Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 

casa printre salcami

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
546 replies to this topic

#505
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
azi gresisera pozitia unui geam, au observat si m-au sunat sa ma intrebe daca il lasam asa.
am zis nu si l-au pus unde trebuia. era zidit de dimineata peretele, asa ca n-a fost mare lucru...
a mai venit caramida, a venit si caramida de 15 achitata ieri, pt maine am mai comandat o masina de nisip.
trebuie sa returnez niste plasa de buzau, se pare ca am luat prea multa..."s-a gresit la socoteala", go figure...

cred ca maine e gata de zidit casa si se incepe la cofrarea stalpilor. planul e ca pe luni sa turnam placa peste garaj si stalpii casei.
dirigintele de santier pare multumit de cum decurge lucrarea, dar inteleg ca n-a mai fost la lucrare de o saptamana...
o sa-l convoc in weekend la o verificare la fata locului.
am dat in lucru chestiile cu care se prinde cosoroaba de grinda garajului. 16 lei bucata.

inca incerc sa inteleg care e solutia optima pt usa la pod la garaj.
cred ca o sa merg pe varianta cu usa in frontonul spate...
mi se pare mai accesibila atat ca dimensiuni cat si ca pozitie.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   200.65K   40 downloads
  • Attached File  2.jpeg   300.05K   36 downloads
  • Attached File  3.jpeg   195.43K   39 downloads
  • Attached File  4.jpeg   314.77K   49 downloads
  • Attached File  5.jpeg   203.6K   38 downloads
  • Attached File  6.jpeg   232.78K   39 downloads
  • Attached File  7.jpeg   251.32K   37 downloads
  • Attached File  8.jpeg   273.88K   38 downloads
  • Attached File  9.jpeg   209.2K   35 downloads
  • Attached File  10.jpeg   253.81K   31 downloads
  • Attached File  11.jpeg   288.83K   30 downloads
  • Attached File  13.jpeg   110.2K   31 downloads
  • Attached File  14.jpeg   106.24K   26 downloads


#506
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdante01, on 27 octombrie 2021 - 10:53, said:

, dar acum e prea tarziu...
Cam da. O sa pierzi multa caldura pe acolo. Dar macar stii...
Oricum, problema mai mare e la izolatia elevatiei/fundatiei pe exterior. Nu e prea tarziu.... Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#507
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Fa-ti intrare mai inalta in pod prin garaj.

#508
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdante01, on 27 octombrie 2021 - 22:10, said:

inca incerc sa inteleg care e solutia optima pt usa la pod la garaj.
cred ca o sa merg pe varianta cu usa in frontonul spate...
fa-ti lift, precum @inginerul_bv. Si fa acoperisul mai inalt, sa intelegi ceva de el.

#509
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postdante01, on 27 octombrie 2021 - 22:10, said:

azi gresisera pozitia unui geam, au observat si m-au sunat sa ma intrebe daca il lasam asa.
am zis nu si l-au pus unde trebuia. era zidit de dimineata peretele, asa ca n-a fost mare lucru...
a mai venit caramida, a venit si caramida de 15 achitata ieri, pt maine am mai comandat o masina de nisip.
trebuie sa returnez niste plasa de buzau, se pare ca am luat prea multa..."s-a gresit la socoteala", go figure...

cred ca maine e gata de zidit casa si se incepe la cofrarea stalpilor. planul e ca pe luni sa turnam placa peste garaj si stalpii casei.
dirigintele de santier pare multumit de cum decurge lucrarea, dar inteleg ca n-a mai fost la lucrare de o saptamana...
o sa-l convoc in weekend la o verificare la fata locului.
am dat in lucru chestiile cu care se prinde cosoroaba de grinda garajului. 16 lei bucata.

inca incerc sa inteleg care e solutia optima pt usa la pod la garaj.
cred ca o sa merg pe varianta cu usa in frontonul spate...
mi se pare mai accesibila atat ca dimensiuni cat si ca pozitie.


Buiandrugii aceia mi se par o risipa de beton si material. Efectiv ma zgarie pe ochi. Daca puneai buiandrugi prefabricati, ieseai mai scump?

Tije filetate gasesti la bara de 2 m cu 13 Ron/ml. Iti ies 3 bucati
Nu vad rostul sa ai latura de 35, un 20 consider sufficient. Deasemenea, 16 e cam aberant de mult.....

#510
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postdanciusergiu84, on 27 octombrie 2021 - 23:45, said:

Fa-ti intrare mai inalta in pod prin garaj.
Si eu zic la fel..Daca faci intrarea undeva mai pe mijlocul garajului, atunci ai un access mai facil stanga / dreapta in pod. Daca o faci pe fronton..o sa ai tentinta doar sa arunci ceva din usa in pod..ca altfel tre sa mergi in genunchi prin pod..pana sa ajungi mai spre mijloc. Parca am inteles ca ai doar 1m inaltime utila acolo

#511
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postviotl, on 28 octombrie 2021 - 01:06, said:

fa-ti lift, precum @inginerul_bv. Si fa acoperisul mai inalt, sa intelegi ceva de el.
Ha?!?

Attached Files



#512
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
@vio
lift zici...
Posted Image  glumetule care esti...

@castel
proiectul e cel care e, nu stiu sa spun daca e overkill dar n-as pune la indoiala proiectantul, tocmai eu care sunt paralel...
nu stiu daca iesem mai ieftin cu prefabricati.
am avut toate materialele luat de acum multi ani de zile, asa ca nu avea sens sa dau acum bani pe alte chestii, am mers pe ce am avut cumparat.

@mangles
si eu tot asa ma gandisem initial (asta acum multe luni), dar dirigintele mi-a recomandat varianta cu usa in fronton zilele trecute si m-a sucit un pic...
clar e mai handy sa poti depozita pe 3 laturi la inaltime de 1 m decat pe practic 1 la aceeasi inaltime...
o sa fac aceasta modificare. proiectantul mi-a zis ca pana in 1x1m pot lasa golul fara alte grinzi si complicatii, iar dpdv al hartiilor, se rezolva cu o dispozitie de santier, adica hassle free.
azi am luat la pieptanat zidaria cu un prieten si am gasit niste mici probleme.
am trimis poze la diriginte si l-am convocat maine la fata locului pt o inspectie si apoi o discutie cu constructorul.

marti turnam placa la garaj si stalpii la casa. vremea se pare ca mai tine rezonabila pt sfarsit de Octombrie.
dupa turnarea stalpilor, la modul rezonabil, cat ar mai dura pana la turnarea placii? voi pune fie beton, deci nu plasa de buzau....

Attached Files



#513
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Care-i problema la poza 3?

Si la 2?

#514
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
pozele sunt numite cu descrierea problemei, meri cu cursorul pe ele

buloanele astea filetate pt prinderea cosoroabei, se puteau face din tija filetata?

#515
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Observatii la cald

0. ia si tu o tuica...
1. nu prea inteleg ce au facut acolo, vrei sa zici ca nu au pus beton? daca da, stai linistit, nu cade casa. Nu e bine, dar nici drama. Poate ca e lipsa de seriozitate, poate o scapare - le-o fi ramas niste beton in cifa dupa vreo turnare si l-au pus acolo sa nu-l arunce. Pai, nu i-ai intrebat?
2. Eu nu vad problema la caramida stramba. Se acopera, da-o-n pisici. Iar, arata ceva neglijenta, dar n-o sa cada casa, asta-i sigur.
3. Diferenta de nivel rand caramizi - eu nu vad nici o problema. De fapt, acolo unde nu se pun agrafe in asize, alternativa e sa faci strepi, adica exact diferenta de nivel. Eu zic sa stai linistit. mai problematic la stalpi e sa nu fie armatura acoperita bine.
4. Diferenta pe placa... hmmm, cred ca au avut ei in plan ceva, e prea vizibila diferenta. ma mir ca nu i-ai intrebat. Se regleaza oricum si aia cumva. Naspa ca o sa folosesti mult material la incarcatura...
5. la fel
6. asta cu armatura e dubioasa. inainte de toate, armatura aia e in proiect? s-a mai intamplat sa uite proiectantul. oricum, e o scarita mica, dai gauri si bagi ancore chimice. sau o lasi independenta, ca acolo e punte termica.
7. asta cu stalpul e dubioasa... cred ca e datorita peretelui care e mai la interior. daca e doar la partea de sus atunci nu-i problema, il aranjeaza cand se pune cofragul. Sper ca pui distantieri de plastic, da?
8. stapl fara locas de beton - poate nu vad eu bine, dar eu nu vad nici o problema. Mi se pare insa ca vad agrafe la fiecare 3 asize, ceea ce e super bine. Si agrafele vin tocmai din perete, traverseaza stalpul, ceea ce iar e bine, din cate imi amintesc la zidaria mea.

nu e ceva pentru care sa iei calmante. Poate, cel mult o tuica. E buna tuica, vezi peretii mai drepti, curtea mai verde, nevasta mai frumoasa...

View Postdante01, on 28 octombrie 2021 - 20:49, said:

pozele sunt numite cu descrierea problemei, meri cu cursorul pe ele
Am vazut fratioare, doar ca nu inteleg.

View Postdante01, on 28 octombrie 2021 - 20:49, said:

buloanele astea filetate pt prinderea cosoroabei, se puteau face din tija filetata?
Pai, cam numai asa se pot face, daca vrei prindere cu filet. Nu am vazut, ce buloane ai tu in proiect, sau in intentie?

#516
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
0. sunt la un pahar de tulburel
1. era doar ca exemplificare ca la scara de intrare e prezenta armatura, pe cand la scara de intrare in magazie nu e. nu stiu daca e au ba in proiect asta de la magazie, dar ma asteptam ca atat dirigintele cat si constructorul sa ridice problema asta.
2.stiu ca nu e big deal, dar mai fura cateva no big deal si zau ca m-am saturat. in plus, la drtaq, nu-i mare lucru sa le puna drepte...
3. din nou, no big deal, dar de ce draq nu ies cum trebuie sa nu mai fie cazul de "no big deal"
cumva din seria de no big deal, imi tot zboara mintea la multe episoare din Air crush investigations si o idee car aparea in multe episoade. defectul care a dus la o problema majora putea sa fie remediat/gasit in cel putin 2-3 ocazii daca lucrurile s-ar fi facut cum trebuie...
clar nu pic casa din o caramida pusa stramb, dar daca mergem la extrem, poate nu pica nici din un pic mai putin fier in armatura samd...  
4. exactlly my point, toate au rezolvare, dar pe bani extra...doar ca eu i-am platit deja pe astia sa faca treaba cum trebuie, nu sa-mi ofere solutii pe care trebuie sa le platesc din nou...e acolo o diferenta de 5 cm, la lungimea aia o sa insemne ceva. deci ori elevatia nu e in vinclu, ori zidurile nu-s...
5 same story
6. armatura nu pare a fi in proiect, cat ma pricep eu, dar nu inteleg de ce nici dirigintele nici constructorul n-a zis nika, bai frate, scara asta cum spanac vine?...
7. cred ca o sa trebuiasca dezlegat si pus drept. am pus un dreptar si bolobocul pe zid, pare a fi ok. distantieri se pun, doar ca asta e mult prea afara acum, nu-l aduci usor.
8. pe partea in care nu e locas pt belon, armatura vine la sub 1 cm de caramida, sunt agrafe antiseismice, dar cred ca trebuia facut locas si pe stanga stalpului, se rigidiza mai bine.

buloanele astea, apropos am gasit cum ziceam la 16 lei buc, mi s-a explicat ca se fac din fier beton si sunt filetate doar la capete, nu intreaga bara.
in comert gasesti tije filetate, tind totusi sa cred ca fierul beton e un fier mai bun decat cel pt aceste bare filetate.

#517
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
mda, am inteles. Ai ceva dreptate, nu zic nu. Eu ziceam sa nu pui la suflet, si mai ai mult de stat cu doreii. ca vorba lui @manuko, o sa te ia transpiratii reci cand o sa vezi o cifa pe strada mai tarziu.

Nu zic sa-i lasi in pace, trebuie sa vorbesti cu ei. Zic ca nu mi se par asa de mari problemele incat disperi.
La peretii aia strambi da, o sa cam ai bataie de cap. Ai intins si tu un fir?
Staplul da, trebuie legat din nou. Bine ca ai vazut acum.
Acoperire cu beton 1 cm mi se pare putin...
Buloanele astea nu le stiu, dar dupa cum descrii da, mi se par potrivite. dar 16 lei bucata... hmm, se strange ceva la toata casa.

#518
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
azi se cofreaza stalpii casei si se face cofrajul pt placa peste garaj.
am decis pana la urma sa fac un gol in placa, de 95x95 spre spatele garajului.
maine, daca ne lasa vremea (inteleg ca ar fi rost de un pic de ploaie) turnam placa si stalpiii casei.

#519
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
am avut azi o discutie cu un electrician referitot la instalatia elecgtrica.
imi zice ca pentru mansarda, traseele pot fi trase prin placa si ca se scuteste considerabil in felul asta.
e bine ce zice omul asta?...

#520
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
azi abia s-a turnat placa la garaj si stalpii casei.
ieri, s-a intarziat din cauza unor mici modificari si s-a facut tarziu.
prima chestie a fost ca, nici eu nici proiectantul n-am inteles cum zice/crede celalalt cum va fi golul in placa garajului.
el a crezut ca il fac langa o grinda (desi n-a specificat asta) caz in care mi-a dat o deschidere maxima de 1x1 m fara alte mofificari ale armaturii; iar eu am inteles ca pot face golul si la 1,5 m de grinda...cand ne-am lamurit, a trebui refacuta o parte a armaturii, cumparat niste fier beton si rezolvata problema.
apoi, la un buiandrug peste un geam (pe care eu l-am marit) s-a intamplat ca 3-4 bare de fier beton sa se jonteze chiar acolo...dirigintele de santier a zis ca nu e happy (se jontau din care am inteles pe 80 cm si oricum deasupra nu e nika decat un pod care va sta probabil mai mult gol, asa ca se poate sa fi fost un pic de overkill, dar nu m-am bagat sa il intreb daca chiar e cazul de atata bataie de cap)
una peste alta, s-a turnat azi incepand de pe la 14 pana la 17.30. 9+2 mc. am asteptat a doua cifa cam 1 h...aia e...muncitorii au plecat la 18, desi in mod normal la 16 se apucau sa stranga sculele.
tot n-am curent si incepe sa ma sacaie grupa mare treaba asta. ma mai ajuta un vecin, dar e enervant in fiecare zi sa intind un ditai prelingitorul samd...in rest, se mai descurca cu un generator.
mi s-a dat ca estimare, 10 zile pana la momentul in care am putea turna placa casei.
vad ca vremea e in incalzire, se estimeaza temp la 23 C...
azi am luat buloanele pt garaj; cele pt casa sunt si ele gata dar au ramas la atelier si le voi lua cand imi trebuie.
trebuie sa incep sa ma interesez de piesele pentru prins lemnul la garaj si la casa. din ce am inteles vin cam 6 buc la fiecare caprior, deci sa tot fie...

cu ideea electricianului sa tragem trasee prin placa casei inteleg ca e ok, am mai citit si pe alte jurnale.
in weekend mi-am programat sa fac ordine prin curte si in casa.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   187.56K   29 downloads
  • Attached File  2.jpeg   227.29K   29 downloads
  • Attached File  3.jpeg   179.07K   30 downloads
  • Attached File  4.jpeg   266.3K   35 downloads
  • Attached File  5.jpeg   363.92K   32 downloads
  • Attached File  6.jpeg   244.58K   38 downloads
  • Attached File  7.jpeg   241.31K   38 downloads
  • Attached File  8.jpeg   150.83K   34 downloads
  • Attached File  9.jpeg   93.76K   28 downloads
  • Attached File  10.jpeg   130.29K   28 downloads


#521
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
s-au turnat stalpii casei, cativa au avut mici segregari s-a reparat (cu ceva Sika MonoTop®-620) si acum se lucreaza la buiandrudi si fierul pt placa peste parter. cam pe saptamana viitoare se va turna si placa si apoi se incepe la mansarda.
mai e pana la momentul in care ajung la tigla, dar ce preturi se mai practica la montaj tigla ceramica?

#522
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdante01, on 10 noiembrie 2021 - 17:33, said:

ce preturi se mai practica la montaj tigla ceramica?
XXL... :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate