Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#415
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Interesant sistemul ala. Nu cred ca vezi asa ceva pe la noi...

#416
Kits

Kits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2011

 oMariusRO, on 08 aprilie 2015 - 09:01, said:

Interesant sistemul ala. Nu cred ca vezi asa ceva pe la noi...

Este foarte simplu si este descris perfect de @doarUNom cateva posturi mai sus Posted Image

#417
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu stiu exact la care din posturi te referi, in cel care spune ca "se putea mai simplu cu alte solutii" la la cel in care spunea ca nu e nevoie de sapa sub polistiren ci doar de nisip. Oricum, sunt convins ca exista solutii pentru orice, mai mult sau mai putin simple sau simpliste, totusi nu multe sunt si elegante.

#418
Kits

Kits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2011

 oMariusRO, on 08 aprilie 2015 - 10:40, said:

Nu stiu exact la care din posturi te referi, in cel care spune ca "se putea mai simplu cu alte solutii" la la cel in care spunea ca nu e nevoie de sapa sub polistiren ci doar de nisip. Oricum, sunt convins ca exista solutii pentru orice, mai mult sau mai putin simple sau simpliste, totusi nu multe sunt si elegante.

@doarUNom spune:"Pentru polistiren se pune un strat de nisip bine intins, pe pietrisul compactat, pentru a nu.l afecta pe timpul turnarii cand se va calca pe el." simplu ca buna ziua

#419
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Perfect de acord, numai ca nu prea are legatura cu ce fac nemtii aia in filmuletul postat de tine. E adevarat ca tot despre fundatii izolate e vorba, dar si Dacia si Mercedesul sunt masini... ;)

Edited by oMariusRO, 08 April 2015 - 14:32.


#420
Kits

Kits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2011

 oMariusRO, on 08 aprilie 2015 - 14:32, said:

Perfect de acord, numai ca nu prea are legatura cu ce fac nemtii aia in filmuletul postat de tine. E adevarat ca tot despre fundatii izolate e vorba, dar si Dacia si Mercedesul sunt masini... Posted Image

Ma refeream doar la stratul pregatitor pentru amplasarea polistirenului :)

#421
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu ma referam la intreg conceptul :)

#422
Kits

Kits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2011

 oMariusRO, on 08 aprilie 2015 - 15:01, said:

Eu ma referam la intreg conceptul Posted Image

OK :)  Trebuie sa admitem ca este o solutie simpla si eficienta.

#423
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pai da, dar la noi toata lumea fuge de fundatie de tip radier general, ca cica costa prea mult.

Edited by kolfleading, 08 April 2015 - 19:34.


#424
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu stiu, nu ma pricep.... ce se vede in poza aia pare mai mult o placa turnata pe pamant (ma rog, pe polistirenul asezat pe pamant). Nu cred ca se preteaza asa ceva la noi...

#425
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 oMariusRO, on 08 aprilie 2015 - 19:45, said:

.. Nu cred ca se preteaza asa ceva la noi...
Nu vreau sa poluam topicul lui @dana84, dar solutia pretabila o stabileste inginerul structurist in functie de natura terenului. Am vazut cazuri unde natura terenului a impus astfel de tipuri de fundatii.. erau in zone unde panza freatica era destul de sus si terenul nisipos/aluviuni.. Posted Image

Edited by andreilesan, 08 April 2015 - 20:00.


#426
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
Fundatiile sunt reglementate de normative in Romania. Pana cand vom avea o universitate mai vizionara care sa elaboreze un alt normativ, tot P100 si NP112 sunt painea si cutitul structuristului.

#427
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Incet incet ne apropiem si noi de inceputul lucrarilor. Am obtinut autorizatia de constructie, am depus actele pentru bransament curent de santier (am specificat ca pe durata santierului ne e suficient monofazic, dar ca apoi vom dori trifazic) si apa. Asteptam sa se realizeze acestea si sa primesc detaliile de rezistenta.
Si cateva intrebari in legatura cu instalatiile:
1. Atat constructorul cat si dirigintele de santier ne-au recomandat sa ducem traseele electrice prin placa, prin tuburi (ce tevi/tuburi sunt recomandate?). Si ziceau ca se ocupa ei de asta. Ca idee mi se pare ok, dar nu ar trebui sa avem un proiect mai detaliat de electrice (nu doar ceea ce avem in dosarul pentru autorizatie) sau altfel de unde o sa stie unde si ce sa traga ?
2. Mai spuneau de treceri pentru apa si canalizare. Acestea pe unde se duc (la ce nivel fata de cta/ctn)? Nu ar trebui sa le vad intr-un proiect (am eu ce am cu proiectele si sa vad totul desenat, altfel parca nu merge)? Nu ar trebui treceri si pentru curent/internet...?
Am atasat ce avem in momentul de fata pentru instalatii.

Attached Files


Edited by dana84, 12 May 2015 - 14:22.


#428
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Cu siguranta la instalatii nu ai platit un proiect tehnic pe specialitati.  Si atunci esti la mana.... experientei.
Instalatiile electrice le poti face si pe urma, dupa ce casa ii la rosu...pentru ca pe parcurs iti mai vin idei. Pentr apa si canalizare se vor uita pe plansele de arhitectura si iti vor pune tevile pe pozitii. La ce cota vor iesi depinde de cota canalizarii sau a caminului daca iti vei face.

#429
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 sebip_sebip, on 12 mai 2015 - 14:42, said:

Cu siguranta la instalatii nu ai platit un proiect tehnic pe specialitati.  Si atunci esti la mana.... experientei.
Pai nu am platit. Am facut doar strictul necesar pentru autorizatie pentru ca in capul meu in momentul de fata nu era nevoie de proiect facut ca lumea. Ma gandeam ca in timpul constructiei la rosu o sa incepem sa facem si proiectul de instalatii. Nu m-am gandit ca o sa fie duse electricele prin placa ...

#430
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Poate nu e timpul pierdut. Cauta pe cineva pentru proiectele alea (termice, electrice si sanitare) ca momentan nu ai inceput nici sapatura pentru fundatie.

#431
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 sebip_sebip, on 12 mai 2015 - 14:42, said:

Cu siguranta la instalatii nu ai platit un proiect tehnic pe specialitati.  Si atunci esti la mana.... experientei.
Instalatiile electrice le poti face si pe urma, dupa ce casa ii la rosu...pentru ca pe parcurs iti mai vin idei. Pentr apa si canalizare se vor uita pe plansele de arhitectura si iti vor pune tevile pe pozitii. La ce cota vor iesi depinde de cota canalizarii sau a caminului daca iti vei face.
Corect. Apa-canalizare si eventual instalatia termica(asta in functie de sistemul adoptat) ar fi indicat sa se realizeze proiect inainte de inceperea co structiei. Pentru electrice doar de schitat si detaliat intrarea pana in casa si de la bmp(bmpt) . Restul se poate realiza cu electricianul ce va realiza proiect necesar pentru bransarea definitiva si realizarea circuitelor interioare(impreuna cu beneficiarul). Deci , sanitarele si termicele inainte ,iar electricele dupa ridicarea la rosu(dar de tinut legatura cu electricianul ce se va ocupa de executie). Iar protectia la impamantare la fel de realizat din start pentru a putea fi facuta prin fundatie.


#432
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Pai astea se pot face oricand..pana la faza de rosu ?!..cel mult trebuie prevzute treceri prin placi.. pt sanitare si electro..si cos de fum..sau evacuare condens..sau aductiune aer :)..dupa caz...si bagate tevile pt sanitare / electro..si alti curent...Cred ca un constructor experimentat daca se uita pe plansele alea..stie exact de si cum..sau na..un inginer de instalatii..Dar..bineinteles..proiectele..sunt sfinte..inca de la inceput..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate