Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Magazin second hand , provenienta Germania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostSmurfK, on 11 martie 2019 - 19:22, said:

Ai factură, banii pe care-i plătești la curier, comunicarea, solicitarea sumei pentru care faci transfer bancar.,

Conform legislatiei UE intre persoane fizice nu se cere garantarea produselor vandute.Asta apare in toate tranzactiile din vest la mica publicitate.Se pare ca Romania mai are de recuperat.

#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dar nu e persoană fizică care-și pune catrafusele la vânzare. Odată ce face comerț, ori îl face ilegal, ori nu e persoană fizică.

Aici cred că ai probleme de a înțelege anumite chestii. Una-i să-mi vând eu televizorul pe OLX, ca persoană fizică, și alta e să mă duc cu tirul în Germania, să-l umplu de televizoare și să le vând. Eu sunt comerciant în cazul ăla. Că nu mă prezint eu ca a fi unul, e partea a doua.

Tranzacțiile de la mica publicitate sunt cu totul altă treabă, nu despre alea vorbim acum. Vorbim despre comerț.

Diferența nu e făcută de natura comerciantului (persoană fizică sau juridică), ci de natura actului, dacă este unul comercial sau nu. Iar distincția asta e în mai toate țările. În caz contrar, n-ar mai exista societăți comerciale, pentru că am face cu toții afaceri pe persoană fizică.

Edited by SmurfK, 11 March 2019 - 20:10.


#39
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostSmurfK, on 11 martie 2019 - 20:04, said:

Dar nu e persoană fizică care-și pune catrafusele la vânzare. Odată ce face comerț, ori îl face ilegal, ori nu e persoană fizică.

,

Normal ca vinde pe persoana fizica pe riscul lui.Ca tie ti-e ciuda ca are el prea multe si tu nu ai,aia e perceptia din unghiul tau de vedere.Du-te si tu cu TIR-ul si culege vezi ce usor e.

#40
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View PostIsaak, on 11 martie 2019 - 12:07, said:



Doua intrebari:
1. Cand te vad vamesii cu cate 100 de aparate, sau o gramada de turbine/piese auto, nu comenteaza?
2. De cand ai inceput sa vinzi online, ti-au crescut vanzarile? (stiu, la prima vedere as zice ca da, dar ma gandesc ca e o gramada de concurenta pe de alta parte)

Merci.
Inca nu am inceput sa aduc marfa. Vamesii nu deschid camioanele pe intrare in tara.

View PostKean, on 11 martie 2019 - 12:57, said:

Man nu stiu cum faci dar deobicei camioanele vin incarcate din Germania.Plus nu stiu cum ai avea timp sa cauti mobila,sa o incarci cand tu lucrezi dupa norma si diagrama de timp.Numai daca nu-ti iei din orele de somn sau odihna,ceea ce incepe sa devina periculos.
Spatiu ar mai fi, nu detaliez. Problema e ca marfa se afla prin orase si nu prea pot ajunge la ea din doua motive, ma abat de la traseu si nu am voie cu camionul. Totusi mai caut o portita :)

View PostSmurfK, on 11 martie 2019 - 13:21, said:



1. Cred că-ți răspunzi singur la treaba asta. Când ai cumpărat ultima oară mobilă sau haine SH de pe OLX, fără garanție, fără nimic? Electrocasnice poate că ai mai cumpărat, când le-ai găsit la prețuri bune, dar obiecte de mobilier nu prea mai cumpărăm de pe net, pentru că se găsesc ieftine, ori la magazin, ori la comandă, la fel și hainele.
2. Persoanele de sex feminin nu sunt scutite de obligațiile fiscale. Pentru comerț, ai nevoie de firmă. Te uiți frumos la pedepsele pentru evaziune fiscală, dacă tu consideri că merită pentru trei colțare și doi chiloți, e fix decizia ta.
3. Să cauți metode corecte de a-ți dezvolta o afacere. Treburile cu "transport pe banii patronului" și "vânzare la negru" nu au viață lungă.


ĂŽți pun Ă®n vedere următorul scenariu. Tu-mi vinzi mie un telefon. După câteva zile, telefonul se defectează. Te cotnactez să-ți iei telefonul stricat Ă®napoi și să-mi dai banii, mă refuzi. Mă adresez ANPC. Ăia te găsesc că tu nu desfășori activitatea asta cu forme legale. Ți se Ă®ntâmplă Ă®n felul următor... ĂŽți ard o amendă de vreo 30.000 de lei și ți se și deschide dosar penal. Acum tu ești Ă®n mai multe infracțiuni, odată Ă®nșelăciune, pe urmă și alea economice. ĂŽn treaba asta, intră și ANAF-ul pe fir, care caută orice alte vânzări făcute de tine, iar dacă constată că ai făcut treaba asta cu regularitate, Ă®ți calculează dările pe care le ai de plătit pentru vânzările alea, Ă®ți cer toate dările din urmă, plus penalități. Ca să fie treaba bună, la soluționarea urmăririi penale intri și la pușcărie, pentru că nu există varianta amenzii la evaziune. Iar la o astfel de infracțiune, există și sancțiune complementară, unde ți se interzice să fii asociat, așa că nu vei putea să-ți mai faci o afacere.

Iar toată treaba asta dintr-o simplă plângere și din faptul că ai vrut să vinzi doi chiloți și niște telefoane. Te Ă®ntreb eu, merită? Mi se pare un risc enorm.
Nu merita

Mersi de sfaturi


#41
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
pe unde intri in tara?mergi prin cluj?

#42
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
E greu sa umbli dupa asa ceva in timp ce prestezi ptr job. Daca ai avea camionul tau si timpul tau liber si un spatiu in care lumea sa vina sa vada, poate ar merge, nu stiu..

#43
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Treci peste sfaturile binevoitoare.Adu ce aduci,oricum sunt calitativ peste facaturile din tara,garantat.

#44
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Ar fi o solutie sa ai minim 2 colaboratori ... unul in germania care sa caute si sa depoziteze marfa pe care apoi sa o aduca unde esti tu parcat si apoi pe cineva in Romania care sa se ocupe de vanzare.
Marfa care ar merita dupa mine ar fi detergenti&co .... sa cauti sa cumperi la oferta (sau furaciuni dar aici este risc mare). Apoi in tara vanzi la pret de magazin sau un pic sub marfa net superiaoara calitativ. Daca te tii serios de treaba in cateva luni o sa ai retea fidela de clienti.
Ptr mobila am vazut ca in Bucuresti ai concurenta mare pe olx .... sunt deja specializati in asa ceva  la preturi ridicol de mici (exemplu sifonier din lemn plin cu 50 - 100 lei).
Bafta

Edited by Tarzy, 18 May 2019 - 07:31.


#45
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View PostEMPP, on 18 mai 2019 - 05:19, said:

pe unde intri in tara?mergi prin cluj?
. Nu. Arad-Sibiu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate