Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Videoclipurile de pe YouTube sacadeaza in Chrome - fost "Probleme cu placa video."

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Fuior

Fuior

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.11.2014
De ce la mine (prin Google Chrome) pe YouTube vizionarea videoclipurilor in 720p HD nu merge bine, adica nu merge sunetul cu imaginea concomitent, iar imaginea ramane in urma sau mai rau ,se blocheaza si sare peste o perioada de timp.
Insa am incercat cu o aplicatie Metro UI ,iar acolo merge fara probleme 720p si chiar si 1080p pe full screen.
De ce ?
ap atasat o imagine cu placa mea video.
PS: am auzit ca e suficienta pentru vizionarea a unui video in HD.

Attached Files



#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In Internet Explorer si Mozilla Firefox ruleaza fara probleme.

Probabil ca ai HDD, nu SSD. Chrome tine blocat HDD-ul in operatii de scriere masiva si probabil ca de aici apar problemele. Iar Windows 8 deja foloseste intens HDD-ul.

Placa video este in regula. A mea este mult inferioara.

#3
Fuior

Fuior

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.11.2014
dar de ce la Google Chrome are probleme ?

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am scris mai sus de ce cred eu ca se intampla aceasta.

#5
Fuior

Fuior

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.11.2014
iar daca as trece la Windows 7 ar disparea problema ?

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am modificat titlul topicului, deoarece nu era sugestiv in raport cu tema topicului.

In ceea ce priveste utilizarea lui Chrome este posibil sa iti functioneze mai bine sub Windows 7, deoarece in Windows 7 poti sa mai reduci operatiile cu disk-ul din partea sistemului.
Dar am spus care cred eu ca este cauza, adica am enuntat o probabilitate. Este posibil sa existe si alta cauza.
De ce nu verifici cu alt browser?

Pe un sistem fara SSD Chrome nu prea mai face fata. Eu l-am abandonat de cca. 1 an (adica il mai folosesc doar in sarcini dedicate, ca sa zic asa). Windows 7 nu cred ca ar schimba prea mult lucrurile.
Cel mai indicat ar fi investesti intr-un SSD daca iti doresti sa utilizezi Chrome sau sa faci un alt compromis: revenirea la o versiune veche de Chrome.

Edited by _-_, 19 December 2014 - 14:29.


#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca ai doua hdd in pc poti muta memoria virtuala pe cel fara sistemul de operare.

Eventual, cu un program, vezi cum stai cu incarcarea pe ram, page file, procesor, etc.

#8
addiy1987

addiy1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 05.09.2012
In google chrome merge mai greu pt ca foloseste default html5 care la unele pc-uri mai vechi are lag.Daca vrei sa te lamuresti baga extensia Magic Actions for YouTube si selecteaza sa foloseasca flash.

#9
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
Poate ai probleme cu driverele. Din experienta mea:
Pe un laptop mai vechi, 6-7 ani, am instalat Windows 8 si am intampinat aceeasi problema. Am pus la loc Windows 7 si nu mai sacadau filmele in Chrome.
Pe un laptop mai nou, fara placa video dedicata si cu un procesor mai slab http://ark.intel.com...-up-to-2_58-GHz imi merge cum trebuie YouTube in Chrome pe Win8.1. Exceptie fac filmele 4K, care imi sacadeaza pe Chrome dar imi merg bine pe Internet Explorer.

"In google chrome merge mai greu pt ca foloseste default html5"

Nu situ daca playerul HTML5 ii problema. Si pe laptopul vechi il folosesc si pot sa urmaresc filme 1080p fara probleme.
Si pe laptopul nou cu Windows 8.1 il folosesc in Internet Explorer pentru a urmari clipuri la rezolutie 4k

Edited by duca_razvan, 19 December 2014 - 17:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate