Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Mutare bucatarie in alta camera

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Lasand mistourile la o parte, la 57 de mp nu cred ca trebuie sa te intinzi cu prea multi metrii de teava de gaz, iar daca te poti lega cu scurgerile udeva la baie sau aproape iar nu e mare bataie de cap. Teoretic teava de gaz trebuie mutata de firma autorizata, dar daca pur si simplu legi o teava si prelungesti cu 3 metrii pe cea curenta ti-o poate face linistit orice instalator mai rasarit.
P.S. Si in Drumul Taberei am vazut apartamente de sub 60 mp la 3 camere. Era mai mare holul decat bucataria, arhitecti de vaza scoliti in laboratoarele partidului comunist. :)

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
In Dr. Taberei, cele vechi au cam 64-75m2 la 3 camere cu balcon mediu-mic, iar mai noi au si mai mult.

Am vazut garsoniera cu mai mult de 57m2, cu toaleta si bucatarie decenta, si un balconas acolo.

Tare faza cu prispa cu doua intrari, terasa si 2 camere adaugate....
Ma intreb cum a obtinut autorizatie pt. asa ceva...

Edited by loock, 30 July 2014 - 14:58.


#21
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pai tu de ce crezi ca apare si buldozerul in imagine? :lol:

#22
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Nu merge faza cu "instalatorul rasarit " ...Tot in Dr Taberei am gasit la niste blocuri modificari de genul asta si s-a lasat cu scandal mare . Cineva a reclamat , si s-a lasat cu controale , ANRE , etc....si pina la urma tot n-au scapat de proiecte , refacerea instalatiei si bani . Multi . Totul s-a depistat cu ocazia verificarilor la instalatie ....

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Desigur, la strada nu ar avea voie cu asa ceva, chit ca blocurile alea sunt niste ghetouri mizerabile oricum, mai urate mult decat prispa lui acoperita cu arce si coloane.
Dar in spatele blocului, ala este un contrafort, element suplimentar de rezistenta pt. bloc :)

#24
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,093
  • Înscris: 02.12.2007

 AntonL, on 30 iulie 2014 - 13:37, said:

si care e problema cu 3 camere ? ,,, Muta omul bucataria in dormitor , sparge un perete si isi face aprtament modest de 2 camere si bucatarie omeneasca
Dar de ce nu isi ia direct ap de 2 camere? Si nu mai sparge nimic, nu mai muta nimic.
Si cred ca cei 57mp sunt de fapt suprafata construita si nu cea utila, asa cum se obisnuieste sa se scrie in anunturi. O mai fi si din bloc inainte de '77.

Apartamente sunt cacalau la vanzare, ai de unde alege. Vorbesti de parca nu s-ar mai gasi.

#25
florinxiy

florinxiy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.10.2013
Apartamentul este in Craiova pe Calea Bucuresti, trebuie sa ma duc sa il vad sa imi fac o idee unde a-si putea sa mut bucataria. Eu caut apartament cu minim 53 mp cu 2 camere dar l-am vazut pe asta si imi place ca este pozitionat bine si nu este la etajul 4 cum sunt 90% din anunturi.

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Din ce an este blocul?

#27
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 _Smiley_, on 30 iulie 2014 - 13:29, said:

57 mp e suprafata de apartament de 2 camere.

Daca apartamentul este  nedecomandat  sunt de-ajuns 53...57 mp  pt 3 camere,baie, bucatarie si balcon iar daca este semidecomandat incap si 2 holuri.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
La 4/4, daca este mult mai ieftin, poate fi rentabil, daca izolezi tavanul cu minim 5cm, ideal mai mult daca este tavan inalt - merita masurat !, si apoi sa nu ai jena sa te urci pe terasa si sa acoperi cu ceva alb rezistent toata suprafata apartamentului, plus ceva in jur.

Altfel este f. naspa vara, dar se rezolva dupa cum spuneam.

Sigur, ar fi mai multe de facut..., montate storuri si lasate,  termopane f. bune,  A.C. cu aerduct care baga si scoate aer ca sa ti geamurile inchise ziua, nu cu cretinitatile astea din RO care recircula bashini....
Practic se utilizeaza AC cu aerduct doar pt. improspatarea aerului ziua, pt. ca de racire nu mai ai nevoie daca izolezi si pui storuri si termopane.

Costurile pt toate astea, in special AC adevarat cu aerduct multiplu, te duc peste un apartament mult mai scump, insa rezolva niste probleme care le-ai fi avut si cu acela, asa ca esti in avantaj.

Doar la spatiu este naspa...
La 3 camere cu balcon, este nasol sub 65m2.

Edited by loock, 30 July 2014 - 15:19.


#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Astea apartamente faine

[ http://www.rioonwatch.org/wp-content/uploads/2012/02/1990-Rocinha.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
florinxiy

florinxiy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.10.2013
Apartamentul este acesta. Nu ma grabesc sa cumpar.

La etajul 4 nu vreau pentru ca asa cum eu ma feresc de etajul 4 asa stiu ca se fereste toata lumea.

Edited by florinxiy, 30 July 2014 - 15:21.


#31
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

 florinxiy, on 30 iulie 2014 - 15:20, said:

Apartamentul este acesta. Nu ma grabesc sa cumpar.

La etajul 4 nu vreau pentru ca asa cum eu ma feresc de etajul 4 asa stiu ca se fereste toata lumea.
e perfect; ai farmacia la parter

#32
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pune o schita

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

 AntonL, on 30 iulie 2014 - 15:22, said:

e perfect; ai farmacia la parter

Mai trebuie cimitirul alaturi, si ai toate comoditatile....

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
lasand mistourile la o parte, poti sparge lejer peretele care da in sufragerie si muti in spre partea opusa mobila de bucatarie + aragazul
mai spargi si peretele in spre hol si ai facut spatiu deschis (bucatarie americana)

#35
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Din ce vad in poze, bucataria e mica intr-adevar dar nu exagerat. Ma deranjeaza mai mult plasarea camerei de baie, fiind nevoit sa traversezi un dormitor. Bine macar ca nu e si wc-ul acolo.. (sau este?)

Edited by bleujandarm, 30 July 2014 - 15:49.


#36
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,093
  • Înscris: 02.12.2007

 florinxiy, on 30 iulie 2014 - 15:20, said:

Apartamentul este acesta. Nu ma grabesc sa cumpar.
Nu vad ce pozitie buna vezi la el, e cea mai proasta pozitie posibila: la bulevard. De fapt ai chiar doua bulevarde plus o intersectie. Viata cu vedere la bulevard e fix asa: mult praf, mult zgomot si ziua si noaptea (masini, claxoane, scartait de roti, sirene de tot felul, motociclete care urla in ultimul hal mai ales noaptea, oameni beti care vin din bar noaptea si urla pe strada, etc.) si daca mai trece si tramvaiul pe acolo deja innebunesti.
Asculta ce iti spun eu, am stat la bulevard (unul singur) si chiar asa e, m-am lecuit total.

Edited by Tipiric, 30 July 2014 - 15:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate