Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfaturi legate de cautarea unui job

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
In afara de inginerie alimentara si telefoane mobile - ce cunostinte mai ai? Ce stii sa faci?
Ca eu am fost pana acu` : Lacatus mecanic, merceolog, constructor de PC-uri, fotograf profesionist, inginer service utilaje agricole. Poti sa te adaptezi rapid la alte domenii, esti in stare sa absorbi repede informatii noi, esti autodidact ?

Ai putere de convingere, poti fi un bun vanzator? Poti incerca sa intri in zona agentilor de vanzari din agricultura.

#20
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016

 Friskey, on 01 aprilie 2017 - 17:08, said:


N-am inteles care e rostul inginerului alimentar. Ce naiba e asta?

Rolul inginerului din industria alimentara este sa produca mancare de calitate. Adica tu, daca vrei sa mananci paine de secara sa mananci paine de secara si nu hartie igienica, de exemplu. Daca te urci intr-un avion, te lasi pilotat de un tip fara nicio experienta, fara carnet sau vrei sa fii pilotat de un pilot cu brevet ?


Revenind. Eu ma gandeam la a 2-a facultate, doar ca ultima solutie decat muncitor necalificat.

Cum ati spus si voi, eu am vrut sa evit acest subiect, dar este clar ca job-urile bune si foarte bune (indiferent de domeniu) se dau pe pile. De exemplu, un coleg de-al meu de generatie, avand tatal in domeniu, l-a angajat pe baiatul sau CULMEA la firma numarul 1 din judetul meu. Baiatul asta a fost o loaza cei 4 ani de facultate, dar de....taticu a pulsat unde trebuie :)


De asemenea, ati spus de recalificare, de AJOFM. M-am uitat si acolo. Dar din 21 programe pe care le au, doar unul este adresat persoanelor cu studii superioare (cel de manager proiect pe care deja l-am facut). Restul sunt destinate persoanelor cu studii medii sau scoala generala care vor sa devina mecanici auto, frizeri, electricieni. Sincer as incerc ca mecanic auto dar nu sunt o persoana prea tehnica.

Spunea colegul PlatonX ca vina este impartita. Asa este. Pe de o parte sistemul de invatamant te invata DOAR teorie si nu practica, pe de o parte si noi, cetatenii, care ne alegem reprezentantii si acceptam sa fim calcati in picioare.

Referitor la pretentiile mele. Intotdeauna eu am evitat aspectul salariului. Niciodata nu am pus asta pe primul plan, ci mi-am dorit si imi doresc un job stabil.

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 florinel, on 01 aprilie 2017 - 19:19, said:

....

Ai putere de convingere, poti fi un bun vanzator?
Daca avea aceste calitati nu cerea sfaturi aici .
P.S. Sunt posturi de vanzatori . ospatari cate vrei doar chef de munca sa ai . De undeva trebuie sa incepi .

Edited by Baxon, 01 April 2017 - 19:31.


#22
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016

 Sef-chenko, on 01 aprilie 2017 - 18:04, said:

Din ce oras esti?
Sunt din Iasi.

 Equity, on 01 aprilie 2017 - 18:14, said:

amice, te contrazici

ori problema e la el, ori are nevoie de noroc.

Mai degraba varianta a doua.
Poti sa fii tu mare miez, daca nu binevoieste un angajator sa-ti dea sanse, din varii motive, te nasti talent si mori speranta.


Sfaturi? Continua pe canalele pe care ai incercat pana acum, pune accent si pe networking si depunerea CV-urilor personal, nu cere multi bani si alege-ti un domeniu, preferabil cel in care ai studii.



Multumesc pentru sfaturi. De continuat voi continua, sper sa gasesc cat mai curand.

Imi pare rau sa o spun dar norocul este, de multe ori, mai important decat alte lucruri.

Chiar in mesajul precedent am spus de un coleg care s-a angajat la firma numarul din judetul meu. Miercuri, mergand la un interviu, am cunoscut o tipa de 23 de ani, care anul trecut a terminat licenta, acum e in anul 1 la master si de la 1 august lucreaza la firma respectiva pe postul de secretara cu un salariul NET de 1700 lei plus bonuri. Pai eu dupa ce am terminat facultatea, am avut noroc ca mai aveam niste bani stransi din bursele de studiu pe care le-am avut, ca altfel era jale.

Asta e, norocul unora.

Edited by Zippo_100, 01 April 2017 - 19:34.


#23
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Facultatile absolvite nu mai sunt repere ale viitorului loc de munca. Muncesti ce gasesti . Uite o sugestie : magazinele mari de bricolaj angajeaza personal. Toate. OK , poate nu este visul vietii tale sa dai relatii despre suruburi dar daca ai fost capabil sa termini o facultate si un master  inseamna ca oarece creier ai . Asta ar trebui sa ajunga ca in ceva timp sa te faci remarcat . Nu trebuie sa stralucesti , este nevoie doar sa te oferi voluntar la orice noua sarcina apare . Angajatorii nu mai prea au multe pretentii acum pentru ca stiu ca facultatile pregatesc imbecili pe banda. Este nevoie sa arati ca esti disponbil pentru formare si orice multinationala te doreste . Prefera sa formeze ei oameni ...numai ca trebuie sa o iei de jos si sa arati dispus sa inveti. Cu timpul poti inerca si in domenul in care te-a pregatit dar te asigur ca habar nu ai nimc ,dupa absolvrea facultatii, despre domeniul ala .  Ce stii tu despre  inginerie alimentara ( dn faultate ) eu ( si nu numai eu ) pot invata  in 2-3 luni de pe internet . Daca examenul este grila s-ar putea sa te si bat la nota . Nu conteaza facultatea . Conteaza ca ai studii si poti sa te desprinzi in conducator ...daca esti capabil .
Uite un exemplu. Decat sa mai faci o facultate , fa meditatii si invata doua limbi straine . Oricine te vrea chiar si numai pentru asta.

Edited by JurasikMan, 01 April 2017 - 20:20.


#24
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Din pacate studiul din facultate trebuie sa se pupe cu cerinta angajatorului , punct.Deja
la nivel de facultate trebuie sa fii aproape as in domeniul respectiv, pasionat cu jumatati de masura nu prea merge.
S-a ajuns intr-o situatie aberanta azi cind inainte un post de lucru era ocupat cu unu cu 10 clase, acum unii vor cu studii superioare, mi se pare o prostie.

#25
Equity

Equity

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.03.2017
Măreția capitalismului : poți să ajungi foarte bogat sau poti să ajungi să dormi sub pod.

Sigur, varianta a doua e mult mai probabilă.

Edited by Equity, 01 April 2017 - 20:31.


#26
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Equity, on 01 aprilie 2017 - 20:30, said:

Măreția capitalismului : poți să ajungi foarte bogat sau poti să ajungi să dormi sub pod.
Sigur, varianta a doua e mult mai probabilă.
Nu este adevarat. Daca muncesti, daca ai grija sa nu risipesti, daca ai grija de sanatate, vei fi apreciat la locul de munca, salariul va creste, o pun din experienta proprie. De lucru este. Si eu lucrat necalificat in fabrica, mi-am vazut de treaba, salariul a crescut, nu este adevarat ca cel mai probabil ajungi sa dormi sub pod.

#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Zippo_100, on 01 aprilie 2017 - 19:27, said:

Adica tu, daca vrei sa mananci paine de secara sa mananci paine de secara si nu hartie igienica, de exemplu.
Ca painea sa fie de secara trebuie sa o faci din secara si nu hartie igienica daca vrei sa nu fie de hartie igienica.
Nu trebuie sa fii mare inginer sa iti dai seama de asta.
Va alegeti si voi profile de facultate strutocamile fara cautare reala in piata si apoi bociti ca nu va gasiti de lucru fix in domeniul ala.
Problema ta e ca nu vrei sa te agati de ceva, nu vrei sa pleci de jos. Ai facultate, ai masterat si te gandesti ca te pune cineva direct pe un scaun de piele intr-un birou separat. Poti sa ai tu 7 masterate si 3 doctorate (foarte usor de obtinut, fara nici o bataie de cap) ca tot de jos vei pleca in campul muncii. Si asta e valabil in orice tara cu apa calda.
Daca vrei sa copilaresti pana la adanci batraneti mai fa o facultate, doua, trei, cate vrei. Dar deja te vad la 35-40 de ani la interviu:
- Unde ai mai lucrat pana acum si in ce domeniu ai experienta?
- Pai stiti, am tot cautat slujba potrivita, am facut un master, apoi alte doua facultati...
- Bine, te mai contactam noi.

Iti dau un exemplu, desi as putea sa iti dau mai multe: un coleg de liceu a facut cu chiu cu vai facultatea de constructii (probleme financiare). Cand a terminat-o constructiile se dusesera deja la vale, dar a lucrat inca din timpul facultatii ca sofer la o firma. Acum are vreo 5 ani de cand e retelist la firma aia. Salariu bun.

Edited by Friskey, 01 April 2017 - 21:22.


#28
Equity

Equity

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.03.2017
Ce legătură are omul acela cu rețelele?

Ce studii IT are?

#29
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu conteaza ce studii de IT are (ca n-are). Oricum nu exista studii superioare de retelistica.
Oricum foarte multi lucreaza in cu totul alte domenii decat cele studiate in facultate. Dovada ca se poate.
Mai vreti exemple?
Nevasta unui prieten a facut facultatea de litere, lucreaza ca tester de software la nu stiu ce firma.
O colega de generala a facut tot facultatea de litere, lucreaza ca stewardeza.
Un cunoscut a facut facultatea de istorie, lucreaza ca programator (bine platit).
Altul a facut facultatea de fizica, lucreaza tot ca programator (foarte bun, foarte bine platit).
Altul a facut nu mai stiu ce rahat de facultate (sociologie, studii europene, habar n-am) lucreaza ca operator masini CNC in Spania. Bine platit.
Si exemplele pot continua.

 JurasikMan, on 01 aprilie 2017 - 20:18, said:

fa meditatii si invata doua limbi straine . Oricine te vrea chiar si numai pentru asta.
Nu e chiar asa.
Te angajeaza numai daca are nevoie de cineva care sa vorbeasca fix alea doua limbi de le stii tu, plus ceva cunostinte de alte domenii ca sa stii ce sa vorbesti, negociezi, explici. Dar daca stii sa spui poezii in doua limbi straine nu te baga nimeni in seama.

Edited by Friskey, 01 April 2017 - 21:35.


#30
Equity

Equity

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.03.2017

 PlatonX, on 01 aprilie 2017 - 20:42, said:


Nu este adevarat. Daca muncesti, daca ai grija sa nu risipesti, daca ai grija de sanatate, vei fi apreciat la locul de munca, salariul va creste, o pun din experienta proprie. De lucru este. Si eu lucrat necalificat in fabrica, mi-am vazut de treaba, salariul a crescut, nu este adevarat ca cel mai probabil ajungi sa dormi sub pod.

Era o comparație între cele două variante. Care zici tu că e mai probabilă? Să ajungi multimilionar in euro sau vagabond care doarme sub pod, că sa nu îl ploua?

 Friskey, on 01 aprilie 2017 - 21:25, said:

Nu conteaza ce studii de IT are (ca n-are). Nu exista studii superioare de retelistica.
Oricum foarte multi lucreaza in cu totul alte domenii decat cele studiate in facultate. Dovada ca se poate.

Bineînțeles că se poate, mai ales daca ai pile. Sau bulan.

Probabil că sunt unii care chiar au studiat retelistica in facultate sau licee tehnice, dar nu-și găsesc job in domeniul lor pentru că exista șoferi cu pile.

Știu și eu multe astfel de cazuri, de ex o persoană care a studiat filozofia și lucrează agent de turism, in timp ce absolvenții de turism nu-și găsesc de munca. A fost angajata pe "recomandări", bineînțeles.

#31
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu s-au angajat pe pile, mai ales la privat nu prea exista asa ceva, cel mult recomandari, dar trebuie sa te remarci cu ceva ca sa fii recomandat, ceea ce e exclus ca incepator care nu se poate remarca prin nimic.
Au terminat facultatile alea si nu si-au gasit de lucru in domeniul lor apoi au batut pe la alte usi din alte domenii. In cele din urma si-au gasit. Au plecat de jos cu salariul minim, au invatat, au muncit si au crescut. Au 30 de ani acum, loc de munca stabil, bine platit, unii chiar foarte bine platit.
Altii stau in fund si bocesc ca posmegii nu-s muieti, iar cand aud de altii ca au facut ceva ii acuza de pile si mai stiu eu ce.

Edited by Friskey, 01 April 2017 - 21:47.


#32
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008
Imaginati-va o societate in care toti absolventii de invatamant superior sa aiba locul de munca asigurat. In domeniu.

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Da, in tarile fara invatamant superior Posted Image  .

#34
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Zippo_100, on 01 aprilie 2017 - 19:34, said:

Sunt din Iasi.

primul link ti-am pus un post de consilier debutant in Iasi. din ce se lauda astia cu legea salarizarii unitare, ar trebui sa iei 1500-2000 si marit in 3-4 ani la 3000

#35
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Inițiator, am prins o știre că în Suceava sunt angajatori care angajează direct din facultate, chiar de la Facultatea de Inginerie Alimentară. Știrea cred că am prins-o ieri la un post TV local.

Vezi dacă nu găsești pe net despre ce firmă e vorba și trimite-le CV-ul.

În altă ordine de idei, eu nu mi-am profesat meseria pentru care m-am pregătit în facultate nici 5 minute. Acum sunt în al patrulea domeniu, toate diferite, singura legătură e că cer abilități tehnice. Ultimul job l-am găsit după 15 luni de căutări, vârsta a devenit impediment pentru angajatori.

#36
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Acum in rominia mai putin cu meseria in materie de inginerie, ca si inginer in productie este mai mult un paznic, pindar care asculta cu urechea si da afara muncitorii cu pretentii salariale mari si pusi pe revolta, mai mult abilitati de manipulator si distribuitor de zvonuri .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate