Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cum se face acordul corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostAdiJapan, on 29 august 2014 - 04:54, said:

E drept că există alte situații, foarte asemănătoare, în care și eu fac acordul cu indivizii, nu cu grupul:

- O parte din deținuți au evadat.
Eu nu aş face acordul astfel. Pentru mine o parte din deținuți a evadat, partea fiind privită mintal ca un substantiv oarecum palpabil, precum sunt stol, cireadă, haită etc. În schimb, majoritate, deşi înrudit ca sens cu parte, e perceput de mine ca un substantiv ajutător, care nu are valoare independentă. Cred că ţine de imaginaţia fiecăruia.

Important e ca acordul să se facă pe criterii logice, nu morfologice. Logica diferă de la individ la individ şi bănuiesc că sunt destui care spun majoritatea deţinuţilor a evadat pentru că percep majoritatea ca pe un element de sine stătător şi nedependent direct de conţinutul său, şi nu din hipercorectitudine.

Edited by Rabbit, 29 August 2014 - 23:33.


#38
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostRabbit, on 29 august 2014 - 23:30, said:

Eu nu aş face acordul astfel. Pentru mine o parte din deținuți a evadat, partea fiind privită mintal ca un substantiv oarecum palpabil, precum sunt stol, cireadă, haită etc. În schimb, majoritate, deşi înrudit ca sens cu parte, e perceput de mine ca un substantiv ajutător, care nu are valoare independentă. Cred că ţine de imaginaţia fiecăruia.
Interesant. Presupun totuși că spuneți o parte din deținuți erau supărați, agresivi, bruneți etc., deși sensul cuvîntului parte e identic și rolul lui în frază e exact același.

Am căutat de curiozitate sintagma "o parte din elevi" pe internet și în primele cîteva zeci bune de rezultate n-am văzut decît acorduri la plural, nici unul la singular.

A! Am găsit în sfîrșit unul, probabil cam al 100-lea din listă: O parte din elevi ia masa gratuit.

În orice caz, uzul este covîrșitor în favoarea acordului la plural. Chiar și atunci cînd indivizii respectivi sînt de fapt obiecte fără individualitate, de exemplu în o parte din bani, acordul se face în majoritate covîrșitoare la plural. Am verificat și sintagmele o parte din ei și o parte din ele, care cred că înglobează o mulțime de situații, iar rezultatul e de departe în favoarea pluralului.

View PostRabbit, on 29 august 2014 - 23:30, said:

Important e ca acordul să se facă pe criterii logice, nu morfologice. Logica diferă de la individ la individ şi bănuiesc că sunt destui care spun majoritatea deţinuţilor a evadat pentru că percep majoritatea ca pe un element de sine stătător şi nedependent direct de conţinutul său, şi nu din hipercorectitudine.
Cred că uneori acordul vine din dorința vorbitorului de a vorbi „corect” (o dorință artificială), nu din simțul limbii. Dar aveți dreptate, fiecare vorbitor percepe puțin altfel lucrurile, atît la nivelul limbii cît și la nivelul informațiilor pe care vrea să le transmită, iar asta poate avea efecte asupra acordului.

Nu văd cum s-ar face acordul pe criterii morfologice. Asta ar însemna ca vorbitorul să se uite la forma unui cuvînt și să facă acordul în consecință. Ceea ce facem de fapt e să ne uităm (aproape întotdeauna în mod inconștient) la relația dintre cuvinte, adică la sintaxă. Deci schimbarea morfologică e consecința acordului, nu cauza lui. Cauza e sintaxa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate