Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

E bine să știi înainte de a achiziționa un Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012

View Postoauzor, on 08 septembrie 2014 - 00:41, said:

Cred ca e fix invers. Prima data cand e deschisa aplicatia dureaza mai mult, dupa aia se incarca din memoria ram.
Nu stiu ce ai vrut sa zici.
Eu zic asa, daca aplicatia este in memoria ram ea se incarca mult mai repede decat daca ar fi sa o incarce ca prima data de la zero sa zic asa. Adica daca dai restart la telefon dureaza mai mult cand incarci prima data sa zic aplicatia de dialer, dupa ce ai deschis o daca dai back si dupa intri iar in aplicatia dialer o deschide mai repede.

Edited by alin62, 08 September 2014 - 00:45.


#56
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Am inteles eu aiurea, scuze. Aveam impresia ca ai zis ca se incarca mai repede aplicatia daca dai clear ram.

#57
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
Sunt 3 etape:
-Aplicațiile se încarcă mai greu, nefiind "aruncate" încă în RAM
-Aplicațiile se încarcă rapid, aflându-se deja "desfășurate" în RAM.
-Aplicațiile sunt deja în RAM dar datorită numărului mare de aplicații deschise pe lângă, reacționează mai lent.

În toate aceste cazuri Samsung nu face o treabă prea grozavă. practic, singurul moment când specificațiile chiar au ceva de spus este atunci când rulezi un transcoder de exemplu. Sau orice altă aplicație solicitantă. Dar în viața de zi cu zi, optimizarea slabă își spune cuvântul și specificațiile bune cad pradă junglei unui soft optimizat "pe genunchi".
Este comic, la Samsung le trebuie luni de zile să scoată softul pentru toate țările (Samsung stă mediu la capitolul ăsta) dar, în același timp nu reușesc să-l "închege bine". Câte softuri, atâtea bube.
Touchwizz oricum e doar o parte din poveste, și când îl scoți, n-ai scăpat de dracu. Pentru că hazardul se strecoară la nivel mai jos în ROM-urile lor.

Repet, departe de mine să zic că Samsung face cel mai prost optimizat soft, mai ales după ce am avut în mână un Huawei. Dar totuși, de la Huawei, ce poți să aștepți, la Samsung însă pretențiile cresc, odată cu prețul.

Edited by benis, 08 September 2014 - 01:11.


#58
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postalin62, on 08 septembrie 2014 - 00:38, said:

Acum sa nu exageram, 0.00001 sec mai lent nu inseamna lag.
Dai clear ram la un galaxy S3...
Ai dreptate, am exagerat un pic dar totuși nu se poate folosi un telefon la parametrii optimi fără să-i cureți RAM-ul, cache-ul etc? Un fool-proof cum e iPhone sau WP. Pe Android cam trebuie să te pricepi să schimbi uleiul.

#59
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Si cine a zis ca trebuie sa i cureti ram ul? Tocmai ca ram ul trebuie lasat in pace, nu bagate tot felu de aplicatii de task manager care fac mai mult rau. Fool-proof e si android.
Majoritatea care se plang din ce am vazut sunt cei cu telefoane ieftine, isi iau un android ieftin, isi mai baga si mana in el fara sa se priceapa, il strica si dupa plang pe forum ca ce prost e androidul, dupa da 30 mil pe un iphone la ala nu i face nimic pentru ca nu i da voie sa faca nimic si zice ca ia uite ce bun e ios u fata de android...

#60
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postalin62, on 08 septembrie 2014 - 15:03, said:

Si cine a zis ca trebuie sa i cureti ram ul? Tocmai ca ram ul trebuie lasat in pace, nu bagate tot felu de aplicatii de task manager care fac mai mult rau. Fool-proof e si android.
Majoritatea care se plang din ce am vazut sunt cei cu telefoane ieftine, isi iau un android ieftin, isi mai baga si mana in el fara sa se priceapa, il strica si dupa plang pe forum ca ce prost e androidul, dupa da 30 mil pe un iphone la ala nu i face nimic pentru ca nu i da voie sa faca nimic si zice ca ia uite ce bun e ios u fata de android...
Știu ce zici dar oricum popularitatea androidului e și din cauza ieftinăturilor. :) Oricum interesant să văd că astea noi low-end de la Samsung nu au 512 MB de RAM ci 725. Să fie oare TouchWizz--ul de vină? :)

#61
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Da, androidul si TW este de vina, daca cineva isi sparge ecranul androidul este de vina, daca cineva il baga in cuptoru cu microunde, android si samsung este de vina, daca cuiva i s a stricat cartela (caz recent pe softpedia) android este de vina.

#62
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postalin62, on 08 septembrie 2014 - 16:18, said:

Da, androidul si TW este de vina, daca cineva isi sparge ecranul androidul este de vina, daca cineva il baga in cuptoru cu microunde, android si samsung este de vina, daca cuiva i s a stricat cartela (caz recent pe softpedia) android este de vina.
Hei, nimeni nu victimizează Samsung. E vorba de TouchWizz și optimizare nu de unele inepții pe care le fac tonții. Alea-s chestii ce țin de utilizator.

#63
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Daca lasi TW pe S3 sa zic da merge mai prost, eu pe S2 ul vechi am pus nova primo si am inghetat TW ul si se misca mult mai bine, chiar foarte bine.
Dar pe astea mai noi, S5, Note, l au mai finisat nu mai este chiar asa cum era pe S3 de exemplu.

#64
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Vreau sa fac si eu niste observatii...
Am avut o perioada in care am detestat Samsung pentru optimizarea proasta. Cred ca am si mentionat pe forum din experientele mele cu aceste telefoane. S4 care agata la greu si mi se parea inadmisibil. Ei bine, asta era pe vremea lui android 4.2 si 4.1.
Eu am note 3 cu android 4.4.2 si ruleaza impecabil. Am trecut la el de la iphone care ruleaza ireprosabil si nu simt ca samsungul ar avea vreun pic de lag sau intarziere. Mai mult, S4 de la 4.3 merge la fel de bine.
Am fost pe la ai mei acum cateva saptamani si maica-mea are un S3. M-am uitat prin el, versiune 4.3, ruleaza chiar bine.

Lucrurile s-au mai schimbat si se tot schimba in bine. Eu nu mai vad problema cu Touchwizz de care se plangea lumea pana acum, cel putin la terminalele noi. Cei care inca sustin ca softul samsung e prost optimizat, probabil nu au pus mana pe un terminal actual cu soft actual.

Cat despre incarcarea la 4,2 V, nu stiu ce sa mai cred, ma mir ca samsung face ceva care poate afecta sanatatea utilizatorului. Am citit si pe site-uri straine despre treaba asta. Oricum, nu e de joaca cu lucrurile astea. Ar fi interesant sa auzim un raspuns de la Samsung in ceea ce priceste aspectul asta.

#65
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postoauzor, on 05 septembrie 2014 - 02:39, said:

Experienta mea cu Samsung ma face sa nu cred cele spuse aici. Am avut in total 6 telefoane Samsung cu Android, si la unul singur am avut probleme cu bateria, s-a rezolvat cu o baterie noua de 30 lei.
Ca o comparatie, am avut un singur HTC si am avut o gramada de probleme cu el, a stat prin service vreo luna.
Daca sta mai mult de 3 saptamani ( 15 zile lucratoare ), poti cere un produs nou.

#66
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View PostParanoir, on 15 septembrie 2014 - 09:25, said:

Cei care inca sustin ca softul samsung e prost optimizat, probabil nu au pus mana pe un terminal actual cu soft actual.

Tot 4.4.2 am avut și eu pe Note. Nu zic, e posibil să fi avut ghinion, dar oricum, m-am săturat să tot schimb ROM-uri. De fapt, nu înțeleg acest lucru, din moment ce nu sunt în stare să facă toate ROM-urile bine, mai bine ar scoate mai puține dar bine optimizate. Din moment ce în Europa se utilizează aceleași benzi și legislația e comună, nu văd unde este problema. Oricum toate au toate limbile.

#67
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostRobiacs, on 17 septembrie 2014 - 12:13, said:


Daca sta mai mult de 3 saptamani ( 15 zile lucratoare ), poti cere un produs nou.

Stiu. Asta in teorie, ca in practica au dat vina unii pe altii si m-au tinut cu ochii-n soare.

View Postbenis, on 21 septembrie 2014 - 17:40, said:


Tot 4.4.2 am avut și eu pe Note. Nu zic, e posibil să fi avut ghinion, dar oricum, m-am săturat să tot schimb ROM-uri. De fapt, nu înțeleg acest lucru, din moment ce nu sunt în stare să facă toate ROM-urile bine, mai bine ar scoate mai puține dar bine optimizate. Din moment ce în Europa se utilizează aceleași benzi și legislația e comună, nu văd unde este problema. Oricum toate au toate limbile.

Confirm si eu ce a zis paranoir, Note 3 venit cu ultima versiune de soft in cutie, merge ireprosabil.

#68
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Acelasi lucru l-am patit si eu cu o placa video, magazinul a dat vina pe service ca au returnat-o tot defecta si a durat cam o luna.

Practica bate teoria in Romania.

Edited by Robiacs, 29 September 2014 - 22:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate