Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 1, 2006-feb 2011)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4910 replies to this topic

#37
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
MD@ ai dreptate cu referintele cazanului - asta si facem noi acuma, nu?

Cu toate astea pozele pe care le-ai pus acolo sint un pic cam neclare.
De ce e focarul rosu?  ca la fumul care iese de-acolo nu prea pare sa fie de la vopsea... si daca e de la caldura, mi se cam pare mie ca bietul cazanel o fi ramas fara apa?!?
Poate n-ar fi rele niscaiva precizari.

Poate cazanul n-o fi fost rau, dar automatizarea l-a lasat balta?!? Atunci vedem cum remediem chestia asta, nu?
Vreau sa zic, decit sa-ti iei un cazan de 11000 euroi (sa zicem), mai bine iei unul de 5500 si mai dai 500 pe un automat fiabil. De ce sa nu scutesti niste bani, daca-ti cere doar un pic de atentie?

alwis, thx pentru informatii; vedeti ce diferente?

#38
itiberiu

itiberiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 01.11.2003
[quote name='jafo' date='Jun 4 2006, 20:58' post='1554902']
Eu am mai fost p-aici pe topicu' asta, dar nu m-am lamurit.
De curiozitate, I-Tiberiu: Ce putere are centrala ta? Cit de mare e casa?

Puterea era cam de 80 Kw, daca-mi aduc eu bine aminte. Un Atmos de la Secpral, asta imi amintesc bine

#39
username unknown

username unknown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.01.2006
haideti sa va spun cum am facut eu ; am trimis mailuri cu cereri de oferte pe la toate firmele care vand centrale din astea si apoi au sarit baietii cu oferte , cu detali f amanuntite , cu pliante chiar si cu telefoane, mai intrebi omul cate una alta la telefon si te lamurest pe banii lui ca este interesat sa vanda vorba ceea si in final vezi cum sta treaba ca pretul la centrale nu sta doar in centrala in sine ci mai sunt si accesorii(unele obligatorii) si montaj si transport

#40
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
username: sa mai repeti chestia asta de 5 ori pe aci, poate intelege si poporul cum trebuie procedat...

#41
AG72GBY

AG72GBY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2006
Pana la urma are cineva instalata o astfel de centrala (pe baza de porumb, peleti, samburi) ca sa ne lamureasca asupra functionarii/costurilor si a altor aspecte legate de intretinere si explotare? Din fisierul atasat am inteles eu ce face si cu ce dar...... și parerea unui utilizator este binevenita!

#42
gavroche40

gavroche40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2006

Quote

Incearca la www.eurotherm.ro.Eu la ei am trimis un mail si m-au sunat apoi de la Ecoterm.Eurotherm-ul este in Piatra-Neamt.Daca esti mai aproape de PN te ajuta ei.Daca nu o sa-i puna pe cei de la Ecoterm sa te contacteze.Firmele astea colaboreaza.A! si vezi ca au si niste centrale COMBI pe lemn si motorina.Poate te satisface mai mult motorina.
Consumul meu actual cu lemne( cu umiditate MARE) este de 100 Kg/zi( la 450 mc si la 1-2 grade afara).Randamentul lemnului cu umiditate de 40 - 50% cum il am eu este redus la jumatate fata de cel cu umiditate de 20% asa cum este indicat sa folosesti la centralele astea. Dar asta se rezolva la vara!!! Incarcarea dureaza 5 min (prima aprindere dureaza mai mult-se adauga 15 min pana faci patul de jar))( 2-3 incarcari/zi cu LEMN UD).Cenusa o scoti o data/zi -2min.Curatenie generala o data la 10-15 zile - o jumatate de ora.Cam asa lucreaza toate.Ideea este ca Arca sunt mai rezistente.


Te rog sa'mi zici ce suprafata are casa ta pentru ca ma intereseaza cam cat la suta din puterea centralei folosesti avand in vedere ca dai aprox 5mil pe luna pe lemne...

#43
username unknown

username unknown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.01.2006

View Postgavroche40, on Jul 6 2006, 16:26, said:

Te rog sa'mi zici ce suprafata are casa ta pentru ca ma intereseaza cam cat la suta din puterea centralei folosesti avand in vedere ca dai aprox 5mil pe luna pe lemne...

Important este volumul.,,Caldura'' ocupa volum si nu suprafata!!!!! Asadar: eu incalzesc un volum de 450 mc.
In alta ordine de idei puterea centralei poate fi constanta dar consumul poate fi diferit.Lemne uscate...tiraj mic.....randament mare.......consum mic.  Lemne ude.........tiraj mare......randament mic.........consum mare.

Edited by username unknown, 08 July 2006 - 18:16.


#44
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Oameni buni, vad ca utilizarea acestor centrale e destul de redusa , dupa nr d epagini alocate topicului si dupa nr. celor ce il viziteaza. EU sunt foarte interesat de asa ceva. Suprafata 160 mp, casa, zona de semi-munte (Valea Oltului). Nu sunt ieftine,asa ca , totusi, ce mi-ati recomanda? Multumesc anticipat.

#45
danutzul

danutzul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.03.2006

View PostAG72GBY, on Jul 5 2006, 21:54, said:

Pana la urma are cineva instalata o astfel de centrala (pe baza de porumb, peleti, samburi) ca sa ne lamureasca asupra functionarii/costurilor si a altor aspecte legate de intretinere si explotare? Din fisierul atasat am inteles eu ce face si cu ce dar...... și parerea unui utilizator este binevenita!
Depinde la care centrala (putere) te intereseaza consumul. Daca te referi la cea de 20 de kW, consumul maxim este in jur de 5 kg de boabe pe ora. Daca iei in calcul o medie de functionare la regim maxim de 10 ore pe zi.......   .In rest, nu ridica probleme deosebite nici in exploatare nici ca intretinere.

#46
fionescu2001

fionescu2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.10.2004
Pareri despre centralele Attack? Facute in Slovacia.
A cumparat cineva centrale de la Mak Industrie 2003 (Resita)? Par copiate dupa Orlan
Dar de la Termofarc (Sacele) stie cineva cum merg, sunt fiabile?

#47
otto_toxic

otto_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.11.2006
Ce parere aveti despre centralele Arca Aspiro sunt bune au avut ceva defectiuni pana acuma in exploatare vreu sa va intreb aceasta deoarece si eu am achizitionat una la 30kW inca nu am instalat-o si deacea doresc sa stiu cat de buna este.

#48
SMSorinXP

SMSorinXP

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.01.2005

View Postitiberiu, on May 13 2006, 17:25, said:

O problema deosebita pt cazanele pe lemne. Nu stiu cat e de cunoscuta, dar e importanta: cazanele pe lemne, trebuie sa fie dotate cu o pompa care sa-i asigure permanent circulatia ag. termic.

In cazul in care se opreste curentul electric, lemnele nu sting si chiar daca si aerul se inchide, ele continua sa degaje caldura, ducand la vaporizare in cazan. Exista pompe alimentate la 24 sau 12 V cc, cu autonomie asigurata de acumulatori.
nu stiu daca se poate monta o sursa ups. Acum mi-a venit ideea.

Se poate monta pe principiul inertiei termice, adica fara pompa, fara curent (ar fi bun pentru turbina), dar avantajul mare e ca daca se ia curentul nu iti creste temperatura la limita distrugerii instalatiei

#49
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 22.11.2003
am citit de la inceput tot topicul si n-am gasit nicaieri cat timp functioneaza cazanele astea cu o "incarcatura"
adica de cate ori pe zi trebuie sa faci focul in ele?
pe de alta parte, in viitor sunt interesat sa montez un asemenea cazan intr-o casa, la tara, cu o suprafata locuibila cam de 60 mp. cam ce putere a cazanului ar fi necesara pt incalzire?
multumesc

#50
SMSorinXP

SMSorinXP

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.01.2005
bagi lemne in functie de marimea si puterea lui.
cu cat e mai mare cu atat bagi mai rar.
EX 80 m2 locuiti cu cazan de 32kw atmos (care e mult peste necesar) se incarca la 6-8 ore, cu 25 grade in casa si cate sunt acum afara.
Daca e izolata casa, cum e cea din exemplul meu e nevoi doar seara de foc, mentinandu=se cald toata ziua

#51
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Noi am prins o promotie la Buderus (cica ar fi cele mai bune cazane). Am luat un cazan pe gazeificare de 45 kw, cu vreo 14 calorifere, un boiler de 120 l, inca niste cazanele de expansiune (asa cred ca se cheama) si hornul, toate la vreo 4500 euro.
Inca nu au pus-o in functiune, ca il asteptam pe ala cu hornul sa ni-l aduca. Cu greu au carat-o in casa (400 kg) si ea cu bolilerul si cu cazanelele au umplut camera tehnica ca deabia poti deschide usa  (si noi mai visam sa mai bagam diverse chestii in camera tehnica).
Cica trebuie sa o incarcam de 2 ori in 24 ore (nu de 6 ori) . Asta ne-a incantat, si pe criteriul asta am mers cand am ales-o. In rest, deabia asteptam sa ne-o puna in functiune. Avem casa super izolata (beton in cofraje de polistiren) si pana acum desi nu s-a incalzit niciodata, in casa e cald.
Sfaturi practice pt acest "eveniment" ?
Inca un amanunt : transportul a fost gratuit. Instalatorul nostru a   racordat-o si trebuie sa-i chemam pe aia de la Buderus sa o puna in functiune. A mers  greu instalarea pt ca intructiunile sunt numai in germana.

Edited by Ana_Karr, 21 November 2006 - 17:08.


#52
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 22.11.2003

View PostSMSorinXP, on Nov 20 2006, 23:19, said:

bagi lemne in functie de marimea si puterea lui.
cu cat e mai mare cu atat bagi mai rar.
EX 80 m2 locuiti cu cazan de 32kw atmos (care e mult peste necesar) se incarca la 6-8 ore, cu 25 grade in casa si cate sunt acum afara.
Daca e izolata casa, cum e cea din exemplul meu e nevoi doar seara de foc, mentinandu=se cald toata ziua

multam
:peacefingers:

#53
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
Salutare. Am si eu o intrebare: Cum ati scapat de scurgerile acelea care se formeaza pe horn in exterior?

#54
otto_toxic

otto_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.11.2006
Nu imi spuneti si mie ce parere aveti despre centralele pe lemne ARCA  care aveti instalate asemenea centrale sunt bune sau nu?
Ati intampinat probleme?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate