Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Dreptul la pensie pentru PFA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Salut,
Daca lucrez pe PFA si imi platesc CAS si CASS la nivelul salariului minim pe economie voi beneficia de pensie?
Am tot cautat informatia asta dar nu am gasit nimic concludent din pacate

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Întreabă la Casa de Pensii ...

#3
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 waterman, on 15 ianuarie 2021 - 15:21, said:

Întreabă la Casa de Pensii ...
Da mersi. Urasc sa intru in contact cu functionari publici. Ceva mai constructiv nu puteai scrie?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ămi cer scuze.
Zi orașul să îți dau numărul de telefon de la ei.

Quote

Casa Națională de Pensii Publice
sediul: Strada Latină, nr. 8, sector 2, București
telefon: 021.316.94.08, fax: 021.316.88.61
[email protected]

Sau întreabă-ți contabilul.
Nu ziceam cu răutate, nu mai sări așa.

Edited by waterman, 15 January 2021 - 15:24.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, beneficiezi de pensie. Nu mai am informatii actualizate, dar din cate stiu punctul de pensie al PFA este mai mic decat al unui salariat.

Un articol

#6
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Au pe site "intreaba un consultant", la sectiunea relatii cu publicul.
https://www.cnpp.ro/...a-un-consultant

Edited by misusumi, 15 January 2021 - 15:33.


#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
O sa ai pensie la nivelul minim, daca indeplinesti conditiile de pensionare: perioada de contributie, varsta. Cel putin pe legea actuala.
De maine... Cine stie ce si cum?
Oricum, pe site la casa de pensii gasesti suficient de multe informatii, mult mai adevarate decat ce postam noi pe aici.

#8
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Da, beneficiezi, in functie de cât contribui, nu la nivelul minim.

Edited by VOC, 15 January 2021 - 15:27.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca beneficiezi de pensie daca platesti CAS

#10
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 Naijax, on 15 ianuarie 2021 - 15:32, said:

Bineinteles ca beneficiezi de pensie daca platesti CAS
Si oare trebuie sa mai indeplinesc ceva conditii sau ca tot omul la 67 de ani incep sa incasez o suma?

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 Pololica, on 15 ianuarie 2021 - 15:26, said:

Da, beneficiezi de pensie. Nu mai am informatii actualizate, dar din cate stiu punctul de pensie al PFA este mai mic decat al unui salariat.

Un articol

Punctul de pensie este unul singur. Informațiile din articolul acela au expirat de mult.
Pensia - în linii mari și din ce m-am documentat eu - se calculează așa: se ia venitul asigurat în luna X, se împarte la venitul mediu pe economie din luna X și rezultă un punctaj. Se repetă pentru toate lunile în care ai plătit. Se adună toate punctajele, se împarte rezultatul la numărul de luni, rezultă un punctaj mediu care se înmulțește cu valoarea punctului de pensie din momentul ieșirii la pensie și aia e pensia ta.
Concret:
în ianuarie 2021 venitul tău asigurat e cel minim, adică 2.300 lei. Plătești o contribuție de 575 lei/lună.
venitul mediu pe economie e 5.429 lei
raportul dintre cele două e 2.300/5.429 = 0,42
Dacă ai fi plătit așa toată viața și ai ieși acum la pensie, ai primi o pensie în valoare de 0,42 puncte.
Punctul este acum 1.442 lei.
Pensia ta ar fi 0,42 × 1.442 = 605,64 lei/lună.

Calcul în sens invers - dacă vrei pensia de 1.442 lei trebuie să plătești contribuții la nivelul salariului mediu pe economie adică 25% din 5.429 lei = 1.357,25 lei/lună.

PS - dacă informațiile mele sînt greșite, vă rog să corectați.

Edited by radunic, 15 January 2021 - 15:55.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 pacapaca, on 15 ianuarie 2021 - 15:53, said:

Si oare trebuie sa mai indeplinesc ceva conditii sau ca tot omul la 67 de ani incep sa incasez o suma?

Conditiile legale - la fel ca toata lumea
Stagiul minim de cotizare - 15 ani
Stagiul complet de cotizare - 35 ani

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunt alte condiții la PFA

Quote

Cât ar munci o PFA pentru pensie completă: 90 de ani!
O persoana care are exclusiv venituri din activitati independente (PFA, drepturi de autor, conventie civila) trebuie sa cotizeze si, implicit, sa munceasca de trei ori mai mult decat o persoana salariata, ca sa poata iesi la pensie.
Stagiul minim de cotizare pentru pensionare anticipata va fi de 15 ani, incepand din 2015, iar cel complet, de 30 de ani pentru femei si de 35 de ani pentru barbati. In aceste conditii, conform logicii Ministerului Muncii, persoanele care vor contribui, potrivit actualelor norme de aplicare a OUG nr. 58 din 2010, la sistemul public de pensii ar trebui sa munceasca 45 de ani, pentru stagiul minim de cotizare, si cel putin 90 de ani, pentru un stagiu complet, pentru a primi pensie. Cum s-a ajuns la aceasta situatie nu numai discriminatorie, ci de-a dreptul aberanta? Conform normelor, stagiul de cotizare in sistemul public de pensii pentru persoanele cu venituri profesionale se stabileste prin aplicarea asupra perioadei de cotizare a raportului dintre cota de contributie individuala (10,5%) si cota de contributie de asigurari sociale aprobata pentru locurile de munca in conditii normale, adica 31,8%. Practic, stagiul va fi determinat ca raport intre 10,5% si 31,8%, reprezentand aproximativ 1/3 din perioada de cotizare.
Culmea impozitarii
„Culmea acestor norme este precizarea privind stagiul de cotizare care insemna ca mult onoratul Minister al Muncii nu face altceva decat sa fure. Precizarea consta in stabilirea stagiului de cotizare pe baza raportului dintre cota individuala si cota totala de contributii de asigurari sociale, egal cu 0,33. Acest raport cumulat cu stagiul minim de cotizare de 15 ani inseamna ca persoanele care realizeaza doar venituri din drepturi de autor sau profesii independente ar reusi sa primeasca pensie doar daca ar munci peste 45 de ani“, explica Sorin Istrate, managing partner Contexpert.
De la aparitia normelor in Monitorul Oficial si pana acum, dezbaterea s-a concentrat in jurul calculului si platii contributiilor, pentru ca textul normelor, in loc sa clarifice aceasta problema, mai mult a bulversat firmele si expertii in fiscalitate. Deja, fara a recunoaste ca reglementarile sunt in parte inaplicabile sau aberante, Ministerul Muncii a inceput sa emita proiecte de modificare a acestora. Un prim proiect, postat pe site-ul ministerului pentru dezbatere, regleaza aberatia stagiului de cotizare, eliminand actualul raport de o treime. Pana la aprobarea acestui proiect, in cazul in care va trece de Executiv, sunt de asteptat si alte modificari, absolut necesare.
„Noile reglementari aduc o imensa incertitudine cu privire la prestatiile sociale. Sa luam un exemplu: desi normele prevad o echivalare a stagiului de cotizare, este usor de observat ca, in baza acestui calcul, se poate ajunge la situatii paradoxale: o persoana care a obtinut 20 de ani doar venituri din drepturi de autor, daca a avut venituri constante si considerabile, poate echivala 60 de ani de stagii cumulate, dar daca nu a avut venituri destul de ridicate poate echivala 10 ani sau mai putin. Pentru pensie trebuie sa existe o perioada minima de cotizare si, in aceasta situatie, persoana care are venituri din activitati independente ar putea fi nevoita sa contribuie peste varsta de pensionare pentru a atinge acest prag minim“, spune Emilia Dragu, partner TaxHouse.
Textul normelor abunda in exprimari echivoce. Una dintre acestea se refera la exceptarea de la plata contributiilor pentru „persoane asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale“. Din aceasta prevedere se poate intelege ca o persoana asigurata in sistemul pensiilor private ar fi scutita.
Insa, dupa cum observa Sorin Istrate „probabil legiuitorii s-au gandit doar la sistemele de pensii pentru avocati, militari si altii asemenea. Asa cum a fost introdus textul in actul normativ, acesta lasa loc la interpretari. Si totusi, de ce anumite categorii de persoane ar fi exceptate, atata timp cat toti ar trebui sa fim egali in fata legii?“.
Care beneficii?
Un alt beneficiu incert pentru noii contributori este indemnizatia de somaj. Desi contributia a devenit obligatorie de la 1 iulie, Ministerul Muncii spune ca spre sfarsitul anului va modifica legea sistemului de somaj pentru a-i include pe noii beneficiari.
„Contributia prevazuta de norme contravine prevederilor Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj. Asimilarea neconditionata a anumitor tipuri de venituri cu cele din exercitarea unei activitati cu titlu profesional conduce la aberatia obligativitatii contributiei fara ca persoana sa beneficieze de prestatia sociala. Un traducator, de exemplu, poate sa aiba cateva proiecte majore pe an si in restul timpului sa caute proiecte (nu un loc de munca, cum precizeaza Legea nr. 76). Sa intelegem ca perioada in care cauta proiecte este considerata somaj?“, conchide Emilia Dragu. In loc sa dea raspunsuri, normele – „un act normativ struto-camila“, dupa cum il numeste Sorin Istrate – demonstreaza ca singurul scop al noii legislatii este sa aduca, cu orice pret, mai multi bani la buget.
Culmea acestor norme este precizarea privind stagiul de cotizare care inseamna ca mult onoratul Minister al Muncii nu face altceva decat sa fure.
Sorin Istrate, managing partner Contexpert
Autor: Diana Zaharia / CAPITAL

Sursa

http://www.contexper...eta-90-de-ani-2

Este articolul postat de Pololica, îl găsisem și eu dar l-a pus el primul

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

 radunic, on 15 ianuarie 2021 - 15:54, said:

… se calculează așa: se ia venitul asigurat în luna X, se împarte la venitul mediu pe economie din luna X și rezultă un punctaj. Se repetă pentru toate lunile în care ai plătit.
Corect pana aici.

 radunic, on 15 ianuarie 2021 - 15:54, said:

Se adună toate punctajele, se împarte rezultatul la numărul de luni, rezultă un punctaj mediu
Gresit. Pentru fiecare an calendaristic, se aduna punctajele lunilor din acel an si se imparte la 12 (indiferent de cate luni ai lucrat in anul respectiv). Apoi se aduna aceste rezultate si se imparte (a) la stagiul complet (gen 35 de ani), cf calculului din legea in vigoare acum SAU (b) la 25, cf calculului din noua lege ce ar trebui sa intre in vigoare la 1 septembrie; din nou indiferent de cati ani ai lucrat efectiv. (De fapt calculul din noua lege e putin altfel, dar echivalent cu ce am scris.) Rezultatele tuturor acestor impartiri se rotunjesc: dupa noua lege la doua zecimale, dupa legea in vigoare nu stiu cum. O complicatie in plus e ca pentru o anumita perioada ‘mediile’ acelea pe an cred ca se plafoneaza la 3 sau 5 puncte (la vremea respectiva si baza de calcul a CASS era plafonata).

 radunic, on 15 ianuarie 2021 - 15:54, said:

… care se înmulțește cu valoarea punctului de pensie din momentul ieșirii la pensie și aia e pensia ta.
Oarecum. Se inmulteste cu valoarea punctului de pensie valabila in luna pentru care se plateste. Da, ce ai scris e valabil la inceput, dar ulterior se actualizeaza in functie de evolutia punctului de pensie.

Edited by sags, 15 January 2021 - 16:20.


#15
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 sags, on 15 ianuarie 2021 - 16:18, said:

Corect pana aici.
Gresit. Pentru fiecare an calendaristic, se aduna punctajele lunilor din acel an si se imparte la 12 (indiferent de cate luni ai lucrat in anul respectiv). Apoi se aduna aceste rezultate si se imparte (a) la stagiul complet (gen 35 de ani), cf calculului din legea in vigoare acum SAU (b) la 25, cf calculului din noua lege ce ar trebui sa intre in vigoare la 1 septembrie; din nou indiferent de cati ani ai lucrat efectiv. (De fapt calculul din noua lege e putin altfel, dar echivalent cu ce am scris.) Rezultatele tuturor acestor impartiri se rotunjesc: dupa noua lege la doua zecimale, dupa legea in vigoare nu stiu cum. O complicatie in plus e ca pentru o anumita perioada ‘mediile’ acelea pe an cred ca se plafoneaza la 3 sau 5 puncte (la vremea respectiva si baza de calcul a CASS era plafonata).
Oarecum. Se inmulteste cu valoarea punctului de pensie valabila in luna pentru care se plateste. Da, ce ai scris e valabil la inceput, dar ulterior se actualizeaza in functie de evolutia punctului de pensie.
E inginerie ce ai scris tu aici, multumesc pentru raspunsurile elaborate. In concluzie o sa iau si eu 500 de lei acolo? (bineinteles referindu-ne la momentul actual)

#16
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 Naijax, on 15 ianuarie 2021 - 16:00, said:


Conditiile legale - la fel ca toata lumea
Stagiul minim de cotizare - 15 ani
Stagiul complet de cotizare - 35 ani
Asa crezi tu....In Romania esti ori destept ori prost.Legal nu exista!
Desteptii sunt aia care ies la pensie la 40 de ani si prosti aia care muncesc o viata intreaga si ies pe o pensie jumate cat ala care a iesit la 40 ani.

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 sags, on 15 ianuarie 2021 - 16:18, said:

Corect pana aici.
Gresit. Pentru fiecare an calendaristic, se aduna punctajele lunilor din acel an si se imparte la 12 (indiferent de cate luni ai lucrat in anul respectiv). Apoi se aduna aceste rezultate si se imparte (a) la stagiul complet (gen 35 de ani), cf calculului din legea in vigoare acum SAU (b) la 25, cf calculului din noua lege ce ar trebui sa intre in vigoare la 1 septembrie; din nou indiferent de cati ani ai lucrat efectiv. (De fapt calculul din noua lege e putin altfel, dar echivalent cu ce am scris.) Rezultatele tuturor acestor impartiri se rotunjesc: dupa noua lege la doua zecimale, dupa legea in vigoare nu stiu cum. O complicatie in plus e ca pentru o anumita perioada ‘mediile’ acelea pe an cred ca se plafoneaza la 3 sau 5 puncte (la vremea respectiva si baza de calcul a CASS era plafonata).
Oarecum. Se inmulteste cu valoarea punctului de pensie valabila in luna pentru care se plateste. Da, ce ai scris e valabil la inceput, dar ulterior se actualizeaza in functie de evolutia punctului de pensie.

Mulțam' de info. Nu că m-ar ajuta prea mult - calculul unei pensii probabil că pune creierii pe moațe persoanei care îl face...

#18
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 22.11.2007

 waterman, on 15 ianuarie 2021 - 16:04, said:

Sunt alte condiții la PFA



Sursa

http://www.contexper...eta-90-de-ani-2

Este articolul postat de Pololica, îl găsisem și eu dar l-a pus el primul

Atentie ca acest articol este din 2010. Cand daca aveai PFA plateai mai putin la pensie decat unul angajat.

Astazi un PFA care opteaza sa plateasca la nivelul salariului minim pensia (mai putin de atat nu se poate) cotizeaza identic cu ala care lucreaza pe salariul minim ca angajat,

In privinta dreptului la pensie, conform legii actuale, daca esti barbat vei avea dreptul sa iesi la 60 de ani daca vei avea adunat 35 de ani in care ai fost angajat/pfa/facultate (parca doar cursurile de zi cu frecventa). Daca nu ai stransi anii astia vei iesi la 65 de ani cu conditia sa ai macar 15 astfel de ani.

Valoarea pensiei e evident ca nu avem ce discuta, va fi cea minima de la momentul respectiv (azi mi se pare ca e vreo 7,800 lei). Doar daca alegi sa te asiguri la o suma mai mare decat salariul minim (ca pfa iti alegi la ce suma sa fii asigurat) abia atunci vorbim de pensie mai mare. evident platesti mai mult :)))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate