Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Dreptul la pensie pentru PFA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 pacapaca, on 15 ianuarie 2021 - 16:33, said:

E inginerie ce ai scris tu aici, multumesc pentru raspunsurile elaborate. In concluzie o sa iau si eu 500 de lei acolo? (bineinteles referindu-ne la momentul actual)
Cat o sa iei depinde de legea pensiilor care va fi in vigoare cand te pensionezi.Dar, in principiu, daca cotizezi , iei pensie ca asta era intrebarea.Cat o sa fie acea pensie, depinde de multe aspecte.Momentan conteaza valoarea contributiei si durata pe care contribui.

#20
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Va multumesc pentru raspunsuri

#21
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbossake, on 15 ianuarie 2021 - 18:13, said:

Astazi un PFA care opteaza sa plateasca la nivelul salariului minim pensia (mai putin de atat nu se poate) cotizeaza identic cu ala care lucreaza pe salariul minim ca angajat,

Salut! O intrebare ca nu mi-e clar deloc. Daca ai PFA la norma de venit, pensia o sa ti se calculeze in functie de cat alegi sa platesti CAS? Stiu ca minimul pe care il poti pune e raportat la salariul minim, dar daca completezi si platesti mai mult, o sa ai mai mult? Poti sa pui cat vrei tu acolo, e vreun maxim?

Eu pana acum completam minimul la CAS si anul asta am decis sa pun mai mult (am pus oarecum raportat la salariul mediu national), e de vreo 2 ori si ceva peste minim. Dar mi-a zis cineva prin alta parte zilele astea ca cica as pune degeaba acolo mai mult, ca pensia e calculata la norma (si acum ma gandesc daca platesc aiurea mai mult anul asta). A zis gresit si totusi pot pune mai mult la CAS ca sa fie o pensie mai mare?

#22
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
https://www.cnpp.ro/...ul-mediu-anual-

adica... daca platesti la nivel salar mediu brut national, o sa ai un punct de pensie.

#23
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
@ascee_ro deci se calculeaza raportat la cat completezi si platesti tu acolo la CAS, nu la norma de venit? Asta inseamna ca daca pui mai mult conteaza si nu e degeaba?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate