Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

HiMedia Q5/Q10 QUAD CORE Android 4.4.2 TV Box

- - - - -
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#163
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt curios cand o sa suporte 1080p24 acest player, altfel e useless.

#164
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014
De ce spui ca nu suporta? Eu am activat modul si a trecut pe 24 p si pe tv la fel ca la bluray.Ce nu e regula?

#165
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

View Postsuport_PNI, on 23 februarie 2015 - 18:12, said:

Hai mai bine sa profitam la maxim de calitatile produsului si sa il folosim la maxim, atata timp cat producatorul ofera garantie si vine regulat cu suport, update de firmware, istoric pozitiv a gamei de produse etc.

Dl de la support, o sa am ocazia sa testez saptamana aceasta, modelul din topic achizitionat de un amic, asa ca am cateva intrebari/nelamuriri cu privire la urmatoarele aspecte (deocamdata altele decat dungile din 3d, supraincalzirea sau problema cu youtube-ul) semnalate de utilizatorii de afara:
1. Modelul importat in Romania este versiunea chineza sau engleza?
intreb pentru ca update-ul 1.0.7 este pentru varianta in engleza si nu are efect pe versiunea chineza:

Quote

Himedia firmware 1.0.7 for Q5 Quad-Core

Hello,
Is your player chinese or english version?
Mine is chinese and I couldn’t work this fw what ever i do.
Same issue with the others, erasing
si raspunsul este:

Quote

Chinese version can’t update with this one. Actually there’s no 1.0.7 for Chinese version.
It’s not possible to apply this fw to Chinese models.
http://www.nikingsto...7-q5-quad-core/
Alta informatie referitoare la cele 2 versiuni de model:

Quote

there are 2 version of Q5 quad core, the chinese version or MangoTV version and the international version.
chinese version is using YunOS (from alibaba not android), while international version using android. we cannot cross flash firmware.
2.

Quote

Movies and iso don't work very well with the native kodi player. It seems that hw acceleration isn't working well.
3. Exista vreun motiv pentru care acest device nu face update OTA? de ce doar local?
4. Este posibil ca producatorul sa fi uitat, desi e un produs scump (mai fiabil in exprimarea ta) pentru gama din care face parte, utilizatorul nu are nevoie de un Bluetooth pentru un airmouse, wireless mouse, etc? Intreb asta pentru ca toate mini pc-urile, inclusiv cele de 40-50 de dolari au Bluetooth build-in.

Multumesc pentru raspunsuri. O sa mai am si alte intrebari.

Edited by CristianAdrian, 15 March 2015 - 14:55.
limbaj necivilizat


#166
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013
1. EN
2. testat cu bluray 3d ios 45 gb fara probleme. Posibil sa existe fisiere exotice , sau cu bitrate foarte mare care au nevoie de o putere si mai mare de calcul. Incercati Minix X8
3. fara motiv, asa este conceput produsul
4. nu a uitat nimeni, produsul nu este prevazut cu bluetooth. Majoritatea produselor din categoria airmouse, mouse, tastatura wireless vin cu receiver inclus pe USB. Daca totusi aveti un astfel de dispozitiv, probabil va veti documenta inainte de achizitionarea lui.

Spor la testat, si lasati la o parte atitudinea negativa. Nu cred ca va ajuta.

#167
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010
@Crististoica
De unde stie un utilizator de quad core care varianta de firmware 1.0.7 este potrivita pentru dispozitivul lui?
Am gasit mai multe surse care zic, fie ca sunt pentru varianta chineza:
Firmware

Quote

January 19, 2015
Fixing list:
1. Google Browser/spotify music cannot install from Google Play Store.
2. Some add ons cannot work on XBMC/kodi.
3. User cannot install other launcher and set it as default launcher.
4. Youtube output sound, but no image.
http://www.nikingsto...d-core-version/
How to upgrade
Rename the downloaded file to “update.zip”, and put it to a USB Drive.
Visit “BoxSettings”->”Upgrade”->”Local Upgrade”->Choose the update file from file browser and begin.
http://www.nikingsto...7-q5-quad-core/
Alt firmware pe un site letonian/lituanian:

Quote

http://www.hdtvlietu...p?f=156&t=21529
Change log:
1. Setup icon changed
2. remove all Chinese info in browser
3. fix the input, timezone and OSD problem after reboot
4. VPN supported
5. fix the AUDIO and subtitle function on RC
6. Vietnam subtitle supported
7. Youtube fix
8. Bug fix
Alta sursa 1.0.7 pe un site german
http://www.myhdplaye...44-Smart-TV-Box
si 2 variante (cred ca sunt custom) pentru produse europene, dar la aparate diferentiate pe luna fabricariiPosted Image

Quote

THIS FIRMWARE IS FOR EUROPEAN Q5 4K3D (MANUFACTURED AFTER OCTOBER 2014) ONLY. DO NOT TRY AND FLASH IT TO OTHER REGION Q5 4K3D OR ANY Q10 4K3D.
Q5 4K3D. 17-JAN-2015. FIRMWARE HMD-1.0.7 FINAL FUTEKO-EN.
This firmware is pre-installed on all futeko.com Q5 3D4K after 17-JAN-2015.
Installation Instructions:
1. Copy update.zip to the root of a USB pen drive.
2. Insert the USB pen drive into any USB port of the Q5 3D4K.
3. With the Q5 3D4K turned off, use a paper clip or pen to press and hold the the pinhole restore button on the side of the Q5 3D4K (next to the USB ports).
4. While keeping the restore button pressed, turn on the Q5 3D4K.
5. The Q5 3D4K will show an Android droid logo and proceed to upgrade the firmware.
6. The box will auto-reboot when finished.
Download: http://www.mediafire...L_FUTEKO-EN.zip
Changelog:
1. Fixed Google Browser/spotify music cannot install from Google Play Store (new version uploaded 28-JAN fixing this).
2. Fixed some add ons not work on XBMC/Kodi.
3. User can now install other launcher and set as default.
4. Fixed Youtube output sound, but no image.

5. THIS FIRMWARE IS FOR EUROPEAN Q10 4K3D (MANUFACTURED AFTER NOVEMBER 2014) ONLY. DO NOT TRY AND FLASH IT TO OTHER REGION Q10 4K3D OR ANY REGION Q5 4K3D.
Q10 4K3D. 17-JAN-2015. FIRMWARE HMD-1.0.7 FINAL FUTEKO-EN.
This firmware is pre-installed on all futeko.com Q10 3D4K after 17-JAN-2015.
Installation Instructions:
1. Extract update.zip to the root of a USB pen drive (so the USB pen drive should contain a single file named update.zip).
2. Insert the USB pen drive into any USB port of the Q10 4K3D.
3. With the Q10 4K3D turned off, use a paper clip or pen to press and hold the the pinhole restore button on the back of the Q10 4K3D.
4. While keeping the restore button pressed, turn on the Q10 4K3D.
5. Keep the restore button pressed until you see an Android droid logo.
6. Release the button and the firmware upgrade will proceed.
7. The box will auto-reboot when finished.
Download: http://www.mediafire...L_FUTEKO-EN.zip
Changelog:
. Fixed Google Browser/spotify music cannot install from Google Play Store (new version uploaded 28-JAN fixing this).
2. Fixed some add ons not work on XBMC/Kodi.
3. User can now install other launcher and set as default.
4. Fixed Youtube output sound, but no image.

@Suport_PNI
Eu am o atitudine corecta, nu bazata pe negarea problemelor utilizatorului unui produs/serviciu (cum ai raspuns tu, cu 2 pagini in urma, unor utilizatori al produsului pe care il reprezinti) si urasc raspunsurile care exclud faptul ca un produs/serviciu nu are probleme cand posesorul semnaleaza asta. Atitudinea ta a lasat de dorit in postarea in care, in loc de solutii ai ridicat produsul in slavi, datorita testelor. Si ti-am dat exemplul clar, mari producatori de renume de automobile, atunci cand s-au semnalat probleme la modelul respectiv au chemat in fabrica loturile cu probleme, nu au folosit scuza testelor si nu au invocate faima marcii, teste pe care bineinteles si ei le facusera! Sper sa intelegi la ce ma referPosted Image

Edited by CristianAdrian, 26 February 2015 - 08:58.


#168
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
în România se vinde, pe cale legală, doar versiunea de Q5 Quad produsă după Noiembrie 2014, şi NU versiunea pentru piaţa locală din China.

Edited by CristianAdrian, 26 February 2015 - 08:59.


#169
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postsuport_PNI, on 24 februarie 2015 - 08:48, said:

Daca si daca si daca utilizatorul nu suporta sa stie ca un produs care functioneaza in parametri se incalzeste , poate solicita vanzatorului returnarea si primirea banilor conform legilor in vigoare.


#170
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Intervin, dar ma rezum doar la punctul 2, prin urmare, XBMC-ul 13.1, cel integrat in firmware este intradevar o tristete daca, atunci cand incerci sa vizionezi un fisier video intra automat Hiplayer-ul sau daca alegi acest player din meniul contextual "Play using..."

Merge bine doar daca intra cu DVD Player sau se alege explicit din meniul contextual DVD Player. In cazul din urma insa, BD-ISO 3D va fi redat 2D.

Am spus ca este o tristete fiindca redarea este defectuoasa, are accelerare hardware, dar redarea se face "impiedicat" (stuttering). Deocamdata singura rezolvare este instalarea aplicatiei himedia wrapper care, va face ca redarea fisierelor sa sa faca prin intermediul player-ului din Himedia Center Entrance, dar se poate alege deasemenea DVD Player-ul XBMC/Kodi din meniul contextual.

Am incercat cam tot ce am putut sau am avut cunostinta pentru ca redarea sa se faca normal, fara sa fie implicat wrapper-ul, dar nu s-a putut.

A nu se intelege ca arunc cu pietre in Himedia fiindca, nu e problema lor ci a celor de la XBMC/Kodi. Himedia a incercat ceva insa, nu i-a iesit...

Have fun!

Edited by koji, 25 February 2015 - 16:46.


#171
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013
Exista si bug-uri, si sunt cunoscute deja, am spus si mai sus acest lucru.  Se lucreaza la update-uri, si la cum evolueaza lucrurile sunt sigur ca se va rezolva in curand.

Ma bucur sa vad ca sunt si utilizatori care chiar au pus mana, si au citit forumul, au testat diverse versiuni de fw si au vazut pe bune diferentele , si pot face comparatie si cu alte dispozitive.

Pe masura ce vor aparea versiuni noi cu imbunatariri vor fi postate aici. Ati vazut deja ca sunt si versiuni alternative stabile.

Intodeauna vor fi buguri vechi rezolvate si vor aparea altele noi, si bineinteles nevoie de procesare mai mare a unui format video proaspat aparut, mai ales ca Android este gratuit si in continua dezvoltare.  Nici windows nu a scapat de blue screen si nu cred ca ati renuntat la el din cauza asta.

Sunt probleme care nu au fost rezolvate nici de marii producatori Samsung, LG, etc. si totusi se vand in continuare la greu, probabil au si ei contestatarii lor fideli.

D-le JanMakto   va rog conform Regulamentului softpedia sa testati un asemenea produs si dupa  sa va postati opinia personala obiectiva si sa nu mai dati copy paste de pe alte site-uri cu pareri rupte din context si cu parerile altora. Banuiesc ca sunteti o persoana cerebrala care poate avea o parere personala, si noi va impiedicam, poate aveti si cu ce compara produsul, ati mai avut media playere, mini pc-uri, si noi va stam in cale.

In caz contrar conform Regulament softpedia atat eu cat si alti useri putem solicita adminului sa va blocheze pe acest topic pe motiv ca va dati cu parerea in necunostinta de cauza, deoarece nici nu ati pus mana pe acest produs vreodata.
Nu sunteti singurul care isi da cu parerea fara sa fi atins produsul.

Edited by suport_PNI, 25 February 2015 - 17:24.


#172
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010
Dle suport pni, se pare ca nu ai inteles scopul acestui forum sau topic. E un forum liber si se poate exprima părerea despre orice produs oriunde se discuta despre, indiferent de sursa argumentelor.
Inițiatorul topicului i-a dat retur nemultumit de problemele de redare 3d, puiut si adiatric au semnalat ca se supraîncălzește foarte mult fata de orice alt dispozitiv similar.
Problema cu redarea xbmc a filmelor este menționata mai sus de koji. Toate sunt probleme semnalate de utilizatori ai acestui model.

Edited by CristianAdrian, 26 February 2015 - 09:00.


#173
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013
Si totusi sa revenim la intrebarea de baza: ATI TESTAT PRODUSUL? pentru ca daca nu ati testat produsul tot ce spuneti nu are nici o relevanta.

Daca ati fi citit topicul ati fi vazut ca am raspuns punctual la fiecare problema si eu si alti utilizatori care au acest produs:
- Incalzirea nu se masoara cu palma, si este un lucru normal la acest produs, deoarece are racire pasiva prin carcasa de aluminiu;
- XBMC este un software creat de altcineva implementat pe majoritatea dispozitivelor din piata. Nu este creat de Himedia. Se lucreaza insa la imbunatatirea lui.
- redarea 3d depinde de foarte multi factori: de la bitrate, grad de compresie  pana la provenienta filmului. Produsul ruleaza majoritatea clipurilor 3d existente pe torrente. In teste noi folosim frecvent 3d bluray iso de aprox 45 GB si nu se observa sacadari.
- Pentru continut 3d cu bitrate mai mare, compresie avansata exista produse mai performante ( asa cum exista si PC-uri si laptopuri mai ieftine si mai scumpe) cum este Minix X8-H.

In acelasi fel in care o face cand cumpara un laptop sau PC  clientul trebuie sa se informeze cand cumpara un media player / Mini PC : Pretul este determinant in ceea ce priveste performantele.

Edited by CristianAdrian, 25 February 2015 - 20:04.
limbaj nepotrivit


#174
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010
dle de la suport,
am atasat mai jos un screen care arata ca eu vorbesc pe concret.
La recomandarea mea amicul a comandat acest model cu conditia ca eu sa ii fac testarile necesare si sa ii transmit daca e utilizabil pentru ce isi dorea el.
Cu toate parerile userilor care au/avut acest produs si au postat neajunsurile, dar si cele mentionate de alti posesori pe forumurile externe, totusi vroiam sa il testez sa vad si eu dac se preteaza cerintelor lui.

Attached Files


Edited by CristianAdrian, 15 March 2015 - 15:08.
limbaj necivilizat repetat


#175
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
JanMakto subliniez din nou:
"Eu nu am spus ca Q5 se supraincalzeste:
"Al meu Q5 se incalzeste sensibil mai tare decat R6s."

Dupa parerea ta care inca nu ai acest player, e unul care nu merita cumparat, parerea mea care il folosesc de mai bine de 2 luni este ca sunt multumit de el.
Eu cel putin, inca nu am vazut produsul perfect.

#176
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Iata postarea nr. 98, de la pagina 6. Imi apartine.

Rezolvarea se poate face in trei feluri, doua oficiale si una neoficiala:

-prin schimbarea interfetei pe 720p UI;
-prin folosirea browser-ului;
-prin solutia indicata de cristianstoica aici.

Have fun!

#177
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
@JanMakto
In toate link-urile din post #168 sunt citate FW originale HiMedia pentru Q5 quad versiunea europena.

Q5 quad china are FW la versiunea HMD-1.0.4 2014-09-28.204529 (mai nou n-am gasit).
Asa cum ai citat in post 166 pe forumuri utilizatori de boxuri china se plang ca veriunile 1.0.7 europene nu se instaleaza Posted Image

Cateva screenshot-uri din FW HMD-1.0.4 2014-09-28.204529 China setat in limba engleza.
[ https://www.mediafire.com/convkey/d518/7bn0b99cpdzzz0tzg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.mediafire.com/convkey/526b/p94mx0xmn88q1agzg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.mediafire.com/convkey/b7a0/k7uxjdbh63co69mzg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.mediafire.com/convkey/87aa/h67fhg2rtt2trwzzg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.mediafire.com/convkey/98c5/qtvsa52ia1qqy38zg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.mediafire.com/convkey/53ed/loe5diy5j5uiuk7zg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

MediaCenter fiind cel cunoscut utilizatorilor de HiMedia Q5EN quad
[ https://www.mediafire.com/convkey/43b2/pbdaoecil5coyo6zg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.mediafire.com/convkey/b414/pa1gn692p99l5d3zg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Respect CS

Edited by cristianstoica, 25 February 2015 - 23:25.


#178
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
As avea o remarca la postarea anterioara a lui gmbanat, cea in care ii lauda pe suport_PNI si valentine1.

Si unul si altul s-au intrecut in ultimul timp in explicatii destul de nefericite, dar in special suport_PNI care, daca ajungea intr-o zona in care nu mai avea argumente, ne propunea imediat sa ne indreptam atentia catre Minix X8 sau ceva de genul... Zau ca nu inteleg de ce?!?

Are procesor mai puternic? Wifi Dual-Band b/g/n? Asa si? Asta il face automat mai capabil? Nu cred si nici nu are rost sa opunem puterea bruta a Minix-ului cu versatilitatea HiMedia.
Iata si argumentul meu, BD-ISO 3D HiMedia vs. 2D de care este capabil Minix (in XBMC/Kodi), deci, frame-packing...

Una peste alta, subiectul propus este HiMedia Q5 Quad si nu Minix.

Nu vreau sa va infierez, am spus doar ca explicatiile nu sunt tocmai fericite.

Sper sa nu fiu catalogat ca un intrus sau outsider fiindca nu sunt, am pensionat pana acum 3 media playere, HiMedia HD300A+, HiMedia HD900A, Q5II, iar cum sunt posesor de Q5 Quad...

Have fun!

Edited by koji, 25 February 2015 - 23:23.


#179
gmbanat

gmbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.10.2007
@koji, stai liniștit că nu-i laud... am cumpărat destule device-uri, din diferite părți... și din orient :)... în cazul meu,  himedia l-am returnat pentru banala chestie,  că nu se mai oprea... mergea continuu,  cum am mai spus-o... am destule minipc-uri și am zis că astept totuși altceva mai puterni și stabil...însă de la laudă la corectitudine este totuși o diferență... sincer mie mi-a plăcut aparatul...făcea treaba cu brio și pe partea de media și pe android... dacă te uiți la clipul postat de mine,  prin primele posturi,  sigur nu mă contra-zici...

#180
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Atenție:
- combateți ideile, nu utilizatorii
- păstrați un limbaj adecvat
- semnalați problemele
Vrem să păstrăm topicul deschis dar eventualele intervenții ale moderatorilor la mesajele ce urmează aici vor duce la închiderea acestuia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate