Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Magazin second hand , provenienta Germania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 ionutsb, on 10 martie 2019 - 16:26, said:

Asa asa, mai adauga Posted Image. Stai linistit ca nu da firma faliment. Treaba mi-o fac la fel. Sunt colegi ce fac bani din produse ce le "cumpara" de pe la Mediamark din containere, etc. Eu nu am cu "cumparatul" de genul ala. Greutate nu poti sa zici ca e mare, pentru 500 kg nu creste consumul. Ca si timp nu conteaza o ora doua. Nu suntem roboti. Ca vezi doar lucrurile negative e naspa Posted Image.

Si alte idei sunt binevenite Posted Image .
Eh, lasa....
Sa zicem ca TU ai fi patron, si ai descoperi ca nu doar unul cimai multi angajati fac din astea....
Daca ai fi patron in sensul tehnic al definitiei (adica patron = firma = profit) i-ai da afara pe angajati, logic si clar, nu ?!
Daca esti patron cum ar vrea inima ta, i-ai tine, ca e si iei amariti si au si rate....!!
Acum gindeste-te ce fel de patron ai tu si te orientezi singur mai departe (desi vad ca deja te-ai orientat, nici n-ai inceput bine "afacerea" si vrei s-o extinzi).
Si gindeste-te si de ce merg prost diverse lucruri... ca fiecare lasa bah ca merge si asa.... si e grais aia si aialalta......

Edited by buyonevideo, 10 March 2019 - 16:47.


#20
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 buyonevideo, on 10 martie 2019 - 16:46, said:


Eh, lasa....
Sa zicem ca TU ai fi patron, si ai descoperi ca nu doar unul cimai multi angajati fac din astea....
Daca ai fi patron in sensul tehnic al definitiei (adica patron = firma = profit) i-ai da afara pe angajati, logic si clar, nu ?!
Daca esti patron cum ar vrea inima ta, i-ai tine, ca e si iei amariti si au si rate....!!
Acum gindeste-te ce fel de patron ai tu si te orientezi singur mai departe (desi vad ca deja te-ai orientat, nici n-ai inceput bine "afacerea" si vrei s-o extinzi).
Si gindeste-te si de ce merg prost diverse lucruri... ca fiecare lasa bah ca merge si asa.... si e grais aia si aialalta......
Ai si tu drepteatea ta dar crezi ca cu mine se sfarseste lumea ? Pe bune, nu fur de la el, nu dispare motorina sau marfa. Nu fac km in plus cu camionul lui, pentru eventual 500 kg in plus nu cred ca e paguba ... Ma gandeam sa profit de timpul liber de prin parcari si sa incerc sa aduc un mic venit. Ca am exagerat cu privire la magazin, visam putin. ..

Edited by ionutsb, 10 March 2019 - 17:25.


#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,131
  • Înscris: 10.07.2013
Poti sa intrebi patronul daca nu vrea sa deschida o afacere cu mobila SH.....iar tu sa o achizitionezi si sa o aduci aduci in Romania.Posted Image
Asa iti va da voie sa te abati de la traseu ca sa nu vii cu TIR-ul gol.Posted Image
*Evident poti sa discuti si despre comision!

Edited by xmanyacs77, 10 March 2019 - 17:35.


#22
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 xmanyacs77, on 10 martie 2019 - 17:33, said:

Poti sa intrebi patronul daca nu vrea sa deschida o afacere cu mobila SH.....iar tu sa o achizitionezi si sa o aduci aduci in Romania.Posted Image
Asa iti va da voie sa te abati de la traseu ca sa nu vii cu TIR-ul gol.Posted Image
*Evident poti sa discuti si despre comision!
La ce bani are nici in fund nu il doare de mobila...

#23
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,131
  • Înscris: 10.07.2013

 ionutsb, on 10 martie 2019 - 17:49, said:

La ce bani are nici in fund nu il doare de mobila...
Atunci mergi pe cont propriu...Posted Image

#24
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Nici nu simte camionul + motorina "patronului" mobila aia carata de colegu' nostru. S-au si gasit moralistii de serviciu; probabil ca multi dintre ei au masina de la firma si, normal, mai merg si ei la un supermarket, la o plaja, la vreo amanta cu "motorina firmei" - ii intreaba cineva vreodata ceva? Hai sa fim seriosi..
Strict la subiect, n-are rost sa te complici cu firma sau asa ceva, taxele o sa te ingroape si nu merita; adu si tu un dulap-doua, o masina de spalat, ce crezi ca ar fi vandabil si vezi cum merge treaba.
Cand esti tu in cursa, o pui pe sotia pe post de sales manager, sa caute clienti. ;)
Succes!

#25
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 Klaudio, on 10 martie 2019 - 18:23, said:

Nici nu simte camionul + motorina "patronului" mobila aia carata de colegu' nostru. S-au si gasit moralistii de serviciu; probabil ca multi dintre ei au masina de la firma si, normal, mai merg si ei la un supermarket, la o plaja, la vreo amanta cu "motorina firmei" - ii intreaba cineva vreodata ceva? Hai sa fim seriosi..
Strict la subiect, n-are rost sa te complici cu firma sau asa ceva, taxele o sa te ingroape si nu merita; adu si tu un dulap-doua, o masina de spalat, ce crezi ca ar fi vandabil si vezi cum merge treaba.
Cand esti tu in cursa, o pui pe sotia pe post de sales manager, sa caute clienti. ;)
Succes!
Ms. O zi faina

 xmanyacs77, on 10 martie 2019 - 17:52, said:


Atunci mergi pe cont propriu...Posted Image
Ms

#26
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 eireman, on 10 martie 2019 - 14:55, said:

Te-ai trezit cu 30 de ani intarziere...dar e bine si acum.Mobila...greu de manipulat si depozitat...depinde ce gasesti,cu electronice si electrocasnice e mai usor...le pui pe olx si aia e.
Nici cu electronice/electrocasnice nu mai e asa bine.
Stiu pe cineva care se ocupa cu asta, si in ultimul timp s-a inrautatit treaba. Bunurile se vand in general la licitatii, si aproape intotdeauna apar bulgari, ucrainieni, etc. care ofera pret mai mare, foarte apropiat de pretul cu care le-ar putea vinde el in Romania.
Uneori nu face nici macar cat sa-si scoata costul transportului pana in Romania sau piesele folosite ca sa repare aparatele defecte.

#27
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 ionutsb, on 10 martie 2019 - 14:46, said:

Salut. Ma gandeam sa aduc mobila si altele din Germania, eventual haine second hand sau electrocasnice.

- Cu mobila: trebuie sa ai un magazin fizic, nu vad cum poti trimite paturi si dulapuri prin curier. O sa coste curierul cat nu face mobila. Mai ales daca cumparatorul se razgandeste, ramai cu o paguba de toata frumusetea.
- Cu haine: mai toate magazinele s-au inchis, e clar cat erau de profitabile.
- Cu electronice: trebuie sa dai garantie, macar cateva luni.

O solutie: cauciucuri SH. In DE se vand cu 3-4 euro/bucata, in RO cu 15-20. Cel putin eu asta as face.

#28
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Cine e nebun sa se complice cu magazine cand in Ro birocratia te omoara? Cine vrea garantie sa mearga la magazin sa-si ia electronice si electrocasnice,plateste de 3-4 ori mai mult pe o chinezarie dar are garantie.
Eu luam dintr-un parc de dezmembrari auto din UK radio-cd-uri,cate 50-100 bucati la fiecare drum de Ro si le lasam lui tata sa le vanda in piata din Tm.Apoi pe langa astea am inceput sa duc piese auto(injectoare,turbine)...lumea deja stia ca tata are de vanzare si veneau acasa dupa ele,apoi de cand cu site-urile de vanzari online treaba e mult mai simpla.Totul e sa iei marfa ieftin,eu o luam moka.

#29
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 eireman, on 11 martie 2019 - 11:45, said:

Eu luam dintr-un parc de dezmembrari auto din UK radio-cd-uri,cate 50-100 bucati la fiecare drum de Ro si le lasam lui tata sa le vanda in piata din Tm.Apoi pe langa astea am inceput sa duc piese auto(injectoare,turbine)...lumea deja stia ca tata are de vanzare si veneau acasa dupa ele,apoi de cand cu site-urile de vanzari online treaba e mult mai simpla.Totul e sa iei marfa ieftin,eu o luam moka.

Doua intrebari:
1. Cand te vad vamesii cu cate 100 de aparate, sau o gramada de turbine/piese auto, nu comenteaza?
2. De cand ai inceput sa vinzi online, ti-au crescut vanzarile? (stiu, la prima vedere as zice ca da, dar ma gandesc ca e o gramada de concurenta pe de alta parte)

Merci.

#30
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Man nu stiu cum faci dar deobicei camioanele vin incarcate din Germania.Plus nu stiu cum ai avea timp sa cauti mobila,sa o incarci cand tu lucrezi dupa norma si diagrama de timp.Numai daca nu-ti iei din orele de somn sau odihna,ceea ce incepe sa devina periculos.

#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 ionutsb, on 10 martie 2019 - 14:46, said:

1 Merita ?
2 Trebuie firma daca o sa se ocupe sotia ?
3 Ceva sfaturi ?
Multumesc

1. Cred că-ți răspunzi singur la treaba asta. Când ai cumpărat ultima oară mobilă sau haine SH de pe OLX, fără garanție, fără nimic? Electrocasnice poate că ai mai cumpărat, când le-ai găsit la prețuri bune, dar obiecte de mobilier nu prea mai cumpărăm de pe net, pentru că se găsesc ieftine, ori la magazin, ori la comandă, la fel și hainele.
2. Persoanele de sex feminin nu sunt scutite de obligațiile fiscale. Pentru comerț, ai nevoie de firmă. Te uiți frumos la pedepsele pentru evaziune fiscală, dacă tu consideri că merită pentru trei colțare și doi chiloți, e fix decizia ta.
3. Să cauți metode corecte de a-ți dezvolta o afacere. Treburile cu "transport pe banii patronului" și "vânzare la negru" nu au viață lungă.


Îți pun în vedere următorul scenariu. Tu-mi vinzi mie un telefon. După câteva zile, telefonul se defectează. Te cotnactez să-ți iei telefonul stricat înapoi și să-mi dai banii, mă refuzi. Mă adresez ANPC. Ăia te găsesc că tu nu desfășori activitatea asta cu forme legale. Ți se întâmplă în felul următor... Îți ard o amendă de vreo 30.000 de lei și ți se și deschide dosar penal. Acum tu ești în mai multe infracțiuni, odată înșelăciune, pe urmă și alea economice. În treaba asta, intră și ANAF-ul pe fir, care caută orice alte vânzări făcute de tine, iar dacă constată că ai făcut treaba asta cu regularitate, îți calculează dările pe care le ai de plătit pentru vânzările alea, îți cer toate dările din urmă, plus penalități. Ca să fie treaba bună, la soluționarea urmăririi penale intri și la pușcărie, pentru că nu există varianta amenzii la evaziune. Iar la o astfel de infracțiune, există și sancțiune complementară, unde ți se interzice să fii asociat, așa că nu vei putea să-ți mai faci o afacere.

Iar toată treaba asta dintr-o simplă plângere și din faptul că ai vrut să vinzi doi chiloți și niște telefoane. Te întreb eu, merită? Mi se pare un risc enorm.

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Cere voie patronului să faci ce vrei să faci.
2. Adu chestii mai mici și mai vandabile nu mobilă.

#33
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 29.09.2006

 buyonevideo, on 10 martie 2019 - 16:46, said:

Daca ai fi patron in sensul tehnic al definitiei (adica patron = firma = profit) i-ai da afara pe angajati, logic si clar, nu ?!

Da afara o pla.
Tu nu vezi ca sunt pline gardurile cu angajari soferi? Chiar si fara experienta, sunt dispusi sa-i instruiasca, asa-i de acuta lipsa resursei umane. Maine-poimaine incep sa plateasca si scoala de soferi.
Sunt unii mai catolici decat Papa de ti se face sila nu alta.
Ps: Probabil n-ai angajat un om in viata ta. Probabil esti sarac, ''sarac si cinstit'' stiu, stiu am auzit de specia asta..

Edited by paco rabanne, 11 March 2019 - 14:37.


#34
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
@SmurfK,vorbesti prostii!!! Mai mari decat tine!!! La ce ANPC te adresezi tu? Te-ai adresat vreodata sau vorbesti sa nu taci? Aia te intreaba de bon sau factura! Tu cum nu ai asa ceva ca ai cumparat telefonul de ocazie,te trimit aia rapid la plimbare!!!
Eu vand de ani de zile diverse si au mai incercat rahati de astia cu ochi sa ma agate,dar nimic pana acum,cel mai rau e sa ai firma si sa faci bani la negru,ca persoana fizica greu te dovedesc spre impozibil.

 Isaak, on 11 martie 2019 - 12:07, said:



Doua intrebari:
1. Cand te vad vamesii cu cate 100 de aparate, sau o gramada de turbine/piese auto, nu comenteaza?
2. De cand ai inceput sa vinzi online, ti-au crescut vanzarile? (stiu, la prima vedere as zice ca da, dar ma gandesc ca e o gramada de concurenta pe de alta parte)

Merci.
Mai comentau vamesii romani doar(inainte de 2007) dar aveam solutii,dupa 2007 deloc,doar in UK iti gasesti facturi in orice magazin,poti scrie ce vrei in ele...oricum,avem o casa in Ungaria aproape de vama Cenad,lasam grosul marfii acolo si faceam cateva drumuri daca era nevoie
Da,de cand cu online vanzarile merg mult mai bine,anuntul ajunge la mai multa lume. Concurenta? ...ca inexistenta,ba chiar ma bucur cand anumiti concurenti vin sa cumpere marfa engross la un pret bun decat sa stau sa vb cu fiecare client in parte.
Iti dau un exemplu aduc de ceva vreme electrocasnice de la Miele.Aspirator Miele ce e minim 500 lei in Ro il dadeam cu 150lei.


#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 eireman, on 11 martie 2019 - 17:04, said:

@SmurfK,vorbesti prostii!!! Mai mari decat tine!!! La ce ANPC te adresezi tu? Te-ai adresat vreodata sau vorbesti sa nu taci? Aia te intreaba de bon sau factura! Tu cum nu ai asa ceva ca ai cumparat telefonul de ocazie,te trimit aia rapid la plimbare!!!
Eu vand de ani de zile diverse si au mai incercat rahati de astia cu ochi sa ma agate,dar nimic pana acum,cel mai rau e sa ai firma si sa faci bani la negru,ca persoana fizica greu te dovedesc spre impozibil.

Ai factură, banii pe care-i plătești la curier, comunicarea, solicitarea sumei pentru care faci transfer bancar. Nu-i obligația ta, a cumpărătorului, să te asiguri că vânzătorul respectă elementele obligatorii pe care trebuie să le conțină o factură. Tu ai dovada că ai cumpărat acel produs.

Și da, m-am adresat ANPC de câteva ori, ba chiar pentru speță ce privea un comerciant din alt stat UE, iar la baza reclamației a stat doar conversația și transferul Paypal, fără să existe "factură", așa cum știi tu că există factura.

Ideea asta, că-i "impozibil", e la latitudinea fiecăruia. Eu am spus care sunt riscurile, lucru care e valabil. Fiecare face cum consideră, își asumă sau nu acele riscuri, bazate sau nu pe declarațiile unora, cum că ar fi "impozibil" sau nu.


ANPC-ul a fost doar un exemplu, un cumpărător în necunoștință de cauză s-ar duce la ei, în primă instanță. Dar mai e poliția, Consiliul Concurenței, sunt o grămadă de insituții care instrumentează treburile astea.

Edited by SmurfK, 11 March 2019 - 19:33.


#36
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Ai dovada pe dracu,habar nu ai ce vorbesti,se vede ca habar nu ai cu ce se ocupa ANPC...te trimit aia rapid la plimbare cand e vorba de tranzactii intre persoane fizice! Adica tu vrei sa cumperi un produs sh,la sfert sau la jumatate din cat costa nou si ai prerentii de garantie? Pai de de nu-l iei nou din magazin? Nu-ti permiti? Povesti de astea am auzit o gramada,eu personal am vandut un campervan unuia din Brasov.A venit la Tm,l-a vazut...gata am batut palma.Ma suna dupa vreo trei zile ca ambreiajul nu mai merge si ca sa-i dau banii inapoi....ca daca nu el merge si face...aha,a facut pe dracu,a facut ambeiajul ca nu a fost bagat in seama nicaieri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate