Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

City break in Barcelona?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 utopium, on 15 martie 2022 - 18:49, said:

Sau nu iti propui sa vizitezi tot, vizitezi si tu o parte si gata.

M-am ramolit, imi place slow travel. In 2 zile intr-un oras in care nu am fost si daca e si mare, e greu sa iti faci o idee, e foarte putin timp. Si cel putin mie mi se pare lipsit de esenta. Adica sa ma duc la Barcelona, sa fac 2 poze in centru, sa manc la 2 localuri, sa ma plimb pe plaja si un muzeu, e cam superficial si parca nu merita efortul. Si stii cand incepi sa vezi asta: cand faci 10 citybreakuri de 2-3 zile consecutive in 10 orase mari din Europa, si dupa orasu 4-5 devine o rutina si totul seamana si nu mai simti diferenta fiindca nu ai timp si faci acelasi lucru.

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007
Eu n-am problema asta, nu stau in nici un oras mai mult de 2-3 zile oricat de mare ar fi. Si in Barcelona tot 3 zile am stat, a fost suficient, data viitoare cand voi merge 2-3 zile va trebui 75% sa revizitez locuri in care am fost deja. Si in Paris prima data am stat 3 zile, iar a doua oara deja m-am dus trei sferturi tot prin locuri in care fusesem deja. La fel in Florenta, Venetia, Viena, Budapesta, Atena si alte locuri unde am fost de mai multe ori.

Apreciez si conceptul de slow-travel, dar ala il fac intr-o locatie in care am mai fost deja si o cunosc.

Edited by utopium, 16 March 2022 - 09:57.


#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

 crislacor, on 16 martie 2022 - 09:51, said:

Inca nu simt nevoia sa revin dupa 10 ani de la prima vizita, ca nu simt ca am ceva suficient de interesant de vazut/facut (ce nu am vazut prima data). Recunosc ca aveam asteptari mai mari de la Barcelona, nu m-am intors asa de incantat pe cat m-as fi asteptat. Nici sotia nu-si doreste la fel de mult sa revina cum isi doreste sa revina la Roma de exemplu...

Eu nu stiu nici un oras cu mai mult de 3 obiective cu adevarat interesante si care sa fie consumatoare de mult timp.

Edited by utopium, 16 March 2022 - 10:09.


#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007
N-am apucat sa mai completez...

In Barcelona Parc Guell mi s-a parut o mare dezamagire, Rambla nu mi s-a parut ca are nimic special (in afara de aglomeratie/haos), cetatea de pe Montjuic e banala, Piata Catalunya/Spania/Reial fara nimic care sa ma atraga in mod special (cum e cazul la Piazza Navona/Campidoglio sau Trevi la Roma), Parc de la Ciutadella/Zoo-ul plictisitor si el, plaja banala... Mi-a placut prin Bari Gotic, catedrala veche e ok, iar Sagrada si Pedrera sunt intr-adevar chestii pe care nu le vezi in alte parti.

Spectacolul fantanelor arteziene e ok vreo 5 minute, Palatul de la capatul scarilor arata bine dar exponatele din muzeul de arta catalana nu m-au convins ca merita sa-l vizitez... Magazinele nu ma intereseaza, mancarea nu m-a incantat deloc. Fara Bari Gotic era o mare dezamagire vizita la Barcelona, Gaudi nu ar fi fost suficient cat sa compenseze.

Cam asta a fost pentru mine pe scurt Barcelona. Am si prins mai multe zile de sarbatoare + duminica cu 95% din magazine inchise, ceea ce pe nevasta-mea chiar a dezamagit-o crunt :) A, si faze ca-n filmele cu prosti cu restaurante care nu mai iau comenzi de mancare la ora 10 si ceva seara la care nu te astepti intr-un oras asa de turistic.

Edited by utopium, 16 March 2022 - 10:36.


#41
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Aha, deci tu vizitezi ceva doar ca să ai ce bifa în listă! Bun așa...Posted Image

#42
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Fiecare cu ale lor. Mie imi place sa explorez, am fost de vreo 7 ori in Barcleona cu munca (ca se tinea MWC acolo in trecut), si apoi inca o data de capul meu. Mai merg si anul asta o data. Ai ce vedea, e mult de plimbat si multe chestii frumoase, cladiri, gradini, parcuri, etc. Mi-a placut tot timpul atmosfera de-acolo. Restaurantele/mancarea in general, etc.
Eu daca merg 2-3 zile mi se pare ca-s pe fuga in continuu, ca am program, ca ma obosesc. Nu d-aia merg in vacanta. Imi place sa stau 5-7 zile, sa ma trezesc cand am chef si sa ma plimb toata ziua.

Ah, si dintre lucrurile pe care le-am apreciat in Barcelona putine sunt pe lista de obiective turistice. Mi-au placut si alea dar in mare parte mi-au placut micile detalii, tot felul de descoperiri. Mi se pare frumos orasul si e pacat sa-l fușerești. Mult mai multe lucruri frumoase de vazut decat prin orasele noastre "turistice" de gen Brasov, Cluj, Timisoara (nu ca ar fi urate dar ca idee). Ce-i drept si mult mai mare.

#43
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Si eu am fost in Barcelona de 2 ori in ultimii 4-5 ani. Am stat vreo 3-4 zile de fiecare data. Si de fiecare data am vizitat altceva.
E o placere sa te plimbi in orasul ala, mai mult pe sus ma uitam decat pe jos, pentru ca fiecare cladire e opera de arta.
Sunt multe de vazut, atractiile principale ce le gasesti listate oriunde pe orice blog de travel. In plus, mai gasesti altele mai putin cunoscute, dar frumoase.
In vizita de acum 4 ani, am fost si pe Muntele Montserrat.

Edited by bai3tzash, 16 March 2022 - 14:07.


#44
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 24.11.2002

 crislacor, on 16 martie 2022 - 13:58, said:

Aha, deci tu vizitezi ceva doar ca să ai ce bifa în listă! Bun așa...Posted Image
Fraza importanta e la final acolo: magazinele inchise, nevasta dezamagita crunt, atunci cum el ar fi putut fi fericit?
Cum l-au convins exponatele ca nu merita vizitate muzeul, daca nu a intrat in muzeu? Cel dedicat lui Picasso nici nu l-a aminitit, CosmoCaixa, Muzeul Olimpic sau stadionul Barcelonei, eventual un meci acolo in tribune. Sunt unele obiective la care am revenit si la a doua si a treia vizita in Barcelona.
"Ratacitul" pe strazi necunoscute am facut in fiecare oras in care am ajuns si mi-am alocat mai multe ore pentru lucrul acesta si a fostfrumos/interesant.
Dar fiecare cu gusturile sale...

#45
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 Calypsso, on 14 martie 2022 - 23:02, said:

Buna.

In  9 aprilie este ziua sotiei mele, asa ca vreau sa-i fac un mic cadou cu un city break

Ea știe sau e surpriză?
Pate nu vrea / nu poate în zilele respective, și iese mai prost decât crezi.

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

 vestale, on 16 martie 2022 - 14:14, said:

Cum l-au convins exponatele ca nu merita vizitate muzeul, daca nu a intrat in muzeu? Cel dedicat lui Picasso nici nu l-a aminitit, CosmoCaixa, Muzeul Olimpic sau stadionul Barcelonei, eventual un meci acolo in tribune. Sunt unele obiective la care am revenit si la a doua si a treia vizita in Barcelona.
"Ratacitul" pe strazi necunoscute am facut in fiecare oras in care am ajuns si mi-am alocat mai multe ore pentru lucrul acesta si a fostfrumos/interesant.
Dar fiecare cu gusturile sale...
Muzeul de arta catalana am decis sa nu-l vizitez atunci pentru ca cel putin din ce vazusem in ghidul Top 10 Barcelona nu parea sa aiba artisti sau opere de arta de care sa fi auzit vreodata (pare a fi multa pictura religioasa si artisti catalani de care n-am auzit, eventual cate vreo opera a lui Goya necunoscuta sau cate vreun Miro, dar nu sunt fan al nici unuia). Nu zic ca nu merita vizitat de catre pasionati, dar chiar nu parea vreo prioritate (nici n-am auzit pe nimeni sa zica ca ar fi ceva de vizitat neaparat in Barcelona). Dar la o vizita ulterioara poate fi pe lista in lipsa altor obiective mai interesante, arta catalana are particularitatile/ciudateniile ei pana la urma, deci pentru curiosi poate ca o fi interesant, dar cu siguranta nu parea vreo prioritate ...

Meciuri ale Barcelonei nu ma intereseaza (am vazut deja Barcelona jucand finala CL live cand erau inca Messi si Neymar acolo, dar oricum nu sunt eu mare fan al meciurilor de fotbal). Nu sunt genul care urmaresc meciurile Barcelonei nici la TV, deci cu atat mai putin sa ma duc pe stadion, la finala CL am fost cu un prieten care e mai pasionat de fotbal. Iar stadionul Barcei nu e interesant nici macar ca arhitectura ... (fata de multe altele din Europa).

Muzeele alea mai mici le vizitezi cand ai prea mult timp si nu ai altceva mai interesant de facut ... adica eventual la vizitele a doua, treia, patra. Muzeul Picasso nu stiu sa aiba vreo lucrare de referinta de-a lui (e cu lucrari din perioada lui de inceput in special, care nu au avut mare succes, el a avut succes dupa ce si-a schimbat stilul, desi, din nou, nu sunt prea mare fan Picasso, mi se pare un pictor over-rated).

In general imi aleg cu atentie muzeele la care merg, adica am fost pana acum la Luvru, Orsay, Uffizi, Vatican, muzeul Acropole, Tate Britain, etc ... mai merg si la de astea mai mici cand nu am ceva mai interesant de vazut, dar de obicei ma duc sa vad artisti si lucrari care imi plac ... nu zic, e interesanta si arhitectura lui Gaudi, dar mai mult pentru ca e foarte diferita de cea tipica ... sunt si multe elemente kitsch pe la Gaudi. Sigur, mai descopar prin muzee si lucrari faine de care nu stiam ca sunt acolo, de exemplu in Luvru cel mai mult mi-a placut o sculptura a lui Canova (si mai putin Mona Lisa sau Venus din Milo), in Vatican nu m-a incantat Capela Sixtina sau camerele lui Rafael dar mi-au placut tablouri de-ale lui Caravaggio sau sculpturile din perioada Greciei antice de prin curte, etc.

 vestale, on 16 martie 2022 - 14:14, said:

Fraza importanta e la final acolo: magazinele inchise, nevasta dezamagita crunt, atunci cum el ar fi putut fi fericit?
Nevasta-mea cu siguranta nu merge prin city-breakuri ca sa mearga la muzee ... de multe ori le vizitez singur si ea isi face alt program pe la shopping, ca n-are ea rabdare sa stea cateva ore in Uffizi sau Orsay si nici n-am chef sa vina cu mine si sa ma grabeasca ... si da, e cam penibil sa ai mall-urile/magazinele inchise pentru ca e nu stiu ce sarbatoare religioasa sau pentru ca e duminica (aceeasi problema o au si austriecii sau nemtii duminica, doar ca in Barcelona am prins si sambata sarbatoare). Sigur, mai trag de ea sa o duc in tot felul de locuri in care nu s-ar duce in mod normal (gen sa urcam multe scari prin Turnul Eiffel, in turnurile Catedralei Sf Petru la Roma sau a Catedralei Santa Maria del Fiore la Florenza, etc) si la fel am facut si in Barcelona, am dus-o din Placa Espanya pe scari pana sus la Palatul National, apoi am urcat pe la castel pe Montjuic (aici partial cu telefericul), evident pana pe acoperis la Casa Mila, prin Parcul Guell (care e departe de centru), etc.

Sigur ca ea ar prefera sa stea pe la Desigual, Zara sau magazine de bijuterii/cosmetice, acolo nu oboseste niciodata Posted Image

Sa ne intelegem, pe ansamblu mi s-a parut ok Barcelona, nu suficient cat sa o pun in top 10 personal (dar e pe-aproape de a fi in top 10), doar ca ma asteptam la mai mult.

 TehCube, on 16 martie 2022 - 14:03, said:

Mult mai multe lucruri frumoase de vazut decat prin orasele noastre "turistice" de gen Brasov, Cluj, Timisoara (nu ca ar fi urate dar ca idee). Ce-i drept si mult mai mare.
Noi nu prea putem zice ca avem orase turistice ... cel mai apropiat de conceptul de oras turistic in Romania e Sibiu, care are si muzee bine cotate (Bruckenthal, Astra), si o piata centrala frumoasa, dar pe ansamblu in 4-5 ore ai terminat cu Sibiul. Brasovul, Clujul sau Timisoara nu au nici macar un muzeu decent ... au doar niste zone centrale cu cladiri istorice si terase ... eventual vreo biserica veche pe care o termini de vizitat in 15 minute ...

Edited by utopium, 16 March 2022 - 17:05.


#47
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 24.11.2002
Daca iti place Caravaggio, e pacat ca nu ai fost acolo la Muzeul National Catalan pentru ca au si cateva picturi de-ale sale (vezi aici ), chiar le remarcasem, mai ales ca ii mai vazusem picturile si prin Florenta. La muzeul Picasso mi-a placut si vad si evolutia lui artistica pana sa ajunga la cubism, picturile din perioadele respective nu cred ca le gasesti prin alte muzee.

#48
BuldogulTrist

BuldogulTrist

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2021

 Calypsso, on 14 martie 2022 - 23:02, said:

Buna.

In  9 aprilie este ziua sotiei mele, asa ca vreau sa-i fac un mic cadou cu un city break, ce vreau sa spun de la inceput, ca nu am facut niciodata asa ceva si nu stiu cum functioneaza, am cautat pe internet dar gasesti niste preturi de.. mai bine stai acasa.. am o gramada de prieteni care tot fac asa zis "city break" in 300,400 euro maxim, eu nu am gasit asa ceva in banii astia.

Ma gandeam ca poate ma puteti ajuta, mai exact asa dori sa fac un city  break in Barcelona din Timisoara din data 8 aprilie pana in 10 aprilie , adica 2 nopti, cu tot cu zbor, ma puteti ajuta cu ceva informatii? unde si cum sa  caut intr-un pret cat de cat acceptabil..

Contrar unor postari de p-acilea, unde scopul este de a insira locatiile vizitate, eu zic ca Barcelona merita pentru 2 zile : Rambla, Placa Reial, eventual micul dejun in la Boqueria(foarte turistica, insa mancare buna), El Quim de la Boqueria are faimoasele mini calamar cu ochiuri(orice vlogger/blogger le-a incercat), mai e un restaurant bun in El Raval(zona adiacenta Ramblei), ii zice Rao, va puteti plimba prin Barrio Gothico, Passeig de Gracia.

Greu de crezut ca te poti incadra la maxim 400 de euro...Sa nu se supere doamna ca mergi la ieftineala.

Roma nu am fost, evident trebuie sa fie peste Barcelona, insa 2 zile nu sunt de ajuns, mai bine nu mergi.

Bergamo e ok pentru 2 zile.O zi stai p-acolo, Citta Alta, a doua zi, la 1 ora ai Milano, care nu e cine stie ce, insa au o gramada de muzee.Ai insa Verona la 2 ore cu trenul sau Como, 1 ora cu autobuzul.

Nu insir lista cu orasele vizitate, ca nu suntem la concurs aici.

#49
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Cum sa compari Bergamo sau Verona cu Barcelona?
Le poti compara cu Sibiul sau Iasiul, dar nu sint sigur ca ar iesi cistigatoare.
Ati deturnat topicul de tot, initatorul intreaba de un city-break in Barcelona si l-ati plimbat prin toata Italia.
Din punctul meu de vedere Barcelona este peste oricare oras din Italia.

Edited by blue74lion, 17 March 2022 - 15:13.


#50
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Initiatorul intreaba de un city break la Barcelona, dar pentru doua zile si o suma mica de bani, ceea ce e cam greu din ambele puncte de vedere. Avand in vedere ca recunoaste ca nu prea stie sa caute in aceasta marja, ne-am permis sa ii dam si alte sugestii. Sigur ca nu poti compara Bergamo cu Barcelona, dar pentru doua zile si la ce preturi am vazut la avion ar fi ideal (repet, ca bani si timp). Iar faptul ca tu spui ca pentru tine Barcelona este peste orice alt oras din Italia e o chestie subiectiva, eu cred ca, pastrand proportiile, in orice oras din Italia te-ai duce, gasesti ceva de vazut. Am fost si la Bergamo, si la Verona, si pentru doua zile mi se par destinatii ideale, ceea ce nu pot spune despre Barcelona.

#51
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

 blue74lion, on 17 martie 2022 - 15:09, said:

Ati deturnat topicul de tot, initatorul intreaba de un city-break in Barcelona si l-ati plimbat prin toata Italia.
Din punctul meu de vedere Barcelona este peste oricare oras din Italia.
L-am plimbat pe unde isi permite de banii aia Posted Image ...

Din punctul meu de vedere Barcelona e in spatele mai multor orase italiene, dar asta deja e alta discutie. Iar Bergamo + Lacul Como poate fi o iesire foarte faina, lacurile montane din nordul Italiei sunt printre cele mai faine lacuri europene.

Ca idee, un top al popularitatii locatiilor europene facut de TripAdvisor prin sondaj: https://www.tripadvi...ons-cPopular-g4 ... sta bine Barcelona, dar e sub Roma. Iar Florenta e pe-aproape si ea

Edited by utopium, 17 March 2022 - 16:46.


#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
dupa cum vad io initiatorul s-a blocat cand a auzit ca aia din tarile cu apa calda nu au renuntat sa ceara vaccinare... sper sa revina sa ne spuna ce a ales. italia, spania, sovata...

#53
BuldogulTrist

BuldogulTrist

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2021
Nu am fost la Roma, insa mi-e greu sa cred, ca ar fi sub Barcelona, desi am o slabiciune pentru cel din urma.
Traind in Vest, Barcelona imi aduce aminte de feeling-ul oraselor noastre, sa vezi oameni in fata blocului etc.

Chiar voi merge in Barcelona, in curand, si nu voi rata baby squid cu fried eggs.

#54
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postblue74lion, on 17 martie 2022 - 15:09, said:

Cum sa compari Bergamo sau Verona cu Barcelona?
Le poti compara cu Sibiul sau Iasiul, dar nu sint sigur ca ar iesi cistigatoare.
Ati deturnat topicul de tot, initatorul intreaba de un city-break in Barcelona si l-ati plimbat prin toata Italia.
Din punctul meu de vedere Barcelona este peste oricare oras din Italia.


Nu stiu cand ai verificat ultima data cum arata Sibiu si Iasi, cred ca intr-un oras de 12.000 de locuitori din Italia ai mai multe de vazut decat in Sibiu. De Iasi nu vorbesc ca nu am fost niciodata.
Eu, personal as alege oricand Bergamo sau Verona in fata Barcelonei chiar daca am discuta de aceleasi preturi.


Dar problema e ca initiatorul vrea sa plece 2 zile in Barcelona, cu 400 de euro/2 pers, in mai putin de 3 saptamani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate