Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

HiMedia Q5/Q10 QUAD CORE Android 4.4.2 TV Box

- - - - -
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#127
gmbanat

gmbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.10.2007

 puiut, on 21 februarie 2015 - 09:06, said:

Q5EN.1000 este firmware cu care vine Q5. Imediat ce am facut update a devenit Q5EN.2000.
Al meu Q5 se incalzeste sensibil mai tare decat R6s.
Poate producatorul va rezolva si problema cu incadrarea imagini pe ecran la filme 3D (respectiv marginile negre care apar).

Dacă te deranjează marginile negre când te uiți la film, scalează maxim și se v-a încadra perfect în ecran...citește postul #9 din acest thread...este și un clip acolo.

#128
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 18.04.2008
Nu cred ca e vreo problema cu incazirea.. Temperaturi intre 55 si 65 de grade are si procesorul de pe tronsmart orion r28 dupa o ora de funcționare. Am ajuns și la 80 de grade in timpul unor benchmark-uri.

#129
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Nu cred ca e vreo problema cu incazirea.. - As vrea sa te aud spunând acest lucru si când ti-se reseteaza/stinge/blocheaza singur din senin sau când accesezi ceva de pe el

#130
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
Pe Q5 quad n-am observat sa se intample asta din cauza incalzirii, ~78 de grade in Stress test este mai mult decat decent.
Cei care au primit player-ul cu versiunea 1.0.4 sa ruleze System optimization tools pus la dispozitie de HiMedia detalii aici.

Edited by cristianstoica, 21 February 2015 - 18:44.


#131
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
.....~78 de grade in Stress test este mai mult decat decent - Scuze ca nu te cred , dar as vrea sa te vad eu pe tine cate ore rezisti intr-o camera cu temperatura de peste 40 de grade si cu o aerisire neadecvata
Nu zic ca la 1/2/3 stress-uri nu ''tine'' , insa apare factorul timp care sigur isi va spune cuvântul asupra întregului device/electronica
Sunt de acord ca o temperatura pana in maxim 60 de grade in stress este normala , insa nu e acelas lucru cu temperaturi de peste 70 de grade si in timp
As vrea sa stiu si eu cati va tineti pc-urile/laptopuri la temperaturi mari de peste 70 de grade , mai tot timpul si cat va rezistat in timp ( mai ales la laptopuri , care e cam aceeasi situatie ca la media playere din cauza carcasei/dimensiunilor )

#132
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu am 3 desktopuri si 2 laptopuri care ruleaza din 2005-2006 in asemenea conditii fara probleme majore.  (la un laptop am fot obligata sa schimb heatpipe datorita unui defect de fabricatie)

p. s scuze de off topic.

#133
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
@lupull
Stress test inseamna CPU load 100% pe fiecare core minim 10 minute continuu, ceea ce difera mult de conditii normale de utilzare.
MINIX X8-H are 80°C sursa aici
Tronsmart AllWinner A80 are 85°C sura aici

Masuratori personale.
MK80 AllWinner A80 are 82°C
HiMedia Q5 quad are 78°C

In comparatie cu PC configuratie cu fan intel standard
QuadCore Intel Core 2 Quad Q9400S, 2666 MHz 84°C
Intel® Core™ i3-4130 CPU @ 3.40GHz  73°C
Intel® Core™ i5-4460 CPU @ 3.20GHz  71°C

Raman la parera(personala) ca 78°C in Stress test este mai mult decat decent.

HiMedia Q5 quad are:
28°C in idle(launcher)
41-42°C in timpul vizionarii de BD iso cu HiMediaVideoPlayer.
49-51°C in timpul vizionarii de BD iso cu XBMX 13.1

#134
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Astea sunt problemele puse pe site:
1. Dupa vreo ora de setari,am constatat ca nu stie sa redea subtitrarea in format 3D
2. 3D bluray iso,filmul avand niste margini negre
3. Am gasit un film pe care nu poate sa-l redea q5 quad-ul este vorba de un mkv 1080p x264 10 bit.
4. Am acest device de cateva zile si am remarcat calitatea execrabila a clip-urilor redate de pe Youtube
5. la mine nu a mers niciodata xbmc-ul cu care a venit. de la jumatatea ecranului in jos imaginea e verde.
6. Se incalzeste foarte tare?

5. Este deja rezolvat de producator.
6. Nu au fost probleme din cauza asta.

Deci eu nu cred ca ar avea multe probleme.
Eu sunt multumit de Q5

#135
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
1. Cu subtitrarile cred, ca mai degraba a fost o decizie de a se renunta la afisarea in spatiul 3D probabil si datorita faptului ca acestea tind sa amplifice crosstalking-ul daca nu esti perfect centrat cu privirea pe nivelul subtitrarii si la distanta optima de ecran. In plus, apar dificultati pentru cei care nu pot citi deajuns de repede.

2. Aici cred, ca utilizatorul respectiv nu stie sa faca reglajele de zoom la mini PC si/sau A.R. la TV. Margini negre pot aparea pe diverse scene, tocmai fiindca, in post productie, s-a cautat amplificarea unui anumit efect in spatiul 3D. Oricum, nu ar trebui sa aiba un efect major asupra privitorului.

3. Nu am studiat inca acest aspect, dar din ce am vazut pe site-uri din afara se pare ca totusi, acest mini PC este capabil sa redea fisiere video cu o adancime de culoare de 10 biti. Exista si posibilitatea ca utilizatorul care a intalnit aceasta problema sa fi dat peste un fisier video encodat in niste parametri usor exotici, de aceea trebuie cautate fisiere care, respecta niste standarde industriale acceptate.

4. Postarea initiala imi apartine... Nu am mai insistat fiindca, am mai avut aceasta problema cu catva timp in urma, cu un telefon mobil, dar s-a rezolvat ulterior.

5. Nici eu nu sunt foarte incantat de XBMC-ul cu care a venit, dar din cu totul alte motive, la acel utilizator pare mai mult o chestiune legata de codec-ul folosit, mediacodec sau libstagefright.

6. Initial am avut si eu acest semn de intrebare referitor la temperatura acestui mini PC, mai ales ca, am avut si Q5II-ul care, era usor mai rece. Nu am putut face o testare corecta a redarii 4K fiindca, nu am un televizor cu asemenea rezolutie, dar am avut grija sa-i dau sa redea un fisier video de 48 min. 3840x2160, XAVC S Long-GOP, 23,976, 110 Mbit/s video si 16/48, 1536 kbps audio. Chiar daca redarea s-a facut pe un TV cu rezolutie 1080p, si unii ar spune ca nu e destul de stresant, vreau sa va aduc la cunostinta ca, redarea s-a facut de pe un NAS prin SAMBA, iar mini PC-ul nu s-a poticnit deloc.

Temperatura am luat-o cu ajutorul aplicatiei CPU Temp pe baza de algoritmi, si a unei sonde care, a fost plasata pe radiatorul chipsetului. Rezultatele au fost de 40-41°C max. in CPU Temp, si de 42-43°C pe sonda. Valori mai scazute cu 1°C am inregistrat la redarea BD-ISO 3D.

Nu am mai incercat alte moduri de redare 3D fiindca am considerat ca nu are rost, acestea fiind deobicei, cele mai solicitante.

Pentru redare am folosit doar HiMedia Center Entrance.

Va rog sa nu considerati experienta mea cu testarea temperaturii drept o masura etalon pentru satisfactia sau insatisfactia vreunuia dintre voi, am expus-o aici strict ca o relatare a unui experiment in conditii de utilizator de acasa.

Have fun!

#136
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai temperaturile tale la redarea acelui film/fisier sunt ''boboc'' , insa asa cum am mai scris poate exista si ''exceptia de la regula''
Adica userul care reclama o temperatura a CARCASEI mai mare de 70 de grade/nu poti tine mana pe carcasa
Cel putin asa am inteles eu din ce ''reclama'' el si de aceea i-am scris intai niste ''metode hardware'' de a rezolva prb. sau cea mai usoara solutie in cazul lui - returul produsului , acesta fiind inca in garantie din cate am inteles

#137
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
OK hai sa ne linistim ca cream panica fara rost:

- Produsul a fost conceput astfel incat sa reziste la temperaturi mai inalte  chiar si la 70 grade in full benchmark
- Istoria produsului / produselor himedia a dovedit ca racirea si componentele sunt eficiente chiar daca in interior se ating rareori / uneori (benchmark) si 70-75 grade

Pana vom intalni dovada contrarie, eu zic sa nu umplem topicul cu presupuneri, si supozitii care nu sunt adevarate. Drobul de sare e pe soba si toti asteptam sa cada :)

Ar insemna sa umplem toate topicurile de la procesoarele Intel, AMD, Nvidia cu presupuneri ca vor ceda in timp datorita incalzirii extreme in sarcina maxima.

Hai mai bine sa profitam la maxim de calitatile produsului si sa il folosim la maxim, atata timp cat producatorul ofera garantie si vine regulat cu suport, update de firmware, istoric pozitiv a gamei de produse etc.

Pe forum sunt useri de apreciat care chiar au testat produsul si cu sonda de temperatura (nu doar cu mana) si care au experienta in spate si cu modelele anterioare, si cu modele concurente si a caror parere conteaza enorm zic eu.

#138
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 puiut, on 23 februarie 2015 - 09:57, said:

3. Am gasit un film pe care nu poate sa-l redea q5 quad-ul este vorba de un mkv 1080p x264 10 bit.

parca era Avatar Collectors Edition 10bit de pe fls. la mine pe minix x8h-plus cu kodi merge fara probleme. la fel si pe R6S.

#139
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

 suport_PNI, on 23 februarie 2015 - 18:12, said:

OK hai sa ne linistim ca cream panica fara rost:

- Produsul a fost conceput astfel incat sa reziste la temperaturi mai inalte  chiar si la 70 grade in full benchmark
- Istoria produsului / produselor himedia a dovedit ca racirea si componentele sunt eficiente chiar daca in interior se ating rareori / uneori (benchmark) si 70-75 grade

Pana vom intalni dovada contrarie, eu zic sa nu umplem topicul cu presupuneri, si supozitii care nu sunt adevarate. Drobul de sare e pe soba si toti asteptam sa cada :)

Ar insemna sa umplem toate topicurile de la procesoarele Intel, AMD, Nvidia cu presupuneri ca vor ceda in timp datorita incalzirii extreme in sarcina maxima.

Hai mai bine sa profitam la maxim de calitatile produsului si sa il folosim la maxim, atata timp cat producatorul ofera garantie si vine regulat cu suport, update de firmware, istoric pozitiv a gamei de produse etc.

Pe forum sunt useri de apreciat care chiar au testat produsul si cu sonda de temperatura (nu doar cu mana) si care au experienta in spate si cu modelele anterioare, si cu modele concurente si a caror parere conteaza enorm zic eu.

Ok, ok. Acesta este "enuntul convenabil", ca sa zic asa. Adica despre temperaturile de functionare care nu constituie o problema. Dar despre subtitrarile 3D... vreo veste buna? Vreo rezolvare cu un viitor firmware? Era una din problemele specificate in lista...

#140
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

 suport_PNI, on 23 februarie 2015 - 18:12, said:

OK hai sa ne linistim ca cream panica fara rost:

- Produsul a fost conceput astfel incat sa reziste la temperaturi mai inalte  chiar si la 70 grade in full benchmark
- Istoria produsului / produselor himedia a dovedit ca racirea si componentele sunt eficiente chiar daca in interior se ating rareori / uneori (benchmark) si 70-75 grade

Pana vom intalni dovada contrarie, eu zic sa nu umplem topicul cu presupuneri, si supozitii care nu sunt adevarate. Drobul de sare e pe soba si toti asteptam sa cada Posted Image

Ar insemna sa umplem toate topicurile de la procesoarele Intel, AMD, Nvidia cu presupuneri ca vor ceda in timp datorita incalzirii extreme in sarcina maxima.

Hai mai bine sa profitam la maxim de calitatile produsului si sa il folosim la maxim, atata timp cat producatorul ofera garantie si vine regulat cu suport, update de firmware, istoric pozitiv a gamei de produse etc.

Pe forum sunt useri de apreciat care chiar au testat produsul si cu sonda de temperatura (nu doar cu mana) si care au experienta in spate si cu modelele anterioare, si cu modele concurente si a caror parere conteaza enorm zic eu.

Desi mă îndreptam spre achizitionarea acestui produs, problemele semnalate mă fac sa mă razgandesc.
Ai 2 posesori mai sus care semnalează aceeași problema cu încălzirea, puiut si adiatric, care au spus literalmente ca "poti praji oua pe dispozitiv dupa 20 de minute de funcționare), altii doi gsmbanat si adiatric care spun de dungile la 3d cu screenshoturi(lucru semnalat si pe forumul kodi), la ce presupuneri si supozitii te referi?  Pentru cineva care se presupune ca ar trebui sa incerce sa  rezolve problemele de gen, [spui] ca produsul e super in teste si etc. Nimic despre o rezolvare, soluție, doar încercarea de a ascunde problemele semnalate de posesori. Lasă testele, sunt cazuri de loturi de automobile rechemate in fabrica pentru problemele semnalate de posesori, nu au trimis comunicate cum ca masina lor a fost tare in teste si ca 10 clienti sunt multumiti si restul încearcă sa le sifoneze imaginea.

Edited by CristianAdrian, 15 March 2015 - 14:33.
limbaj necivilizat


#141
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005

 carmenclara1, on 09 februarie 2015 - 22:55, said:

@skyeon sample -ul.  nu poate fi redat corect nici pe r6s.
cand ajung acasa (din pacate doar spre sfarsitul saptamanii) voi testa si pe minix.
Carmen aici spuneai ca nu merge pe r6s si acum zici ca e redat ok atat de minix cat si de r6s?
La mine se aude doar sonorul cu playerul hhimedia iar cu kodi se blocheaza playerul, trebuie scos din priza playerul pt ca nu ma ia nicio comanda.


Edited by skyeon, 23 February 2015 - 20:02.


#142
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 18.04.2008

 lupull, on 23 februarie 2015 - 17:43, said:

Pai temperaturile tale la redarea acelui film/fisier sunt ''boboc'' , insa asa cum am mai scris poate exista si ''exceptia de la regula''
Adica userul care reclama o temperatura a CARCASEI mai mare de 70 de grade/nu poti tine mana pe carcasa
Cel putin asa am inteles eu din ce ''reclama'' el si de aceea i-am scris intai niste ''metode hardware'' de a rezolva prb. sau cea mai usoara solutie in cazul lui - returul produsului , acesta fiind inca in garantie din cate am inteles
Nu a reclamat nimeni o temperatura de 70 de grade a carcasei... poate a procesorului. In plus mai toate procesoarele de pe laptopuri sau notebook-uri au temperatura maxima de funcționare de 100 sau 105 grade, deci nu vad care e problema dacă procesorul atinge 60-70 grade.

Edited by cipry022, 23 February 2015 - 23:53.


#143
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 skyeon, on 23 februarie 2015 - 20:01, said:

Carmen aici spuneai ca nu merge pe r6s si acum zici ca e redat ok atat de minix cat si de r6s?
La mine se aude doar sonorul cu playerul hhimedia iar cu kodi se blocheaza playerul, trebuie scos din priza playerul pt ca nu ma ia nicio comanda.

pai conditiile de atunci nu mai exista. de aceea functioneaza acuma.

#144
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Poti sa fi putin mai explicita?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate