Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Sfaturi legate de cautarea unui job

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016
Va salut !


La 29 de ani impliniti ieri, va spun sincer, ca nu detin prea multa experienta profesionala. Am terminat o facultate si un master, apoi am lucrat la un magazin Orange ca si reprezentant vanzari. Job-ul nu era foarte ok, in fine e istorie.

Din pacate pe ceea ce am terminat eu (inginerie alimentara) job-urile pentru incepatori sunt putine spre deloc. Stiu ca din exterior pare ok si ca sunt locuri de munca, dar va spun sincer ca se cauta ori muncitori necalificati ori 2-3 ingineri DAR CU EXPERIENTA. Experienta care bineinteles nu se poate capata de pe bancile facultatii. Facultatea iti ofera doar o baza de informatii. Mai mult, multi angajatori merg pe ideea: chemi canditatul, eventual il mai chemi si a doua oara, spunandu-i la final: Te sunam noi si iti spunem rezultatul. Rezultat care nu vine niciodata. Nu vreau sa ma victimizez, dar la cate interviuri am fost, cred ca undeva la 60 - 65 % mi-au facut-o in acest fel.

De asemenea, pe site-urile de recrutare intru zilnic (ejobs, bestjobs etc.), plus ca mai cumpar si un ziar local in care apar anunturi. Din proprie initiativa, am depus si la firme din domeniu dar nimic.

In concluzie, as vrea de la voi niste sfaturi sincere deoarece incep sa imi pierd increderea in mine. Ori sunt prea sincer la interviuri, ori.....nu caut ceea ce trebuie, dar sincer....sa prestez o munca de muncitor necalificat sincer nu ma vad. Poate o noua facultate sa incerc ????


In speranta ca m-ati inteles si ca imi veti oferi sfaturile utile, va urez o sambata placuta si un weekend relaxant.

O zi buna sa aveti.

#2
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
O noua facultate, ca sa ce: sa fii somer cu 2 facultati si 2 prgrame de master? Nu te-ai gandit ca poate problema e la tine? La 30 de ani deja ar trebui sa ai experienta intr-un domeniu...cu cat trece timpul cu atat devine mai dificil pentur tine sa-ti gasesti un loc de munca.

Mergi pe la targuri de job-uri, poate ai noroc. Mai scazi din pretentii pana prinzi experienta.

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Capitalistii de pe forum iti vor spune ca e vina ta. Dar tu stai linistit ca lucrurile vor merge inspre mai rau de acum inainte. Ce ar fi sa te asezi si sa faci un plan ? Si apoi un plan de rezerva ? Si apoi o rezerva la rezerva ?
Asta trebuie sa faci in fiecare zi, planuri ! Credeai ca acesti capitalisti macabri te vor invita sa iti dea bani cinstiti pe munca cinstita?
NU! Te vor disperat, asa cum esti acum, astfel te vei duce si te vei vinde pe nimic, poate salariu mai mic decat minim, vei fi un sclav si asta pentru ca NU AI AVUT UN PLAN !! Asa te va sclavagi si femeia si copii si toate lipitoriile pamantului pana nu mai ramane nimic din tine si apoi te parasesc mai rapid ca viata.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 05.06.2002
Lucrezi in orice conditii ca sa-ti formezi experienta.  Cauta o firma serioasa, care nu-si bate joc de angajati si cauti sa intri la ei in orice conditii. Daca vor vedea ca-ti vezi de treaba si incerci sa devii folositor firmei vor veni si banii si avansarea. Cauta sa te integrezi in colectiv. Nici eu nu recomand o a doua facultate pe motiv ca angajatorilor nu le sunt dragi cei cu multe hartii si 0 experienta.

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
uita de noua facultate, nu te ajuta cu absolut nimic.
Ai lucrat in Orange store. Ce nu ti-a placut acolo? Atmosfera, lucrul cu clientul, salariul, bonusurile?
Functie de ce iti raspunzi, stii spre ce sa te orientezi mai departe. Zici ca ai 29 de ani, ai lucrat 8 ani in magazin?

Daca stii inginerie alimentara inseamna ca stii sa faci mancare din materii prime. Cu toata nebunia asta cu bio/eco/organic nu gasesti nicaieri de lucru? Poate nu la tine in zona, cauta sa te muti atunci.
Nu lua in considerare ce zic haterii de mai sus, traim in capitalism si singura limita pe care o ai la varsta ta e autoimpusa daca esti sanatos.
Pana la urma toti incepem de undeva, si apropos de plan, sa stii ca nu e rau de loc sa iti faci unul realizabil, cu niste obiective macro.

Spor la cautat!

#6
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
În primul rând 'La mulți ani' pentru ziua ta.
Cred că poți să te angajezi în domeniul tău pentru început pe un post inferior calificării tale,adică muncitor.
Pe parcurs,dacă ai abilitåțile necesare poți promova pe funcția de inginer,și chiar mai sus.
Baftă multă și capul sus.

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cauta un user pe forum, lex404. Cere-i sfatul.

#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 _-AppleS-_, on 01 aprilie 2017 - 15:18, said:

Capitalistii de pe forum iti vor spune ca e vina ta. Dar tu stai linistit ca lucrurile vor merge inspre mai rau de acum inainte. Ce ar fi sa te asezi si sa faci un plan ? Si apoi un plan de rezerva ? Si apoi o rezerva la rezerva ?
Asta trebuie sa faci in fiecare zi, planuri ! Credeai ca acesti capitalisti macabri te vor invita sa iti dea bani cinstiti pe munca cinstita?
NU! Te vor disperat, asa cum esti acum, astfel te vei duce si te vei vinde pe nimic, poate salariu mai mic decat minim, vei fi un sclav si asta pentru ca NU AI AVUT UN PLAN !! Asa te va sclavagi si femeia si copii si toate lipitoriile pamantului pana nu mai ramane nimic din tine si apoi te parasesc mai rapid ca viata.
Adevarul e ca vina este impartita: sistemul de invatamant care nu iti deschide ochii atunci cand trebuie, parintii care nu stiu ca sa faca si au incredere totala in profesori, tu personal pentru ca nu ai avut contact cu realitatea si te-ai lasat in voia sortii, angajatorii pentru ca au pretentii absurde (chiar au).
Si eu am trecut prin asta si e imposibil sa intorci timpul inapoi cu 20 de ani sa inveti o limba sraina, sa faci singur proiecte, sa te angajezi part-time in timpul facultatii, sa iti faci cunostinte si relatii. Nu ai si tu un prieten, care te poate ajuta, cineva care sa te recomande ? In ziua de azi, din pacate, se merge mult pe recomandare. Angajatorii vor pe cineva care sa stie dar asa ceva este imposibil avand in vedere ca sunt n domenii. Si ei stiu asta, dar incearca sa obtina maximul, nu doresc sa investeasca intr-un om nou.
Nu, nu capitalismul este de vina asa cum a spus AppleS, profesorii sunt buni oratori si predicatori dar nu formeaza elevii/studentii, doar ii informeaza, angajatorii nu sunt dispusi sa investeasca, iar tu personal trebuia sa te interesezi de cerintele de la job inca din liceu sau primul an de facultate si sa te pregatesti singur pentru ele, nu sa te lasi in voia sistemului, pt ca sistemul (de educatie) nu are legaura su piata muncii decat intr-o masura foarte mica.
Deci, accepta un job pe domeniul in care ai terminat, daca asta vrei sa faci pe viitor, si chiar daca e mai slab platit la inceput, cu timpul salariul va creste si cel mai important vei castiga experiena. Aviz elevilor/studentilor care se lasa in voia sistemului de educatie: 90% nu are legatura cu piata muncii.

Edited by PlatonX, 01 April 2017 - 16:08.


#9
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
In loc sa faci o alta facultate, invata germana si cauta in Germania. Odata am fost la o agentie pentru forta de munca sa caut un job pentru cineva si mi-a spus ca in aprox. 2 saptamani isi va gasi ceva de munca. Cunosc salahori in DE care, ce-i drept stau peste program, dar castiga si 3000E Net / luna.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,247
  • Înscris: 24.02.2007

 ct13mey, on 01 aprilie 2017 - 15:52, said:

Cred că poți să te angajezi în domeniul tău pentru început pe un post inferior calificării tale,adică muncitor.
Pe parcurs,dacă ai abilitåțile necesare poți promova pe funcția de inginer,și chiar mai sus.

Pe ce baza l-ar promova din muncitor simplu inginer? Cum au trecut atatia ani de cand a terminat facultatea (presupunand c-a terminat-o la varsta obisnuita la care termini o facultate), si cum n-a lucrat deloc in domeniu, cred ca se poate spune ca, cunostiintele din domeniu tind spre 0.

O aprofundare in forta (iei carti in domeniu si inveti din ele cat n-ai invatat toata facultatea) poate ajuta, dar cum domeniul nu e atat de cautat, nu garanteaza nimeni.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,616
  • Înscris: 30.07.2003

 Zippo_100, on 01 aprilie 2017 - 14:47, said:

Experienta care bineinteles nu se poate capata de pe bancile facultatii. Facultatea iti ofera doar o baza de informatii.
Dar baza de acolo avea o continuare, in timpul liber, la biblioteca/pe net/in librarii/oriunde cu aprofundarea informatiilor de catre tine. Poti rezolva la nivel teoretic majoritatea problematicilor intalnite la angajator? Sau toate tin strict de cele de la fata locului!

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ai facut studiile alea ca sa fie, acum ai diplome ca sa fie.
N-am inteles care e rostul inginerului alimentar. Ce naiba e asta?
Reprofileaza-te. Angajeaza-te in alte domenii, ia-o de jos, invata si in 2-3 ani ajungi binisor. Se cauta profesionisti in diverse domenii si nu se gasesc oameni. Instalatii frigorifice, tot ce tine de industria CNC care ia amploare exponential, instalatii electrice, etc.
Sunt firme care ofera gratuit cursuri profesionale si apoi te mai si angajeaza.

#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Nu va mai bazati pe sistemul de invatamant pentru gasirea unui job. Documentati-va din timp care sunt cerintele jobului, si pregatiti-va pentru asta. La interviu va intreaba din ele, nu din materiile care nu au legatura cu cerintele jobului.

#14
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
trebuia sa lucrezi din facultate, nu sa te duci la cursuri. luai doar examenele si intre timp strangeai experienta

poftim, fara exp.:
http://posturi.gov.r...deteana-iasi-2/
http://posturi.gov.r...teana-ialomita/

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mda , toti vor sa fie directori si sa aiba vo' 3 secretare sexi care sa-i faca cafeaua .
Bai oameni , de lucru este pe toate gardurile numa sa vrei sa muncesti , dar daca pretentiile salariale is de la cer in sus normal ca nu este nimic ...
Asa ca intrebare intrebatoare . Pana la 29 de ani ce ai facut ?! Ai stat intr-un loc caldut si te-ai plafonat , nu ai mai invatat nimic ca daca invatai cate ceva nu mai scriai aici .
Cunosc " N " cazuri care s-au reprofilat din mers si azi o duc f bine . Dar cunosc si cazuri care au " cazut " si nu s-au mai putut ridica ..

Edited by Baxon, 01 April 2017 - 17:58.


#16
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,480
  • Înscris: 17.04.2006
Din ce oras esti?

#17
Equity

Equity

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.03.2017

 gozmyn, on 01 aprilie 2017 - 15:13, said:

O noua facultate, ca sa ce: sa fii somer cu 2 facultati si 2 prgrame de master? Nu te-ai gandit ca poate problema e la tine? La 30 de ani deja ar trebui sa ai experienta intr-un domeniu...cu cat trece timpul cu atat devine mai dificil pentur tine sa-ti gasesti un loc de munca.

Mergi pe la targuri de job-uri, poate ai noroc. Mai scazi din pretentii pana prinzi experienta.

amice, te contrazici

ori problema e la el, ori are nevoie de noroc.

Mai degraba varianta a doua.
Poti sa fii tu mare miez, daca nu binevoieste un angajator sa-ti dea sanse, din varii motive, te nasti talent si mori speranta.


Sfaturi? Continua pe canalele pe care ai incercat pana acum, pune accent si pe networking si depunerea CV-urilor personal, nu cere multi bani si alege-ti un domeniu, preferabil cel in care ai studii.

Contrar unei idei care circula ascuns in mintea umana, niciun angajator nu e obligat sa iti ofere un job, si n-ai de ce sa te astepti sa vina unul pe tava doar pentru ca existi si ai o diploma. Nici macar Mega Image.
Asta ca o paranteza generala, nu ma refer in mod direct la tine.

Edited by Equity, 01 April 2017 - 18:24.


#18
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Stiletto91, on 01 aprilie 2017 - 17:23, said:

Spuneai ca sa ne interesam inca din scoala gimnaziala pentru un anume job.
Tu ai idee cate joburi au disparut in ultimii 10 ani?  Ai idee cati tineri s-au pregatit inutil pentru ceva care a disparut cum au terminat studiile?
In cazul meu,  ce garantie am (ca am terminat istoria)  ca vor mai exista  joburi   gen  muzeograf, arhivar,  arheolog sau profesor de istorie peste 10 ani?
Nu am spus scoala gimnaziala, am spus ultimii ani de liceu si primii ani de facultate. Locurile de munca nu se schimba asa de repede, si chiar daca unele se schimba, tendinta se vede cu ochiul liber, nu trebuie sa fii expert sa observi de exemplu ca munca de productie va fi inlocuita cu roboti in urmatoarele decenii.
Pantru istorie, nu vad alta meserie decat profesor pentru viitor.

Edited by PlatonX, 01 April 2017 - 19:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate