Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

NiFe bateria nemuritoare!... mit sau realitate !

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#91
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Posttopcat36, on 10 august 2016 - 13:59, said:

@barleygrass: Mentine-o 80ani in float si taie curentul. Vezi daca nu moare instantaneu. Dupa 80 ani fara mentenanta, nu mai are nici electrolit Posted Image
Ce vrei sa spui cu "Mentine-o 80ani in float si taie curentul. Vezi daca nu moare instantaneu." ? Adica o tii in float de cand ai implinit 2 ani pana la parastasul de 7 ani fara sa verifici electrolitul?
Citeste mai jos, dupa 85 de ani fara mentenanta, nu mai are electrolit insa completezi cu electrolit si ai 95-105% din capacitatea initiala.

Attached Files



#92
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Posttopcat36, on 09 august 2016 - 23:05, said:

...electrolitul trebuie schimbat o dată la un an sau 2 din cauza carbonatarii. ......

Exista solutii impotriva carbonatarii, cu rezultate de la foarte bine in sus:
  • Valva unisens speciala la fiecare element, nu permite decat iesirea gazelor produse in celula; din moment ce aerul ambiant cu CO2 nu poate patrunde, problema carbonatarii dispare.
  • Metoda mai veche si nu cu rezultate la fel de bune: ulei mineral deasupra electrolitului, strat de cativa mm sau si mai bine de 1-2 cm.
  • Cea mai buna, ambele metode: daca se strica valva, uleiul protejeaza binisor pana se observa defectul.
in rest cam toate sunt chestiunile si obiectiile sunt adevarate

#93
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postaddysoftware, on 10 august 2016 - 15:19, said:

in rest cam toate sunt chestiunile si obiectiile sunt adevarate
Eu tot nu inteleg: "Mentine-o 80ani in float si taie curentul."

#94
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postaddysoftware, on 10 august 2016 - 15:19, said:

Exista solutii impotriva carbonatarii, cu rezultate de la foarte bine in sus:
  • Valva unisens speciala la fiecare element, nu permite decat iesirea gazelor produse in celula; din moment ce aerul ambiant cu CO2 nu poate patrunde, problema carbonatarii dispare.
  • Metoda mai veche si nu cu rezultate la fel de bune: ulei mineral deasupra electrolitului, strat de cativa mm sau si mai bine de 1-2 cm.
  • Cea mai buna, ambele metode: daca se strica valva, uleiul protejeaza binisor pana se observa defectul.
in rest cam toate sunt chestiunile si obiectiile sunt adevarate

Citisem cu ceva timp in urma ca exista 3 moduri in care poti distruge bateria Ni-Fe:
1. ramane fara electrolit si este utilizata
2. incarcare cu tensiune constanta (aici cred ca se refera la cele 3 stagii: bulk, absorb si float)
3. daca uleiul mineral atinge atinge de nickel in urma evaporarii apei din baterii. Si se recomanda a nu se folosi ulei pentru ca valva de recombinare are randament de 99% si nu merita riscul.
In ceea ce priveste schimbarea electrolitului la 1-2 ani, inclusiv la bateriile chinezesti, cei care folosesc Ni-Fe prin Nevada si Montana spun ca e o confuzie sau un mit: se completeaza cu apa la 1-2 ani. Acum ce sa zic, mint ei, mint si eu. Intrebarea mea este: pe ce baza se emit ipoteze, are cineva in Romania Ni-Fe in uz?

Aici e cineva care are Ni-Fe de 4 ani: http://www.survivali...ad.php?t=276932 si uite ce spune dupa 4 ani:

"Finally found time to do another load test. 120% of rated capacity (room temperature test). That's ~5% performance degradation after four years use. At the present rate, cell capacity will drop down to spec after 20 years. That's assuming a linear relationship. There are a few carbon deposits in the electrolyte, about 2-3 raindrop sized nodules are visible in each battery. It appears reasonable to expect 20 to 30 years between electrolyte changes. I don't have recombiners on the cells, which would decrease the rate at which carbon deposits build."

Edited by doega, 10 August 2016 - 16:21.


#95
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Raspunsesem la mesajul lui barleygrass. Mi-a aparut pe mail ca a postat, dar vad ca nu apare pe forum:

"mentine in stare de float bateria cu plumb 80 de ani ! ... vb dupa ai'a ! ... Posted Image"

In ce privesc afirmatiile mele, cititi discutia din linkul urmator, daca aveti rabdare:
https://www.solarpan...-battery-debate

Edited by topcat36, 10 August 2016 - 16:39.


#96
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Am citit de 3 ori forumul ala. Acolo sunt doi parerologi care sunt pusi la punct de doi sau trei posesori de baterii cu privire la randament, la completarea cu apa, la carbonatare, respectiv: 100% pana la 70% SOC, odata la 1-2 ani completare, 20 de ani cu electrolitul original.
In afara de 9victor, a mai testat cineva Ni-Fe?

Edited by doega, 10 August 2016 - 18:03.


#97
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Posttopcat36, on 10 august 2016 - 16:33, said:

Raspunsesem la mesajul lui barleygrass. Mi-a aparut pe mail ca a postat, dar vad ca nu apare pe forum:
"mentine in stare de float bateria cu plumb 80 de ani ! ... vb dupa ai'a ! ... Posted Image"
Pe bune, vorbesc serios, fara gluma, nu e ironie etc nu inteleg la ce te referi cu 80 de ani in float! Daca o iau mot-a-mot pare o gluma, insa poti detalia?
Postul lui Victor, ca el era, a fost sters.

Si apropo, @Silicipi are chiar acum in teste, am inteles, niste cazaturi de baterii Ni-Fe pe care le reconditioneaza si le schimba electrolitul. Eu as fi super multumit daca le poate duce la un 75-80% din capacitatea initiala. Aceste teste sunt relevante, din punctul meu de vedere, iar daca ar gasi timp sa calculeze eficienta la incarcare pe procente SOC (de la 0 la 70,80,90 si 100%) cred ca am avea o baza reala pentru a demonta sau confirma miturile privind eficienta. Asta dupa ce le face 40-50 de cicluri.

Edited by doega, 11 August 2016 - 09:59.


#98
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdoega, on 10 august 2016 - 16:08, said:

Citisem cu ceva timp in urma ca exista 3 moduri in care poti distruge bateria Ni-Fe:
1. ramane fara electrolit si este utilizata
2. incarcare cu tensiune constanta (aici cred ca se refera la cele 3 stagii: bulk, absorb si float)
3. daca uleiul mineral atinge atinge de nickel in urma evaporarii apei din baterii. Si se recomanda a nu se folosi ulei pentru ca valva de recombinare are randament de 99% si nu merita riscul.
In ceea ce priveste schimbarea electrolitului la 1-2 ani, inclusiv la bateriile chinezesti, cei care folosesc Ni-Fe prin Nevada si Montana spun ca e o confuzie sau un mit: se completeaza cu apa la 1-2 ani. ...... Intrebarea mea este: pe ce baza se emit ipoteze, are cineva in Romania Ni-Fe in uz?
....
"Finally found time to do another load test. 120% of rated capacity (room temperature test). ..... There are a few carbon deposits in the electrolyte, about 2-3 raindrop sized nodules are visible in each battery. It appears reasonable to expect 20 to 30 years between electrolyte changes. I don't have recombiners on the cells, which would decrease the rate at which carbon deposits build."

1: corect
2: nu neaparat; se supraincalzeste; consuma apa multa; se poate distruge partial daca ramane fara apa (adica electrolitul scade sub nivelul placilor)
3: corect
da, nu se foloseste ulei daca exista valva de recombinare, ci doar la cele fara recombinare.
da, se adauga apa cand e cazul - cam la 1-2 ani la cele cu recombinare; deci nu se schimba electrolitul ci doar se adauga apa.
La cele fara recombinare electrolitul se schimba la cativa ani (6-12) deoarece CO2 totusi patrunde in cantit. mici de fiecare data cand se completeaza cu apa (distilata/demineralizata)
La intrebarea ref la NiFe in Ro, eu pot raspunde doar : personal nu, dar am avut NiCd in Nigeria 8 ani si sunt relativ similare cel putin in privinta electrolitului; comportamentul dpdv eficienta energetica e mult mai bun; iar in ce priveste durata de viata ar trebui sa fie mai scurta la NiCd, dar noi folosindu-le in float (cu cateva (5-30) evenimente de descarcare (incompleta) pe an, plus mentenanta (la fiecare 6 luni faceam o descarcare/incarcare completa pntru a elimina efectul de memorie posibil sa apara)) nu am observat o degradare semnificativa.

topcat spune (pe scurt):

....... În primul rând că electrolitul trebuie schimbat o dată la un an sau 2 din cauza carbonatarii. .....

Nu sunt de acord, dupa cum am mai spus; noi aveam baterii NiCd (3 x 120V 70Ah) care au aceeasi senzitivitate la CO2; nici o problema de carbonatare in decursul activitatii mele acolo (cca 8 ani).

Nu mai spun de reacția exotermica de producere a electrolitului si ca acesta este toxic.

Corect, dar cu amendamente; si acidul sulfuric se dizolva cu grija in apa, deci bateriile cu plumb au in principiu aceeasi problema. Apoi legat de toxicitate... nici KOH nici H2SO4 nu sunt toxice in sine, ci sunt corozive ceea ce e o ..oarescare diferenta...

Mai este si problema eficientei. Aceste baterii întorc înapoi aproximativ jumătate din energia introdusă. Cu cât sunt descărcate mai mult, cu atât rezistenta lor internă este mai mare si necesita mai multă energie pentru a se reîncărca.

Destul de corect, mai precis randamentul energetic pare a fi undeva pe la 60% (deci nu chiar jumatate) si e mai degraba rau in partea de topping (absorb), ca si la bateriile cu plumb dealtfel. Cum NiFe pot fi exploatate fara a necesita neaparat incarcare full, randamentul energetic ar putea fi mai ridicat, poate 75% daca bateriile sunt exploatate mai degraba in portiunea mediana a starii de incarcare, ca si la litiu (intre 25-30% si 70-75% SOC)

De preț, nu mai spun. Am făcut o socoteală si pentru a cumpăra elementii de care am nevoie....

Din nou corect. Sunt al naibii de scumpe, ca investitie initiala. Pe de alta parte, daca se calculeaza pretul megawattuluiora trecut prin baterie, s-ar putea sa constatam un pret ceva mai mic ca al plumbului (nu sunt de acord cu tine, @doega, cand avansezi o durata de viata de 10000 de cicli; este doar o prezumptie bazata pe informatii anecdotice, posibil reale dar nu neaparat, despre niste baterii edison vechi de 100 de ani care inca mai functioneaza. Le-am citit si eu, si altii; pot fi un caz particular. In plus, numarul de cicli se da pana la o degradare de 20%, faptul ca bateria mai poate fi utilizata inca o data-de doua ori pe atat, nu mai intra in acest calcul, e un fel de bonus.)

#99
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
ca o explicatie la asertiunea de mai sus, ref la cei 10000 de cicli. In fisierul trimis ai inserat comentariul producatorului:
The lifetime of our Nife cells is up to 23,300 cycles at 20% depth of discharge (DOD), and the actual capacity only drops to the 50% of the rated cell capacity.

Daca recalculam conform standardului de evaluare a vietii bateriilor, 80% SOH EOL (state-of-health at end-of-life), ne da asa:
23300 cicli la 50% SOH EOL = 9320 cicli @ 20% SOH EOL.

Cum DOD pentru a obtine acesti 23300(9320) cicli este de abia 20%, la un rezonabil 50% DOD viata standard se scurteaza de la 9320 la 3728 cicli @50%DOD. Ceea ce e relativ similar cu OPsZ -urile... iar pretul pe kWh transferat ajunge la 1.45..........1.19 lei ptr capacitati intre 100Ah si 500Ah, neluand in considerare si randamentul energetic.

#100
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postaddysoftware, on 11 august 2016 - 10:02, said:

De preț, nu mai spun. Am făcut o socoteală si pentru a cumpăra elementii de care am nevoie....
Din nou corect. Sunt al naibii de scumpe, ca investitie initiala. Pe de alta parte, daca se calculeaza pretul megawattuluiora trecut prin baterie, s-ar putea sa constatam un pret ceva mai mic ca al plumbului (nu sunt de acord cu tine, @doega, cand avansezi o durata de viata de 10000 de cicli; este doar o prezumptie bazata pe informatii anecdotice, posibil reale dar nu neaparat, despre niste baterii edison vechi de 100 de ani care inca mai functioneaza. Le-am citit si eu, si altii; pot fi un caz particular. In plus, numarul de cicli se da pana la o degradare de 20%, faptul ca bateria mai poate fi utilizata inca o data-de doua ori pe atat, nu mai intra in acest calcul, e un fel de bonus.)
Multumesc, Ady, de raspuns.
In acel excel, la 10000 de cicli am pus un comment (ipotetic sau teoretic, nu mai tin minte). Daca la 3000 de cicluri sau 20 de ani se schimba electrolitul si se reia calculul de la zero, cam cate cicluri sa aiba: 8000, 10000, 50000? Nu stiu! Si am zis ca daca chinezul a dat 24000 de cicluri la 50% DOD, sa pun 10000 la 70 sau 80% DOD. La fel ca la LTO unde mi-am notat ca am sanse 100% sa le fac praf, ca doar ma cunosc.

Corect este calculul tau nu al meu de mai sus, numai ca daca schimbi electrolitul ai din nou cele 4000 de cicluri. Si se recomanda sa faci schimbul cand capacitatea scade cu 10-20%, nu astepti sa scada la 50%. Asta daca ai nichel brut in baterii, nu o spoiala pe deasupra.

Apropo, pretul este intre 100USD si 144USD, 250Ah, 1.2V.

Edited by doega, 11 August 2016 - 11:39.


#101
yoyoerdere

yoyoerdere

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.08.2016
@doega, daca o sa ajungi vreodata posesorul unor baterii de NiFe, o sa clarifici singur toate dilelemele legate de exploatare si incarcare !
adu-ti aminte doar ca este foarte important nivelul electrolitului ! ... de fapt singura "hiba" a acestor minunate baterii ! ...
Adi, bateriile de Ni-Cd, da, au randament superior ! ... dar adu-ti aminte ca 0,5g de Cadmiu daca ajunge in corpul nostru suntem morti in chestiune de secunde ! ... Posted Image

Edited by ggelu, 11 August 2016 - 22:14.


#102
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nu stiu daca e valabila faza cu inca 4000 de cicli daca doar schimbi electrolitul. Ar trebui sa vedem "cu ochii nostri" macar informatia respectiva sustinuta de cel putin cativa oameni care sa fi facut operatiunea cu mult timp in urma, a.i. afirmatiile lor sa se bazeze pe adevar...

Iar chinezul a dat 23000 cicli la 20%DOD...si cu 50%EOL....

#103
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Silicipi o sa ne confirme/infirme teoria cu schimbatul electrolitului. Insa nu e 100% ca se aplica si la cele din China.
Unul singur care a cumparat din China a schimbat electrolitul pentru ca a facut nu mai tin minte ce greseala (impuritati sau ceva de genul) si i-a scazut capacitatea sau facea bule. Insa cei de la Ciyibattery, de care vorbea si Victor, uite ce spun:
No one knows how long a nickel iron battery will last for as some of the original batteries manufactured by Thomas Edison’s battery storage company are still in use today.
Ciyi's nickel iron batteries have been manufactured for over 50 years and are still in use today, still producing one hundred percent of their rated capacity. CIYI batteries believe NiFe batteries have the possibility of many years in excess of the 40 years by discharging the same as you would with a lead acid battery and by replacing the electrolyte when the battery is taking longer to charge or no longer holds its rated capacity.
Nickel iron batteries like to be worked and thrive on hard work and cycling. If the battery is not producing its rated capacity its time for an electrolyte replacement.

Iar de scumpe, da, sunt foarte scumpe ca investitie initiala, aproape cat LiFeYPO4, insa stii vorba: "Suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine"!

Am o rugaminte, dupa mintea mea, invertorul hibrid de 4000w de la MPP Solar este facut/este compatibil 100% cu Ni-Fe, asa este?
Fiind hibrid, are 4000w sau 6000w maximum, daca e legat la grid (am atasat)? In manualul lor e 4k, pe pagina lor e 6k.

Attached Files



#104
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Dacă se înlocuiește electrolitul, de ce nu putem face același lucru și la bateriile cu Pb ?
Punem soluție de electrolit din sulfat de Mg în baterii, încărcăm până cristalele de sulfat de Pb se dizolva, aruncăm electrolitul si punem altul nou.
Back in business cu încă x-spe mii de cicluri, nu ?

Dacă bateriile astea ar fi așa de bune cum spuneți voi, nu s-ar găsi peste tot ? Nu-mi spuneți că nu se vând pt ca nu se rentează economic. La cata întreținere este necesară, magazinele de profil ar avea vânzare și service-ul plin (ca la aerele condiționate - service la fiecare 6 luni).

Edited by topcat36, 12 August 2016 - 09:20.


#105
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007


View Posttopcat36, on 12 august 2016 - 09:13, said:

Dacă se înlocuiește electrolitul, de ce nu putem face același lucru și la bateriile cu Pb ?
Nttz, la Pb electrozii insisi se corodeaza, se dizolva in timp la fiecare ciclare, pana cand nu mai ramane mai nimica din ei
Cat priveste NiFe, sunt de acord ca tin mai mult ca Pb, dar nu cred ca nu se degradeaza putin cate putin la ciclare. Din pacate nu am informatii ca sa sustin nici una din variante (nemuritori/nu)



#106
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Posttopcat36, on 12 august 2016 - 09:13, said:

Dacă se înlocuiește electrolitul, de ce nu putem face același lucru și la bateriile cu Pb ?
Punem soluție de electrolit din sulfat de Mg în baterii, încărcăm până cristalele de sulfat de Pb se dizolva, aruncăm electrolitul si punem altul nou.
Back in business cu încă x-spe mii de cicluri, nu ?

Dacă bateriile astea ar fi așa de bune cum spuneți voi, nu s-ar găsi peste tot ? Nu-mi spuneți că nu se vând pt ca nu se rentează economic. La cata întreținere este necesară, magazinele de profil ar avea vânzare și service-ul plin (ca la aerele condiționate - service la fiecare 6 luni).
Pentru ca la Pb e acid si corodeaza?!?
Pentru ca licenta de productie apartine unui producator de baterii cu Pb si nu are interes sa o vanda?!?
Service-ul la Ni-Fe se face la un interval mai mare decat viata bateriilor cu Pb (exagerez un picPosted Image ). De fapt service-ul (adica intretinerea) se considera a fi inlocuirea electrolitului care se face la 8-20 de ani, ceea ce nu mai pare exagerare. Aici e vorba de bani, multi bani care se investesc in bancul de baterii, cam 5500 de euro pentru 250Ah, 48V si in plus este si reticenta, lipsa informatiilor, chinezi care raspund la intrebarea: daca schimb electrolitul se reiau ciclurile?... astfel: sunt foarte bune si tin peste 30 de ani etc etc etc.
Nici eu nu bag mana in foc ca ma tin peste 40 de ani, dar nu ma mai intereseaza pe mine, poate pe fi-mea!

Apropo, poate in urma intalnirii preconizate pe 27 august ma si decid daca o sa merg pe Ni-Fe, insa doar Victor e fanul declarat al lor!

Edited by doega, 12 August 2016 - 09:59.


#107
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdoega, on 12 august 2016 - 09:55, said:

Pentru ca la Pb e acid si corodeaza?!?
- nu faptul ca avem acid e probl, ci la fiecare ciclu de descarcare acidul reactioneaza si cu pasta din celule transformand-o in sulfat, ceea ce e normal, dar si cu celulele insasi, adica gridul, care e tot din plumb, si acesta se transforma tot in sulfat desigur; se acopera cu un strat subtire de sulfat de plumb. La incarcare sulfatul se descompune in pb si oxid de plumb la cei doi electrozi. Plumbul spongios format cam sta la locul lui pe electrod (nu tot, 99.9%), dar oxidul mai putin aderent se desprinde partial in momentul cand incepe sa faca bule la sf incarcarii. Si astfel, putin cate putin, gridul insusi, in special placa pozitiva, acoperita cu oxid de plumb, pierde material, care se duce la fund...

Edited by addysoftware, 13 August 2016 - 07:14.


#108
microgreensvalencia

microgreensvalencia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.08.2016
Adi, am pus acum vreo 3 ani o postare in care spuneam ca "chimia bateriei de Ni-Fe" iti permite sa schimbi "polii bateriei" ! ...
stii vreo baterie care sa poata face "chestia asta"  ?
din ce stiu yo, la nici o alta baterie nu poti face asta ! ...
nici chiar la superbateria Ni-H ! ... (nichel-hidrogen, adica ! ) ...
baterie care a ajuns la 30.000 de cicluri ! ... si "numaratoarea" continua ! ...
de ce nu exista pe piata baterii de nichel-hidrogen ? ... chiar sunt curios ce raspuns ai ! ... Posted Image

Attached Files


Edited by microgreensvalencia, 13 August 2016 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate