Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Ciocnire oglinzi in parcare

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Foarte bine ti-a facut. Sa inveti sa nu mai lasi masina pe avarii pe unde te taie capul.

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
Cei care sunteți atât de justițiari: daca spunea: mi s-a oprit motorul și unul din spate mi-a luat oglinda. Era ok?
Trebuie tras pe roată că i s-a oprit mașina?
Ăla din spate trebuia să oprească sau să îl folosească. Nu sa ii spargă oglinda.

Inițiator: trebuia in 24 ore sa mergi la politie. Singurul stat ce îl poți aplica.



#57
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015

 DeliriumSilence, on 22 decembrie 2021 - 13:13, said:

Foarte bine ti-a facut. Sa inveti sa nu mai lasi masina pe avarii pe unde te taie capul.
+1, el pentru un geam de oglinda 50-70lei, vrea sa ia bani multi.Sper ca si tine. Nu suntem in mahala si nici pe stadion,el face bascalie in tot topicul.
Cred ca are cel care era in deplasare camera video,sa arate la politie. Sper sa isi ia amenda initiatorul :)

#58
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016
Iar a picat toata lumea in capcana initiatorului. Nu a fost nicio oglinda sparta, a deschis pur si simplu inca un topic nou si a aruncat momeala.
Daca vreti doar sa dezbateti o speta oarecare e OK, nimeni nu va opreste sa va contrati pana la "calendele grecesti" mai ales ca o sa apara in continuare tot felul de "provocari" din partea initiatorului. Daca asta este scopul lui in viata, adica sa deschida subiecte fara numar, bravo lui, inseamna ca are o viata plina.

Edited by gabrieln2016, 22 December 2021 - 13:37.


#59
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 _Smiley_, on 22 decembrie 2021 - 09:05, said:


hai sa clarificam asta, pentru ca multi nu cunosc detaliile constatarii amiabile. Bylly00, de exemplu, incurca constatarea amiabila cu mersul la politie, iar Xman_ghio fie face aceeasi greseala, fie nu cunoaste cum functioneaza constatarea amiabila.

1. in primul rand, la politie e simplu: daca o masina stationa, atunci vinovat de accident este soferul masinii aflate in miscare. eventual poate fi pedepsit si soferul masinii care stationa (presupunand ca stationa neregulamentar), dar asta separat si pagubele rezultate in urma accidentului vor fi acoperite 100% de asigurarea soferului masinii aflate in miscare.

2. daca se merge pe varianta cu constatarea amiabila, lucrurile se complica un pic. vinovatia va fi stabilita de asiguratori, iar acestia au semnat un protocol prin care au stabilit impartirea vinovatiei in anumite situatii
situatia de aici este luata in calcul in acest protocol in Anexa 1.B, art. 7.4 (cazul 4.2), care prevede impartirea egala a vinovatiei (50% - 50%) daca una din parti stationa neregulamentar.

3. din ce stiu eu, daca se intocmeste constatarea amiabila, se accepta automat si "verdictul" asiguratorului si nu mai poti merge la politie pt un alt proces verbal. probabil ca unele cazuri se pot rezolva in instanta.

PS: protocolul asta e destul de scump la vedere si greu de obtinut. l-a postat la un moment dat un coleg pe forum, aici: https://forum.softpe...eregulamentara/


Eu nu am scris nimic despre intelegere amiabila. Nici nu se putea face in cazul descris de mine de mai sus, erau pagube grele, nu o bara zgariata sau un far spart. Oricum bine ca ai scris, mai aflam si noi una alta.

Cat despre faptul ca initiatorul trolleaza sau nu, prea putin conteaza. E un caz bun de dezbatut, adica nu stau intotdeauna lucrurile asa cum am putea crede.

#60
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,368
  • Înscris: 29.01.2008
Poate are bucuria să fi mers celălalt preventiv la poliție înainte să treacă 24 de ore. Distracția va fi mai scumpă și va avea timp de gândire unde mai lasă mașina.

#61
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,706
  • Înscris: 23.04.2007

 dorin_2k, on 22 decembrie 2021 - 13:30, said:

sau să îl folosească.
ce sa faca ?

#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
Sa il ocolească. Autocorectul naibii, nu am observat.

#63
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020

 alexandersch, on 21 decembrie 2021 - 18:35, said:

Hai sa incercam sa postam doar raspunsuri utile. Deci cum e pana la urma ? Eu ma simt lezat ca mi-a spart oglinda, el se simte lezat ca si-a spart-o din cauza mea. Cine da cui asigurarea? Ce inseamna 50/50 ? Ca eu ii dau asigurearea mea si el pe a lui ? Cine stabileste cine da la cine asigurarea ? Cine stabileste ca e 50/50 ? Politia sa inteleg ca il va amenda pe el ca a mers regulamentar si ca mi-a lovit oglinda mea care stateam un sfert iesit in drum ? Pe mine ma poate amenda daca ii zic ca eram parcat regulamentar ? Gen sa recunosc ca masina era putin mai in spate unde erau locuri de parcare si trase de la drum ? Pot sa dovedeasca ca daca eram parcat regulamentar nu m-ar fi putut lovi in oglinda ?

Asigurarea o sa-ti spună că e vina la amândoi, el n-a păstrat distanța, tu ai parcat amboulea iar poliția îți dă ție amenda că erai parcat amboulea și lui ăla că n-a păstrat distanța.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate