Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

HiMedia Q5/Q10 QUAD CORE Android 4.4.2 TV Box

- - - - -
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#181
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014

View Postkoji, on 25 februarie 2015 - 16:40, said:

Intervin, dar ma rezum doar la punctul 2, prin urmare, XBMC-ul 13.1, cel integrat in firmware este intradevar o tristete daca, atunci cand incerci sa vizionezi un fisier video intra automat Hiplayer-ul sau daca alegi acest player din meniul contextual "Play using..."

Merge bine doar daca intra cu DVD Player sau se alege explicit din meniul contextual DVD Player. In cazul din urma insa, BD-ISO 3D va fi redat 2D.

Am spus ca este o tristete fiindca redarea este defectuoasa, are accelerare hardware, dar redarea se face "impiedicat" (stuttering). Deocamdata singura rezolvare este instalarea aplicatiei himedia wrapper care, va face ca redarea fisierelor sa sa faca prin intermediul player-ului din Himedia Center Entrance, dar se poate alege deasemenea DVD Player-ul XBMC/Kodi din meniul contextual.

Am incercat cam tot ce am putut sau am avut cunostinta pentru ca redarea sa se faca normal, fara sa fie implicat wrapper-ul, dar nu s-a putut.

A nu se intelege ca arunc cu pietre in Himedia fiindca, nu e problema lor ci a celor de la XBMC/Kodi. Himedia a incercat ceva insa, nu i-a iesit...

Have fun!
Salut, singura varianta care mi-a functionat corect este "kodi helix 14.1 varianta pentru android cu procesor ARM " downlodata de pe siteul oficial kodi. Am folosit si firmware originale cat si cele modificate de CS( si pe q5  dual si pe q5 quad) si nu mi-a functionat xbmc niciodata corespunzator pana la varianta mentionata mai devreme.

Edited by magicoolje, 26 February 2015 - 20:28.


#182
gmbanat

gmbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.10.2007
Eu când am avut Himedia,  am folosit SPMC... a mers foarte bine.

#183
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014
Salut,
Stie cineva, efectiv....care e diferenta intre modelele Q5EN.1000 si Q5EN.2000 de Q5 quad. Suport PNI am mai intrebat acest aspect si nu am primit nici un raspuns...Va rog luati atitudine....inca este in perioada de retur :)

View Postgmbanat, on 26 februarie 2015 - 20:46, said:

Eu când am avut Himedia,  am folosit SPMC... a mers foarte bine.
Am inteles. Pe Tronsmart Draco Telos merge 3d blueray? Chiar am dubii sa mai tin himedia....

#184
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007

View Postmagicoolje, on 26 februarie 2015 - 20:27, said:

Salut, singura varianta care mi-a functionat corect este "kodi helix 14.1 varianta pentru android cu procesor ARM " downlodata de pe siteul oficial kodi. Am folosit si firmware originale cat si cele modificate de CS( si pe q5  dual si pe q5 quad) si nu mi-a functionat xbmc niciodata corespunzator pana la varianta mentionata mai devreme.


Referindu-ma la versiunea de XBMC 13.1 integrata in firmware, eu nu am spus ca nu functioneaza,  ci ca face acest lucru in conditiile de mai sus. Practic, in plus fata de o versiune normala de XBMC/Kodi are meniul contextual care, iti ofera posibilitatea sa alegi cu ce se face redarea, DVD Player-ul XBMC-ului sau Hiplayer-ul "ïntegrat" de HiMedia. Cel din urma merge defectuos, iar primul reda BD-ISO 3D in 2D.

Kodi/SPMC 14.1 sau care-o mai fi...merge la fel ca 13.1 din firmware, fara meniul contextual, doar apesi Redare(Play) si, bang, se duce cu DVD Player...

Have fun!

#185
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
+XBMC 13.1 reda fisiere full SBS(3736x1080) cu player Hiplayer, acestea nu pot fi vizionate cu DVDPlayer, respectiv orice alta versiune de XBMC/SPMC/Kodi fiind redate in slow motion si cu audio out of sync.
-XBMC 13.1 - nu functioneaza foarte multe addon-uri care merg perfect pe versiuni normale XBMC/SPMC/Kodi.
-XBMC 13.1 - nu decodeaza dolby atmos mkv container (LE:).

Kodi/SPMC 14.1 - pentru moment pare sa fie versiunea cea mai OK pentru majoritatea formatelor video/audio.

Respect CS

Edited by cristianstoica, 26 February 2015 - 22:23.


#186
gmbanat

gmbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.10.2007

View Postmagicoolje, on 26 februarie 2015 - 20:50, said:

Salut,
Stie cineva, efectiv....care e diferenta intre modelele Q5EN.1000 si Q5EN.2000 de Q5 quad. Suport PNI am mai intrebat acest aspect si nu am primit nici un raspuns...Va rog luati atitudine....inca este in perioada de retur :)
Am inteles. Pe Tronsmart Draco Telos merge 3d blueray? Chiar am dubii sa mai tin himedia....

Tronsmart-ul este destul de slab pe partea de media... încă nu au scos un firmware ok... nu știu ce să zic... aștept și eu un 1195, să vedem...

#187
mitcd

mitcd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.07.2010
Salut. Cum se face screenshot pe Himedia Q5 quad ?

#188
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
Cu Screenshot Ultimate de pe google play
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.icecoldapps.screenshotultimate&hl=en


Metoda de captura no root 9 sau root 10

Edited by cristianstoica, 27 February 2015 - 15:44.


#189
ferny676

ferny676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2012
Va rog sa ma ajutati am incercat sa instalez ultimul firmware 1.0.7 mentionez ca am respectat intocmai pasii restore-update , am formatat stickul in Fat 32 am redenumit ''update .zip'' ,imi spune ''Instaling update android'' dupa aia apare ''erasing'' si revine de unde a plecat intra inapoi in program nu stiu ce sa fac un sfat va rog.

#190
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014
Salut. Vezi sa nu fie arhiva in arhiva...asa am patit si eu cu firmul de la futeko.

#191
ferny676

ferny676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2012
Sunt un novice in astea cum adica arhiva in arhiva eu l-am descarcat l-am redenumit si l-am pus pe stick cum verific .Multumesc.

Buna ziua , va rog sa ma ajuta-ti cu o mica problema la rularea filmelor 3d ,BD .iso la unul îmi arata subtitrarea la celălalt film nu cu toate ca au același format in setări la opțiuni subtitrare îmi arata ca a luat limba romana dar nu reda cum rezolv .Daca dau la subtitrari imi arata la amindoua ''subtitrare interna PGS Romania '' la ambele filme numai ca la unul imi reda subtitrarea la unul nu. Va multumesc

Am reusit sa verific daca este arhica in arhiva si nu este.Daca aveti alte idei ce se intimpla astept un ajutor. Va Multumesc

#192
ferny676

ferny676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2012
Da corect aveti dreptate.

Am mai observat ca la filmele .iso care au mai mult de 20 de subtitrarii in container ce trece de 20 nu le ia , exemplu am un film care are limba romana la pozitia 10 ia subtitrarea fara probleme iar la celalalt la pozitia 27 si nu o citeste , am incercat pina la 20 le citeste indiferent ce tip de film este mkv, 3d etc. si la voi v-ati lovit vreodata de problema asta si cum se poate rezolva.Multumesc.

#193
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
stergi din subtitrarile care nu ai nevoie

Edited by CristianAdrian, 15 March 2015 - 16:10.


#194
ferny676

ferny676

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2012
Cu ce program sterg subtitrarile din container.iso. Multumesc.

#195
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Converteste acel iso in format mkv 3D mvc cu ajutorul programului "makemkv". Iti permite sa selectezi doar pistele audio si subtitrarile care te intereseaza. Si iti va rezulta un fisier mkv 1:1 (calitativ)... care este mult mai versatil si portabil decat un iso. Pentru un fisier iso de de 45 Gb conversia (de fapt ... remuxarea) a durat cam 15 minute pe un calculator destul de "obosit". Sau mai poti folosi tsMuxeR... daca doresti neaparat sa iti rezulte tot un fisier iso. Face acelasi lucru precum makemkv si cam in acelasi timp. Spor!

#196
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Chiar... inca nu am aflat daca Q5 quad poate reda mkv 3D mvc! :) Presupun ca da! Nu este mare lucru. Daca nu... iti ramane varianta cu tsMuxeR... care este foarte OK.

#197
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Si apropos! Ia incercati sa remuxati un 3D bd-iso si transformati-l intr-un fisier m2ts (cu tsMuxeR)! Si redati acest fisier m2ts pe un port USB al televizorului Samsung (cu playerul intern al TV-ului). Veti avea o surpriza placuta! :)
* scuze pt. off-topic!

#198
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Pe samsung merg, dar pe q5 la mine nu merge decat sonorul fara imagine.

Revin cu intrebarea cum (daca) se pot adauga fonturi la playerul nativ, respectiv calibri sau segoe ui light?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate