Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Pui de porumbel ? de vrabie ? de gugustiuc ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View PostVortexx, on 29 iulie 2014 - 12:55, said:

Si crezi ca ONG-ul face ceva cu el? Il zboara in primul tomberon.

Au grija. Stiu foarte bine cum lucreaza. Daca nu vor sa-l ingrijeasca, nu ti-l primesc.

#20
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

View PostVortexx, on 29 iulie 2014 - 12:53, said:

Cu nimic. Soarta lui era sa moara. A fost slab deci incapabil sa creasca si sa se inmulteasca. Natura selecteaza si alege cei mai buni indivizi pentru reproducere. Numai oamenii sa inmultesc ca prostii fara niciun criteriu.

De ce a fost slab? Pentru ca cuibul a cazut singur dupa cum a zis initiatorul?

#21
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View Postgerbil, on 29 iulie 2014 - 13:10, said:


De ce a fost slab? Pentru ca cuibul a cazut singur dupa cum a zis initiatorul?

Natura nu l-a vrut.

#22
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Are dreptate colegul care spune sa mergi cu el la verterinar. Numai asa are ceva sanse de supravietuire. Oricum trebuie eliberat la momentul potrivit daca vrei la maturitate sa traiasca in salbaticie.

#23
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

View Postmaradentro123, on 29 iulie 2014 - 12:06, said:

Am gasit un pui de pasare. E atat de mic incat nu-mi pot da seama ce este. Nu are nici puf. Imi este mila de el. Vreau sa-l salvez. Cunoscatorii, cei care au avut sau care au pasari si au salvat pui atat de mici, ma puteti ajuta cu sfaturi !?

Seamana cu ce am gasit si eu acum ceva timp:
[ http://cdn.poze.mufa.ro/resizes/mufa/Pui/IMG_0608.jpg?m=1305038824 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta era de vrabie si, desi am incercat sa-l hranesc, nu am reusit sa o fac cum trebuie (la 20 de minute), asa ca, dupa 2 zile, incepuse sa fie bleg si slabit. L-am pus intr-un alt cuib decit al lui, dar tot de vrabii si unde se mai auzeau puisori. Sincera sa fiu am crezut ca il gasesc pe jos a doua zi, dar nu l-am mai vazut. Sper din tot sufletul sa fi fost "adoptat".

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalexkr, on 29 iulie 2014 - 12:49, said:

...
Nu cred ca ideea ta e buna, sansele sunt foarte mari ca sa-i bage furtunul in trahee si sa-l inece.
Iar insectele nu trebuie fierte, in mod sigur nu avea aragaz si oale la el in cuib...

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKarhu, on 29 iulie 2014 - 12:20, said:

Complicat: trebuie sa-i dai la intervale foarte mici (maxim jumatate de ora) muste sau tantari (insectele sa fie faramitate, nu intregi) sau bucatele foarte mici (3-4 mm) de ou fiert sau carne iar noaptea sa ai grija sa fie cald unde il tii. Plus masat foarte usor pe burta ca sa elimine. Apa doar cu pipeta, cate o picatura de cateva ori pe zi. Apropo, sa nu-i dai paine ca face ocluzie intestinala si moare in cateva ore. Eventual seminte de floarea soarelui, faramitate.
Iluzii mari nu-ti fa, de obicei puii asa de mici nu prea rezista, e foarte greu sa fie ingrijiti cum trebuie...

Cea mai faina propozitie pe ziua de azi.Maradentro123 ar trebui sa posteze filmuletul cu masajul si eliminarea.Posted Image
Scuze pentru ca sunt rau!!!Posted Image

#26
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 24.02.2011
E pui de mierla. Daca-l tii, dai legume fierte bine si maruntite (morcovi de ex.), carne de pui fiarta, cosasi, rame,etc. Nimic sarat.
Nu-l elibera chiar cand incepe sa zboare decat dupa ce-i invatat sa-si gaseasca hrana singur.

Edited by sandel1, 29 July 2014 - 13:50.


#27
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View PostKarhu, on 29 iulie 2014 - 13:24, said:

Iar insectele nu trebuie fierte, in mod sigur nu avea aragaz si oale la el in cuib...
Insectele sunt digerate de pasarile mature, si apoi vomate. Tot ce poti sa faci acasa este sa le fierbi pentru a dizolva anumite proteine incat sa fie tolerate de pui.

#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Un om nu poate avea grija de un asemenea pui. N-are know-how-ul si nici nu e dispus sa prinda muste din 10 in 10 minute. Si chiar daca-l aduci la un anumit nivel, nu-i poti educa mintea. Decat daca-ti pui aripi si zbori de la etaj sa-i arati. :D

Unprieten se saturase de un perus din cauza ca facusera copii alergie. A vrut sa-i dea drumul, dar m-am gandit ca n-are nicio sansa asa ca l-am "adoptat" eu.
I-am cumparat tot felul de seminte si de gadgeturi. A functionat OK cam 2 luni, ne incanta cu zborul prin apartament, caraia spre bucuria noastra, dar dupa asta a inceput sa slabeasca si sa se ciufuleasca. Asadar l-am bagat intr-o cutie gaurita, am urcat in taxi si l-am dus la veterinar.

Mi-a dat ala 2 filore de substante si mi-a zis asa: daca-i dai din prima, e ceva usor, dar nu-si revine, daca-i dai dintr-a doua fiola, e posibil sa aiba efect, dar o sa crape.
Bun! L-am dus acasa si i-am dat din prima substanta, dar l-am vazut amarat in continuare, cu penele lasate, nu mai vroia sa manance si.. i-am dat dintr-a doua fiola. Parca-si revenise un pic dar in 2 minute a crapat.

Deci niciun mister, nimic.

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007
Coincidenta: ieri scriam pe topicul asta iar aseara copiii au gasit in curte un pui de pasare Posted Image
Cred ca e sturz (Turdus pilaris) aici e plin de aceste pasari.
Se ocupa cei mici de el, dupa indicatiile mele...

View Postalexkr, on 29 iulie 2014 - 13:50, said:

Insectele sunt digerate de pasarile mature, si apoi vomate.
Nu ai vazut randunica, de exemplu, ducand musculite puilor?

Attached Files



#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Asta deja e mai mare - are penajul format. Sanse ceva mai mari ptr el.

#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Frumoase creaturi pasarile astea.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Posteiffel, on 30 iulie 2014 - 07:46, said:

Asta deja e mai mare - are penajul format. Sanse ceva mai mari ptr el.
:first:
Atat de bine s-a intremat incat ieri seara am dus cutia in curte, copiii i-au mai dat putin sa manance, apoi am deschis larg cutia si dupa cateva minute, auzind ciripiturile parintilor/fratilor a zburat la direct la copacii din care probabil fusese aruncat de ploaia torentiala...

Fly birdie, fly up up to the sky!

#33
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Intr-o zi am observat ca am o mica gaura la imbinarea acoperisului cu tencuiala exterioara, si acolo erau niste vrabii care faceau galagie. M-am urcat pe scara, am gasit cuib si am inceput sa il scot afara. La un moment dat am simtit ceva cald si care misca, am zis ca e un pui si mai bine astept sa creasca mare, apoi sa le stric cuibul. Cand m-am dat jos de pe casa, am vazut ca sare ceva prin iarba, era un pui exact ca si cel din primul mesaj.

Din bucatile de cuib scoase i-am facut altul, si l-am pus la un loc ferit langa casa, l-am lasat cateva ore, apoi am vazut ca a sarit din cuib si era pe jos. Cum am o stiva de lemne in spate, i-am amenajat un culcus tot din cuibul original intre lemne, si apoi vedeam pe geam cum umbla vrabiile cu insecte in cioc si ii  dadeau de mancare. Culmea ca umblau vreo 4-5 vrabii, nu doar 2, nu stiu de ce mergeau asa multe la el.

Dupa cateva zile, mergand in spate in gradina, vad ca zboara ceva prin iarba - o vrabie, dar cam la 1m inaltime. M-am gandit ca e puiul, nu putea sa zboare mai sus, l-am prins si l-am pus intr-un tufis din exteriorul terenului, dupa care am vazut ca si in acea zona era plin de vrabii, cred ca l-au reperat si ii mai aduceau de mancare daca el nu isi putea prinde.

Foarte interesant cum l-au gasit in toate locurile in care l-am mutat, dupa ciripit (ciripeste foarte tare, desi e mic), si foarte interesant cat e de mare cuibul original. Am scos cam o jumatate de punga mica de kaufland din de paie, pene si alte chestii, si inca nu il scosesem pe tot :)

// end off-topic

#34
maradentro123

maradentro123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.09.2013
Puiul a supravietuit. Dupa cateva zile de chin l-am scos pe balconul podului si l-am lasat acolo. Vrabiutele s-au dus si l-au hranit. Interesant ca pasarile adopta pui neajutorati. Peoblema rezolvata. Moderatori puteti sterge acest post.

#35
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAbsint, on 29 iulie 2014 - 13:17, said:

Seamana cu ce am gasit si eu acum ceva timp:
[ http://cdn.poze.mufa.ro/resizes/mufa/Pui/IMG_0608.jpg?m=1305038824 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta era de vrabie si, desi am incercat sa-l hranesc, nu am reusit sa o fac cum trebuie (la 20 de minute), asa ca, dupa 2 zile, incepuse sa fie bleg si slabit. L-am pus intr-un alt cuib decit al lui, dar tot de vrabii si unde se mai auzeau puisori. Sincera sa fiu am crezut ca il gasesc pe jos a doua zi, dar nu l-am mai vazut. Sper din tot sufletul sa fi fost "adoptat".
Voi sunteti dusi cu pluta. L-ai omorat si pe celalalt...nu l-ai salvat pe asta. .....Oameni fara minte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate