Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#325
costyaro

costyaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.09.2009
@ addyyyOO7,ca sa sudezi diferentialul trebuie desfacuta cutia,si sudate rotile conice din jumatatea lui,ce ai sudat tu acolo in sarcina va ceda,nu sudura ci partea metalica care este prinsa in carcasa de aluminiu.Mai bine faci asta inainte de ansamblare,decat sa stai sa demontezi.Posted Image

#326
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
Costi am incercat sa desfac cutia dar cred ca trebuia sa scot vreo siguranta pt ca nu am reusit sa scot capacul sa vad ce e in interior...

Oricum am testat si e ok asa ;)
Acolo am sudat axul (care e in legatura cu planetara) de roata dintata mare (care este antrenata de cutia de viteze)

Inainte puteam sa misc axul pe care se cupleaza planetara individual, fara ca roata dintata mare sa se invarta... Iar cand invarteam de axul care intra incutie se invartea roata dintata si axul pt planetara.

Dupa sudura am blocat diferentialul (cum s-ar zice)




#327
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 31.01.2010
Poti incerca si asa, au incercat si altii se pare insa ca nu da rezultatele dorite! Posted Image


E de preferat sa te inspiri de aici:
http://www.google.co...iw=1280&bih=614

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 29 March 2013 - 10:48.


#328
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Grig,in poza expusa este sudat pinionul de atac cu coroana;pt ce anume n-am inteles.

#329
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 31.01.2010
Se pare ca doar din prostie!
Era  pe EPIC FAIL pusa .

Grig

#330
jumba85

jumba85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.01.2013

View PostIon_Bumbu, on 29 martie 2013 - 10:31, said:

Poti incerca si asa, au incercat si altii se pare insa ca nu da rezultatele dorite! Posted Image
Attachment Clipboard01.jpg

E de preferat sa te inspiri de aici:
http://www.google.co...iw=1280&bih=614

Grig
poi an poza asta e sudat pinionu de atac de coroana la sateliti si o mai anvarte stalin pe asta cutia

#331
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
Probabil ca era mai bine sa sudez satelitii pt a bloca diferentialul,...dar e bine si cum am facut eu Posted Image atat timp cat rezultatul e acelasi...

Intre timp am redesenat schitele, in urma modificarilor aparute dupa repozitionarea cutiei de viteze...
Va trebui sa caut jante de 12" pt rotile din fata...sau voi folosi jante de 13" Posted Image am gasit 2 cauciucuri destul de mici in gen 135/45/R13 si au diametrul de ~ 45 cm...

Distanta dintre sol si cutia de viteze/diferential va fi 20-25 cm, iar sasiul va fi la ~ 40-45 cm inaltime...

Ramane de vazut cum voi face legatura dintre motor si cutia de viteze...pt ca distanta dintre axul motorului si axul care intra in cutia de viteze va fi de ~ 10 cm ... probabil va trebui sa pun motorul mai sus pt a putea folosi curea trapezoidala si fuliile pe care le am deja...

Attached Files

  • Attached File  S.jpg   172.21K   87 downloads

Edited by addyyyOO7, 29 March 2013 - 20:43.


#332
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
@addyyyOO7 Imi cer scuze , poate n-am inteles eu , dar de ce vrei sa blochezi diferentialul ?

#333
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
Daca te uiti atent la schema vei vedea ca folosesc 2 diferentiale :)
- unul este cel de pe cutia de viteze ( care provine de la un Renault cu tractiune fata si care a avut motorul asezat transversal)... pe acesta l-am blocat pt ca pe axul unde se prinde planetara eu voi cupla cardanul...
- celalalt este diferentialul de pe puntea spate ( care provine de pe un BMW) care va transmite miscarea catre roti...


... atunci cand motorul antreneaza axul cutiei, aceasta demultiplica turatia si transmite miscarea catre roti prin intermediul diferentialului... daca diferentialul nu este autoblocant, in momentul in care o roata intalneste un obstacol, sa zicem, aceasta  va pierde aderenta si miscarea se transmite catre cealalta roata... care va patina... ( sper ca am explicat bine)

...in cazul meu, cupland cardanul in locul planetarei, in momentul in care este in sarcina acesta nu se va roti, ci miscarea va fi transmisa catre cealalta  planetara... blocand diferentialul ambele planetare vor fi cuplate ...

#334
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Deci ai blocat diferentialul care demultiplica . Corect , am fost cam neatent .Diferentialul de la puntea spate l-ai lasat sa functioneze normal.

#335
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
Exact ;) pt ca nu vreau sa am probleme cand iau curbele...

#336
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
La prima varianta de tractor aveam punte fixa (ca la kart) si vira aiurea. Acum ma chinui sa modific o punte de Damas .
Sugestie : daca poti , pune pe rotile spate circuite separate de frana (2 pedale stanga-dreapta) . Cand ari , daca o roata patineaza poti s-o franezi separat si in felul asta tractorasul inainteaza .Eu asa am de gand sa fac.

#337
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
Pt inceput va fi fara frane Posted Image voi folosi frana de motor... conform rezultatelor furnizate de calculatorul pe care l-am facut in excel la turatia de relanti ( ~800 rpm) nu voi avea mai mult de 1 km/h...

Dupa ce il voi vedea construit il voi modifica...
multumesc pt sugestie!

Am vazut si tractorasul facut de tine, Felicitari!

Am gasit si un clip pe youtube pt inspiratie ;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UFGZsqB6ggs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

... trebuie sa gasesc un mod de a opri motorul...acum il opresc prin apasarea unei mici tije de pe magnetou ( nu stiu exact ce se intampla in interior, va trebui sa desfac sa vad)

M-am gandit la o varianta prin care sectionez fisa de la bujii si intercalez un intrerupator prin care sa tai curentul catre bujie astfel incat motorul sa se opreasca... o fi bine?

Edited by addyyyOO7, 29 March 2013 - 22:44.


#338
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Pune-i frane .Eu am reusit sa ma calc singur cu tractorul , plus o data l-am scapat in gard (am terenul in panta ). Neaparat frana de stationare (parcare).

#339
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
am si eu un motor ca al tau de 6,5 cp si mi-am facut o masinuta cu o cutie de viteze de dacie .merge cam repede pentru un tractoras dar cred ca daca i-as scade viteza de deplasare ar fi un tractoras bunicel.am reusit sa merg doar 100 de metri cu ea deoarece aveam probleme cu motorul dar sper sa le rezolv , sa fac modificarea aceea si sa o transform in tractoras.

Attached Files


Edited by cristidan79, 29 March 2013 - 22:40.


#340
addyyyOO7

addyyyOO7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.10.2008
@ Chelu - ce greutate are tractorasul tau?

@ Cristi - foloseste o reductie a turatiei inainte de intrarea in cutie astfel va scadea viteza si vei avea un cuplu la roata mai mare ;)

#341
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Cam 350 Kg . Cand ar trebuie sa-l mai ingreunez cu niste dale de beton.In varianta finala se va mai ingreuna cu scut metalic pe dedesubt , aripi la rotile spate si un pic de bot in fata .

#342
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
ce motor ai pe tractoras?

Edited by cristidan79, 29 March 2013 - 23:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate