Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 

City break in Barcelona?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 Calypsso, on 14 martie 2022 - 23:02, said:

am o gramada de prieteni care tot fac asa zis "city brake" in 300,400 euro maxim, eu nu am gasit asa ceva in banii astia.

Ma gandeam ca poate ma puteti ajuta, mai exact asa dori sa fac un city  brake in Barcelona din Timisoara din data 8 aprilie pana in 10 aprilie , adica 2 nopti, cu tot cu zbor, ma puteti ajuta cu ceva informatii? unde si cum sa  caut intr-un pret cat de cat acceptabil..
Mai schimba prietenii ca te cam mint ;-)

Ca sa fim fairplay: una este sa zbori la Milano (ai zbor direct din Timisoara si au fost la preturi de 150 lei, dar cumparate cu multe luni inainte).Zborurile de Barcelona au fost mereu scumpe, mai ales de pe Timisoara. Doar zborurile eventual te duc la 400 euro dus-intors pentru 2 persoane.

Acum 3 ani noi am gasit cel mai ieftin din Budapesta al vreo 120 euro cu lufthansa (Bud-Munich-Barcelona). Wizz care era direct avea preturi duble, cam 200 euro dar fara escala.

Cazare ok - daca tot vrei sa ii faci o surpriza sotie nu o duci in orice "buda" de locatie - o sa te coste minim 100 euro/noapte. Plus plimbarile pe acolo, mancarea, etc te mai duc la 100 euro/zi.

=> buget necesar pt Barcelona: 300 euro avion + 200 euro cazare + 200 euro cheltuieli = 700 euro.

La banii doriti de tine mai repede mergeti cu masina la Budapesta intr-un city break! Biletele de avion asa din scurt vor fi scumpe oriunde + cu nebunia asta cu Rusia s-au scumpit toate biletele de avion cu cel putin 30% fata de acum 3-4 saptamani.

#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,482
  • Înscris: 17.04.2006

 Calypsso, on 15 martie 2022 - 00:07, said:

Am inteles, am sa mai ma uit in stanga si dreapta, pana acuma am gasit cat de cat ceva degent, mai am o intrebare, in Romania stim clar ca nu mai "exista" pandemie, dar in barcelona(spania) se cere vaccin?
http://www.mae.ro/node/51930

Nu prea le ai cu internetul se pare.
City break ieftin faci in functie de cum gasesti reduceri/zboruri ieftine.
City break scump faci exact in data in care vrei.

#21
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Namidee, on 14 martie 2022 - 23:41, said:

Roma...preturi mult mai ok fata de Barcelona

De pe ce site sunt printscreen-urile?

Edited by Piscopescu, 15 March 2022 - 08:54.


#22
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Initiatorul trebuie sa invete cum sa caute sa iasa ieftin. Si sa fie flexibil.

In general din Timisoara, te uiti la zboruri pana in Bergamo. Si acolo schimbi.
Eu asa am gasit acu 3 zile bilete la 80 de euro de persoana din TImisoara spre Lisabona cu schimb la Bergamo, dus intors. In perioada de Pasti.

Daca intri pe vola si pui Timisoara - Barcelona, nu merge, adica nu merge sa scoti ieftin.
Altceva , citybreak cu 400 de euro.... 2 persoane...
Alta chestie, la destinatii asa de indepartate nu merge sa gasesti ideal plecare vineri dupa/masa - sambata dimineata si intors dumincia seara, foarte rar gasesti.

Succes. Ideea ta de surpriza e faina, doar ca nu e asa usor cum credeai, nu e de genu add to cart " city break barcelona" 300 de euro - 2 persoane. E de munca pentru rezultatele acestea si nu e pentru toata lumea.

#23
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Din Timisoara este zbor wizz direct la Barcelona, e varianta cea mai rapida de ajuns. Preturile sunt mici in extrasezon sau daca biletele sunt luate din timp.

Daca vrei sa mergi doar un week-end iei varianta cea mai rapida ca sa nu stai mai mult pe drum decat la destinatie.

Edited by mdt, 15 March 2022 - 10:11.


#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.11.2002
10 aprilie pica Floriile la catolici anul acesta, nu cred ca e perioada cea mai buna.
Poate la anul, poate mai din timp de pregatit astfel de surpriza...

#25
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Si mie mi se pare mai realizabila o vizita in Italia, unde chiar ai ce vedea cam oriunde; ajungi mai repede, probabil si costuri mai mici. Chiar si Bergamo, pentru 2 zile, e foarte placut, mie mi-a produs o surpriza foarte placuta orasul. Nu mai zic ca poti da o fuga la Milano cu trenul, sau la Como, desi nu prea e timp.

M-am uitat la Wizz, Timisoara-Bergamo, pe 9 apr - 45 lei, Bergamo-Timisoara, pe 11 apr, 59 lei, fara bagaj de cala.

Edited by kerkyra, 15 March 2022 - 11:41.


#26
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 qew, on 15 martie 2022 - 09:56, said:

In general din Timisoara, te uiti la zboruri pana in Bergamo. Si acolo schimbi.
Eu asa am gasit acu 3 zile bilete la 80 de euro de persoana din TImisoara spre Lisabona cu schimb la Bergamo, dus intors. In perioada de Pasti.
Asa iesi cel mai ieftin, dar... si cel mai riscant! Daca se intampla ceva cu unul din cele doua avioane (si ai sanse reale sa se intample), daca si daca => cel mai scump city break ever! Doar cine a patit vreodata chestia asta (sa ramana uitat in aeroportul de conexiune pentru ca companiilor low cost nu le pasa de tine) intelege ;-)

Decat sa merg cu low cost cu 80 euro (fara bagaje, cu boseta in brate, fara nici o siguranta) eu prefer 150 euro cu o companie de linie si la care stii ca nu dormi cu zilele prin aeroporturi sau iti platesti singur alte bilete!

#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Xman_ghio, on 15 martie 2022 - 11:32, said:

Asa iesi cel mai ieftin, dar... si cel mai riscant! Daca se intampla ceva cu unul din cele doua avioane (si ai sanse reale sa se intample), daca si daca => cel mai scump city break ever! Doar cine a patit vreodata chestia asta (sa ramana uitat in aeroportul de conexiune pentru ca companiilor low cost nu le pasa de tine) intelege ;-)

Decat sa merg cu low cost cu 80 euro (fara bagaje, cu boseta in brate, fara nici o siguranta) eu prefer 150 euro cu o companie de linie si la care stii ca nu dormi cu zilele prin aeroporturi sau iti platesti singur alte bilete!

Depinde unde vrei sa mergi, si de distanta dintre zboruri. Daca ai 6-8h intre ele ar trebui sa fie de ajuns. Insa 8h intre zboruri pentru un weekend mi se pare oarecum mult, nu merita dupa parerea mea.
La Citybreakuri eu spun ca exista unele reguli nescrise, daca vrei sa iesi relativ ieftin:

1. Nu mergi in citybreak de vineri pana duminica-luni, atunci vor toti. Poti in schimb cauta joi-sambata sau sambata-marti, sansele sa gasesti ceva decent ca pret cresc considerabil.
2. Cand cauti solutii, nu ai date fixe, pe langa flexibilitatea de mai sus trebuie sa stii ca dpdv al climei mediterannene nu e mare diferenta intre perioada noiembrie-decembrie si februarie - martie. Caut ce iti convine si alegi ce te avantajeaza.
3. Bagajul de cala trebuie scos din ecuatie.
4. Flexibilitate mare la alegerea destinatiilor. In aprilie e scump la Barcelona, asta e, treci peste... e bine si la Roma, Paris sau  chiar alte destinatii mai "exotice" gen Riga, Cracovia etc. Eu, de exemplu, n-as da niciodata pentru 2 zile Bari sau Palermo pe Barcelona, un oras mare in 2 zile s-ar putea sa insemne mai multa bataie de cap decat city-break.
5. Fii flexibil cu aeroportul de plecare/destinatie. Daca tot vrei sa ajungi la Barcelona s-ar putea sa gasesti zboruri de pe aeroporturi mai departate de Timisoara (gen Arad, Oradea, Budapesta) sau spre alte aeroprturo din Spania (parca Girona e aeroport secundar Barcelona, El Prat e principal).

Ideea e ca flexibilitatea e cheia.

#28
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 02.06.2021

 Piscopescu, on 15 martie 2022 - 08:54, said:



De pe ce site sunt printscreen-urile?

Skyscanner

#29
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 mdt, on 15 martie 2022 - 10:11, said:

Din Timisoara este zbor wizz direct la Barcelona, e varianta cea mai rapida de ajuns. Preturile sunt mici in extrasezon sau daca biletele sunt luate din timp.

Daca vrei sa mergi doar un week-end iei varianta cea mai rapida ca sa nu stai mai mult pe drum decat la destinatie.

Ok, Avion e vineri seara - decent.
Doar ca intoarcerea este luni seara. Inseamna o zi de concediu necesara + 3 nopti de cazare. Iar preturile ajung la 150 de euro de persoana. 300 in total + 200 cazarea(minim) si deja ajungi la 500 de euro. Mai bagi 100 de euro pe zi buget ca si costuri si ajungi la 800 de euro minim. Asta in cazu in care vrei sa si te simti bine, ca asa pe ieftineala poti si cu 10 euro pe zi. Te plimbi pe jos moca si manci conserve cu fasole.

 Xman_ghio, on 15 martie 2022 - 11:32, said:

Decat sa merg cu low cost cu 80 euro (fara bagaje, cu boseta in brate, fara nici o siguranta) eu prefer 150 euro cu o companie de linie si la care stii ca nu dormi cu zilele prin aeroporturi sau iti platesti singur alte bilete!

Eu pentru concedii prefer sa merg cu 20 de euro maxim, si sa fiu flexibil sa imi asum riscurile. Pe termen lung economisesc mai multi bani decat o eventuala incurcatura.

 giuliani, on 15 martie 2022 - 12:55, said:


4. Flexibilitate mare la alegerea destinatiilor. In aprilie e scump la Barcelona, asta e, treci peste... e bine si la Roma, Paris sau  chiar alte destinatii mai "exotice" gen Riga, Cracovia etc. Eu, de exemplu, n-as da niciodata pentru 2 zile Bari sau Palermo pe Barcelona, un oras mare in 2 zile s-ar putea sa insemne mai multa bataie de cap decat city-break.

Best advice. Un oras mare in 2 zile te oboseste si nici nu faci mare lucru in el.  Apuci doar sa faci 2-3 poze pe centru, manci si bei de 2 ori si cam aia e tot. Si eventual un muzeu bagat acolo sa fie. Mai ales daca se merge pentru prima data.
City break de 2 zile as face doar in orasele in care am fost deja, si stiu exact ce vreau, unde vreau si e stress free cunoscand deja locul.

Edited by qew, 15 March 2022 - 14:54.


#30
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Aici ofertele city break facute de agentii.

https://www.infoturism.ro/last-minute/

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,950
  • Înscris: 14.08.2007

 Calypsso, on 14 martie 2022 - 23:50, said:

Acuma m-ati pus pe ganduri si la faza cu Italia, dar acolo nu stiu de ce nu prea ma atrage... nu zic ca nu este frumos..
Distanta mai mica = pret mai mic de obicei, de aia de obicei biletele de Italia sunt mai ieftine decat cele de Spania. Personal prefer Roma/Florenta/Venetia in locul Barcelonei ... dar toate patru mi-au placut ... si mancarea italiana imi place mai mult decat cea spaniola, istoric vorbind ai mult mai multe de vazut la Roma decat la Barcelona (Forum, Coloseum, Panteon), muzeele sunt clar mai tari (Vatican in primul rand), operele de arta mai celebre (in primul rand Michelangelo dar si Rafael/Bernini/etc), pietele sunt mai faine (Navona, Campidoglio, Trevi, etc) ... 300-400 de euro e un buget cam mic pentru Barcelona cu tot cu avion.

Iar Florenta e clar unul dintre orasele mele preferate ... desi in Roma ai mai multe de vazut pe ansamblu, dar Florenta imi place ceva mai mult decat Roma.

 qew, on 15 martie 2022 - 14:56, said:

Un oras mare in 2 zile te oboseste si nici nu faci mare lucru in el.  Apuci doar sa faci 2-3 poze pe centru, manci si bei de 2 ori si cam aia e tot. Si eventual un muzeu bagat acolo sa fie. Mai ales daca se merge pentru prima data.
City break de 2 zile as face doar in orasele in care am fost deja, si stiu exact ce vreau, unde vreau si e stress free cunoscand deja locul.
Sau nu iti propui sa vizitezi tot, vizitezi si tu o parte si gata.

Edited by utopium, 15 March 2022 - 18:46.


#32
adanulea

adanulea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.09.2021
Arunca un ochi la astia.

https://travelator.r...an=aprilie-2022

#33
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Ger0nimo, on 15 martie 2022 - 15:49, said:

Aici ofertele city break facute de agentii.

https://www.infoturism.ro/last-minute/

Pt citybreakuri orice agentie romaneasca zboara cu wizzair in orice oras din Europa. In plus, la alegerea hotelului ai de multe ori pe booking alegeri mai bune si mai multe decat iti ofera agentia. Eu nu vad niciun motiv pt a rezolva treaba asta printr-o agentie.
Dar poate pt omul nostru sa fie o solutie, nu pare sa se descurce singur.

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 utopium, on 15 martie 2022 - 18:49, said:

Distanta mai mica = pret mai mic de obicei, de aia de obicei biletele de Italia sunt mai ieftine decat cele de Spania. Personal prefer Roma/Florenta/Venetia in locul Barcelonei ... dar toate patru mi-au placut ... si mancarea italiana imi place mai mult decat cea spaniola, istoric vorbind ai mult mai multe de vazut la Roma decat la Barcelona (Forum, Coloseum, Panteon), muzeele sunt clar mai tari (Vatican in primul rand), operele de arta mai celebre (in primul rand Michelangelo dar si Rafael/Bernini/etc), pietele sunt mai faine (Navona, Campidoglio, Trevi, etc) ... 300-400 de euro e un buget cam mic pentru Barcelona cu tot cu avion.

Iar Florenta e clar unul dintre orasele mele preferate ... desi in Roma ai mai multe de vazut pe ansamblu, dar Florenta imi place ceva mai mult decat Roma.


Avantajul Italiei e ca e ingusta. Clar nu poti ateriza la Milano sa vizitezi Napoli, dar daca iti calculezi din timp cam cu orice aeroport alegi poti vedea cateva locati cel putin interesante la 2h distanta. Cel putin in Nord ai mai multe aeroporturi plasate relativ aproape de toate marile orase turistce.
In Spania daca vrei Barcelona trebuie sa zbori la Barcelona (care totusi are 2-3 aeroporturi disponibile), tara e mult prea mare si cu distante considerabile intre orasele mari.

#35
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,950
  • Înscris: 14.08.2007

 giuliani, on 15 martie 2022 - 20:31, said:

Avantajul Italiei e ca e ingusta. Clar nu poti ateriza la Milano sa vizitezi Napoli, dar daca iti calculezi din timp cam cu orice aeroport alegi poti vedea cateva locati cel putin interesante la 2h distanta.
E mult zis 2 ore ... la o ora distanta de orice aeroport din Italia ai deja locatii faine (pana acum am zburat spre 5 aeroporturi italiene, pe cateva de mai multe ori, dar am studiat bine oferta din cam toata Italia si eu zic ca e foarte bogata, e plin inclusiv de sate de care n-ai auzit in viata ta dar sunt foarte faine). Am vizitat peste 30 de localitati din Italia pana acum si mai pot sa merg linistit in inca 300 si tot o sa am chestii faine de vazut.

PS: de la Roma la Napoli, cel mai rapid tren face 1 ora si 8 minute ... iar daca te uiti pe harta, e ceva distanta, cat de la Bucuresti la Constanta ...

#36
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Si eu sunt de acord cu asta, daca ai o harta a Italiei si arunci la intamplare o sageata de darts, cu siguranta ajunge intr-un loc in care ai ceva de vazut. Merg in fiecare an cel putin o data in concediu, sunt de parere ca trebuie explorata fiecare regiune in parte :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate