Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#613
alytza

alytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2008
Pai nu au crescut pentru ca nu au unde.Apropo,cati scalari are?Si ce fel de pesti mai are prin acvariul acela?Ce fel de sanitari sunt aceia?

#614
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
eu zic ca mai poate lua 2 zebre ca sunt pesti de talie mica si sunt de card. pentru filtru as recomada un filtru intern de 350-400L/h. eu am intr-un acvariu de 45L 3 plecostomus(inca sunt pui dar ii voi muta in altul) , 4 zebre . 1 colisa, 3 gurami, 10 gupy, 7 moly, si inca 2 pesti "neidentificati". ii am de o juma' de an asa si nu am avut probleme cu ei. pe langa pestii astia acvariul este plin de plante(aproape ca nu se mai vad pestii) si 2 filtre interne de 450L/h .

#615
alytza

alytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2008
Eu zic ca nu.poate sa doneze scalarii cuiva si sa ia 2 zebre poate da.Dar dupa cum ai zis si tu sunt pesti de card,deci trebuie 6-8.Si acei plecostomus cand s-or face de 25-30 de cm,ca sa nu zic mai mult ce o sa le faci?Eu am unul intr-un acvariu de 160 de litri ,are in jur de 25 -26 cm si parca tot nu ii ajunge.Poate pui niste poze cu cei 2 pesti neidentificati.

#616
alexutza12345

alexutza12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.01.2009
daca intrebarea era pentru mine are 2 scalari si i-am mai luat 2 molly galbeni la fel de mici  ca cei negri pe care ii are. Oricum in viitorul destul de apropiat va trebui sa isi schimbe acvariul, asa ca pana va fi cazul sa creasca au loc impreuna acolo.

Filtrul am luat un aquael fan 2.

Multumesc de raspunsuri

#617
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
as fi pus poze cu acei pesti neidentificati dar nu pot folosi usb-ul(am incercat ceva si am distrus placa de baza). seamana  cu pangasius dar sunt maro iar coada o au neagra cu putin alb iar imediat in spatele branhiilor au o pata neagra si are mai multe mustati decat un pangasius normal.prea mult nu ii vad ca stau aproape mereu pititi printre plante si ies mai ales cand nu sunt pe langa acvariu.am uitat sa precizez ca pe langa pestii aia enumerati mai sus mai am 2 sinodontis si 2 xifo.oricum cand vor mai creste putin o sa ii mut intr-un acvariu de 450L pe toti ramanand in asta de 45L doar vivipari si plante.

#618
alytza

alytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2008
Vad ca esti tot argesean  :D .Nu stiu ce sa iti spun,mai ales daca zici ca nu poti pune poze.Dupa parerea mea cred ca tot o specie de sanitar e,mai ales ca zici ca stau ascunsi mereu.In acvariul de 450 de litri ce pesti ai sau ce pesti mai vrei sa bagi? :)

#619
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008
am si eu ointrebare. se impaca bine scalari cu ramirezi? amun acvariu de 102l si am 5sanitari,8platy,3beta si 2moly. vreau si vreo4 scalari si 2 ramirezi

#620
dementu_de_mine

dementu_de_mine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.09.2007
Salutare! Din pacate a dat o molima in pestisorii mei si din vreo 16-17 cati aveam am mai ramas cu 3. Initial au avut punctulete albe pe inotatoare care s-au intins pe restul corpului iar apoi au fost inveliti, ca intr-un fel fel de plasa alba de mucegai, dupa care si-au dat obstescul sfarsit. Am incercat diferite tratamente (de la schimbare totala apa, fierbere nisip, crestere temperatura si tratament cu verde de malahit crezand ca este vorba de Ihtioftirioza) dar nu am avut succes. Cei trei care au mai ramas sunt si ei pe duca asa ca ma gandesc sa dezinfectez bine de tot intreg acvariul impreuna cu toate aparatura din el. Am auzit ca acvariul se poate dezinfecta si cu clor si apoi clatit foarte bine dar cum as putea sa dezinfectez bine filtrul, incalzitorul ce ce mai e pe acolo? Sigur clorul dispare dupa o clatire temeinica?

#621
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

 dementu_de_mine, on Mar 18 2009, 16:06, said:

Salutare! Din pacate a dat o molima in pestisorii mei si din vreo 16-17 cati aveam am mai ramas cu 3. Initial au avut punctulete albe pe inotatoare care s-au intins pe restul corpului iar apoi au fost inveliti, ca intr-un fel fel de plasa alba de mucegai, dupa care si-au dat obstescul sfarsit. Am incercat diferite tratamente (de la schimbare totala apa, fierbere nisip, crestere temperatura si tratament cu verde de malahit crezand ca este vorba de Ihtioftirioza) dar nu am avut succes. Cei trei care au mai ramas sunt si ei pe duca asa ca ma gandesc sa dezinfectez bine de tot intreg acvariul impreuna cu toate aparatura din el. Am auzit ca acvariul se poate dezinfecta si cu clor si apoi clatit foarte bine dar cum as putea sa dezinfectez bine filtrul, incalzitorul ce ce mai e pe acolo? Sigur clorul dispare dupa o clatire temeinica?
Daca dai cu clor in acvariu distrugi tot ce inseamna echilibru.Ce fel e pesti erau?Cat de mare e acvariul?

Edited by elaxalien, 18 March 2009 - 19:00.


#622
alytza

alytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2008
Poate gasesti aici  http://www.jbl.de/on...amp;GalleryId=2   ce fel de boala au avut pestii tai.Nu trebuia sa schimbi apa in totalitate.Se schimba 30-40 % din ea.

#623
dementu_de_mine

dementu_de_mine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.09.2007

 alytza, on Mar 18 2009, 20:00, said:

Poate gasesti aici  http://www.jbl.de/on...amp;GalleryId=2   ce fel de boala au avut pestii tai.Nu trebuia sa schimbi apa in totalitate.Se schimba 30-40 % din ea.
Am citit despre bolile pestilor in ultimele zile mai mult decat invatam intr-o sesiune la facultate. Nu seamana cu niciuna din link-ul tau alytza. Semana cu grisul la inceput, apoi s-au umplut de puncte albe mari (de vreo 3-4 mm) iar acum cei ramasi sunt inveliti intr-un un mucus ce seama cu o plasa de mucegai alb ce pare ca le roade din carne si aripioare. La ultimul pangasius deja i-au aparut sangerari pe burta si aripioare :(. Imi e o mila de el de mi se rupe inima. Parca as vrea sa moara mai repede sa nu se mai chinuie :(.
elaxalien iti dai seama ca nu sunt nebun sa torn clor in acvariul plin cu apa. Am citit pe nu stiu ce forum ca este foarte indicat sa speli acvariul cu clor pentru o dezinfectie cat mai buna (deci dupa ce il golesti) dar intrebarea mea era cum anume sa spal filtrul cu clor? Pur si simplu il bag intr-o galeata in care este apa cu clor si dupa aia il clatesc bine? Sau poate ca exista alte metode si substante la fel de eficiente pentru dezinfectarea acvariului...

#624
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008

 alytza, on Mar 10 2009, 15:35, said:

Vad ca esti tot argesean  :D .Nu stiu ce sa iti spun,mai ales daca zici ca nu poti pune poze.Dupa parerea mea cred ca tot o specie de sanitar e,mai ales ca zici ca stau ascunsi mereu.In acvariul de 450 de litri ce pesti ai sau ce pesti mai vrei sa bagi? :)
stau ascunsi din cauza ca sunt prea multe plante in acel acvariu si au unde sa se piteasca. am avut si pangasius si era identic ca forma cu asta care il am. in cel de 450L inca nu am bagat niciun peste ca nu am facut inca suportul(cand vine omul sa il sudeze nu am eu timp de el si cand am eu timp nu are el) si mai am putin de lucru la camera unde il pun. ma gandeam sa pun scalari ,gurami, gibiceps,  sinodontis , neidentificatii aia si ceva zebre sau neoni. oricum inca nu sunt hotarat ce specii sa pun in el ca mai am si vreo 15 carasi si i-as pune pe astia dar nu mai pot pune plante din cauza lor.dar cred ca o sa impart carasii prin alte acvarii ca sa pot pune plante in el.

 dementu_de_mine, on Mar 18 2009, 22:50, said:

Am citit despre bolile pestilor in ultimele zile mai mult decat invatam intr-o sesiune la facultate. Nu seamana cu niciuna din link-ul tau alytza. Semana cu grisul la inceput, apoi s-au umplut de puncte albe mari (de vreo 3-4 mm) iar acum cei ramasi sunt inveliti intr-un un mucus ce seama cu o plasa de mucegai alb ce pare ca le roade din carne si aripioare. La ultimul pangasius deja i-au aparut sangerari pe burta si aripioare :(. Imi e o mila de el de mi se rupe inima. Parca as vrea sa moara mai repede sa nu se mai chinuie :(.
elaxalien iti dai seama ca nu sunt nebun sa torn clor in acvariul plin cu apa. Am citit pe nu stiu ce forum ca este foarte indicat sa speli acvariul cu clor pentru o dezinfectie cat mai buna (deci dupa ce il golesti) dar intrebarea mea era cum anume sa spal filtrul cu clor? Pur si simplu il bag intr-o galeata in care este apa cu clor si dupa aia il clatesc bine? Sau poate ca exista alte metode si substante la fel de eficiente pentru dezinfectarea acvariului...
eu unul as scoate pestii si plantele si as pune clor sau alt dezinfectant in acvariu. l-as lasa cateva zile asa dupa care as arunca apa si nisipul din el si as lua totul de la inceput . cand am avut si eu niste pesti bolnavi i-am luat si i-am aruncat decat sa se mai chinuie si sa imi mai imbolnaveasca si alti pesti. incearca sa le faci un  tratament sa vezi daca scapa sau nu. oricum nu cred ca au sanse prea mari de supravietuire dar incearca totusi.

#625
amd_catalin

amd_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.09.2008
Am si eu un caras (goldenfish) bolnav,i-au aparut niste pete negre in dreptul branhiilor si cozii si nu vreau sal pierd ca tin mult la el.Daca stie cineva ce are si ce as putea sa fac sa nu-l pierd i-as fi recunoscatoare.Multumesc anticipat.(am pus si poza cu el)

Attached Files


Edited by amd_catalin, 22 March 2009 - 14:14.


#626
muadking

muadking

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.11.2005
salutare all !

imi propun sa imi iau un acvariu de 38 litri   > m-am documentat about ciclare and stuff (si evident ca asa voi aplica procedura de start)

in acest context, va rog, sa ma ajutati totusi la urmatoarele intrebari:

1. ce specii pot pune (stiu ca ar tb sa incep cu vivipari) ! perechi obligatoriu ?
2. cati pesti pot popula acvariul ?
3. cam ce caracteristici sa aiba pompa de aer ? e nevoie sa mai iau asa ceva daca acvariul are in dotare un filtru (din pacate vanzatorul nu a stiut sa-mi zica ce capacitate are acesta) ?
4. ce plante ?


multumesc anticipat !

Edited by me_and_myself, 25 March 2009 - 20:15.


#627
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009

 muadking, on Mar 25 2009, 16:16, said:

salutare all !

imi propun sa imi iau un acvariu de 38 litri   > m-am documentat about ciclare and stuff (si evident ca asa voi aplica procedura de start)

in acest context, va rog, sa ma ajutati totusi la urmatoarele intrebari:

1. ce specii pot pune (stiu ca ar tb sa incep cu vivipari) ! perechi obligatoriu ?
2. cati pesti pot popula acvariul ?
3. cam ce caracteristici sa aiba pompa de aer ? e nevoie sa mai iau asa ceva daca acvariul are in dotare un filtru (din pacate vanzatorul nu a stiut sa-mi zica ce capacitate are acesta) ?
4. ce plante ?


multumesc anticipat !


sa sti ca sa ai un acvariu nu este asa usor,in primu rand..apa trebuie curatata la 2 saptamani..si este extrem de greu,iti spun ca mie unu imi este extrem de greu sa curat un acvariu de 400L,

Edited by me_and_myself, 25 March 2009 - 20:16.


#628
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

 florinclaudiu, on Mar 25 2009, 16:28, said:

sa sti ca sa ai un acvariu nu este asa usor,in primu rand..apa trebuie curatata la 2 saptamani..si este extrem de greu,iti spun ca mie unu imi este extrem de greu sa curat un acvariu de 400L,
E greu pe naiba.Nu mai descurajati oamenii fara sa va pricepeti.Eu am acvariu de 25 de litrii de atata timp in care tin 6 neoni perfect sanatosi si nu am avut nicio problema.

 muadking, on Mar 25 2009, 16:16, said:

salutare all !

imi propun sa imi iau un acvariu de 38 litri   > m-am documentat about ciclare and stuff (si evident ca asa voi aplica procedura de start)

in acest context, va rog, sa ma ajutati totusi la urmatoarele intrebari:

1. ce specii pot pune (stiu ca ar tb sa incep cu vivipari) ! perechi obligatoriu ?
2. cati pesti pot popula acvariul ?
3. cam ce caracteristici sa aiba pompa de aer ? e nevoie sa mai iau asa ceva daca acvariul are in dotare un filtru (din pacate vanzatorul nu a stiut sa-mi zica ce capacitate are acesta) ?
4. ce plante ?


multumesc anticipat !
1.gresala cea mai intalnita a unui incepator este sa cumpere vivipari pereche.Deoarece viviparii se inmultesc foarte usor si des,vei ajunge in scurt timp sa-ti supapopulezi acvariul,consecintele acestei suprapopulari fiind deja cunoscute(sper).Poti pune viivipari dar numai cu conditia sa nu fie pereche,sa fie mascul-mascult,sau femela-femala(desi unele femele le poti la deja bortoase si iti umplu acvariul).
2.In acvariul tau poti pune la un litru de apa,un centimetru de peste.Asta inseamna ca pentru orice peste de 3 cm iti sunt necesari 3 litrii de apa,etc.
3.Incearca sa plantezi cat mai bine acvarul,deoarece plantele actioneaza mai bine decat orice filtru,inlaturand niveul ridicat de CO2.Plante poti pune in principiu aproape orice,atata timp cat ai suficienta lumina,ingrasamant si o mica instalatie de co2.Nu uita de substrat care trebuie sa aiba o granulatie de 2-3mm si sa fie cam de 5 cm grosime uniforma.
4.Nu avea incredere in vanzatorii de la magazine,scopul lor este sa-si vanda marfa.Nu suprapopula acvariul.La volumul ala incap maxim 10 neoni.

Edited by me_and_myself, 25 March 2009 - 20:16.


#629
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008

 dariuscha, on Mar 14 2009, 08:02, said:

am si eu o intrebare. se impaca bine scalari cu ramirezi? am un acvariu de 102l si am 5sanitari,8platy,3beta si 2moly. vreau si vreo 4 scalari si 2 ramirezi


#630
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Betta nu se impaca deloc bine intre ei.Ca sa nu mai vorbesc de ceilalti...Uite aici,poate iti e de folos: Attached File  fish_compatibility_chart.gif   38.46K   61 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate