Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

casa printre salcami

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
546 replies to this topic

#541
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Musai sa o umpli cu apa imediat ce este instalatã.... altfel la prima ploaie o sa iasa din pamant

#542
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Se umple cu apa chiar in timpul instalarii, pentru ca altfel exista riscul sa se sparga de la presiunea exercitata de pamant. In manualul de la producatorul fosei mele era specificat umplerea treptata pe masura ce se completeaza cu pamant.

Edited by nightmare392, 18 March 2022 - 08:10.


#543
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
n-am umplut-o cu apa, am intrebat la cel care mi-a montat-o si a zis ca nu e nevoie. e din fibra de sticla, mai rezistenta a zis el. o sa caut manualul, sa vad ce zice...
in alta ordine de ideei, ma gandesc sa fac un bazin pentru colectarea apei de la streasina casei, apa pe care s-o pot folosi la udatul gradiniii.
oare un IBC ingropat in pamant e ok, sau sa iau tot asa, o fosa septica?

#544
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Umplerea cu apa nu are a face cu rezistenta, se face pentru a lesta bazinul ca sa nu fie miscat apoi de modificarea panzei freatice, care miscare apare cand ploua mai mult, depinde de la zona la zona, etc

Daca prognoza pe utmatoarea perioada este oki atunci o sa apuce sa se umple din utilizare .... dar ca sa fii safe eu zic sa nu o lasi goala .... o data dislocata va fi mare tambalau sa o repui pe pozitie.

Ca sa ti dai seama de puterea incerca sa scufunzi un borcan gol (cu capacul pus) in o galeata (oala) cu apa ... o sa remarci cu ce forta "tasneste" catre suprafara .... fa acelasi experiment cu borcanul macar pe jumatate plin cu apa) ...

Pentru colectare apa ibc urile sunt foarte bune .... si acolo insa in exploatare sa ai grija sa nu le golesti de tot ... ca sa nu iasa din pamant cand iti e lumea mai draga :)

#545
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
si am ajuns la momentul alegerii usii de intrare.
pana acum am asa: ferestere, am turnat sapa autonivelanta peste ipat si am inceput la interioare.
am o oferta pentru o usa din lemn (stejar), cu garantie pe viata cum s-a exprimat omul (altfel de intredere, face usi de interior din lemn. scari, etc; are un atelier bine pus la punct si e la a treia generatie de meseriasi in lemn, am sa fac cu el usile de interior) care include montajul, feroneria si tot ce trebuie si o alta oferta de usa din profil pvc de la cei cu care am facut geamurile.
la bani,diferenta e cam de 800 euro, respectiv 1500 si 2300.
soare nu va fi pe usa decat pana la un 10-11 max, vara, ma gandesc ca poate nu e chiar asa de rau.
oricum, mi-a explicat ca usa, chair si ferita de bataia ploii si a soarelui, la cativa ani, trebuie din nou uleita pentru intretinere.
acum ma gandesc ca voi avea si un caine, dar ori ca e lemn ori ca e pvc tot un draq as zice, depinde cat de insistent e animanul sau cat de bine resusesc sa-l dezvat de narav.
ma gandesc acum, doar din pct de vedere tehnic care ar fi deosebirile si care ar fi mai ok.
altfel, mai am oferte de la qfort la 2200, etc...
cam asta e designul,

Attached Files


Edited by dante01, 12 June 2022 - 20:54.


#546
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Eu nu m-as complica, dar depinde de gustul fiecaruia..

Pentru interior tot stejar ai ales? Ce pret?

#547
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013
dante... ai scapat cu bine din covid?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate