Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Abuz asiguratori-Culpa Comuna la stationarea neregulamentara !

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Pentru ca sunt foarte multe abuzuri din partea asiguratorilor in cazurile accidentelor cu masini stationate sau oprite si in care se incheie formularul de constatare amiabila vreau sa clarific pentru dvs unele aspecte.
Stabilirea raspunderii si regimul probator in cazul constatarii amiabile se face conform unui protocol semnat de toti asiguratorii. Aci se specifica clar, la art. 18.2 in ce caz se stabileste culpa comuna in cazul in care un vehicul era SATATIONAT (nu oprit ) NEREGULAMENTAR sau OPRIT NEREGULAMENTAR INTR_O STATIE !

Atasez o copie a acestui protocol care este destul de greu de procurat . Eu nu l-am primit in mod oficial de la niciun asigurator , nici de la cei de la ASF.
Pentru cei care nu au timp de lecturat citez si adnotez :

18.2 Cazul 4.2 (culpa comuna) se aplica atunci cand A este in stationare (durata opririi depaseste 5 minute) neregulamentara sau oprit neregulamentar in statie (repet, DOAR in statie), si anume:
a.) in zonele urbane , daca se dovedeste ca NU ESTE:
-nici intr-un amplasament prevazut in acest scop in momentul in care existenta acestuia a fost dovedit
-nici de-a lungul trotuarului (de ex in statie sau stationare pe doua benzi)
-nici parte pe drum, parte pe trotuar longitudinal


b.)In afara zonelor urbane , daca se dovedeste ca este:
-total sau partial pe drum fara a fi semnalizat regulamentar prin semnalizare de avarie sau printr-un triunghi de pre-semnalizare
-sau in afara unei amplasari prevazute in acest scop din momentul in care s-a stabilit existenta acesteia

Deci
- daca unul dintre vehiculele implicate in accident este parcat chiar  sub semnul de stationare interzisa, chiar pe o trecere de pietoni sau chiar la o distanta mai mica de 25 de metri de coltul intersectiei  dar este pozitionat longitudinal de-a lungul trotuarului sau parte pe drum parte pe trotuar , tot longitudinal, ASIGURATORUL NU POATE STABILI CULPA COMUNA . VINA EXCLUSIVA O POARTA CONDUCATORUL AUTOVEHICULULUI IN MISCARE
-daca in afara localitatilor vehiculul stationat pe partea carosabila NU ESTE SEMNALIZAT REGULAMENTAR, indiferent de pozitia lui, este CAZ DE CULPA COMUNA

Cine se confrunta cu un astfel de abuz il poate sesiza la [email protected] si va fi reprezentat gratuit in fata asiguratorului !

Attached Files



#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu inteleg de ce insistati sa informati gresit???

Attached File  untitled1.jpg   74.33K   129 downloads

Attached File  untitled1.2.jpg   207.11K   134 downloads

nu exista loc de interpretare!!!


nu va mai dati erou!
cine e interesat de document il gaseste destul de usor!

Edited by Nero-d, 12 April 2015 - 09:50.


#3
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Deci bizonul care isi lasa limuzina pe partea drumului unde e oprirea interzisa (desi este parcare pe cealalta parte) ,langa bordura, poate reclama "un abuz ?
Asta doar in tara noastra bananiera se poate intampla.
Asa mai bine scoti briceagu sa-i faci cateva linii pe vopseaua perla si sa-i crestezi putin cauciucurile (nu ca niste cauciucuri de 6-7 ani ar fi prea scumpe)

#4
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostNero-d, on 12 aprilie 2015 - 09:49, said:

nu inteleg de ce insistati sa informati gresit???

Attachment untitled1.jpg

Attachment untitled1.2.jpg

nu exista loc de interpretare!!!


nu va mai dati erou!
cine e interesat de document il gaseste destul de usor!
Amice, fara suparare dar esti un NERO-D fara cratima.


View Postdeziluminatorul, on 12 aprilie 2015 - 10:09, said:

Deci bizonul care isi lasa limuzina pe partea drumului unde e oprirea interzisa (desi este parcare pe cealalta parte) ,langa bordura, poate reclama "un abuz ?
Asta doar in tara noastra bananiera se poate intampla.
Asa mai bine scoti briceagu sa-i faci cateva linii pe vopseaua perla si sa-i crestezi putin cauciucurile (nu ca niste cauciucuri de 6-7 ani ar fi prea scumpe)
Este vorba strict de cazul in care se produce un accident ce se protocoleaza pe constat amiabil !
Nu mai cititi printre randuri !

Edited by kos_funny, 12 April 2015 - 10:21.


#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu am o scuza, sunt nerod!!!... dumneavoastra ce scuza avati pentru jigniri si atac la persoana?!?
nu sunt amic cu dumneavoastra!

am sa va traduc pentru ca se pare ca nu sunteti in stare sa intelegeti singur si din proprie initiativa

in acceptiunea protocolului, stationare neregulanmentara este atunci cand:
in oras,
masina nu se afla intr-un amplasament, respectiv intr-o parcare marcata daca aceasta parcare exista
daca exista parcare marcata (chiar daca e ocupata 150%) iar vehiculul stationeaza in afara ei, e neregulamentar
masina este parcata altfel decat longitudinal pe trotuar langa bordura
masina parcata altfel decat parte pe trotuar, parte pe carosabil (longitudinal)

altfel spus, singurele stationari acceptate ca regulamentare de protocol sunt:
in parcare marcata cand ea exista, pe trotuar longitudinal, langa bordura si paralel cu ea, parte pe trotuar, parte pe carosabil!!!
in afara acestor 3 cazuri, in oras, orice alta stationare este neregulamentara conform protocolului!!!
imi este greu sa cred ca nu intelegeti macar aceste lucruri simple si fara echivoc

Edited by Nero-d, 12 April 2015 - 10:33.


#6
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Vezi ca te contrazici singur, pe topicul cu speta concreta ai afirmat invers !
Deci daca unul este stationat la mai putin de 25 de metri de intersectie DAR ESTE POZITIONAT LONGITUDINAL NU ESTE CAZ DE CULPA COMUNA !

View PostNero-d, on 12 aprilie 2015 - 10:27, said:

eu am o scuza, sunt nerod!!!...


Atunci stai in banca ta !

Edited by kos_funny, 12 April 2015 - 10:42.


#7
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Care sunt sanctiunile de la rutiera daca il pocnesti pe ala parcat neregulamentar ? in spate sau lateral
stiu ca bizonul ia amenda Posted Image

#8
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Postkos_funny, on 12 aprilie 2015 - 09:33, said:

Atasez o copie a acestui protocol care este destul de greu de procurat . Eu nu l-am primit in mod oficial de la niciun asigurator , nici de la cei de la ASF.
Exceptant asta, sunt de acord.

Attached Files



#9
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Protocolul asta suna a ceva de genul, "hai sa ne intelegem intre noi ca sa nu mai dam bani la fraieri", nu era normal ca aceste lucruri sa fie reglementate prin lege? Oricum, confirm ceea ce spune Kos, se pare ca politistul care a venit la accidentul masinii mele stia de protocolul respectiv, pentru ca ne-a spus ca dintre toate masinile care erau in parcare doar a mea era parcata regulamentar, pentru ca era pusa longitudinal, bine, noi nu facusem amiabila, dar ne-a spus ca asiguratorii cauta portite de a nu mai plati daunele daca masina este parcata sub, langa, alaturi, la o distanta mica de semnele cu stationarea si/sau oprirea interzisa.
Avand in vedere ca in Bucuresti 90% din strazi au aceste semne, probabil ca nu vor mai plati nimic, si asta mi se pare cel mai extraordinar abuz, se interpreteaza anumite scapari ale legii in favoarea lor, probabil ca ne vor da si o amenda pentru ca am avut masina parcata acolo.

#10
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Post_overboost, on 12 aprilie 2015 - 11:20, said:

Exceptant asta, sunt de acord.
Stiu, de la ei il am si eu . Inainte nu aparea in primele pagini pe google !
Eu l-am vrut primit oficial de la asiguratori ca sa ma ajute in mediere. Nu mi-a s-a raspuns .
De la ASF am primit acest raspuns nesimtit de parca acest protocol ar fi in afara legii iar ei ca autoritate de supraveghere nu au au nicio putere !

Ca raspuns la solicitarea dumneavoastra transmisa prin e-mail in data de 27.05.2014, inregistrata la Autoritatea de Supraveghere Financiara sub nr.52901/27.05.20014 facem urmatoarele precizari :
Documentul la care faceti trimitere „Protocol de colaborare privind constatarea amiabila de accident" reprezinta un act juridic incheiat la data de 09.04.2009 de catre asiguratori autorizati RCA in Romania la acea data, la care autoritatea noastra nu este parte semnatara conditii in care nu va putem pune la dispozitie acest document.
Protocolul in cauza reprezinta o intelegere pe baza careia societăţile de asigurare stabilesc dreptul la despăgubiri in cazul accidentelor rutiere in care partile implicate obteaza pentru completarea formularului „Constatare amiabila de accident", nu este un document pe baza caruia se stabileste vinovatia uneia sau alteia dintre partile implicate in eveniment, conditii in care prevederile acestuia nu sunt opozabile decat partilor semnatare.
Mai mult decat atat, in toate cazurile in care partile implicate intr-un eveniment rutier obteaza pentru completarea formularului „Constatare amiabila de accident", in conformitate cu prevederile art.7 ale Normei privind utilizarea formularului Constatare amiabilă de accident pusa in aplicare prin Ordinul 21/2008 al autoritatii noastre:
„   Art. 7. - Soluţionarea dosarelor de daună pe baza formularului Constatare amiabilă de accident se face cu respectarea prevederilor Normelor privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, în vigoare la data producerii evenimentului."

Cu stima,

Director
Mona Cucu


#11
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Mie nu mi se pare obraznic raspunsul ASF, ba chiar le dau dreptate, nu puteau sa ti-l puna la dispozitie din moment ce nu sunt parte semnatara si nu le apartine.
Raspunsul ala este pus prin copy/paste?
Cuvantul "obteaza" vine de la obez sau de la obtuz? Cam agramate secretarele pe la ASF :)

#12
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
ASF este AUTORITATE DE SUPRAVEGHERE ! Este arbitrul pietei asigurarilor ! Nu are cum sa nu iti puna la dispozitie un astfel de document, chiar daca nu e parte semnatara, desi ar fi trebuit sa fie in mod normal.

View Postvalitudor, on 12 aprilie 2015 - 22:02, said:


Raspunsul ala este pus prin copy/paste?
Cuvantul "obteaza" vine de la obez sau de la obtuz? Cam agramate secretarele pe la ASF Posted Image

Da, este cop/paste ! Crede-ma ca am corespondente cu asiguratorii si cu ASF-ul mult mai jalnice din punct de vedere gramatical sau logic.

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
exista si judecata, nu?
nu e normal ca societatea de asigurare "sa se scoata" cu prostia asta
ai lovit? esti vinovat, asigurarea plateste, INDIFERENT daca ala era sau nu parcat legal.
cel parcat legal poate fi sanctionat INDEPDENDENT de accident.

corect ar fi, ca in urma accidentului, celui care parcheaza ilegal sa i se mareasca cota de asigurare, pentru ca, conform cu purtarea lui, creste riscul de accident, dar nu poate fi facut raspunzator de accident. accidentul este produs DOAR de cel care loveste.
normal ca agentiile de asigurare fiind societati bazate pe profit, merg catre solutia in care ei nu vor plati nimic

poate vom asista in viitor si la schimbarea legii asigurarilor, in asa fel incat asigurarea sa fie facuta in interesul asiguratului.

legea interna a asigurarilo in cazul asta e un abuz care contravine regulamentului rutier

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate