Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Programul lui Iohannis versus Programul lui Ponta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#19
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Dar aia cu "izvor de servicii publice deficitare." cum vi se pare?

#20
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Romanii nu ar trebui sa aleaga dupa programe ci relativ la clanurile mafiote care graviteaza candidatii si la cat de prolifici sunt ei, ce origine si traditie au, cat de adanc sunt implicati si peste ce teritorii se intinde plaga lor.
Politica romaneasca nu este in stare sa functioneze dupa programe politice ci dupa agende financiare ale viermusilor care finanteaza candidatii.

Edited by Bean, 30 September 2014 - 13:48.


#21
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,878
  • Înscris: 27.06.2006
Iohannis: "Modelul pe care vi-l propun este al unui președinte care să fie un factor de echilibru, să acționeze ca mediator și integrator"
Ponta: "cred că primul pas după 16 noiembrie este să oprim scandalul, să punem capăt stării de conflict din societatea noastră"..."Marea Unire de care vorbesc înseamnă ştergerea frontierelor dintre noi, dintre cei de stânga şi cei de dreapta..."

Iohanis propune un "model" iar ponta propune ce s-a intamplat si dupa razboi (WW2): stergerea frontierelor dintre stanga si dreapta si probabil desfiintarea dreptei si crearea unu partid omnipotent.

Nu am rabdare sa citesc cele doua programe.
Alegerea mea este facuta.

Edited by gabicen, 30 September 2014 - 13:57.


#22
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,414
  • Înscris: 31.08.2006

View PostBean, on 30 septembrie 2014 - 13:48, said:

Politica romaneasca nu este in stare sa functioneze dupa programe politice ci dupa agende financiare ale viermusilor care finanteaza candidatii.

Da, e foarte adevarat. La noi e imposibil de aplicat tot ce este normal (ma refer la politica) in tarile civilizate ale lumii.  Coruptia fiind uriasa, e si normal ca nimic sa nu mearga bine in tara asta.

Edited by fansat, 30 September 2014 - 14:07.


#23
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Ai curaj sa pariezi cu mine ca as putea sa fac un program mai bun si mai realist decat amandoi pacalicii de candidati? Oamenii astia sunt rupti de realitate, traiesc in lumea lor, habar nu au ce se intampla in piata Obor, decat atunci cand au nevoie de voturi, eu personal sunt satul de politicieni, as vrea sa-i vad ...... pe toti, sa ne lase odata in pace.

Edited by crisstonne, 30 September 2014 - 14:36.
Fără instigări, mulțumesc.


#24
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Deci pe scurt, dupa parerea ta, il votam pe klaus deoarece doar de programul lui ponta te-ai legat.
Eu am o alta varianta a programelor..
Ponta: eliberez institutiile de hotii lui Basescu care-au mai ramas si le umplu cu ai mei.
Iohannis: Readucem PDL la guvernare pentru a continua sa fure ce n-au apucat pana in 2012.
Ce program de hotie sa alegem, pe cel al lui ponta sau pe cel al lui klaus?
Grea decizie Posted Image.
De guvernare oricum nu se va ocupa nici dracu, au fost toti papagalii astia la acolo si s-a vazut ce-au facut deci.. Sayonara.
Inca un topic menit ca sa-l injure pe Ponta..super. Cand il acuzam pe mickey mouse de incalzirea globala? :).

Edited by n-amname, 30 September 2014 - 14:26.


#25
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006

View Postn-amname, on 30 septembrie 2014 - 14:21, said:

Cand il acuzam pe mickey mouse de incalzirea globala? Posted Image.

niciodata, de aia e vinovat base...

#26
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005

View Postn-amname, on 30 septembrie 2014 - 14:21, said:

Cand il acuzam pe mickey mouse de incalzirea globala? Posted Image.

Pe asta'l putem acuza doar de scaderea mediei IQ ului mediu la nivel de cosmos.

#27
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Mai intai, isi definesc pozitiile foarte clar:

Ponta said:

Fiind un lider social-democrat, ştiu din experienţă care sunt grijile şi problemele celor aflaţi în nevoie, celor defavorizaţi, celor rupţi de România civilizată, celor care au încă nevoie de sprijin foarte direct din partea statului.
Ponta zice ca stie "din experienta" care sunt grijle celor aflati in nevoie. Cand s-a aflat Ponta "in nevoie"?
Caci rupt de Romania civilizata e si acum.

Iohannis said:

Valorile liberale – precum libertatea, sub diferitele ei forme, respectul pentru proprietatea privată, pluralismul ș.a. – au devenit bunuri ale fiecărui individ și sunt privite de generațiile mai tinere, care nu au avut experiența dictaturii comuniste, aproape ca un dat. Este meritul celor care, în anii grei ai tranziției, dar și mai târziu, au reprezentat și apărat aceste valori într-o bătălie dificilă și adeseori inegală cu stânga și cu partidul care o reprezintă, cu mentalitățile adânc înrădăcinate după 45 de ani de comunism și cu provocările prezentului.
Ponta afiseaza respect pentru nevoile sociale si interventia "foarte directa" a statului.
Iohannis afiseaza respect pentru valorile liberale si evolutia anti-comunista a statului.

Edited by moftware, 30 September 2014 - 18:43.


#28
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Ponta afiseaza respect pentru nevoi sociale si interventia foarte directa a statului.
Daca macar ce afiseaza s-ar si vedea in ceea ce face, ar fi un candidat ok al partidului social-democart.

Intr-un fel, a discuta la modul asta despre programul lui Ponta il legitimizeaza pe Ponta.

#29
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postmoftware, on 30 septembrie 2014 - 18:40, said:

Iohannis afiseaza respect pentru valorile liberale si evolutia anti-comunista a statului.

Interesant de vazut cum va promova valorile liberale cu un parlament si un guvern pesediste. Probabil pe blogul personal, daca-i vor da voie cu PC-ul in celula de la Cotroceni :)

#30
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postcatalina1, on 30 septembrie 2014 - 18:48, said:

Daca macar ce afiseaza s-ar si vedea in ceea ce face, ar fi un candidat ok al partidului social-democart.
Intr-un fel, a discuta la modul asta despre programul lui Ponta il legitimizeaza pe Ponta.
Ponta e cel care incearca sa se legitimeze, noi doar comentam ce declara. Intr-adevar, Ponta a fost asa disperat ca castige cateva voturi mai din dreapta, incat a uitat de alegatorii de stanga. Ce nu stiu alegatorii de stanga e ca Presedintele nu poate face nimic pentru ei. Altfel spus, Ponta e in contratimp:
- cand a putut satisface electoratul de stanga, ca prim-ministru, n-a facut-o
- le promite ca ii va satisface ca Presedinte, pozitie din care n-o poate face

In schimb, ce spune Iohannis se potriveste functiei prezidentiale, de aparare a statului de drept, care e o constructie bazata pe valorile liberale, si de politica externa orientata spre vest, in sens opus trecutului comunist.

View Postkahn_2, on 30 septembrie 2014 - 18:56, said:

Interesant de vazut cum va promova valorile liberale cu un parlament si un guvern pesediste. Probabil pe blogul personal, daca-i vor da voie cu PC-ul in celula de la Cotroceni Posted Image
Peste doi ani vor avea loc alegeri parlamentare, in timp ce mandatul Presedintelui se intinde pana in 2019, inca trei ani dupa aceea.
Cu un Presedinte pesedist, majoritatea parlamentara se va schimba mai greu, putand sa apara si abateri grave de la normele democratice si constitutionale.

Pe de alta parte, Presedintele face numiri importante, incepand cu CCR, ofera recompense personale (avansari, decoratii s.a.) si poate acorda gratieri, conduce CSAT, reprezinta statul in relatiile externe, incheie tratate, acrediteaza si recheama reprezentantii diplomatici ai Romaniei, aproba infiintarea, desfiintarea sau schimbarea rangului misiunilor diplomatice s.a. Daca aceste atributii vor fi exercitate de Ponta, se vor produce pagube greu recuperabile sau chiar ireversibile.

In fine, Presedintele are vizibilitate mare si anumite parghii eficiente pentru avertizarea publicului in privinta unor derapaje. Chiar fara a dispune de mijloace prezidentiale, Iohannis a sesizat DNA in privinta ordonantei care permite traseismul alesilor locali. In calitate de Presedinte, cu rol de aparator al Constitutiei si mediator intre autoritatile publice, ar fi exercitat o presiune mult mai puternica asupra Avocatului poporului, singurul care poate ataca ordonantele de urgenta la CCR.

#31
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009
Doar un mic detaliu. Ponta zice in programul sau: "am scazut TVA-ul". Asta este o minciuna prin omisiune. Ponta  scazut TVA-ul la paine si atat. Mai are pe acolo niste lucruri discutabile ca de exemplu: "Intaresc parteneriatul cu NATO si SUA", adic, in ce mod intareste el parteneriatul asta?! facand vizite in China?! "Vreau să continuăm să investim în industrie, agricultură, energie şi infrastructură", cred ca mai corect ar fi fost: vreau sa incepem sa investim ...... si atunci ar fi fost corect cu noi pentru ca am vazut cu totii ca nu se investeste inca in infrastructura, ca sa nu mai vorbim de agricultura care nu a fost nici macar reformata, ce sa mai vorbim de investitii."Am creat peste 200.000 de locuri de munca" nu contest este posibil ca 200.000 de locuri noi de munca sa fi fost create, cel mai probabil in sectorul bugetar dar de ce nu spune cate locuri de munca s-au pierdut pentru ca nu s-a mai investit in infrastructura, etc. "Am scos tara din izolare" - a fost tara noastra izolata inainte sa vina Ponta?! Tara era in NATO, EU, reprezentantii nostrii mergeau la intalniri internationale, poate ca nu aveam nici un cuvant de spus atunci, dar cu ce a schimbat Victor Ponta situatia?!
Parerea mea este ca Victor Ponta nu-si face o autoevaluare corecta si ca incearca sa-si umfle meritele.

#32
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postcipri1981, on 01 octombrie 2014 - 10:11, said:

Parerea mea este ca Victor Ponta nu-si face o autoevaluare corecta si ca incearca sa-si umfle meritele. minte cu nerusinare; minte cum respira.

Posted Image

#33
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcatalina1, on 30 septembrie 2014 - 13:37, said:


Nu e greseala de logica, pur si simplu au mancat un cuvant. E jenant, dar hai sa nu extrapolam aiurea.
Ma intreb daca nu cumva au mancat cuvantul ala pentru ca le-ar fi iesit o cacofonie si nu erau in stare sa gaseasca alta varianta. Posted Image

Si eu m-am gandit la cacofonie, dar tot nu e acceptabil :).
Cum am spus, e candidat la presedintie, din pacate (pentru mine) cu sanse de a si castiga.
Nu faci asa ceva.
Daca l-au scos pentru ca era cacofonie e chiar mai grav, cel care l-a scos a fost atent la ce a scos dar nu si-a dat seama ce inseamna chestia respectiva apoi???

Asta e exemplu despre cat de bine isi fac treaba.
Eu cel putin asa il vad.

#34
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
ponta este un caz medical deja in ceea ce priveste minciuna.
habar nu am daca s-a antrenat (sub nastase sa spunem) sau este patologic, ereditar, dracu' sa-l ia.

daca alegi sa-l sustii o faci la pachet cu acest mod de a minti absolut grosolan.
nu mai departe de aseara pe digi24 afirma ca ceea ce se mai executa pe ici pe colo pe la autostrazi sunt finantate din cei 7 euro centi din acciza pe combustibili.
asta la nici o luna de cand omv sau petrom, nu mai retin care, vine si zice ca de la aplicarea majorarii de 7 euro centi (defapt 11) ar fi trebuit sa putem finanta constructia a vreo 200 de km (scuze daca cifra nu este exacta, dar ca ordin de marime oricum este impresionant).
asta doar din cei 7euro centi declarati, pentru ca ponta aseara a spus ca "o mare parte din bani vin din acesta supra-taxa", de unde deducem ca mai sunt si alti bani la mijloc, de unde ca pe langa aia aprox 200 de km declarati de respectiva companie ar mai trebui adaugati si altii.
UNDE sunt aceste lucrari care sa justifice o astfel de afirmatie ?

asa ca cine isi doreste sa-l analizeze pe ponta trebuie sa faca un imens efort si sa treaca peste aceste minciuni contextuale si sa caute, daca intr-adevar exista, ceva bun de luat in seama la acest om.

comparativ cu el pana si ghita funar sau ala din partea secuilor este mai bun, corect si onest.

ceea cel face pe ponta prezidentiabil cu sanse este partidul si frica de acest partid sau nevoia acelei gingase galetuse cu de toate.

#35
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
@stuiberv
Era o gluma treaba cu cacofonia. :)
Da, bineinteles ca e inacceptabil sa ai greseli de neatentie intr-un asemenea text.

#36
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013
In sfarsit am apucat sa lecturez ambele programe.
Acuza cineva pe aici ca este inca un topic pentru denigrarea lui Ponta.

Ponta se "denigreaza" singur, prin ceea ce da pa gura si pune pe net.

Programul lui Ponta, luat pe ansamblul sau, este structurat mai mult ca un program de guvernare, nu un program cu "viziuni" prezidentiale. Zici ca se alege un Prim Ministru, nu un Presedinte!

Este construit pe obsesiile  pe care le au Ponta & Co. impotriva lui Basescu. Frecvent referirile din text sunt raportate la "ultimii zece ani ", in care Romania a fost facuta harcea - parcea !

Expresii de genul:

"Stil de guvernare în care se menţine un echilibru...", "Continuarea politicilor guvernamentale...", "Vrem să continuăm creşterea economică sustenabilă ... "Creştere economică de peste 3% în fiecare an ..."Crearea de noi locuri de muncă pentru tineri ...", "...atragere în instituţiile publice (inclusiv în Guvern) a unor tehnocraţi ..." sunt frecvente !

Sunt de fapt mesaje adresate celor care habar nu au despre ceea ce poate si trebuie sa faca Presedintele, conform prerogativelor sale constitutionale !

La Klaus Iohannis, am gasit si puncte de vedere legate de economie, plotitica economica, guvernare, dar erau puse in fraza impreuna cu sintagme ca :

". Îmi propun, ca Președinte al României, să ... ", "Voi solicita partidelor politice să convină ... ", "...ca Președinte al României, voi fi garantul ...", În calitate de Președinte al României, voi încerca să conving Guvernul ..."

Concluzia:

Ponta profita din plin de pozitia sa de Prim Ministru, aducand in programul sau repere care n-au de-a face nici in clin, nici in maneca cu functia pentru care candideaza. De aici reiese si pericolul ca in urma alegerii sale sa ne pomenim cu refacerea Partidului Stat, de pe vremea lui Ilici si Nastase. Iar daca asta se va intinde pe 10 ani ... nu cred ca va mai fi cale de intors. Pluripartitismul va fi ceva de forma, o opozitie diminuata si controlata de puterea ce se intrevede "vesnica" pentru cei trecuti de 40 de ani !

Iohannis, cel putin ca intentie, vorbeste despre proiecte concrete, fezabile, uneori consensuale dar fara viziuni "monolitice" in ceea ce priveste puterea !

Eu aleg "Romania lucrului bine facut"!

Edited by argonaut, 01 October 2014 - 11:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate