Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

City break in Barcelona?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna.

In  9 aprilie este ziua sotiei mele, asa ca vreau sa-i fac un mic cadou cu un city break, ce vreau sa spun de la inceput, ca nu am facut niciodata asa ceva si nu stiu cum functioneaza, am cautat pe internet dar gasesti niste preturi de.. mai bine stai acasa.. am o gramada de prieteni care tot fac asa zis "city break" in 300,400 euro maxim, eu nu am gasit asa ceva in banii astia.

Ma gandeam ca poate ma puteti ajuta, mai exact asa dori sa fac un city  break in Barcelona din Timisoara din data 8 aprilie pana in 10 aprilie , adica 2 nopti, cu tot cu zbor, ma puteti ajuta cu ceva informatii? unde si cum sa  caut intr-un pret cat de cat acceptabil..

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
https://wizzair.com/#/ vezi cand zboara si cat costa.

https://www.booking.com/ si/sau https://www.airbnb.com/ pentru cazari.

#3
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 02.06.2021
Barcelona poate fi multe lucruri, dar ieftin nu e unul dintre ele. Personal nu m.a impresionat, mi.a placut mai mult Madrid. Cauta pachete de calatorie, daca gasesti, dar din ce am vazut pe booking, mai ieftin de 80 de euro pe noapte nu gasesti decat la hostel. Doar doua zile pe acolo e cam putin, mai adauga macar o noapte, altfel nu apuci sa bei linistit o sangria. 400 euro e un buget cam mic pt Barcelona. Incearca cu incredere Italia, te poti incadra linistit in bugetul asta. Milano, Florenta, Roma, zbor mai scurt si f probabil, mai ieftin. Dus intors la Roma a fost 84 euro cu un bagaj la cala. Altfel ar fi fost vreo 30 euro pt doua persoane fara bagaj.

Edited by Namidee, 14 March 2022 - 23:36.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ideea la un city e ca nu alegi destinatia si timpul si gasesti ieftineala.
gasesti ieftineala si te duci unde si cand gasesti.
de exemplu, timisoara milano, 8-12 aprilie e 10 ero, dus-intors. ryanair.
sibiu venetia 6-9 aprilie, 10 euro...
wizz e de luat in seama cand au promotii, destul de des.
blueair niciodata...

Edited by slai, 14 March 2022 - 23:44.


#5
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Nu stiu sa zic, eu ma gandeam ca in 400 euro maxim, gasesc cazare 2 nopti si zbor, dar nu prea.....

#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 02.06.2021
Roma...preturi mult mai ok fata de Barcelona, unde zborul direct e vreo 140 euro de persoana sau 80 cu escala de te uita dumnezeu pe drum. Barcelona e de vizitat, in lipsa unui buget consistent, in extra sezon, noiembrie, inceput de decembrie. Am avut o cazare ok la 55 euro pe noapte.

Attached Files


Edited by Namidee, 14 March 2022 - 23:45.


#7
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 21.04.2004
Iti recomand cum a spus si colegul, sa iti creezi tu oferta de "city break". Pe booking.com gasesti cazarea, plata o poti face direct cu cardul sau la proprietate. Pe vola.ro gasesti zborurile disponibile la diverși operatori, insa biletul il cumperi de la operatorul direct, nu de pe vola, se aplica taxe. De la aeroport la proprietate poti merge cu cabify, instalezi aplicația pe telefon, e un fel de uber pentru Spania, sau cu mijlocul de transport in comun. Preturile sunt destul de decente acolo, am fost in martie 2020, fix inainte de starea de urgenta, iar tot ce am vrut ca sa vizitam, ne-am folosit de metrou, autobuz, funicular, etc. Nu recomand doar 2 zile, sunt prea putine, nu prea te poti bucura, si vei fi mereu pe graba.

Edited by floreen, 14 March 2022 - 23:47.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 Calypsso, on 14 martie 2022 - 23:41, said:

Nu stiu sa zic, eu ma gandeam ca in 400 euro maxim, gasesc cazare 2 nopti si zbor, dar nu prea.....
ti-a explicat cineva mai sus, gasesti, dar trebuie sa fii flexibil cu perioada. asa mergi ieftin in vacanta, pandesti ofertele si te adaptezi la ele. in weekend sunt cele mai mari preturi, bineinteles.

#9
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

 floreen, on 14 martie 2022 - 23:45, said:

Iti recomand cum a spus si colegul, sa iti creezi tu oferta de "city break". Pe booking.com gasesti cazarea, plata o poti face direct cu cardul sau la proprietate. Pe vola.ro gasesti zborurile disponibile la diverși operatori, insa biletul il cumperi de la operatorul direct, nu de pe vola, se aplica taxe. De la aeroport la proprietate poti merge cu cabify, instalezi aplicația pe telefon, e un fel de uber pentru Spania, sau cu mijlocul de transport in comun. Preturile sunt destul de decente acolo, am fost in martie 2020, fix inainte de starea de urgenta, iar tot ce am vrut ca sa vizitam, ne-am folosit de metrou, autobuz, funicular, etc. Nu recomand doar 2 zile, sunt prea putine, nu prea te poti bucura, si vei fi mereu pe graba.

Ideea e ca nu gasesti zborurile de pe vola pe site-ul principal, asta chiar e ciudat... de exemplu vola zice ca pe data respectiva pe wizz am 300 euro zbor dus intors 2 persoane, la ei pe site gasesc cu o zi mai mult, adica 11 in loc de 10 cu 162 de euro, chiar ciudat...

Acuma m-ati pus pe ganduri si la faza cu Italia, dar acolo nu stiu de ce nu prea ma atrage... nu zic ca nu este frumos..

Edited by Calypsso, 14 March 2022 - 23:51.


#10
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Intra pe momondo si cauta acolo de la Timisoara spre Barcelona. Biletele sunt destul de scumpe, 200e bucata

Daca vrei neparat city break, seteaza data de plecare si intoarcere, orasul Timisoara de plecare si optiunea oriunde la destinatie. Alegi de acolo ceva ce-ti place la pret bun.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Poate gasesti bilete mai ieftine din Budapesta daca nu te deranjeaza cateva ore cu masina pana la aeroport.

#12
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 02.06.2021
Ai bilete la 73 euro din Budapesta spre Barcelona si vad ca ai zboruri f ieftine catre mai toata europa din budapesta. Incearca sa planifici asa, daca iti convine.

#13
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Am inteles, am sa mai ma uit in stanga si dreapta, pana acuma am gasit cat de cat ceva degent, mai am o intrebare, in Romania stim clar ca nu mai "exista" pandemie, dar in barcelona(spania) se cere vaccin?

Edited by Calypsso, 15 March 2022 - 00:07.


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
https://letmegooglet...ry requirements

#15
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
E cam tarziu pt a gasi ceva decent ca pret, planurile de genul asta se fac cu 1 an inainte, nu cu o luna. Ideea e sa cauti ce iti intra in buget si alegi datele in functie de asta. De-asta e super util un motor de cautare gen kiwi

Acum find deja foarte tarziu eu as spune sa cauti tot pe kiwi, dar fii flexibil, gen zborul dus intre 7-9 si intors intre 10-11 aprilie.

Gen: Milano-Sibiu ai dus intors cu 13 euro, Budapesta-Palermo 36, Malorca 44, Malta 62, Napoli 66...

Deci preturi ieftine sunt cu nemiluita, insa in conditiile astea nu poti sa ai un aeroport fix si nici date fixe.

#16
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019

 lex2010, on 15 martie 2022 - 01:52, said:

Gasesti cazare si la 80 euro pe noapte, 2 persoane, la hotel de 4 stele.
Am vazut Barcelona de 2 ori si nu mi se pare ca ar trebui sa fie o destinatie de calatorie, cel putin atat timp cat exista atatea orase mult mai valoroase dpdv turistic.
Mai bine iti duci sotia la Roma sau la Paris, daca tot vrei sa ii faci o surpriza placuta.

In Barcelona pare OK de locuit, dar dpdv turistic, daca faci abstractie de creatiile lui Gaudi(care intre noi fie vorba, nu te dau pe spate), e zero barat.
+1 Paris

#17
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Daca vrei cat mai ieftin, dar esti fortat de perioada, cauta si tu oriunde in Europa.
Iti recomand skyscanner si momondo, setezi perioada, iar la destinatie setezi "pretutindeni" sau "oriunde" si iti arata cele mai ieftine bilete. Dar nu te lua doar dupa pretul biletelor, fiindca uneori s-ar putea sa prinzi si Basel cu 10 euro, dar numai ieftin nu poate fi Basel.
In privinta hotelului, iti pot recomanda sa arunci un ochi pe TUI Travel. Uneori poate fi mai ieftin decat pe Booking, fiindca Tui cumpara camerele cu un an inainte, la preturi mai mici, pe cand pe booking, proprietarul le poate scumpi in acelasi moment. Iar camerele sunt identice, in definitiv.

In Barcelona, iti recomand zoo-ul. E chiar frumusel. Ma rog, eu am prins Barcelona cand a venit pandemia, era pustie si o carantinau.

#18
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Si eu recomand tot Roma, mult mai frumoasa si ceva mai ieftina. In Barcelona doar extrasezon, la fel ca si in Paris. In Italia mai ai si Florenta, care este superba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate