Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

E bine să știi înainte de a achiziționa un Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 22.03.2008
N-am zis ca Samsumg e cel mai tare, dar personal, nu pot sa pun htc in fata samsumg. Ca performante, design si pret, LG iese castigator pentru mine.

#38
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012

View Postgabybcr, on 06 septembrie 2014 - 18:36, said:

Modelul principal dar celelalte? Oricum, anul asta m8 e dupa G3 sau S5.
Asta in viziunea ta. Anul asta personal nu mi plac nici unul.

Pai si la samsung cum sunt celelalte? Sunt mai rezistente? Nu prea, toate sunt la fel.

View Postgabybcr, on 06 septembrie 2014 - 19:30, said:

N-am zis ca Samsumg e cel mai tare, dar personal, nu pot sa pun htc in fata samsumg. Ca performante, design si pret, LG iese castigator pentru mine.
Pai ca performante toate flagshipurile sunt la fel, chiar la hardware sunt 90% la fel, toate au chipuri de la qualcomm, deci in 2014 performanta iese din discutie. Performanta poate doar cei care raman cu gura cascata la ciuntutu cand vede ca X a scos 3000000 si Y a scos 3000001.
Design deocamdata cel mai mult imi place M7 cum este facut, materiale design marime. Iar ca pret cam toate sunt la fel, ca LG e cu 50 lei mai ieftin decat concurenta la un pret de peste 2000 lei nu ma incalzeste cu nimic.

Edited by alin62, 06 September 2014 - 22:44.


#39
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postalin62, on 06 septembrie 2014 - 22:43, said:

, toate au chipuri de la qualcomm,
Samsung-urile nu au si Exynos?

#40
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Da au si exynos dar principalul este cu qualcomm. La noi este mai rar modelul cu exynos. Si oricum eu zic ca ei scot si cu exynos doar asa intr o varianta beta pentru ca nu sunt mai eficiente decat cele cu qualcomm. Probabil ei vor sa mentina si chipurile lor sa aiba un spate in caz de ceva, adica daca moare qualcomm sa nu ramana in pana, asta cred eu.

#41
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Corect.

Procesoarele Qualcomm au acaparat piata mobila. Nu prea am vazut device-uri care sa foloseasca chipset-uri gen K1 sau Tegra 4, si nici exynos.  Alti concurenti nu cred ca mai exista.

#42
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Acum sunt cele de la Qualcomm si chinezariile cu MTK.

#43
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Din cate stiu, cei de la Lenovo folosesc MTK. Produsele lor pot fi numite chinezarii? :D

#44
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Lenovo foloseste qualcomm, mtk si intel. A folosit si exynos in trecut.

#45
zoly_85

zoly_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 06.11.2006

View PostParanoir, on 04 septembrie 2014 - 12:04, said:

Nu stiu ce sa zic, nu sunt electronist, dar am citit de multe samsunguri explodate.
de aia cred ca nu e bine sa tii la incarcat telefonul peste noapte (eventual langa cap, pe noptiera).

Eu am avut un S2 timp de 2 ani si ceva si il bagam in fiecare seara la incarcat pana dimineata si culmea, nu a explodat. Sunt curios daca intram pe toate thread0urile dedicate de la omnaia sau galaxi s1 incoace, cate telefoane care au explodtat au fost?

Credeti ca daca iti iei un Ferrari n-ai sanse sa e strice? Au fost masini Ferrari care au luat foc in mers pur si simplu, asa si cu telefoanele, din zecile de milioane nu vreti sa fie toate perfect.

#46
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
S2 aproape 3 ani l am incarcat noaptea, poate chiar si sub perna si inca traiesc :D dar in schimb nu am incercat sa fac popcorn cu el si nici baterii facute in garaj nu am bagat in el.

#47
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
E bine să știi că are TouchLagWizz:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1OIT0pC6W98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vs HTC One M8

Edited by Ouroboros, 07 September 2014 - 19:43.


#48
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View Postzoly_85, on 07 septembrie 2014 - 13:55, said:


Eu am avut un S2 timp de 2 ani si ceva si il bagam in fiecare seara la incarcat pana dimineata si culmea, nu a explodat. Sunt curios daca intram pe toate thread0urile dedicate de la omnaia sau galaxi s1 incoace, cate telefoane care au explodtat au fost?

Băi nene, voi sunteți culmea, bateți copii de grădi cu logica asta. Evident că sunt sute de milioane de Samsunguri care nu au explodat, doar câteva zeci au explodat. Dar ce preferi, o șansă de unu la un milion să bubuie sau o șansă de unu la un miliard? Și nu e vorba numai de explozie, ci și de viața scurtă a bateriei folosită în regim greu față de alte telefoane.

#49
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View PostOuroboros, on 07 septembrie 2014 - 19:42, said:

E bine să știi că are TouchLagWizz:

Normal. O optimizare de rahat va f_te meciul și pe cel mai tare procesor care-l scot ăștia în 10 ani. Eu pot să mă c*c și să-l trec prin filtrul de cafea, tot pute.

#50
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostOuroboros, on 07 septembrie 2014 - 19:42, said:

E bine să știi că are TouchLagWizz:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1OIT0pC6W98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vs HTC One M8

Pentru mine n-are nici o relevanta faptul ca se incarca cu o milisecunda mai greu...

Da, TouchWiz face lag, dar nu suficient de mare cat sa ma deranjeze in utilizarea de zi cu zi...

#51
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
Dacă doar LAG-ul ar fi rezultatul unei optimizări slabe, nu ar fi bai mare.

#52
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postoauzor, on 07 septembrie 2014 - 23:28, said:

Da, TouchWiz face lag, dar nu suficient de mare cat sa ma deranjeze in utilizarea de zi cu zi...
Se cumulează oricum. E deja celebru lag-ul cu aplicația Phone de la S3 și nu e singular.

Pentru mine contează. Când am configurat S4-le colegului de serviciu era inevitabil să observ că reacționează mai lent decât Moto G-ul meu. Și ce minuni are TouchWizz de m-ar face gelos și aș fi dispus să renunț la o funcționare mai lină tipică unui Nexus (dar mai simplă desigur)?

E singurul motiv pentru care am luat Moto G și nu mi-am luat S4 mini când  trebuit să-mi schimb telefonul: TouchLagg. Altfem luam S4 mini, fi sigur.

Edited by Ouroboros, 08 September 2014 - 00:31.


#53
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012

View PostOuroboros, on 07 septembrie 2014 - 19:42, said:

E bine să știi că are TouchLagWizz:
Acum sa nu exageram, 0.00001 sec mai lent nu inseamna lag.
Dai clear ram la un galaxy S3 si apoi intra in aplicatia dialer apoi sa zici de lag.

Si mai e vorba daca acea aplicatie este in memoria ram sau nu, video urile astea sunt fix pix mai ales daca nu au dat un restart inainte. Daca aplicatia respectiva este in memoria ram poate sa o incarce instant adica nici nu apuci sa ridic degetul si aplicatia s a deschis, daca aplicatia nu este in ram atunci dureaza ceva mai mult sa o incarce.

La acelasi telefon pot dovedi oricui ca pot face o aplicatie sa se incarce o data mai repede si o data mai lent, aceeasi aplicatie, acelasi telefon.

#54
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postalin62, on 08 septembrie 2014 - 00:37, said:


Acum sa nu exageram, 0.00001 sec mai lent nu inseamna lag.
Dai clear ram la un galaxy S3 si apoi intra in aplicatia dialer apoi sa zici de lag.

Si mai e vorba daca acea aplicatie este in memoria ram sau nu, video urile astea sunt fix pix mai ales daca nu au dat un restart inainte. Daca aplicatia respectiva este in memoria ram poate sa o incarce instant adica nici nu apuci sa ridic degetul si aplicatia s a deschis, daca aplicatia nu este in ram atunci dureaza ceva mai mult sa o incarce.

Cred ca e fix invers. Prima data cand e deschisa aplicatia dureaza mai mult, dupa aia se incarca din memoria ram.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate