.5.2. si comprimat cu DivX Pro 5.02 cu urmatoarele setari: - Variable bitrate mode = 1 pass; Encoding bitrate 1250; Use Quarter Pixel + Use GMC + Use bidirectional Encoding; Keyframe max. interval = 250 , scene change threshold 50%;
Pre processing source = normal; Psychovisual Enchancements = normal; All frames progressive + basic video deinterlace; Performance/quality = Slowest; Audio compression
MPEG Layer 3 128 kbits/sec, 48.000 Hz stereo-16kKB/s. ...
Procesarea a durat aproape 4 ore (3:50) si a rezultat un fisier de aprox 685 MB adica atat cat sa intre pe un CD. Pentru al face compatibil SVCD am folosit TMPGenc. Plus 2.5 cu urmatoarele setari: VBR standard format; Video Constant quality 1250 kbits/sec, quality 100, max. bitrate 1350, min. bitrate 800; Motion search precision = High quality(slow); Full screen (keep aspect ratio). Procesarea a durat 3 ore asa ca dupa aprox. 8 ore am avut un fisier numai bun de scris cu NERO pe un SVCD ... si culmea e ca merge si pe calculator si pe un DVD Player la o calitate buna spre foarte buna.  Mai joacate si tu cu setarile la VirtualDub si TMPGenc pe o bucata mai mica pana cand esti multumit de calitate.

#3
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Odata m-am "jucat" si eu cu comprimarea semnalului DV, si nu am reusit sa "conving" DivX sa-mi scoata ceva ca lumea. Am incercat atunci cu WME (Windows Media Encoder) 9 beta parca, si cred ca am obtinut cele mai multumitoare rezultate. Pentru DivX iti recomand sa "muncesti" si sa faci 2 treceri, deci bitrate variabil, si ar trebui sa obtii o calitate mai buna in high motion, si o rata de compresie de asemeni mai buna.
Success

#4
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Dabija cu ce PC a stat atit...nu de alta dar banuiesc ca ai un PC destul de rapid...am incercat ceva asemanator si timpul era dublu fata de tine...:(

#5
dabija

dabija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.06.2003
AIWAMAN ... P4 / 2,4Giga, Placa de baza ASUS P4B533, 512 RAM ,
HDD-80/7200 rotatii, placa grafica GeForce 4Ti 128 ...

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
la comprimare nu prea conetaza nimic altceva decat CPU...si utilizatorul daca stie sa faca treaba k lumea.
nu de alta, dar poti sta de 3 ori mai mult si sa iasa treaba de 2 ori mai slaba

#7
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
OK deci cat mai potent calculatorul!

#8
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.06.2003
dabija, si cu ce ai facut captura video de pe caseta pe hdd? ce program ai folosit, si ce setari? Thanks

#9
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
cum aflu ce rezolutie are?

#10
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.06.2003
Deschide filmu cu BSplayer si ala iti spune ce rezolutie ai :)

#11
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
OK

#12
dabija

dabija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.06.2003
MuMiA  - Eu am facut captura si cu premiere 6 si cu 6.5 si cu Dvio ... rezolutie PAL standard.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate