Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

PC Buget

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Am nevoie de o configuratie desktop de buget pentru a rula imagini  BD si BD 3D si ceva jocuri in 1080.
Bugetul din pacate e doar de 2500 RON si sunt constient ca e greu sa incropim ceva decent in suma asta.
O propunere a mea ar fi: http://www.pcgarage....ishlist/869843/ dar am ceva retineri in privinta sursei si a procesorului.
Mentionez ca nu sunt fan AMD si cred ca e prima mea tentativa de a incropi ceva cat de cat  pe platforma lor datorita bugetului limitat.
Orice sugestie e bine venita.

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca vrei Blu-ray,  de ce ai pus unitate DVD?

Taie placa de sunet din lista.

Poti pune doar 4GB de RAM.

Treci pe procesor Intel (sau daca vrei neaparat AMD, nu are sens un APU cand ai placa grafica dedicata). Dar in bugetul dat cred ca iese o configuratie cu Core i5.

Clar trebuie alta sursa (si alta carcasa). Vezi ca e plin de recomandari.

#3
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
In locul acelui APU as pune un 750k ca e mai ieftin sau un FX 6300 care e cam la acelasi pret, carcasa aia cu sursa e cam nasoala, de o topesti toata nu contine mai multa tabla decat un bulgare de zapada de marime medie :)

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Blu-ray iau de pe torente imagini ISO care le montez in drive-uri virtuale si nu am nevoie de discuri fizice.(dealtfel cine ar fi dispus sa cheltuiasca 500RON/saptamana pe discuri din magazin si nici nu gasesti tot ce vrei)
Procesorul cu placa video integrata e foarte bun pentru doar 100 Ron in plus pentru ca imi da libertatea sa jonglez cu componentele in cazul unor schimburi/vanzari etc.(pot lua oricand placa video dedicata din sistemul ala si s-o pun pe altul si in acelasi timp acela sa ramana complet functional sau ca back-up de moment daca cade placa dedicata si posibilitati sunt multe)
4g de ram nu se merita pentru ca ramul oricum nu e prea scump si mereu vei avea nevoie de tot mai mult(aplicatie sunt din ce in ce mai costisitoare) si mai e si avantajul la dual Channel.Sa faci Dual din 2 module de 2 gb iar mi se pare neinspirat pentru ca tecosta aprope la fel si te  limiteaza la un viitor upgrade la maxim 8GB fata de 16.
As trece pe i5/i7 Quad de la intel dar pretul e dublu.
Placa audio ma intereseaza foarte mult pentru ca cea integrata nu se ridica nici pe departe pretentilor mele (sistemul va fi legat atat la un amp stereo HI-FI si boxe pe masura cat si la un receiver multicanal pentru filme) In placile integrate pe langa calitatea proasta a sunetului mai auzi si tot felul de pacanituri si baraieli in special cand umbli cu tastatura si faci scroll si alte chestii.
Astept recomandari concrete vizavi de sursa si carcasa.

Edited by geo123, 17 April 2014 - 18:48.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,019
  • Înscris: 28.10.2006
Sincer?
ia scula dedicata, mosule!
Mediaplayer si redai din HDD(extern, portabil sau NAS)!
Daca nu ai pretentii de 3D, ai 100 de solutii disponibile!
orice alta solutie in 25 de bulioane suporta analize, critici si tunning(de obicei in PLUS)!

#6
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014

 geo123, on 17 aprilie 2014 - 18:46, said:

Blu-ray iau de pe torente imagini ISO care le montez in drive-uri virtuale si nu am nevoie de discuri fizice.(dealtfel cine ar fi dispus sa cheltuiasca 500RON/saptamana pe discuri din magazin si nici nu gasesti tot ce vrei)
Procesorul cu placa video integrata e foarte bun pentru doar 100 Ron in plus pentru ca imi da libertatea sa jonglez cu componentele in cazul unor schimburi/vanzari etc.(pot lua oricand placa video dedicata din sistemul ala si s-o pun pe altul si in acelasi timp acela sa ramana complet functional sau ca back-up de moment daca cade placa dedicata si posibilitati sunt multe)
4g de ram nu se merita pentru ca ramul oricum nu e prea scump si mereu vei avea nevoie de tot mai mult(aplicatie sunt din ce in ce mai costisitoare) si mai e si avantajul la dual Channel.Sa faci Dual din 2 module de 2 gb iar mi se pare neinspirat pentru ca tecosta aprope la fel si te  limiteaza la un viitor upgrade la maxim 8GB fata de 16.
As trece pe i5/i7 Quad de la intel dar pretul e dublu.
Placa audio ma intereseaza foarte mult pentru ca cea integrata nu se ridica nici pe departe pretentilor mele (sistemul va fi legat atat la un amp stereo HI-FI si boxe pe masura cat si la un receiver multicanal pentru filme) In placile integrate pe langa calitatea proasta a sunetului mai auzi si tot felul de pacanituri si baraieli in special cand umbli cu tastatura si faci scroll si alte chestii.
Astept recomandari concrete vizavi de sursa si carcasa.
S-ar putea ca sa se considere ca postul tau incurajeaza pirateria, sa nu te pomenesti cu un avertisment.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Atunci sa mai fac un efort pentru urmatoarele:  http://www.pcgarage..../x-series-650w/   si   http://www.pcgarage..../arc-miditower/
Cred ca acei 650w(sa spunem reali) ar trebui sa fie destul.
Totusi sunt 10 bastoane in plus doar pentru 2 componente  si imi pare cam mult.
Oricum cred ca mai trebuie in viitor si un SSD de 80-100 GB pentru sistem si inca un HDD identic cu primul pentru o matrice Raid 0 si posibil si un cooler gen noctua care ar mai ridica si aste destul de mult investitia.
Se pare ca nu este nici o sansa sa ma incadrez in 25 de bastoane cu ceva decent!
Sunt inca deschis la opinii inclusiv variante SH pe platforma intel cel putin la fel de performante.

PS: Nu incurajez nici o piraterie dar cata vreme statul s-a intors cu toate armele impotriva clasei de mijlocul vrand cu tot pretul sa ne umileasca trebuie sa luam niste masuri in consecinta pt ca altfel scrie faliment pe fruntea noastra.
Nu e deloc usor sa rezisti in jungla asta numita ROMANIA avand in vedere ca pledezi in postura unui iepure nevinovat inconjurat de pradatori feroce. De ce credeti ca lumea a inceput sa inregistreze societatile in tari ca Bulgaria, lucreaza din ce in ce mai mult cu forta de munca la negru ori cu contracte determinate de proba etc..  Cum va explicati aportul ridicat de autovehicule inmatriculate in bulgaria si/sau modate pe GPL? Exemplele pot continua si toate sunt ca raspuns la ce ni se ofera.
Uite un exemplu concret ca tot vine Pastele in loc sa-mi fac cumparaturile la piata ma duc si iau direct de la sursa(atat mieii cat si vinul si ies cel putin la jumatate de pret) pentru ca tot am drum la Iasi si trec prin zonele cu pricina unde deja mi-am facut relatiile cu mai mult timp in urma si in plus de asta iau si ceva sanatos pentru ca vedeti ca,cancerul e in floare datorita E-urilor din alimente.Si inca ceva: Am aproape 2 ani decand nu prea mai dau pe la peco Merg cu motorina de la camionagii pentru ca e inadmisibil sa dau 7Ron/litru in conditiile in care salariul mediu e cat e.Imi pare rau sa o zic dar societatea ne-a facut sa fim asa.

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
De ce ai pune sursa de 600 lei la asa sistem?
Una de 200 lei la 500W reali nu`ti ajunge sau ai fi 2 frigidere de alimentat cu ea?

BD 3D te duce spre nVidia, personal nu agreez AMD pe partea de playback 3D, mi`a dat cu virgula atat pe seria 5000, cat si pe 7000, nu am reusit sa redau un 3D asa cum trebuie.
Cu nVidia ai de setat pe on Stereoscopic 3D si pus rezolutia 1920x1080p la 24Hz si aia a fost, spor la filme.

Pana la urma care iti este bugetul maxim?

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Una de 500w reali fiabila costa tot atata  http://www.pcgarage..../platimax-500w/  si cred ca e bine intotdeauna sa fie o rezerva de putere.
Pe deoparte nici eu nu am prea mare incredere in AMD cand vine vb de performanta si fiabilitate.Recomanda atunci ceva pe intel dar din cate am vazut eu ceva decent pe intel te duce in 45 de bastoane lejer ceea ce nu prea mai e chiar de buget.
Pai cand vine vb de buget e cam cu cantec.Nu prea cred ca am de unde sa aloc mai mult de 35 de bastone oricat as vrea iar rate nu o sa fac niciodata in viata asta.Atata am putut sa strang de atata imi iau sau mai astept sa mai strang desi mai sunt multe alte cheltuieli prioritare in familie si nu stiu in cat timp mai pot bune inca 10-15 bastoane peste ce e acolo mai ales ca vin si sarbatorile etc;fiecare si le stie pe-ale lui.
Hai sa-i dam pe SH macar cu o parte din componente desi la o prima cautare nu vad decat lucruri vechi care nu se merita achizitionate iar ce e nou vor acelasi pret ca la magazin.

#10
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,737
  • Înscris: 28.12.2008
Enermax-ul ăla este foarte scump, nu te gândi că face cartofi prăjiţi la banii ăia, pe lângă asta, doar 3 ani garanţie?

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 driftking91, on 18 aprilie 2014 - 14:09, said:

Enermax-ul ăla este foarte scump, nu te gândi că face cartofi prăjiţi la banii ăia, pe lângă asta, doar 3 ani garanţie?

Stii zicala aia: "Sunt prea sarac sa-mi iau ceva ieftin si implicit de proasta calitate" pt ca ieftin si bun nu exista decat pe piata gri la lucruri furate daca ai noroc sa gasesti ce-ti trebuie si sa nu iei teapa.Dar din pacate descktop-uri furate nu prea sunt; ce am gasit sunt doar Laptopuri si telefoane.

#12
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,737
  • Înscris: 28.12.2008
Uite o sursă cu 40% mai ieftină şi cel puţin 90% la fel de bună ca şi cealaltă: http://www.pcgarage....-500p14pe-500w/

Ba chiar mai bine dotată.

Edited by driftking91, 18 April 2014 - 14:40.


#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
pare o alternativa buna pacat ca nu e modulara

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate