Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Magazin second hand , provenienta Germania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut. Ma gandeam sa aduc mobila si altele din Germania, eventual haine second hand sau electrocasnice. Saptamanal merg in Germania si pot aduce lucruri in Ro ,cu transport gratis. Singura problema e sa nu ma abat mai deloc de la traseul prestabilit fiindca camionul are gps. Stiu ca marfa nu o sa vina la autostrada dar incerc sa caut cat mai aproape de traseu. In general vad ca mobila e ieftina in Germania, poate si alte lucruri. Ma gandeam sa gasesc o locatie unde sa le tin si sa le revand. Va rog nu incepeti ca o sa transport pe motorina patronului, stiu asta :). Incerc sa acopar si eu mai usor ratele la casa. Nu fur de la el. Lucrurile le gasesc pe Marketplace deocamdata.
Va intreb si pe voi cateva lucruri :
1 Merita ?
2 Trebuie firma daca o sa se ocupe sotia ?
3 Ceva sfaturi ?
Multumesc

Edited by ionutsb, 10 March 2019 - 14:48.


#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 ionutsb, on 10 martie 2019 - 14:46, said:

.......
2 Trebuie firma daca o sa se ocupe sotia ?
.....
Nuuuu , sotiile sint scutite ....

#3
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 86-APP, on 10 martie 2019 - 14:51, said:


Nuuuu , sotiile sint scutite ....
Ma gandeam ca merge si altcevs in afara de firma. Frumos raspuns

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 ionutsb, on 10 martie 2019 - 14:54, said:

Ma gandeam ca merge si altcevs in afara de firma. Frumos raspuns
Pe masura intrebarii . Vrei sa faci comert , iti alegi una din caile legale .

#5
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Te-ai trezit cu 30 de ani intarziere...dar e bine si acum.Mobila...greu de manipulat si depozitat...depinde ce gasesti,cu electronice si electrocasnice e mai usor...le pui pe olx si aia e.

Edited by eireman, 10 March 2019 - 15:01.


#6
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 86-APP, on 10 martie 2019 - 14:55, said:


Pe masura intrebarii . Vrei sa faci comert , iti alegi una din caile legale .
Aia caut, dar nu stiu, ma gandeam ca poate merge Pfa sau altceva. Sau cum e mai bine.

#7
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Fi atent la drum.

#8
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 eireman, on 10 martie 2019 - 14:55, said:

Te-ai trezit cu 30 de ani intarziere...dar e bine si acum.Mobila...greu de manipulat si depozitat...depinde ce gasesti,cu electronice si electrocasnice e mai usor...le pui penilx si aia e.
In general mobila e ieftina, electrocasnicele nu prea. Am zis sa intreb, parca e pacat sa tot bat in lung si lat Germania si sa ma intorc cu camionul in care ar incapea mai mereu marfa ...

 havefunwithus, on 10 martie 2019 - 14:57, said:

Fi atent la drum.
Sunt pe parcare.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Merge, de ce n-ar merge? Romanul cumpara in prostie.

Iti recomand sa mergi la un consultant fiscal care sa-ti traseze pasii pentru a face asta in legalitate.

#10
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Sau sa incerc sa aduc cateva produse si incerc sa le vand , sa vad daca au cautare ?Si abia dupaceea sa merg pe intentia de a deschide un magazin ? Spre exemplu: coltare 50-100 euro in Germania , canapele 50 euro, etc.. Avantajul e transportul care e gratis si acolo nu trebuie sa adaug alte cheltuieli. Ma gandeam ca un adaos de 50 euro la un coltar ar fi ok. In Ro sunt destul de scumpe, mai gasesc si lucruri care se dau gratis, numa sa se elibereze de ele. Dezavantaj: nu am acces cu camionul mereu la locatie.

Edited by ionutsb, 10 March 2019 - 15:03.


#11
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Cred ca ar trebui sa te intrebi, inainte de toate, daca o sa ai suces cu asa ceva.

De ce spun asta ? Pentru ca sunt o gramada de magazine cu "marfa din Germania". In general SH dar unii aduc si chestii noi luate de acolo mai ieftin sau stocuri vechi. New old stock cum s-ar zice.

Multi dintre cei care cauta prin magazinele alea vor sa dea lovitura sa ia niste chestii moka sa le dea mai scump pe net.

#12
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Pai bine ma omule, tu vrei sa te lansezi in afacere direct, fara sa tatonezi? Incearca si tu sa vinzi online la inceput cateva chestii, vezi daca tine treaba --- pe urma vorbesti de firma si alte alea.

#13
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 vidiandrei, on 10 martie 2019 - 15:03, said:

Cred ca ar trebui sa te intrebi, inainte de toate, daca o sa ai suces cu asa ceva.

De ce spun asta ? Pentru ca sunt o gramada de magazine cu "marfa din Germania". In general SH dar unii aduc si chestii noi luate de acolo mai ieftin sau stocuri vechi. New old stock cum s-ar zice.

Multi dintre cei care cauta prin magazinele alea vor sa dea lovitura sa ia niste chestii moka sa le dea mai scump pe net.
Stiu. Concurenta din partea mea va fi la pret, eu le transport gratis , pe cand ei trebuie sa plateasca. Totusi in Ro se vand destul de scump, si mobila gasesc cu 50 euro , etc. Mie mi se par ieftine.

 Bibulus, on 10 martie 2019 - 15:04, said:

Pai bine ma omule, tu vrei sa te lansezi in afacere direct, fara sa tatonezi? Incearca si tu sa vinzi online la inceput cateva chestii, vezi daca tine treaba --- pe urma vorbesti de firma si alte alea.
Am inteles, totusi ma gandeam ca niste sfaturi nu strica. Ms. Totusi vroiam sa vad care ar fi pe urma costurile pentru a intra in legalitate.

#14
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Cum ai zis mai devreme, cel mai bine ar fi sa iei cateva chestii si sa incerci sa vezi cum se dau tinand cont ca nu depinzi de banii aia si ai deja un job. Ar fi cel mai sigur asa.

La urma urmei tu poti sa aduci 3-4 piese de mobilier sau altceva si daca le dai pe toate intr-o luna sau doua cu un profit de 50 de euro de piesa (sa zicem) deja e lucru mare. SI p-alea poti sa le dai pe net, fara sa te mai complici cu fiscalitati. Dar asta doar daca nu vinzi multe chestii si nu sunt extrem de scumpe. Daca te bagi la firma deja s-ar putea sa nu mai renteze.

#15
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 vidiandrei, on 10 martie 2019 - 15:07, said:

Cum ai zis mai devreme, cel mai bine ar fi sa iei cateva chestii si sa incerci sa vezi cum se dau tinand cont ca nu depinzi de banii aia si ai deja un job. Ar fi cel mai sigur asa.

La urma urmei tu poti sa aduci 3-4 piese de mobilier sau altceva si daca le dai pe toate intr-o luna sau doua cu un profit de 50 de euro de piesa (sa zicem) deja e lucru mare. SI p-alea poti sa le dai pe net, fara sa te mai complici cu fiscalitati. Dar asta doar daca nu vinzi multe chestii si nu sunt extrem de scumpe. Daca te bagi la firma deja s-ar putea sa nu mai renteze.
Ms de sfaturi.

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 ionutsb, on 10 martie 2019 - 14:46, said:

Va rog nu incepeti ca o sa transport pe motorina patronului, stiu asta Posted Image.
Nu fur de la el.
Ba da.
Si ala tot furt este.
Fori o parte din motorina, care ajuta la transpotrarea unor marfuri care nu sint ale patronului.
Si furi din timpul patronului.
Si furi din fisa postului realizata de patron.

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
eu vad o problema cu livrarea in Romania, mobila e grea si voluminoasa, scump de trimis cu curierii.
asa cum s-a spus mai sus. risca-te cu 200-300 euro, cumpara trei patru piese de mobilier, pune-le pe toate siturile de anunturi romanesti, la preturi de doua ori mai mari, sa ai de unde negcia. vezi cine te suna, la ce preturi, ce spun de livrare. garantie, etc...
daca le vinzi intr-un timp rezonabil, cu ceva profit... baga mare. daca nu, asta e, ai incercat.

 buyonevideo, on 10 martie 2019 - 15:59, said:

Ba da.
Si ala tot furt este.
Fori o parte din motorina, care ajuta la transpotrarea unor marfuri care nu sint ale patronului.
Si furi din timpul patronului.
Si furi din fisa postului realizata de patron.
grea limba romana, grea de tot...

motorina nu ajuta, este utilizata la. iar aici este consumata  (Consumi o parte din motorina, pe care o folosesti la transpotrarea unor marfuri care nu sint ale patronului.)
timpul patronului este doar al lui, timpul de lucru este al angajatului. iar angajatul nu este robot, motiv pentru care are si pauze (chiar obligatorii, dupa tahograf)
fisa postului, chiar semnata de patron, se semneaza si se respecta sau nu...aici, cel mult se incalca. (Incalci fisa postului realizata de patron.)

Edited by strongsss, 10 March 2019 - 16:16.


#18
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Si alte idei de import sunt binevenite. Ms

 buyonevideo, on 10 martie 2019 - 15:59, said:


Ba da.
Si ala tot furt este.
Fori o parte din motorina, care ajuta la transpotrarea unor marfuri care nu sint ale patronului.
Si furi din timpul patronului.
Si furi din fisa postului realizata de patron.
Asa asa, mai adauga :). Stai linistit ca nu da firma faliment. Treaba mi-o fac la fel. Sunt colegi ce fac bani din produse ce le "cumpara" de pe la Mediamark din containere, etc. Eu nu am cu "cumparatul" de genul ala. Greutate nu poti sa zici ca e mare, pentru 500 kg nu creste consumul. Ca si timp nu conteaza o ora doua. Nu suntem roboti. Ca vezi doar lucrurile negative e naspa :P.

 strongsss, on 10 martie 2019 - 16:13, said:

eu vad o problema cu livrarea in Romania, mobila e grea si voluminoasa, scump de trimis cu curierii.
asa cum s-a spus mai sus. risca-te cu 200-300 euro, cumpara trei patru piese de mobilier, pune-le pe toate siturile de anunturi romanesti, la preturi de doua ori mai mari, sa ai de unde negcia. vezi cine te suna, la ce preturi, ce spun de livrare. garantie, etc...
daca le vinzi intr-un timp rezonabil, cu ceva profit... baga mare. daca nu, asta e, ai incercat.


grea limba romana, grea de tot...

motorina nu ajuta, este utilizata la. iar aici este consumata  (Consumi o parte din motorina, pe care o folosesti la transpotrarea unor marfuri care nu sint ale patronului.)
timpul patronului este doar al lui, timpul de lucru este al angajatului. iar angajatul nu este robot, motiv pentru care are si pauze (chiar obligatorii, dupa tahograf)
fisa postului, chiar semnata de patron, se semneaza si se respecta sau nu...aici, cel mult se incalca. (Incalci fisa postului realizata de patron.)
Ca in 4 zile am condus 150 km ce inseamna 17,25 euro castigul meu+ 25 euro ca e weekand, e un castig rezonabil :) . M-am umplut de bani. Stai linistit ca muncim si asezam marfa de mai scoate bani pe jumatate de transport, ne luam si noi o mica,mica,mica parte, dar aia nu inseamna ca nu el nu face bani pe spatele nostru. Nu vreau sa fac necaz din asta , dar nici sa fiu acuzat ca "fur".

Si alte idei sunt binevenite :P .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate