Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#577
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View Postlay_z_boy07, on Jan 10 2009, 16:41, said:

ello!
am o problema cu pestii mei.
sapt trecuta cateva gupy aveau coada unita, adica avea forma  <.atunci au inceput sa moara.mi-au murit vreo 4-5. la pet shop, vanzatorul mi-a dat niste tablete de sare pt dedurizarea apei si mi-a spus sa schimb jumatate din apa cu apa fiarta si racita sau apa stata 24 ore.am fiert apa, am lasat-o sa se raceasca, am schimbat-o, am pus 2 tablete in apa si au fost oki.
pana azi cand vad ca a inceput iar treaba asta.any advice?
multumesc!
PS:acvariu de ~40l am 6 gupy,7 zebre si 4 sanitari.
doar la gupy se manifesta.
Cel mai grav e sa le pui apa fiarta si racita.Intradevar ca prin fierbere scapi de unele bacterii,dar in acelasi timp scapi si de minarelele din apa ceea ce afecteaza foarte mult pestii.Majoritatea vanzatorilor din pet shop-uri habar nu au o iota despre acvaristica si de aia dau sfaturi proaste.Plus ca unii iti dau sfaturi proaste ca sa-ti moara pestii si apoi sa te duci si sa le faci lor vanzare.

#578
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postlay_z_boy07, on Jan 10 2009, 16:41, said:

ello!
am o problema cu pestii mei.
sapt trecuta cateva gupy aveau coada unita, adica avea forma  <.atunci au inceput sa moara.mi-au murit vreo 4-5. la pet shop, vanzatorul mi-a dat niste tablete de sare pt dedurizarea apei si mi-a spus sa schimb jumatate din apa cu apa fiarta si racita sau apa stata 24 ore.am fiert apa, am lasat-o sa se raceasca, am schimbat-o, am pus 2 tablete in apa si au fost oki.
pana azi cand vad ca a inceput iar treaba asta.any advice?
multumesc!
PS:acvariu de ~40l am 6 gupy,7 zebre si 4 sanitari.
doar la gupy se manifesta.
Din ce mai tin eu minte,guppy nu prea merg impreuna cu zebrele.Ia-i urmarit vreodata cu atentie?Zebrele sunt pesti mai agresivi si parerea mea e ca ele iti distrug cozile la guppy si in final ii omoara.

#579
anamaria1974

anamaria1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2009

View Postprivat, on Nov 28 2008, 13:00, said:

Da schimb saptamanal apa vreo 25% din ea.
Uite ca la asta nu m-am gandit ca atunci cand voi mai cumpara pesti sau plante sa le fac o baie cu albastru de metil sau o baie cu sare (in cazul pestilor). O sa fac de acum incolo asa si voi vedea pe parcurs daca voi mai avea probleme cu pestii sau nu.
Si pasta n-o stiam cu viviparii ca sunt o specie care polueaza mult apa :huh: . Eu ce stiam ca specii ca sunt carasii si sanitarii (corydoras) care fac mizerie multa (polueaza apa).
Mersi pentru informatii Molnjer :D
am o mare rugaminte...avem un acvariu de cateva saptamani pe care l-am populat,apa este foarte bine curatata si cu solutii in ea,ph bun,fara nitriti etc.
unul din rechinasii mei a facut ca o "bula" pe corp care s-a transformat in ulceratie,l-am mutat intr-un acvariu separat dar nu stiu cu ce sa il tratez.
"bula"transparenta s-a transformat intr-o ulceratie rosie sau sangerie
as avea mare nevoie de un sfat

#580
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
probabil a fost muscat de un alt peste. am avut si eu un scalar care a avut ceva asemanator si i-am aplicat un tratament de soc: l-am prins si cu un betisor cu vata inmuiata in verde de malachit i-am dat pe rana dupa care l-am bagat inapoi in acvariu. dupa vreo trei zile parca nu ar fi avut nimic.atentie la "rechinasi" ca vor creste foarte mari daca este pangasius sau putin mai mic(30-35cm) daca este bala shark. daca ai fi spus ce specii mai ai in acvariu si de cati litri este acvariul ai fi primit mai multe sfaturi , sa-mi spui daca functioneaza cu metoda asta. nu incerca sa bagi prea multe substante in apa(medicamente si alte minunatii) pentru ca pestii acestia sunt foarte sensibili la chimicale.

#581
clauditza

clauditza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.07.2005
Salutare,


am si eu nevoie de ajutor. de cateva zile am observat ca unul din pesti zace pe fundul acvariului pe-o parte si nu mai poate inota deloc. aripioarele arata de parca ar fi roase. de asemenea, mi se pare ca si burta este mai umflata decat a celorlalti. mentionez ca am 6 pesti tetrazona intr-un acvariu de 30L.
in cazul in care aveti vreo idee despre cum l-as putea trata pe cel bolnav, va rog din suflet sa-mi spuneti.

multumesc,
claudia

#582
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
trebuie separat neaparat ca se imbolnavesc si ceilalti.e o boala care mi-a omorat 25 guppy intr-o zi.se trateaza intr-un acvariu separat sau le aplici tratamentul tuturor pentru a scapa de eventualele surprize. cel mai bine te duci la petshop si au aia acolo medicamente care au poze pe cutiile cu medicamente cu pesti bolnavi. eu i-am tratat cu mai multe tipuri de medicamente dar din pacate nu le-a trecut la toti(gresala mea ca am pus din toate). ceri la magazin baktopur . fungistop sau ce au ei pe acolo. multa bafta

Edited by dj_ando_83, 01 February 2009 - 21:51.


#583
liviu85

liviu85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.01.2008
Salutare...
          Sunt proaspat posesor de acvariu...si am cateva probleme...
    Am cumparat un acvariu de 54 litri, dotat cu termometru, incalzitor, si filtru(care si oxigeneaza) marca EHEIM...si am o problema...acel filtru-aparat oxigenare sau cu sa-l mai numesc nu stiu daca oxigeneaza destul apa...ii pot regla nivelul de oxigenare, dar nu stiu cum e mai bine? sa se vada cat mai multe bule de oxigen iesind din el saqu nu? Vanzatorul mi-l reglase in asa fel incat nu iesiea nici o bula de oxigen, si mi-a spus sa-l tin cat mai deasupra apei ca oxigenarea s-ar face prin barbotare...dar habar nu am daca are dreptate...in cartea de instructiuni scrie clar ca trebuie sa-l tin la cel putin 1 cm adancime sub apa...acum nu stiu ce sa-i mai fac....eu l-am reglat in asa fel incat sa imi dea si bule de aer...doar ca am pus si cativa pestiori (7) iar din ei 3 au murit dupa vreo 3 ore dupa ce i-am pus in acvariu...apa s-a tulburat destul de mult si nu inteleg de ce, iar cei care au mai ramas vii stau mai mult la suprafata pentru a lua aer...Ce e de facut oare? ce am gresit? temperatura apei cat ar trebui sa fie? eu am pus-o la 25-26 grade celsius pt ca asa a spus vanzatorul...in acvariu am pus 5 Gupii si 2 Neoni.... Neonii au murit si 1 gupie...Ce pot face???

#584
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postliviu85, on Feb 5 2009, 16:27, said:

Salutare...
          Sunt proaspat posesor de acvariu...si am cateva probleme...
    Am cumparat un acvariu de 54 litri, dotat cu termometru, incalzitor, si filtru(care si oxigeneaza) marca EHEIM...si am o problema...acel filtru-aparat oxigenare sau cu sa-l mai numesc nu stiu daca oxigeneaza destul apa...ii pot regla nivelul de oxigenare, dar nu stiu cum e mai bine? sa se vada cat mai multe bule de oxigen iesind din el saqu nu? Vanzatorul mi-l reglase in asa fel incat nu iesiea nici o bula de oxigen, si mi-a spus sa-l tin cat mai deasupra apei ca oxigenarea s-ar face prin barbotare...dar habar nu am daca are dreptate...in cartea de instructiuni scrie clar ca trebuie sa-l tin la cel putin 1 cm adancime sub apa...acum nu stiu ce sa-i mai fac....eu l-am reglat in asa fel incat sa imi dea si bule de aer...doar ca am pus si cativa pestiori (7) iar din ei 3 au murit dupa vreo 3 ore dupa ce i-am pus in acvariu...apa s-a tulburat destul de mult si nu inteleg de ce, iar cei care au mai ramas vii stau mai mult la suprafata pentru a lua aer...Ce e de facut oare? ce am gresit? temperatura apei cat ar trebui sa fie? eu am pus-o la 25-26 grade celsius pt ca asa a spus vanzatorul...in acvariu am pus 5 Gupii si 2 Neoni.... Neonii au murit si 1 gupie...Ce pot face???
Filtrul trebuie bagat mai adanc.Daca s-a tulburat apa inseamna ca filtrul nu-si face treaba.Daca pestii stau doar la suprafata inseamna ca intr-adevar nu au oxigen.Pt o cat mai buna oxigenare bulele trebuie sa fie cat mai mici si mai multe.Oricum,la 7 pesti in 54l de apa n-ar trebui sa ai probleme.Cred ca si temperatura e un pic cam mare,cel putin guppy-ii traiesc fara probleme si in apa de 20-21 grade.

#585
alytza

alytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2008

View Postliviu85, on Feb 5 2009, 16:27, said:

Salutare...
          Sunt proaspat posesor de acvariu...si am cateva probleme...
    Am cumparat un acvariu de 54 litri, dotat cu termometru, incalzitor, si filtru(care si oxigeneaza) marca EHEIM...si am o problema...acel filtru-aparat oxigenare sau cu sa-l mai numesc nu stiu daca oxigeneaza destul apa...ii pot regla nivelul de oxigenare, dar nu stiu cum e mai bine? sa se vada cat mai multe bule de oxigen iesind din el saqu nu? Vanzatorul mi-l reglase in asa fel incat nu iesiea nici o bula de oxigen, si mi-a spus sa-l tin cat mai deasupra apei ca oxigenarea s-ar face prin barbotare...dar habar nu am daca are dreptate...in cartea de instructiuni scrie clar ca trebuie sa-l tin la cel putin 1 cm adancime sub apa...acum nu stiu ce sa-i mai fac....eu l-am reglat in asa fel incat sa imi dea si bule de aer...doar ca am pus si cativa pestiori (7) iar din ei 3 au murit dupa vreo 3 ore dupa ce i-am pus in acvariu...apa s-a tulburat destul de mult si nu inteleg de ce, iar cei care au mai ramas vii stau mai mult la suprafata pentru a lua aer...Ce e de facut oare? ce am gresit? temperatura apei cat ar trebui sa fie? eu am pus-o la 25-26 grade celsius pt ca asa a spus vanzatorul...in acvariu am pus 5 Gupii si 2 Neoni.... Neonii au murit si 1 gupie...Ce pot face???

Incepand cu inceputul:
1.Acel filtru oxigeneaza apa destul si vanzatorul a avut dreptate cand ti a zis ca trebuia tinut pana in luciul apei.Lasa-l la 1 cm 1,5 sub luciul apei si o sa fie bine.Apa sa tulburat din cauza ca acvariul nu a fost ciclat.Sa sti ca e posibil sa iti moara toti pestisorii.Trebuia mai intai sa te informezi,si abia dupaia sa treci la fapte.
2.Greseala ta ca ai pus pesti in el.In primul rand se lasa cel putin 2-3 saptamani la ciclat acvariul dupa cara abia atunci poti pune pestii.Temperatura apei tine-o intre 22-24 grade C.Din pacate acum nu mai poti face nimic,decat sa te apuci din nou,dar de data asta sa faci corect.

#586
liviu85

liviu85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.01.2008
Dar am pus corect filtrul la 1, 1,5 cm sub luciul apei....dar vanzatorul mi-a spus ca daca pun o anumita solutie in apa pot pune pestii dupa 24 de ore, si asa am si facut...era o solutie de curatat apa parca sau nu stiu ce a spus el...
Oare sa incep din nou? vad ca ultimii 4 pesti mai traiesc , nu au murit...Ce sa fac ?

Edited by liviu85, 05 February 2009 - 20:51.


#587
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
daca ai reglat filtrul sa scoata bule de aer mici il poti si pune la o adancime mai mare pentru a trage si mizeria de pe substrat.cand pui pesti noi intr-un acvariu acestia se pun cu punga in care i-ai adus in acvariu pentru a se egaliza temperatura apei din punga cu cea din acvariu.la 30 de min. pui 30% apa din acvariu in punga iar din 10 in 10 min. repeti operatia . dupa ce ai executat acesti pasi poti pune pestii linistit . nu stiu daca vanzatorul ti-a explicat  cum se procedeaza(eu sunt sigur ca nu a explicat ca sa te duci sa iei alti pesti) dar eu sunt sigur ca o data cumparati si adusi acasa i-ai aruncat in acvariu.acestia au suferit un soc termic sau din cauza chimismului apei(nu erau invatati cu apa).la guppy este indicat sa pui o lingura de sare grunjoasa(nu din aia iodata) la 10L da apa. nu stiu ce ti-a dat acel vanzator dar sfatul meu e sa nu mai bagi chimicale in apa ca vei otravi pestii sau acvariul(ca ecosistem) va deveni dependent de acele chimicale.oricum sunt multe de discutat .

#588
alytza

alytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2008

View Postliviu85, on Feb 5 2009, 20:50, said:

Dar am pus corect filtrul la 1, 1,5 cm sub luciul apei....dar vanzatorul mi-a spus ca daca pun o anumita solutie in apa pot pune pestii dupa 24 de ore, si asa am si facut...era o solutie de curatat apa parca sau nu stiu ce a spus el...
Oare sa incep din nou? vad ca ultimii 4 pesti mai traiesc , nu au murit...Ce sa fac ?
Nu mai pune toate solutiile in apa.Cel mai bine ar fi sa te apuci din nou iar,dar sa incepi cu dreptul.Lasa acvariul la ciclat(fara pesti il el)2-3 saptamani si dupa aceea pune treptat pesti in el.Deci reia totul de la zero.Cel mai bine ar fi sa te interesezi si pe forumurile de acvaristica romanesti si straine daca ai cunostinte de limba si ai sa vezi cam cum stau treburile.Pana atunci sa auzim de bine.

#589
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
In mod cert pestii nu ti-au murit din cauza ca nu au avut aer ci din cauza ca nu ai lasat acvariul la ciclat cel putin o luna.Oare de ce oamenii prefera sa se informeze in privinta animalelor tocmai dupa ce le-au facut rau? :(

#590
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
multi se intereseaza abia dupa ce cumpara pestii pentru ca isi spun ca nu e mare lucru sa tina niste pesti si sa le dea mancare . abia dupa ce ii cumpara vede(cumparatorul) ca multe specii sunt incompatibile si apar si alte probleme . vina e si a vanzatorilor care habar nu au de acvaristica si vand pestii spunand ca se poate tine specia x cu specia y si ca nu tot ce e pe internet e adevarat.

#591
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Majoritatea oamenilor habar nu au cat de greu este sa tii un acvariu.Pestii sunt cele mai pretentioase pet-uri.

#592
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005

View Postelaxalien, on Feb 7 2009, 22:41, said:

Majoritatea oamenilor habar nu au cat de greu este sa tii un acvariu.Pestii sunt cele mai pretentioase pet-uri.

Eu nu sunt de acord. Ba din contra, mi se par cele mai putin pretentioase. E drept ca depinde si ce pestii tii.

#593
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
ti se par nepretentioase pentru ca stii despre ce e vorba. daca-i spui unui necunoscator cum se cresc niste pui abia iesiti din icre i se pare ca ii povestesti filme SF . ma ocup de 2 ani de acvaristica si inca mai am multe de aflat asa ca un incepator mai are de invatat ca sa poata tine macar niste scalari nu mai zic de discusi sau pesti marini . mie unul mi-a trebuit un an ca sa invat cum sa tin scalarii pentru ca la inceput mai mult de o saptamana nu imi traia nici unul.poti citi pe internet oricat , pana nu vei avea experienta necesara nu vei putea creste pesti mai "pretentiosi"

#594
liviu85

liviu85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.01.2008
Aveti toti perfecta dreptate...greseala e a mea ca nu m-am informat mai intai...Acum mai am o problema....am pus in acvariu Guppy cu Sanitari, cu Neoni si cu Betta...Aveam 2 neoni...iar in fiecare noapte mi-a disparut cate unul...i-am cautat peste tot dar nici urma de ei...nici macar o bucatica...si-l cam banuiesc pe pestisorul betta de disparitia celor 2...pt ca in ultima vreme fugareste cam toti pestii de prin acvariu...dar totusi habar nu am cum un peste de 3,5 cm sa manance cate un neon pe noapte iar dimineata sa manance si f multa mancare????? Maine ma duc sa-l schimb...iau altceva in loc...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate