Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Intrebari si raspunsuri cu si despre spiritualitate.

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
3235 răspunsuri în acest subiect

#73
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajaltul2, pe 06 august 2014 - 18:58, a scris:

Posted image
Da tu cum ti-ai inchipuit ca a murit buda?
Ca un nimb intr-o explozie de lumina ?
Posted image

Am prezentat pe larg sursa care evident e budista http://www.almeea.co...dha-in-chinuri/
Lasa-l tu be Gautama, explica-ne mai bine cu a dat Iisus ortu, rastignit pe cruce pt pacatele tale (printre care se numara si mistoul facut de Gautama). De ce te legi de iarba vecinului?
Tu vezi paiul din ochiul altuia dar NU vezi bârna din ochiul tău.

#74
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.738
  • Înscris: 22.09.2013

Vizualizare mesajAHDUB, pe 06 august 2014 - 19:41, a scris:

Lasa-l tu be Gautama, explica-ne mai bine cu a dat Iisus ortu, rastignit pe cruce pt pacatele tale (printre care se numara si mistoul facut de Gautama). De ce te legi de iarba vecinului?
Tu vezi paiul din ochiul altuia dar NU vezi bârna din ochiul tău.
Am mai spus de multe ori sunt lucuri total contradictorii.
In primul rand ca una e sa mori ucis si alta sa-ti bagi degetele in ochi incercand sa mananci

Editat de altul2, 06 august 2014 - 19:48.


#75
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajGabbes, pe 06 august 2014 - 20:30, a scris:

Pt. AHDUB:
Pai daca realitatea este o iluzie, iar eu 'creez totul' ca si cum in imaginatia mea, putem spune ca eu nici nu exist si nici lumea din jurul meu, ca eu am creat-o (imaginativ), nu? Ce mai nonsens. Tre sa fiu de-a dreptul nebun sa cred asa ceva!!!
Nu e chiar asa de simplu cum pare. Dasta spun ca tre sa fi pregatit pt astfel de informatii altfel chiar ca o iei razna. Eu stiu toate aceste chestii si n-am luat-o razna, insa cunosc multi care nu s-au pregatit indeaujuns si acum sunt schitzofrenici cu acte in regula. Poate acu intelegi de ce nu intru si nu voi intra niciodata in detalii cu nimeni de pe aici, pt ca nu e de joaca. Cand budha a fost intrebat cine este el de fapt acesta a raspuns: I am awareness! cu alte cuvine a zis Sunt constient (trezit din somnul asta de miliarde de ani). Asa a fost si Iisus si Gautama si Krishnamurti si restul, dar vezi tu, cand omu obisnuit nu intelege ceva repede trade concluzii de genu...."da ce-s nebun sa cred asa ceva".
E treaba ta daca crezi sau nu, eu doar ti-am raspuns la intrebare asa ca nu-ti pierde timpul sa ma judeci sau sa ma faci nebun pt ca ti-l irosesti degeaba. Daca mai ai intrebari le astept aici.

Editat de AHDUB, 06 august 2014 - 21:36.


#76
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.738
  • Înscris: 22.09.2013

Vizualizare mesajAHDUB, pe 06 august 2014 - 21:12, a scris:

Dasta spun ca tre sa fi pregatit pt astfel de informatii altfel chiar ca o iei razna. Eu stiu toate aceste chestii si n-am luat-o razna, insa cunosc multi care nu s-au pregatit indeaujuns si acum sunt schitzofrenici cu acte in regula. Poate acu intelegi de ce nu intru si nu voi intra niciodata in detalii cu nimeni de pe aici, pt ca nu e de joaca. Cand budha a fost intrebat cine este el de fapt acesta a raspuns: I am awareness! cu alte cuvine a zis Sunt constient
Pai bine, buna dimineata!
Cand ucenicul cu buna credinta, nevinovata, ingenuu, vrea sa se inregimenteze crezand ca va gasi adevarul, si e plin de seriozitate si avant.
Si-l intreaba pe guru suprem: zi o chestie importanta motivationala?, iar buda zice: Sunt constient, sau foaie verde loboda, sau floricele pe campii.
Nu crezi totusi ca sunt putini cei care rezista sa nu-si ia campii

Editat de altul2, 07 august 2014 - 02:33.


#77
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajaltul2, pe 07 august 2014 - 02:32, a scris:

Cand ucenicul cu buna credinta, nevinovata, ingenuu, vrea sa se inregimenteze crezand ca va gasi adevarul, si e plin de seriozitate si avant.
Asa ca tine?

Vizualizare mesajaltul2, pe 07 august 2014 - 02:32, a scris:

Si-l intreaba pe guru suprem: zi o chestie importanta motivationala?, iar buda zice: Sunt constient, sau foaie verde loboda, sau floricele pe campii.
Inca n-ai priceput mesajul, daca crezi ca tre sa fii motivat de cineva sau ceva in aflarea adevarului esti complet pe dinafara.

Vizualizare mesajaltul2, pe 07 august 2014 - 02:32, a scris:

Nu crezi totusi ca sunt putini cei care rezista sa nu-si ia campii
Ba da sunt chiar putini aceea care rezista sa nu-si ia campii, dar sunt cu mult mai putini aceia cu adevarat iluminati...ce sa mai ii poti numara pe degete..Krishnamurti, Gautama, Iisus, Sri Ramana Maharsi, Osho, si inca cativa.

#78
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.738
  • Înscris: 22.09.2013

Vizualizare mesajAHDUB, pe 07 august 2014 - 05:12, a scris:

dar sunt cu mult mai putini aceia cu adevarat iluminati...ce sa mai ii poti numara pe degete..Krishnamurti, Gautama, Iisus, Sri Ramana Maharsi, Osho, si inca cativa.
Iisus cum a urmat ce zice buda?
Sau ce se aseamna din ce a facut Iisus cu buda?

#79
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajaltul2, pe 07 august 2014 - 06:04, a scris:

Iisus cum a urmat ce zice buda?
Sau ce se aseamna din ce a facut Iisus cu buda?
Totul se aseamana, ca nu vezi tu asemanarile e strict problema ta.

Vizualizare mesajEscapE_, pe 07 august 2014 - 19:05, a scris:

Cum sa zici ca pe soare nu e fierbinte si ca traiesc suflete acolo. Da-o naibii de treaba.
Te pomenesti ca ne mint astia in privinta soarelui, deja o dam in conspiratii care nu isi au locul.
Si cate grade zici tu ca sunt pe soare????
Ok am sa incerc pe scurt sa iti explic.
Noi aici pe pamant masuram temperatura solara cu ajutorul unor instrumente numite termometre care au rolul sa capteze energia emisa de soare si sa o converteasca in temperatura. Stiinta nu masoara nimic de pe suprafata solara ci deduce temperatura acesteia prin intermediul radiatiei emise de el. Aceasta radiatie ajunge pe pamant intro buna parte sub forma de fotoni. Acesti fotoni parcurg o distanta de aproximativ 150.ooo.ooo de km = 1 AU (distanta medie solara este denumita Unitate Astronomica (AU), si este media dintre afeliu si perifeliu, daca nu ma insel afeliu este la 152.ooo.ooo km si perifeliu la 147.3oo.ooo km) in aproximativ 8,2 minute. Ei bine cand noi masuram acesti fotoni ei au o anumita temperatura, temperatura in urma careia se deduce temperatura solara. Ce nu realizeaza multi este ca de fapt fotonul de lumina emis de soare NU degaja caldura, (spectrul luminii solare nu poate fi comparat cu nici o lumina artificiala produsa de om pana in prezent) ci acesta este excitat de particulele din spatiu pe care-l strabate (se stie ca spatiu nu e gol e plin de praf cosmic si multe altele), la viteza luminii. Ei bine, aceasta frictiune dintre fotonii emisi de soare care se deplaseaza la viteza luminii si particulele din spatiu cosmic, produce de fapt incalzirea fotonului si prin urmare se ajunge la teorii de genu suprafata solare are cateva mii de grade. De fapt si stiinta stie aceste lucruri dar nu le poate expune publicului larg pt ca ar da peste cap multe teorii din fizica.
Cand nu intelegeam ce se intampla cu soarele l-am intrebat pe acel master despre acest lucru si mi-a zis ca a iesit din trup si a mers pe soare dar nu ca sa verifice temperatura sa, ci sa vorbeasca cu alte suflete despre niste chestii si mi-a zis exact asa: "the sun is cool, its not hot" practic confirmandu-mi propria teorie. Cand i-am zis ca fizica zice altceva a inceput sa rada si a zic ca oamenii de stiinta doar acum incep sa inteleaga cu adevarat cam ce se petrece de fapt in acest sistem solar, iar daca ma uit si analizez ce ziceau ei in trecut, cam asa este. Este foarte normal ca publicul general sa nu aiba access la astfel de teorii pt ca s-ar creea un haos cu mult mai mare decat cel existent acum in lume.
PS: Daca nici dupa acesta explicatie nu te-ai lamurit imi pare rau dar altfel nu te pot ajuta. Daca mai ai intrebari le astept, daca ma iei cu fraze de genu "e imposibil" atunci mai bine conserva-ti energiile pt alte activitati.

#80
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.738
  • Înscris: 22.09.2013

Vizualizare mesajAHDUB, pe 07 august 2014 - 20:01, a scris:

PS: Daca nici dupa acesta explicatie nu te-ai lamurit imi pare rau dar altfel nu te pot ajuta. Daca mai ai intrebari le astept, daca ma iei cu fraze de genu "e imposibil" atunci mai bine conserva-ti energiile pt alte activitati.
Interesant ce SF uri spun budistii
Deci practic la polul nord e mai cald ca la ecuator deoarece fotonii trebuie sa parcurga un drum mai lung si evident se incalzesc mai tare de la efort

#81
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.409
  • Înscris: 15.07.2014

Vizualizare mesajAHDUB, pe 07 august 2014 - 20:01, a scris:

Daca mai ai intrebari le astept, daca ma iei cu fraze de genu "e imposibil" atunci mai bine conserva-ti energiile pt alte activitati.

E posibil. :)

#82
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.747
  • Înscris: 07.06.2014
Deci, cum e cu soarele?

#83
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.409
  • Înscris: 15.07.2014

Vizualizare mesajaltul2, pe 07 august 2014 - 21:03, a scris:

Interesant ce SF uri spun budistii
Deci practic la polul nord e mai cald ca la ecuator deoarece fotonii trebuie sa parcurga un drum mai lung si evident se incalzesc mai tare de la efort

Ce pol ma tu crezi in povestile alora cu sfera ? Crezi ca stau unii in sud cu capul in jos ? :)

#84
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.747
  • Înscris: 07.06.2014
Prietene, deja sunt mai multe sonde trimise de oameni care sunt intre mercur si soare, se stie foarte clar ce temperatura are soarele. Eu zic sa mai meditezi, poate poate iti iese temperatura corecta.

Editat de EscapE_, 07 august 2014 - 21:21.


#85
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajaltul2, pe 07 august 2014 - 21:03, a scris:

Interesant ce SF uri spun budistii
Deci practic la polul nord e mai cald ca la ecuator deoarece fotonii trebuie sa parcurga un drum mai lung si evident se incalzesc mai tare de la efort
Astea nu-s de la nici un budist mai omule, mai exasperat cu budismul tau. Desi am explicat clar ce si cum se pare ca n-ai inteles, dar nu ma mira deloc.
Incearca sa faci si niste cursuri de fizica ca se pare ca ai cam chiulit la vremea aceea, ca sa poti sa intelegi si tu cate ceva ca altfel iti pierzi timpul degeaba.

Editat de AHDUB, 07 august 2014 - 21:27.


#86
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.747
  • Înscris: 07.06.2014

Vizualizare mesajAHDUB, pe 07 august 2014 - 21:24, a scris:


Astea nu-s de la nici un budist mai omule, mai exasperat cu budismul tau. Desi am explicat clar ce si cum se pare ca n-ai inteles, dar nu ma mira deloc.
Degeaba vb cu altul3. Sub nici o forma nu te poti intelege cu el.

#87
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajEscapE_, pe 07 august 2014 - 21:21, a scris:

Prietene, deja sunt mai multe sonde trimise de oameni care sunt intre mercur si soare, se stie foarte clar ce temperatura are soarele. Eu zic sa mai meditezi, poate poate iti iese temperatura corecta.
Ce copil esti in gandire....nici o problema ramai la teoriile tale, nu sunt aici sa te conving de nimic.

#88
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.747
  • Înscris: 07.06.2014

Vizualizare mesajAHDUB, pe 07 august 2014 - 21:29, a scris:


Ce copil esti in gandire....nici o problema ramai la teoriile tale, nu sunt aici sa te conving de nimic.
Sunt realist , nu copil. Si pe jupiter traiesc suflete?? Aia e o planeta gazoasa.

#89
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajEscapE_, pe 07 august 2014 - 21:30, a scris:

Sunt realist , nu copil. Si pe jupiter traiesc suflete?? Aia e o planeta gazoasa.
Da si inca cate.  Bag sama ca nu stii ce este de fapt un suflet nici macar la nivel intelectual.
Doar atat iti pot spune acum: Un suflet NU este ceva fizic, material asa ca ele pot exista oriunde in acest univers.

#90
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.747
  • Înscris: 07.06.2014

Vizualizare mesajAHDUB, pe 07 august 2014 - 21:36, a scris:

Da si inca cate.  Bag sama ca nu stii ce este de fapt un suflet nici macar la nivel intelectual.
Doar atat iti pot spune acum: Un suflet NU este ceva fizic, material asa ca ele pot exista oriunde in acest univers.
Stiu ce vrei sa spui, si sunt de acord ca poate ceva din noi, suflet, constiinta ramane. Dar de aici pana in balarii e doar un pas. Nu ai zis ce temperatura e pe soare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate