Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 1, 2006-feb 2011)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4910 replies to this topic

#19
username unknown

username unknown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.01.2006

View PostPerfect Bet, on Feb 23 2006, 10:06, said:

Eu doresc sa imi construiesc o casa peste cateva luni, deci ce centrala sa folosesc: pe gaze sau pe lemne cu gazeificare? Pretul la gaze se va majora drastic, iar lemne vor fi mereu.

Dar analizand costurile: media la o centrala pe gaz: 20 mil, iar la una pe lemne cu gazeificare aprox. 90 mil. Ambele fara montaj.

Diferenta de 70 de mil. nu o "investesc" mai bine in factura de gaz (cat se poate numi investitie plata unei facturi!) si acopar consumul pentru 2 ani + banii economisiti pe lemne?

Daca costurile de achizitie si montaj ar fi asemanatoare la centrale pe gaz sau pe lemne cu gazeificare nici nu as sta pe ganduri. Dar astfel, astept!

Si dupa 2 ani ce faci domnule draga? Un cazan pe gazeificare il iei pentru 15-20 de ani poate mai bine daca ai grija de el(lemne f. uscate).Ca sa nu mai spun ca sunt orase unde nu exista gaze(cazul meu).Daca erau gaze nu ma complicam pt ca un cazan pe lemne presupune si un deranj zilnic in plus cu facutul focului.Chiar daca sunt sigur ca este mai ieftin cu lemne. Eu le cumpar cu 1600000 lei/t.Si consum la un volum de 450 mc cam trei tone/luna in conditiile in care acum am lemne cam ude.Adica vreo 5 mil / luna sa zicem. La astia cu caldura CET cum ii zice la noi m-ar fi costat 8-9-10 mil/luna, iar cu gaze cam la fel.Asa ca.......

#20
username unknown

username unknown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.01.2006

View Postjafo, on Feb 23 2006, 12:42, said:

Cred ca o investitie buna - pentru cine isi poate permite - este o centrala pe lemne in cascada cu una pe gaz sau GPL. Gazul / GPL-ul urmind sa intre in functiune doar la virf de sarcina.
In mod normal, daca ai acces la gaze, e mai bine sa mergi pe varianta lor.
La oras, lemnul poate fi o varianta mai ieftina doar momentan. In timp o sa te coste transportul din ce in ce mai mult, plus ca si cu cenusa s-ar putea sa apara probleme de environment.
E la fel de adevarat ca nimeni nu stie unde dreaq o sa se mai opreasca pretul gazelor. In special daca incepe vreun razboi pe la aia... treci pe lemne imediat.
Eu zic la oras: gaze.
La tara, mai degraba lemne sau, daca ai variatii mari de consum, lemne + GPL.

Interesant daca e vreun furnizor capabil sa proiecteze o astfel de instalatie.
Eu m-am uitat pe un forum de centrale termice (vorba Kidului, asta-i totusi de calculatoare), dar nu am prea fost multumit de ce-am gasit. Majoritatea posturilor se refera la caracteristici ale diverselor centrale de-a gata, plus niste legislatie, altceva... cam putin.
Se pare ca-i mai usor sa vinzi niste retete pe care ti le da importatorul decit sa concepi ceva "custom made".

Sa mai vedem peste vreo doi-trei ani.
Tatutzu centralele astea sunt considerate ecologice si afara (Marea Britanie, Germania samd) iar astea Arca pot functiona si in State . Din lemnul ars mai ramane 2% cenusa care daca nu stiai este f. buna pt sol asa ca poti sa o arunci si prin curte ori sa o pui in ghiveci (la flori) la cantitatea care ramane dupa o zi de functionare. Pe cos nici nu se vede fumul, in asa masura le arde.
Apoi intr-adevar la oras: gaze. Dar daca orasul nu are gaze?
Cazanele pe gazeificare sunt ,,mai ecologice" decat centralele pe gaz pt. ca gazul se va termina intr-o zi.Iar toate resursele astea epuizabile nu prea imi suna a environment.Lemnul este o resursa inepuizabila daca este folosita cu cap evident.
Think again!

#21
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Fiecare cu parerea lui.
  Eu inteleg ca esti incintat de noua centrala, dar asta nu inseamna ca este buna pentru orice situatie.
  In privinta cenusii, recunosc ca nu e o problema insurmontabila, dar faptul ca e buna la flori... mai uita-te o data la haldele de steril de linga termocentrale - nu creste nimic pe acolo. Poate ca o vegetatie arsa superficial, cum fac  indienii prin America de Sud, constituie un ingrasamint natural; dar dupa o ardere integrala a combustibilului ("nu iese fum") nu mai ramine nimic folositor.
  Daca orasul nu are gaze, iti pui centrala pe lemne, evident. Cum as fi putut recomanda gaze acolo unde ele nu sint disponibile?
  Iar lemnul nu este deloc inepuizabil; e cu mult mai epuizabil decit petrolul. Marea Britanie sau Germania recomanda, acolo unde-si pot permite (nu e retea de gaz etc.); in rest nici vorba, nici o tara europeana n-are atitea paduri sa taie ca sa se incalzeasca populatia.
  Acum on-topic:
  In postul anterior eu ma refeream la alegerea optima SI din punct de vedere al reglajului; o centrala pe lemne are inertie mare; in virf de sarcina una pe gaz sau GPL reactioneaza imediat, pe cind una pe lemne (gazeificate sau nu) are nevoie de o ora...
  Oricum, o sa trebuiasca sa-mi iau si eu o centrala pe lemne, iar la puterea de care am nevoie nu gasesc decit cu gazeificare. Le-am trimis doua e-mail-uri la ecoterm, dar nimic?!? O adresa mi-a venit inapoi (does not exist), iar de la cealalta n-am primit nici un raspuns. O sa incerc la telefon.

Sa ne mai zici cum merge a ta. Si in special cit consuma / zi etc.

#22
username unknown

username unknown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.01.2006

View Postjafo, on Feb 25 2006, 07:16, said:

Fiecare cu parerea lui.
  Eu inteleg ca esti incintat de noua centrala, dar asta nu inseamna ca este buna pentru orice situatie.
  In privinta cenusii, recunosc ca nu e o problema insurmontabila, dar faptul ca e buna la flori... mai uita-te o data la haldele de steril de linga termocentrale - nu creste nimic pe acolo. Poate ca o vegetatie arsa superficial, cum fac  indienii prin America de Sud, constituie un ingrasamint natural; dar dupa o ardere integrala a combustibilului ("nu iese fum") nu mai ramine nimic folositor.
  Daca orasul nu are gaze, iti pui centrala pe lemne, evident. Cum as fi putut recomanda gaze acolo unde ele nu sint disponibile?
  Iar lemnul nu este deloc inepuizabil; e cu mult mai epuizabil decit petrolul. Marea Britanie sau Germania recomanda, acolo unde-si pot permite (nu e retea de gaz etc.); in rest nici vorba, nici o tara europeana n-are atitea paduri sa taie ca sa se incalzeasca populatia.
  Acum on-topic:
  In postul anterior eu ma refeream la alegerea optima SI din punct de vedere al reglajului; o centrala pe lemne are inertie mare; in virf de sarcina una pe gaz sau GPL reactioneaza imediat, pe cind una pe lemne (gazeificate sau nu) are nevoie de o ora...
  Oricum, o sa trebuiasca sa-mi iau si eu o centrala pe lemne, iar la puterea de care am nevoie nu gasesc decit cu gazeificare. Le-am trimis doua e-mail-uri la ecoterm, dar nimic?!? O adresa mi-a venit inapoi (does not exist), iar de la cealalta n-am primit nici un raspuns. O sa incerc la telefon.
Sa ne mai zici cum merge a ta. Si in special cit consuma / zi etc.

    pt jafo:
Sunt incantat de caldura din casa nu de un fier!
Termocentralele NU functioneaza pe lemn(ci pe carbune, pacura s.a.).Nu am spus ca cenusa (de lemn)ar fi ingrasamant ci ca nu dauneaza asa rau mediului. La necesitatile de caldura din lume evident ca am arde padurile in cativa ani daca toata caldura ar fi de la lemne (centrale pe lemne).
  Bineinteles ca daca poti merge cu un automobil doar nu o sa preferi bicicleta decat daca nu ai altceva la dispozitie.
  Padurile sunt regenerabile - intr-o viata de om poate creste o padure(regenerare).Gazul si petrolul nu.Intr-o buna zi care nu este prea departe o sa cam ramanem fara ele.Padurea daca o tai dar pui MEREU alta in loc nu prea se termina.Si oamenii mor dar se nasc altii nu-i asa?(asta nu inseamna ca incalzirea pe lemn este solutia perfecta-nici pe departe).
  Incearca la www.eurotherm.ro.Eu la ei am trimis un mail si m-au sunat apoi de la Ecoterm.Eurotherm-ul este in Piatra-Neamt.Daca esti mai aproape de PN te ajuta ei.Daca nu o sa-i puna pe cei de la Ecoterm sa te contacteze.Firmele astea colaboreaza.A! si vezi ca au si niste centrale COMBI pe lemn si motorina.Poate te satisface mai mult motorina.
  Consumul meu actual cu lemne( cu umiditate MARE) este de 100 Kg/zi( la 450 mc si la 1-2 grade afara).Randamentul lemnului cu umiditate de 40 - 50% cum il am eu este redus la jumatate fata de cel cu umiditate de 20% asa cum este indicat sa folosesti la centralele astea. Dar asta se rezolva la vara!!! Incarcarea dureaza 5 min (prima aprindere dureaza mai mult-se adauga 15 min pana faci patul de jar))( 2-3 incarcari/zi cu LEMN UD).Cenusa o scoti o data/zi -2min.Curatenie generala o data la 10-15 zile - o jumatate de ora.Cam asa lucreaza toate.Ideea este ca Arca sunt mai rezistente.

#23
danutzul

danutzul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.03.2006
User, daca dai o fuga la Romtherm, sau mai suni la ecoterm, o sa vezi ca au aparut si centrale cu functionare pe boabe de porumb  :naughty:

#24
username unknown

username unknown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.01.2006
centrale pe boabe de porumb au aparut mai de mult dar nu am plantatie de porumb asa ca tot lemnul imi e mai la indemana nu ca as avea padure dar parca este totusi mai ieftin; multumesc oricum pentru amabilitate !

#25
PDPDPD

PDPDPD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 02.09.2003
Aveti ceva date despre centralele pe porumb?
Par interesante, nu trebuie sa ai plantatie de porumb, asa cum nu trebuie sa am padure pentru sobele pe lemne din casa, se poate achizitiona de la tarani si se depoziteaza mai usor.
Avantajul cel mai mare cred ca ar fi posibilitatea automatizarii la o centrala pe porumb, asa cum am vazut la o centrala pe rumegus care avea un bazin din are se alimenta automat focarul.

#26
danutzul

danutzul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.03.2006

View PostPDPDPD, on Mar 25 2006, 22:04, said:

Aveti ceva date despre centralele pe porumb?
Par interesante, nu trebuie sa ai plantatie de porumb, asa cum nu trebuie sa am padure pentru sobele pe lemne din casa, se poate achizitiona de la tarani si se depoziteaza mai usor.
Avantajul cel mai mare cred ca ar fi posibilitatea automatizarii la o centrala pe porumb, asa cum am vazut la o centrala pe rumegus care avea un bazin din are se alimenta automat focarul.
daca incepem cu inceputul, sunt de mai multe puteri 20/28/40 de kw consumul difera de la o putere la alta si este intre 60 si 120 de kg de boabe pe zi de asemenea, pot functiona pe orice fel de biomasa granulara. iti trimit alaturat un pliant.

Attached Files


Edited by Kidu, 27 March 2006 - 20:08.


#27
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
Dar centralele cu gazeificare merg si cu rumegus?

Interesanta idee centrala care merge pe porumb,e foarte buna in zona Bucurestiului,caci aici cred ca e mai ieftin si mai usor sa cumperi porumb decat lemne.Sau iti produci combustibilul prin forte proprii,daca tii neaparat. :coolspeak:


60kg/zi*3000lei/kg porumb=180000 lei/zi *30 zile=5400000lei/luna Nu e cam mult,totusi?

Edited by Myryam, 27 March 2006 - 18:15.


#28
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
daca ai cateva hectare de papusoi nu e ;)

#29
danutzul

danutzul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.03.2006
Myryam, centralele cu gazeificare nu merg cu rumegus, iar pretul porumbului variaza in tot sudul tarii intre 1500 si 2500 de lei. Pe de alta parte, se poate folosi si porumbul declasat, care nu poate fi folosit la altceva si care se poate cumpara in mod evident la un pret mai mic.

#30
edy1968

edy1968

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2006

View Postusername unknown, on Feb 25 2006, 17:03, said:


    pt jafo:
Sunt incantat de caldura din casa nu de un fier!
Termocentralele NU functioneaza pe lemn(ci pe carbune, pacura s.a.).Nu am spus ca cenusa (de lemn)ar fi ingrasamant ci ca nu dauneaza asa rau mediului. La necesitatile de caldura din lume evident ca am arde padurile in cativa ani daca toata caldura ar fi de la lemne (centrale pe lemne).
  Bineinteles ca daca poti merge cu un automobil doar nu o sa preferi bicicleta decat daca nu ai altceva la dispozitie.
  Padurile sunt regenerabile - intr-o viata de om poate creste o padure(regenerare).Gazul si petrolul nu.Intr-o buna zi care nu este prea departe o sa cam ramanem fara ele.Padurea daca o tai dar pui MEREU alta in loc nu prea se termina.Si oamenii mor dar se nasc altii nu-i asa?(asta nu inseamna ca incalzirea pe lemn este solutia perfecta-nici pe departe).
  Incearca la www.eurotherm.ro.Eu la ei am trimis un mail si m-au sunat apoi de la Ecoterm.Eurotherm-ul este in Piatra-Neamt.Daca esti mai aproape de PN te ajuta ei.Daca nu o sa-i puna pe cei de la Ecoterm sa te contacteze.Firmele astea colaboreaza.A! si vezi ca au si niste centrale COMBI pe lemn si motorina.Poate te satisface mai mult motorina.
  Consumul meu actual cu lemne( cu umiditate MARE) este de 100 Kg/zi( la 450 mc si la 1-2 grade afara).Randamentul lemnului cu umiditate de 40 - 50% cum il am eu este redus la jumatate fata de cel cu umiditate de 20% asa cum este indicat sa folosesti la centralele astea. Dar asta se rezolva la vara!!! Incarcarea dureaza 5 min (prima aprindere dureaza mai mult-se adauga 15 min pana faci patul de jar))( 2-3 incarcari/zi cu LEMN UD).Cenusa o scoti o data/zi -2min.Curatenie generala o data la 10-15 zile - o jumatate de ora.Cam asa lucreaza toate.Ideea este ca Arca sunt mai rezistente.


Nu ti se pare cam mult 100Kg pe zi mai ales la 1-2 grade afara?

#31
dimi

dimi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2006

View Postedy1968, on Apr 12 2006, 10:42, said:

Nu ti se pare cam mult 100Kg pe zi mai ales la 1-2 grade afara?
tinand cont de faptul ca poti folosi porumb de categorie mai proasta adica furajer si care intamplator are si randament termic prin ardere mult mai bun decat cel obisnuit . daca faci si o comparatie cu gazul sau cu motorina o sa vezi rentabilitatea.ce pot sa-ti spun documentat fiind este ca pt.150 m2 nu folosesti decat 50..60 kg/zi unde pui la socoteala si ceva apa calda daca investesti intr-un boiler

#32
itiberiu

itiberiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 01.11.2003
eu am instalat undeva pe langa plopeni o centrala atmos de la secprel.
pe langa gazeificare, baietii mai pun la dispozitie si un "rezervor de caldura", adica un vas de 500 litri plin cu apa, care usureaza semnificativ, "munca" cu alimentarea.
Un caz nu ieftin, dar f comod pt utilizator, in conditiile in care cumparati un cazan mai maricel cu 20 % (nu obligatoriu, dar recomandat) si sunteti dispusi si sa investiti in acel rezervor.

O problema deosebita pt cazanele pe lemne. Nu stiu cat e de cunoscuta, dar e importanta: cazanele pe lemne, trebuie sa fie dotate cu o pompa care sa-i asigure permanent circulatia ag. termic.

In cazul in care se opreste curentul electric, lemnele nu sting si chiar daca si aerul se inchide, ele continua sa degaje caldura, ducand la vaporizare in cazan. Exista pompe alimentate la 24 sau 12 V cc, cu autonomie asigurata de acumulatori.
nu stiu daca se poate monta o sursa ups. Acum mi-a venit ideea.

Edited by itiberiu, 13 May 2006 - 17:25.


#33
alwis

alwis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.05.2006
Atentie la lemnul folosit. Conditia de baza pentru randament si functionarea intr-adevar in gazeificare este ca lemnul sa nu aiba umiditatea mai mare de 15%. Chiar prospectele cazanelor spun asta si ele mai dau un sfat pentru atingerea acelui deziderat: pastrarea cel putin timp de doi ani a lemnelor in incaperi uscate ferite de intemperii pentru atingerea acelui 15% umiditate. Indeplinesti conditiile astea ? Altfel poti lua cazan inn gazeificare care sa mearga bine merci ca unu pe combustibil normal. In conditii ideale o reincarcare la unul cu gazeificare se face cam la 8-10 ore pe cand la unul cu ardere normala reincarcarea vetrei se face cam la 4 ore.
Cat despre locul de fabricare treaba e clara, o gramada de produse se fabrica in tari cu mana de lucru mai ieftina decat in tara din care provine marca produsului.
De incalzirea cu pompa de cadura ai auzit ? Foarte noua solutia si destul de scazut pretul la exploatare dar pretul de cost al utilajului si al celorlalte anexe, precum si alegerea tipului de sapatura pentru instalarea serpentinei colectoare fac acest sistem apropape prohibitiv............


View Postusername unknown, on Feb 3 2006, 00:14, said:

Doresc achizitionarea unei centrale pe lemne cu gazeificare si am fost surprins de oferta variata de pe piata chiar daca majoritatea sunt facute in Cehia totusi sunt destule firme.Dilema mea este la ce firma sa ma opresc dintre Atmos,Vigas sau Junkers(nu va lasati pacaliti de nume ,tot in Cehia sunt facute dar sub marca Junkers-Bosch,este de fapt fostul Dakon).Imi trebuie una la 35kW sau pe aproape.Daca poate cineva sa-mi dea un sfat argumentat i-as ramane indatorat pe viata pt ca tocmai ma pregatesc sa cheltui 100.000.000 rol si n-as vrea s-o dau in bara.


#34
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Eu am mai fost p-aici pe topicu' asta, dar nu m-am lamurit.
De curiozitate, I-Tiberiu: Ce putere are centrala ta? Cit de mare e casa?

Mie-mi trebuie una de vreo 120-130 kW. Conform sfatului lui username, i-am cautat pe eurotherm. Mi-au cerut peste 11.000 euro, pentru o centrala de 125 kW (Arca Regovent nu stiu cum). Ceea ce inseamna cam 380 de milioane...
Inainte de asta intrebasem prin Bucuresti pe Cascadelor, la en-gros-urile alea - era o pravalie care vindea cazane d-astea pe gazeificare, la 130 kW, cu 160 milioane. Ziceau ca sint fabricate sub licenta pe la Baia Mare sau Bistrita Nasaud, nu mai mi-aduc aminte.
Oricum, diferenta e destul de graitoare... ce graitoare, ca striga de-a dreptul!
Nu cred ca aia 2 milimetri din tabla justifica 220 de milioane. Si diferente constructive majore nu sint, va spun pentru ca m-am uitat la sectiuni.

Asa ca atentie ce si de unde cumparam. Eu inca nu mi-am luat, dar in mod sigur Regovent d'ala nu iau, trebuie sa fii nebun sa dai 11 mii de euroi - pai iau trei din alelalte. Din punctul meu de vedere salvarea lui Regovent tot Irinel Columbeanu ramine.

Care mai stie si alte firme de cazane d-astea? Poate facem o comparatie, ne referim la o putere oarecare, sa zicem 35 sau 50 kW (astea sint mai comune) si vedem cum se prezinta tovarasii.

Edited by jafo, 04 June 2006 - 20:00.


#35
cataysv

cataysv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2006
Porumbul chiar si cel furajer este un incredibil de bun combustibil. Am incercat si se pare ca este superior ca si putere calorica lemnului de fag si  chiar carbunelui (lignit). Arde cu o mare intensitate mai ales daca stiuletii sunt de calitate bune. Singurul inconvenient este ca se genereaza cam multa cenusa.

#36
MD@

MD@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.06.2006
De ce cautati produsul cel mai ieftin? E mai "economic" sa cheltui cu 500 - 1000 euro mai putin si apoi sa te intrebi de ce trebuie sa varuiesc in fiecare luna? Cine spune de Atmos ca e un super cazan sa priveasca imaginea atasata si sa-si imagineze cum arata fatza "multzumita" a beneficiarului :death:

Fotografiile fac parte din serialul: "Un Atmos in flacari" si arata ca nu tot ceea ce zboara se mananca si nu toate cazanele pe lemn care au un ventilator pe ele sunt "cazane cu gazeificare". De aceea in momentul achizitionarii unui produs pretentios si scump trebuie intrebat vanzatorul de "referintele" cazanului, eventual sa poti lua legatura cu unul dintre clientii care au achizitionat acel tip de cazan, pentru a afla care sunt intr-adevar performantele lui reale si care sunt defectele - pentru ca in magazin ti se enumera numai avantajele.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate