Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Vreau sa vand apart meu de 4 cam si sa cumpar altceva si de la o firma de imobiliare m au sunat ca au pe cineva si a zis ceva de credit ipotecar, in fine, stie cineva cum se lucreaza cu sumele mari sau la ce sa fiu atent, sa nu fie complicatii? de ce nu imi da banii in mana ci prin banca zice ceva de transfer.

#2
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postbubu™, on 31 august 2016 - 13:13, said:

Vreau sa vand apart meu de 4 cam si sa cumpar altceva si de la o firma de imobiliare m au sunat ca au pe cineva si a zis ceva de credit ipotecar, in fine, stie cineva cum se lucreaza cu sumele mari sau la ce sa fiu atent, sa nu fie complicatii? de ce nu imi da banii in mana ci prin banca zice ceva de transfer.
Sumele mai mari de 50.000lei cash nu pot fii platite/incasate de catre o persoana fizica.Iar societatile nu pot incasa/platii cash sume mai mari de 5.000lei.Automat plata se va face prin virament bancar.Mai ales ca respectivului client cu credit ipotecar ii va platii banca (care va fi si proprietarul imobilului pana la achitarea in totalitate a creditului).Atentie la comisioanele aferente platii sa nu le suporti tu.Vor fii destul de mari.

Edited by C63AMG, 31 August 2016 - 13:33.


#3
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
mersi, deci o sa imi fac card la o banca, as vrea una cu comision etc 0 sau ieftin, sper ca e ok, nu conteaza ce banca

Edited by bubu™, 31 August 2016 - 13:39.


#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostC63AMG, on 31 august 2016 - 13:30, said:

care va fi si proprietarul imobilului pana la achitarea in totalitate a creditului
Nu va fi.

View Postbubu™, on 31 august 2016 - 13:38, said:

mersi, deci o sa imi fac card la o banca, as vrea una cu comision etc 0 sau ieftin, sper ca e ok, nu conteaza ce banca
Iti faci un cont, nu un card. Comod va fi sa iti faci la banca de unde ia omul creditul, daca tot nu ai unul.

#5
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Pai si daca fac cont, nu imi da si card? oricum eu vroiam sa imi fac un card, sa am mereu. Dar daca zici cont ok, pe o perioada scurta, nu? adica dupa tranzactie sa renunt la el.... Ca sa imi fac cont e scump?

Edited by bubu™, 31 August 2016 - 13:55.


#6
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postbubu™, on 31 august 2016 - 13:54, said:

Pai si daca fac cont, nu imi da si card? oricum eu vroiam sa imi fac un card, sa am mereu. Dar daca zici cont ok, pe o perioada scurta, nu? adica dupa tranzactie sa renunt la el.... Ca sa imi fac cont e scump?
La un cont curent se poate cere si card.Deschiderea contului se face pe loc si gratis la ce banca doresti in baza unei carti de identitate.Comisioanele variaza de la o banca la alta,la diverse sume.etc.Asta intrebi la banca unde vrei sa deschizi contul.

Edited by C63AMG, 31 August 2016 - 14:01.


#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postbladhaund, on 31 august 2016 - 13:51, said:

Comod va fi sa iti faci la banca de unde ia omul creditul, daca tot nu ai unul.
Exact, daca iti faci cont la banca platitoare nu se mai achita comision de transfer intre banci, asa ca ar fi bine sa deschizi contul la aceeasi banca. Nu mai zic ca dispui de bani instantaneu, nu dupa cateva zile (2-3), pana se face transferul.
Ai impresia ca daca scoti bani de pe cardul asociat contului nu vei mai plati comisioane? Oricum, scoaterile prin bancomat sunt limitate la 2-3.000 lei/zi, functie de banca. Banii luati de la ghiseu sunt comisionati, chiar daca folosesti cardul, indiferent de suma (chiar si mai mare de suma limita de la bancomat). Oricum, ca sa retragi toata suma intreaba ce si cum, eventual te planifici pentru operatiune.

Cat despre plata, banca de acorda creditul imobiliar iti vireaza banii intr-un cont indicat de tine. Ce faci dupa aceea cu banii, treaba ta. Poti sa-i scoti pe toti in secunda 2, ocazie cu care achiti si comisionul de retragere :D Sumele cash circula intre persoane fizice, banca plateste prin cont.
Altfel, vezi Legea nr. 70/2015, care limiteaza platile cash intre persoane juridice sau fizice.

Edited by claudiu1, 31 August 2016 - 14:19.


#8
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007

View Postbubu™, on 31 august 2016 - 13:54, said:

Pai si daca fac cont, nu imi da si card? oricum eu vroiam sa imi fac un card, sa am mereu. Dar daca zici cont ok, pe o perioada scurta, nu? adica dupa tranzactie sa renunt la el.... Ca sa imi fac cont e scump?

esti retardat? faci tranzactii / imprumuturi de zeci de mii de euro si vrei sa stii daca e scump sa iti faci cont la banca???

#9
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
ca sa nu intreb pe sectia imobiliare, sa sara agentii pe mine, cand vine sa vizioneze nu pot sa-i dau oare fara sa vada, telefonul celui care vrea sa cumpere? sau agentul o sa urmareasca daca s-a vandut poate...

#10
bogdanzadu

bogdanzadu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.08.2016

View Postbubu™, on 31 august 2016 - 13:54, said:

Pai si daca fac cont, nu imi da si card? oricum eu vroiam sa imi fac un card, sa am mereu. Dar daca zici cont ok, pe o perioada scurta, nu? adica dupa tranzactie sa renunt la el.... Ca sa imi fac cont e scump?
la cele mai multe banci e gratuita deschiderea unui cont iar daca iti faci si un card vei plati ceva de genul 5-10 lei comision anual, deci nu e asa de scump

View Postbubu™, on 31 august 2016 - 14:29, said:

ca sa nu intreb pe sectia imobiliare, sa sara agentii pe mine, cand vine sa vizioneze nu pot sa-i dau oare fara sa vada, telefonul celui care vrea sa cumpere? sau agentul o sa urmareasca daca s-a vandut poate...
poti sa iti scrii nr de telefon pe un perete in sufragerie. daca o sa folosesti un spray cu vopsea stridenta mai mult ca sigur ca se va observa

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbladhaund, on 31 august 2016 - 13:51, said:

Nu va fi.

...

Pana la achitarea in totalitate a creditului, proprietarul apartamentului este cumparatorul (ala care a facut creditul, in cazul de fata) iar banca are ipoteca.
Dupa achitarea creditului proprietarul este acelasi dar se inlatura ipoteca.
Hai sa nu inducem lumea in eroare.

Edited by AlexEn, 31 August 2016 - 16:26.


#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
Bubu, tu ești vânzător.
Ca să poți vinde trebuie să ai toate actele în regulă: acte de proprietate, cadastru și întabulare, certificat energetic, să nu ai datorii la stat (o să scoți de la direcția de taxe și impozite o hârtie care spune că nu ai datorii către (e valabilă doar până la sfârșitul lunii, așa că pe asta o scoți cu o zi-două înainte să semnezi contractul) ultima chitanță de la curent și o adeverință de la asociația de proprietari că nu ai datorii.
Dacă nu ai exclusivitate cu vreo agenție imobiliară, îți poți negocia contractul a.î. să nu le plătești și tu comision sau să le plătești un comision mai mic.
Atenție: chiar dacă oferi exclusivitate unei agenții, oferă in termen final până la care poate veni cu un cumpărător. Dacă până atunci nu vin cu cineva contractul expiră.
Notă: nu te grăbi cu vânzarea. Asta nu înseamnă să ții la preț, dar nu te speria/oftica dacă nu apar cumpărători potențiali repede

Cât despre plata în cont (în urma unui credit ipotecar) nu trebuie să-ți faci griji absolut deloc.
După ce verifică actele (ale vânzătorului și cumpărătorului) banca dă ok-ul pentru semnarea contractului.
La alegere se poate încheia contractul de către un notar agreat de bancă sau de către unul ales de cumpărător și/sau vânzător.
Diferența între cei doi notari este dată de data transferării banilor în cont.
Astfel: dacă este semnat printr-un alt notar, banca va livra banii după 2-3 zile, imediat ce iese extrasul de informare de la ANCPI în care se specifică faptul că imobilul este ipotecat în favoarea băncii.
Dacă este încheiat contractul prin notarul agreat de bancă, banii sunt livrați în ziua semnării; banca nu mai așteaptă acel extras.

Dacă nu ai deja un cont deschis la o bancă, poți deschide la banca respectivă (în felul ăsta scapi de comisionul de primire bani în cont dintr-o altă bancă, sau e un comision mai mic). Dacă tu vrei musai să primești euro, vei avea un cont în lei și unul în euro.
Majoritatea băncilor nu percep comision la scoaterea banilor de la bancomat, dar limitează suma pe care o poți scoate zilnic (4000-10000 lei).
Dacă scoți bani de la ghișeul băncii plătești un comision de aproximativ 0,5% din suma scoasă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate