Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#649
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Sa incepem cu faptul ca molly prefera o temperatura a apei de 25-27, se simt bine la 27 grade celsius, caraseii max. 22 grade!
Nu mai baga molly langa carasi, il condamni din start la moarte.
Cine se impaca cu carasii? Nu stiu, ca nu am carasi!

#650
rafaelas

rafaelas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.12.2007
As fi vrut sa imi zica treaba asta si cei de la acvaristica Hornabch cand i-am luat...pareau ca stiu ce vand....am citit pe net ca cica sanitarii s-ar impaca bine cu carasii...

#651
bv07mihai

bv07mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.05.2007
salutare! eu am acasa carasi de mai multi ani si am constatat ca nu pot fi tiniti cu guppy, xipho, moly, neoni pentru ca-i mananca pur si simplu sau daca chiar traiesc nu traiesc prea mult.Acum am carasi(8), 3 sanitari mari 7corydoras si 2 rechini si nu am nici un fel de problema.

#652
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,557
  • Înscris: 04.05.2006
Pirahna......creca rezista

#653
Airgrind

Airgrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.01.2008
incearca si cu beta

#654
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Postrafaelas, on 20th July 2009, 17:59, said:

As fi vrut sa imi zica treaba asta si cei de la acvaristica Hornabch cand i-am luat...pareau ca stiu ce vand....am citit pe net ca cica sanitarii s-ar impaca bine cu carasii...

Ei stiu sa vanda, nu conteaza viata pestelui, ti-ar vinde si clown fish sa bagi langa carasi cu sare de bucatarie  ;)
Pacat ca nu se gandesc decat la afacere, nu la viata sarmanului pestisor care, nu are alta vina decat ca s-a nascut intre 4 pereti de sticla.

#655
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
carasul e hraparet si chiar si fara sa vrea o sa manance orice e in fata botului ! cand ai carasi merg doar sanitarii, dar si pe aia ii haleste daca sunt mici . ia-ti alti carasi alte culori forme etc.

#656
rafaelas

rafaelas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.12.2007
salut....am fost azi si mi-am luat alt caras...mai mare ce-i drept, dar e negru...pare cam agitat deocamdata, dar sper sa se obisnuiasca...atasez o poza
Ms pt sfatri

Attached Files



#657
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Am in acvariu 5 neoni si doresc sa-i inmultesc.Problema este ca toata lumea m-a sfatuit sa renunt,fiind un proces mult prea complicat pentru Characidae in general si neoni in particular.Mentionez ca pana acum nu am mai inmultit Characidae si nici neoni,insa am inmultit Poecilidae,care, dupa cum stiti sunt cel mai usor de imperechat,fiind vivipari.Am gasit un articol care face doar o scurta trecere prin acest proces,insa detaliile esentiale nu sunt surprinse.Din ce scrie in articol,si din ce am aflat de la alti acvaristi,am nevoie de un vas mic(10 L),turba,intuneric si o pereche sanatoasa,apta de reprodus.Eu,detinand mai mult Poecilidae,nu am experienta cu neonii(am neoni de 9 luni),si am probleme cu distingerea sexului.Acum vin intrebarile:

1.Au nevoie de o pregatire din vreme?Hraniti cu tubifex,temperatura mai scazuta,duritate mai mica?
2.Cum deosebesc femelele de masculi?Vechiul truc cu abdomenul se pare ca nu imi foloseste...
3.Cat timp le ia sa depuna si in timpul acesta,bazinul trebuie oxigenat,cu ce-i hranesc in acest timp,luand in considerare ca oxigenarea creste PH-ul.
4.Ce substrat imi trebuie pentru "cuib" in afara de turba?
5.Cum mentin temperatura constanta la 20 de grade si,in cazul in care reusesc,cu ce hranesc puii?Am nevoie sa cresc si artemia?
6.Imi trebuie apa de osmoza in bazinul de imperechere?

Orice alte informatii mi-ar fi folositoare.Multumesc.  :)

Edited by elaxalien, 07 September 2009 - 11:16.


#658
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006
de cand cautam :)
Mersi!

#659
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View Postorio, on 8th September 2009, 15:22, said:

de cand cautam :)
Mersi!
Ai mai avut tentative?Sa inteleg ca nu au reusit,nu?

#660
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Sincer nu inteleg de ce te chinui, ptr mine puii sunt o problema, prefer sa cumpar exemplare tinere sanatoase din locuri unde proprietarii stiu cu ce se mananca acvaristica.
Astfel am cel mai simplu animal de casa de intretinut, de doua ori poe zi mancare si odata pe saptamana maxim o ora intretinere.
Ah deoarece prefer acvariile de 50-70L toti puii de vivpari pe care i-am avut i-am dat la pet shop moca.

#661
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View PostMaterium, on 8th September 2009, 21:27, said:

Sincer nu inteleg de ce te chinui, ptr mine puii sunt o problema, prefer sa cumpar exemplare tinere sanatoase din locuri unde proprietarii stiu cu ce se mananca acvaristica.
Astfel am cel mai simplu animal de casa de intretinut, de doua ori poe zi mancare si odata pe saptamana maxim o ora intretinere.
Ah deoarece prefer acvariile de 50-70L toti puii de vivpari pe care i-am avut i-am dat la pet shop moca.
Ma chinui pentru ca vreau sa capat experienta la inmultirea neonilor,in ciuda greutatilor.Am tot cautat pe net si nu am gasit decat cateva articole destul de slabute,fara detalii.Tocmai de aceea solicit ajutorul cuiva care a mai incercat.Intr-adevar,neonii sunt usor de ingrijit,dar sa nu uitam ca sunt multe specii mult mai pretentioase.Problema e ca pe cat de usor sunt de ingrijit,pe atat de greu sunt de inmultit...

#662
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Cred ca voi incerca eu si voi face un tutorial pentru ca e cam slabut ce se gaseste pe net.

#663
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View Postrafaelas, on 21st July 2009, 17:03, said:

salut....am fost azi si mi-am luat alt caras...mai mare ce-i drept, dar e negru...pare cam agitat deocamdata, dar sper sa se obisnuiasca...atasez o poza
Ms pt sfatri
Acvariul tau este mult prea mic pentru a putea tine atatia pesti in el.Plus ca un caras are nevoie de cel putin 50 de litrii de apa numai pentru sine.Ca sa nu mai zic de coloana de apa care,din ce vad in poza este exagerat de joasa.Mai pune apa in bazin.Postul tau are aproape 2 luni,deci pariez ca in momentul actual ori ti-au murit cel putin 3 pesti,ori ai o apa tulbure si plina de alge.Pot sa jur ca nu a fost ciclar si ca nu ai respectat nicio regula de setup.Defapt se vede clar din poza.Pacat de animalele pe care le chinui.


On topic : A mai fost cineva zilele astea pe la Hornbach?Mai aveau red chertry shrimp?M-ar interesa vreo 5.

Edited by elaxalien, 17 September 2009 - 13:22.


#664
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
http://www.practical...m.php?news=2242

Unde gasesc asa ceva de preferinta in Constanta si care ar fi pretul? Ma intreseaza un Blue Marine, asta ptr. ca am un acvariu hexagonal de 57l.

#665
iridium

iridium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.09.2004
Salutare,

As avea si eu nevoie de o mana de ajutor din partea voastra, a celor mai experimentati. Urmeaza sa imi construiesc intr-un perete un acvariu. Spatiul in care voi pune acvariul va avea urmatoarele dimensiuni: inaltime (h) = 80 cm, lungime (L) = 80 cm, latime (l) = 40 cm. Teoretic, as avea nevoie de un acvariu de 70h/80L/40l. Initial, as fi vrut ca acest acvariu sa fie un mediu marin, dar din cauza costurilor care implica amenajarea unui asemenea mediu am renuntat la aceasta idee si m-am reorientat catre un acvariu de apa dulce. Va atasez si o schema a peretelui cu pricina.

Ceea ce m-ar interesa este sa imi spuneti cum l-ati face voi? Ce ati pune in el? Ma refer atat la aparatura necesara (marci) cat si la plante, nisip/pietris etc. Exista vreun filtru suficient de puternic astfel incat sa schimb apa cat mai rar posibil? Cum se cheama acesta si cat de rar as putea schimba apa fara sa stric armonia din interior? Mentionez ca bugetul pentru asa ceva este unul mediu, nu vreau sa merg nici pe chinezarii, dar nici pe top de gama.

Ca si specii m-am gandit sa il populez cu cateva "stoluri", sa zic asa: discusi, neoni, tetrazona si poate scalari (desi stiu ca sunt incompatibili cu tetrazonele, dar fiind un acvariu mare, poate se ocolesc reciproc ).

Multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

Attached Files



#666
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ok hai sa iti spun unde o sa ai probleme.
-iti trebuie ceva spatiu si deasupra, nu-l poti zidi ca pe Ana a lui Manole si sa uiti de el;
-ai ceva apa si implicit ceva greutate, deci grija mare la suport sa reziste;
-iti cam trebuie un filtru extern, JBL Cristal Profi as zice, dar nu-i iefitn deloc, in schimb isi face treaba, e silentios si necesita minim de intretinere;
-dac ai filtru extern, atunci ai nevoie si de spatiu ptr. acesta;
-faci cam bors cu speciile alea de pesti,unele is foarte active, altele deloc;
-ptr. latimea aia colaborata evident cu lungimea si inaltimea as alege doar scalari, efectul e fantastic;
-o sa fie acvariu la comanda pe dimensiunile alea, nu cred ca gasesti asa ceva gata facut;
-daca nu stai pe acasa iti trebuie un feeder automat, vezi sa alegi unul care sa poata fi programabil ptr. doua hraniri/zi. Iarasi la JBL gasesti asa ceva si iarasi cam costa. La fel cu lumina functie de speciile de pesti iti cam trebuie un temporizator.
-cu cat un acvariu e mai mare, cu atat rezista mai bine la murdarie, suprapopulare si in general la tot ce implica dificultati in desfasurarea normala a lucrurilor. Dezavantajul, logistica impusa de intretinere, numai schimbul de apa si poti sa ai un cosmar. De aceea e bine sa ai lucruri cu un carcter cat mai profesional.

Sper sa te ajute ce am scris mai sus. Eu am unul de 56 si unul de 200. Te asigur ca-s lucruri diferite. Primul m-a costat 500Lei cu tot cu pesti si plante. Mai bag in el doar mancarea la pesti si carbunele activ. Asta ma ajunge la 9,5 Lei ptr. doua luni. Materialul filtrant si trusa de testare a apei le am de la vapor. ptr. cel de 200 prima strigare a fost 2200Lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate