Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Am primit o oferta extraordinara de job, cum procedez?

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Investesti in viitorul tau si ramai ca sa mai inveti sau dai curs lacomiei catre un viitor incert + Xanax cum zicea cineva mai sus.
Conditiile in care lucrezi sunt ceva RAR si mai valoros decat un salariu dublu. Fii inteligent.

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Da ,asta ai zis si spune multe ,citez - Daca raman la compania pentru care lucrez acum, probabil in vreo 2-3 ani mi se va dubla valoarea.
Asa ca revin la intrebarea de la ce lovele pleci ,la ce lovele

#21
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

din punctul meu de vedere, incearca sa alegi ceva care sa fie pe termen cit mai lung- am fost in situatia ta si am ales potul cel mare - a fost pe termen limitat; dupa m am cam chinuit sa o iau de la inceput si a durat mai mult decit dublu....

bafta,

laurentiu

#22
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Zic si eu ca Eminescu: "O, ramai". Nu te grabi cu maririle de salariu, toate la vremea lor.

Daca iese bine, dai si tu o bere la softpedistii lucizi.

Edited by jumborom, 31 August 2014 - 18:43.


#23
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 09.11.2010
Ramai unde esti dar nu cere marirea de salariu. Un sef, oricat de perfect ar parea cand vine vorba de bani nu prea sta la discutii. Sa nu te trezesti apoi cu vreo surpriza neplacuta. In fond tu incerci sa "abuzezi" de increderea lui. Iti poate spune: Ah, ai primit o alta oferta de job mai buna? De ce nu te duci la ei daca vrei salariu mai mare?

Atat iti zic: ai mare grija.

#24
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Daca mai ai de invatat, e logic sa ramai acolo unde esti acum, mai ales ca ai mai putin de 1 an de cand lucrezi la ei. Dupa 2,3 ani poti jongla cu ei, cu mariri, cu pretentii, cu alte cautari. Bonne chance! ;)

#25
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

View Postizometric, on 31 august 2014 - 17:46, said:

Lucrez pentru o companie foarte respectabila. Am un job extrem de motivant, stimulant intelectual, un sef absolut perfect care se poarta cu noi ca un frate dar in fata caruia toti sarim ca niste iepurasi sa facem treaba cat mai bine si mai repede cand ne roaga (da, ne roaga) sa facem ceva. Deci e genul de sef team leader, deosebit de atent, amabil, blajin, care insa are respectul nostru maxim si neconditionat.

Colegii sunt bestiali, lasa totul deoparte si gasesc timp sa te ajute cand ai o problema sau esti foarte aglomerat.

Compania investeste training in noi la greu, aproape ca nu e luna sa nu avem un training. Si traninguri serioase, nu jucarie, softuri performante, design, project management, time management, etc.

Am masina de serviciu in pachetul de beneficii complet decontata de firma, combustibil de la firma, e in leasing operational. Masina nou nouta, doar a mea, doar pentru interes personal si folosita ocazional la meetinguri pentru firma.

Am un salariu care imi permite sa platesc o chirie maricica, sa imi cumpar orice alimente imi pot dori, si mai imi ramane de pus si de-o parte, nu prea mult, dar ramane ceva. Cateva sute de euro acolo.

Mai am asigurare de servicii medicale premium, asigurare de spitalizare, pe ambele e inclusa si nevasta cu fix aceleasi drepturi ca si mine, inclusiv dentistul se deconteaza. Primesc si bonuri de masa de vreo 100 de euro pe luna.

Va zic toate astea pentru ca recent am primit o oferta de la o firma mamut. O corporatie americana cu de 10 ori mai multi angajati si de 20 de ori mai multa cifra de afaceri.

Pachetul este mult superior, oamenii m-au vanat pe mine (la propriu printr-un headhunter) nu eu i-am cautat pe ei.

Cum fac sa ies cat mai bine posibil din situatia asta?

Adica vreau sa folosesc situatia in avantajul meu, sa imi conving angajatorul actual sa imi mareasca salariul, pentru ca sincer as vrea sa raman unde sunt. Industria care ma vaneaza este diferita de industria in care lucrez. Adica plec de la niste experti de la care invat tone de informatie si ma duc la niste experti in alt domeniu dar care vor sa se extinda pe domeniul in care am eu experienta si vor sa ii invat eu pe ei. Evident sunt capabil de asta, dar consider ca sunt mult mai stimulat intelectual cand invat eu de la niste experti in domeniu.

Sunt angajat de mai putin de 1 an la compania actuala, curba mea de invatare este inca aproape verticala, mai e mult de urcat, de evoluat.

Daca raman la compania pentru care lucrez acum, probabil in vreo 2-3 ani mi se va dubla valoarea.

Insa tentatia de a accepta acum banii astia multi plus aproximativ aceleasi beneficii e mare.  

Deci cum abordez departamentul HR fara sa provoc o furtuna de cacat si sa se declanseze toate alarmele de la HR pana la CEO?

cati ani ai ? gandeste-te unde vei fi peste 5 ani si atunci,ce pachet vei primi cand vei avea cunostinte si experienta net superiora,pentru ca sigur vei primi si sunt sigur ca va fi net superior fata si de cel de acum !

#26
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
As fi vrut si eu sa dau citeva sfaturi, pina ce am aflat ca de fapt tu nu lucrezi in Romania. Asa ca orice sfat din partea proletariatului roman este inutil.

Daca lucrai in Romania, as fi zis ca degeba-i spui angajatorului actual ca ai primit un job mai biene platit, ca oricum nu-ti marea salarul. Dar cum lucrezi dincolo, orice comentariu este de prisos. Un roman nu are cum sa gindeasca ca si ala pentru care muncesti tu in strainatate. Asa ca orice sfat primit din partea romanilor este inutil.

#27
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Cat de greu este sa promovezi la actualul job?

Esti suficient de bun astfel incat sa-ti gasesti ceva similar in caz ca accepti provocarea si nu iese bine?

View Postizometric, on 31 august 2014 - 17:46, said:

Pachetul este mult superior, oamenii m-au vanat pe mine (la propriu printr-un headhunter) nu eu i-am cautat pe ei.

E vorba doar de partea financiara sau si de o pozitie cel putin mid range level?

#28
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Daca iti place colectivul si seful, nu da asta pentru niste sute de euro in plus. Poti sa mergi la seful tau (daca e asa cum il descrii) si sa-i spui ca ai primit o oferta, dar ca nu vrei sa pleci. Nu cere marire de salariu, nu cere alte beneficii. Daca e omul asa cum il descrii, iti va propune el o marire de salariu cand va considera ca e cazul.

PS: asta ar putea fi un test si din partea actualului angajator...

Edited by DeuxEx, 31 August 2014 - 19:03.


#29
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
asta e o chestie personala nu sa intrebi here!

#30
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
@izometric: stai acolo unde esti, da nu din motivele care le-au expus colegii ci din simplu motiv ca nu esti capabil sa iei o decizie majora de unul singur si implicit nu esti pregatit sa faci o schimbare ca cea amintita mai sus.Mai mult, ceri sfatul pe forum unor persoane care habar nu ai ce expertiza au sa iti dea tie sfaturi in situatia data. Deci mai asteapta si reevalueaza-ti pozitia :) ...pe de alta parte daca ar fi sa ma intrebi as zice ca avansarea in cariera nu se face stand pe loc si asteptand...business is business si orice oportunitate trebuie profitat de ea....chestiile alea cu sefii ca un parinte si colegii ca o familie sunt bullshit-uri sau calea dreapta spre o cariera ratata

#31
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postizometric, on 31 august 2014 - 17:46, said:

Lucrez pentru o companie foarte respectabila

Va zic toate astea pentru ca recent am primit o oferta de la o firma mamut. O corporatie americana cu de 10 ori mai multi angajati si de 20 de ori mai multa cifra de afaceri.

Pachetul este mult superior, oamenii m-au vanat pe mine (la propriu printr-un headhunter) nu eu i-am cautat pe ei.

care vor sa se extinda pe domeniul in care am eu experienta si vor sa ii invat eu pe ei. Evident sunt capabil de asta, dar consider ca sunt mult mai stimulat intelectual cand invat eu de la niste experti in domeniu.

Sunt angajat de mai putin de 1 an la compania actuala, curba mea de invatare este inca aproape verticala, mai e mult de urcat, de evoluat.


Insa tentatia de a accepta acum banii astia multi plus aproximativ aceleasi beneficii e mare.  


1 an in companie sau un an in industrie?

In 1 an ai facut ceva atat de senzational incat sa atragi atentia unei corporatii de 20 de ori mai mare? Chiar nu se mai gasesc in "industrie" oameni cu o experienta mai mare ca a ta care sa ii consilieze?

Te simti in stare sa rezolvi singur tot ce acum rezolva firma/departamentul in care lucrezi?

Sunt de acord ca te tenteaza mai multi bani, pe oricine il tenteaza ca nimeni nu lucreaza pro-bono dar chiar ai ce vinde?


si inca ceva ce mi-a atras atentia. Spui ca in firma asta inveti in continuare despre meseria pe care o faci dar pe de alta parte spui ca esti capabil sa ii inveti pe altii. Cum e de fapt?

Daca ti-ai fi facut contul week-end-ul asta ar fi fost mai plauzibil un trollaj decat o intrebare pe bune.

Edited by pierre_de_timp, 31 August 2014 - 19:26.


#32
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Lucrez in industrie de 8 ani. Am o experienta respectabila in domeniu, insa domeniul este asa de vast incat inveti toata viata, tot timpul pe care ti-l petreci muncind este timp in care inveti. Am colegi cu 30 de ani de experienta care au recunoscut ca au invatat lucruri noi de la mine.

Deci lucrez de mai putin de un an in companie insa lucrez cot la cot cu oameni cu zeci de ani de vechime, fac (aproape) aceleasi lucruri ca si ei, nu sunt acum aterizat din luna.

Edited by izometric, 31 August 2014 - 19:39.


#33
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Daca iti dau altii mai mult du-te acolo. Nimic nu e forever. Daca patronacu' tau ar gasi pe unu' fix ca tine dar la pret mai mic ce crezi ca ar face? ;)

#34
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Acum fix in momentul asta se mai angajeaza inca doi oameni pe aceeasi pozitie pe care muncesc eu, compania este in plina expansiune.

Deci daca patronul ar gasi pe unul chiar mai scump decat mine, tot l-ar angaja.

D-aia sper ca daca abordez departamentul HR as obtine ceva. Insa intebarea primordiala era cum sa ii abordez, daca mai tine cineva minte din primul post ;)

#35
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Da' de ce te tot feresti sa spui unde lucrezi? Nu am vazut in niciun post asta... Camatarie cu niste cursuri de training, sau ceva de genul?
Daca ramai unde esti acum, peste 5 ani, nu numai ca ti se va dubla valoarea, dar daca vei continua la firma asta vei fi unul dintre "taticii" de acolo, deci tot o sa ii inveti pe cei noi, si, cine stie, poate ajuti la dezvoltarea firmei, bla bla, iar firma va ajunge foarte cunoscuta, etc.

Concluzie, cum au zis si ceilalti, ramai acolo.

#36
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
atmosfera, sefi, colegi, distractie ca in firmele mici nu o sa gasesti niciodata in megacorporatii....

e greu de dat un sfat pentru ca nu stim detaliile...dar in principiu nu m-as muta pentru o suta doua de euro in plus. daca este totusi o oferta extrem de buna (plus 50% fata de ce ai acum) o sa-ti ramana mult timp in minte in caz ca refuzi si e posibil ca o astfel de oferta sa nu se mai intoarca...

si eu as vorbi cu seful meu si as vedea cam ce are de spus.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate