Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

NiFe bateria nemuritoare!... mit sau realitate !

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#55
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 9victor, on 15 august 2014 - 11:14, said:

dintre cele "home-made" cu placa in aer, mie imi place cea de magneziu-carbon! ... desi are 1,2V, scoate 35-40 Ah pe m2 ! ... "panza" de magneziu costa 200 USD m2 ! ... carbonul relativ ieftin ! ... lucreaza ca o pila, "ia energia electrica din aer" !... electrolit "saramura" ! ...

Și după ce oxidează ce mai faci cu ea,trebuie să recuperezi magneziul pe cale electrolitică sau chimică și ăsta implică consum de energie și substanțe chimice !.Toate bateriile de tip metal aer nu sunt veșnice și nu pot fi încărcate,dar au avantajul că produc de 4-5 ori mai multă energie pe kg decât orice acumulator și cam asta urmăresc și magnații petrolului să-ți dea mereu baterii noi pentru cca.1000 km autonomie în schimbul celor consumate,astfel vor avea de lucru încontinuare și vei depinde veșnic de ei !Posted Image .Pentru soluțiile staționare nu ai ce face cu bateriile metal-aer și tot acumulatorii vor rămâne mult timp „călcâiul lui Ahile” într-un sistem off-grid.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 15 August 2014 - 12:06.


#56
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
se poate inchide topicul ! ... Google ofera mai multe informatii !
merci

#57
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 9victor, on 10 octombrie 2014 - 08:46, said:

se poate inchide topicul ! ... Google ofera mai multe informatii !
merci
fratilor sunt "in doliu" ! ... mi-am vandut acumulatorii de NiFe ! ...
nevasta-mea zice ca acum o sa-i dau mai mare importanta !  ...

#58
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Ce urat... Cu cat i-ai dat?
Acum ai putea sa treci pe LFP :lol:

Edited by lestef, 20 October 2014 - 16:20.


#59
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 lestef, on 20 octombrie 2014 - 16:19, said:

Ce urat... Cu cat i-ai dat?
Acum ai putea sa treci pe LFP Posted Image
Nu ! ... eu raman la NiFe ! ... voi ca sunteti mai tineri acceptati mai usor moda bateriilor ! ...
acu lucrez la baterii de 240V 15Ah de NiFe ! ... o sa fie 190 de "plicuri" de PVC transparent ! ...

Edited by 9victor, 20 October 2014 - 18:47.


#60
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Victor, esti unul dintre cei care stiu, pot si fac experimente. Eu unul iti multumesc pentru toate informatiile pe care le dai si iti doresc cat mai mult spor! Sincer, daca nu ai mai posta, as simti ca si cum am avea o mare pierdere.

#61
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015

 9victor, on 20 octombrie 2014 - 18:42, said:


Nu ! ... eu raman la NiFe ! ... voi ca sunteti mai tineri acceptati mai usor moda bateriilor ! ...
acu lucrez la baterii de 240V 15Ah de NiFe ! ... o sa fie 190 de "plicuri" de PVC transparent ! ...
Victore -și eu cred că "rămân "tot laFeNi din ce am văzut până acum sunt cei mai nemuritori acumulatori în viață! De o lună încoace am tot citit despre ei și parcă nu mai vreau Pb.Plicurile le umpli cu plăci din acumulatori desfacuti sau combini ceva DIY?

#62
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Daca n-ar avea autodescarcarea cam mare (mare de tot) si randamentul scazut (60%!), si pe mine m-ar tenta NiFe. Totusi i-as putea folosi doar vara (martie-octombrie), oricum atunci am exces de energie, si iarna as folosi LiFePO4.

#63
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Salutari! De ieri sunt si eu mandrul posesor al unor elementi de baterii NiFe, am un prieten la Remat si desi m-a costat dublul greutatii lor in baterii cu plumb, am reusit sa fac rost de 17 elementi de NiFe cred ca sunt de 100Ah, au aproximativ 5.3Kg plini cu electrolit si dimensiunile se vad in poze pe care sper sa le pot atasa. Din astia 17 elementi, 3 au cutiile crapate, si majoritatea au ramas  fara electrolit, doar vreo 3 elementi mai au tot electrolitul, motiv pentru care am comandat 1Kg de potasa caustica, puritae peste 90%, ca sa le prepar electrolit nou sa ma pot juca cu ei. La cei care au cutia sparta , am observat ca desii au stat mai mult de jumatate de an fara electrolit si desii sunt fff vechi, placile arata formidabil, curatate putin si zici ca sunt noi, dar au stat la adapost. Tot cu acesta oocazie, pe langa cei 17 elementi in stare buna, am mai gasit inca 4 elementi identici, insa astia nu mai aveau carcasa si au stat in ploaie, cu astia situatia este alta, sunt destul de deteriorati, au ruginit fffff tare, nu cred ca mai pot recupera de la ei decat suruburi , distantieri, piulite de inox, izolatori etc. Dupa ce le voi pune la punct pe cele in stare buna voi incerca sa vad ce se mai poate face cu ei dar slabe sanse, dealtfel nici de la cei i stare buna nu  ma astept la minuni.
Am luat un element in stare buna, in care nivelul electrolitului e in limite, desii e cam tulbure, si m-am jucat putin cu el. L-am pus la incarcat , la un curent mic de 1-2A si a doua zii m-am jucat cu el, am masurat un curent de scurt de peste 100A ( stiu ca nu prea trebuia sa fac asta) si o capacitate de aproximativ 20Ah, asta cu electrolitul vechi, tulbure si mizerabil. Voi spala bateria si ii voi pune electrolit nou, sper sa se comporte mai bine.

#64
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Felicitări pentru achiziție -poate pui niște poze pentru ochii noștri. Ai idee de cine sunt fabricate o eticheta rătăcită ceva?Poate mai pui mâna pe 3 buc mai puțin distruse să ai un string la 24V -și tu parcă ești pe 24V? Și cum spunea un vechi forumist de-al nostru satisfacția cea mai mare o ai când salvezi cu mânuțele tale niște acumulatori adevărați -și eu chinui de vreo 10 zile un element de 2VPb flooded de ~ 700A găsit uscat tot pe la R.Invatam și experimentam.

#65
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Si asa cum am promis, pozele.

Attached Files


Edited by silicipi, 19 May 2016 - 23:22.


#66
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Si asa cum am promis, pozele. Azi mi-a venit si potasa caustica, insa dintr-un Kg de KOH mi-au iesit 5L de solutie cu densitate de 1,3%. Am ales 10 bucati care mi s-au parut mie a fii ok si intregi, le-am spalat si curatat ptr ca erau dezastru, le-am umplut cu solutia de potasa caustica 1,18%, intra cam 1,2L in fiecare celula, si surpriza, baeriile aveau curent chiar daca au fost spalate si curatate. Le-am legat in serie, si le-am pus la incarcat, am reglat chargerul ( o sursa de calculator modificata) la 15,78V si 10A, maine dimineata merg sa vad ce am facut. Aveti in poze dimensiunile, o celula plina cu electrolit cantareste 5,3Kg. Alte inscriptii, afara de ce vedeti in poze nu au si nu am gasit nimic despre ele pe net, poate stiti voi ceva. Comparandu-le cu unele chinezesti de aceasi greutate cred ca au cel mult 100Ah, testele vor vorbii. Deoarece nu am avut suficienta solutie de KOH, am refolosit ce era in ele, insa era muuuuuuult mai concentrata,  avea o densitate de 1,3 poate chiar mai mult, amestecata au iesit 10,5L la 1.18 care  au ajuns la fix, nivelul este undeva la jumate intre minim si maxim. O sa le fa cateva incarcari si descarcari si voi vedea ce capacitae mai au, in orice caz dupa cum ati vazut la cea fara carcasa, elementii arata fff bine, desii nu e obligatoriu sa fie toti la fel. Cel doua placi,una de nichel si una de fier, sunt dintr-un element care a stat cateva luni afara fara carcasa expus la intemperii si dupa cum se vede a cam ruginit. Dupa cum vedeti la elementul de nichek am rupt o mica particica si se vede ca buzunarasele respesctive sunt inca pline ochi cu pasta respectiva, ceea ce imi da sperante ca le voi readuce la viata. In orice caz, am incarcat un element care era plin cu electrolit si am ytas din el un curent de peste 100A si tensiune pe elemnt a scazut undeva la 1,14V, ceea ce este destul de bine, zic eu. Vom vedea pe viitor, va tin la curent cu progresele sau,,,,,,

#67
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ai folosit 280 gr.KOH la un litru de apă distilată ceea ce este corect pentru concentrația electrolitului,dar dacă găsești sulfură de potasiu și hidroxid de litiu poți îmbunătăți conductibilitatea ionică și reducerea formării hidrogenului la anodul de fier .Posted Image

#68
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Și sper că acea concentrație de peste 90% să fie de fapt peste 99%.

#69
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Numai Dumnezeu stie daca potasa caustica avea 90 sau 99% puritate. Oricum, am mers la baterii lasate la incarcat peste noapte, daca aseara trageau maxim din ce putea da sursa, adica undeva la 10-11A, acum trage undeva la 4,8A, tensiunea a urcat la 15,53 pe tot  bancul, si am doar doua celule cu tensiunea sub 1,5V, in rest au peste chiar am doua la 1,6V. Le mai las si azi sa vad daca se mai egalizeza celulele, apoi trecem la descarcat, sa vedem ce capacitate mai au. O sa pun si o poza cu ele incarcate si curatate , desi nu difera cu mult fata de ce am  pus aseara. Am verificat concentratia si spre deosebire de plumb, aceasta nu creste odata cu nivelul de incarcare, sau poate ffff putin. Am facut scurt cu o sarma de 1,5 cupru plin de 1m lungime si  a inrosit-o instantaneu, deci au ceva fortza in ele. Vom vedea, mai pe seara. Toate bune!

#70
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Înainte să pui electrolitul nou le-ai clătit așa cum erau ele încărcate la momentul ăla? Întrebarea este de fapt pentru cine cunoaște chimia NiFe,NiCd clatitul și schimbul electrolitului se face în stare încărcată sau descărcată? Pasta activă este în săculeț, când este încărcată? atunci pare un moment prielnic pentru schimb fără să pierzi substanțe active sau mă înșel?
Silicipi-tu cu ce masori densitatea la electrolitul  (baza? Cumva cu densimetru pentru acid? Nu dă valori eronate?

#71
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Silicipi și Viorel -ceva dă cu virgulă! La pag 2 a făcut și Victor electrolit.Dupa matematica mea~1,2g/cm3 înmulțim raportul cu 5000 rezultă 6kg/5L soluție -și poate asta nu se încarcă elemenții așa cum te aștepți tu.Zic și eu?!
Uncle Vic -unde ești?

#72
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Salut! Din nou ma vad nevoit sa spun ca numai Dumnezeu stie in ce stare erau bateriile, incarcate sau descarcate cand le-am gasit eu, cel mai probabil erau descarcate dupa o perioada lunga de stat in frig, fara sa fie incarcate, cu electrolit lipsa, etc. Cert este ca eu imediat ce le-am adus acasa, le-am luat la curatat ata la exterior ( erau ffffff murdare) cat si la interior, le-am clatit bine pana cand apa ce am scurs-o din ele era curata, fara impuritati de nici un fel, si sa stiti ca mi-a luat ceva timp, vreo 3 ore, dupa care le-am facut solutia de potasa caustica, insa nestiind cat imi trebuie, am luat putina KOH, doar 1Kg si mi-ar fi trebuit 2Kg, asa ca am profitat de faptul ca in prealabil, cu doua zile in urma, cand am golit celulele de solutia ce ramasese in ele, si nu am aruncat-o. Asa ca am recuperat-o, in proportie de 90%, asta dupa ce s-a decantat mizeria. Caut o sursa de KOH fulgi mai ieftina la o cantitate mai mare, as luam cam 5-10Kg daca gasesc la pret bun, poate stie careva de unde, dati-mi link pe privat.
Acum, dupa ce am lasat cele 10 celule la incarcat la o tensiune de 15,78V timp de vreo 20 de ore, au ajuns de s-au egalizat aproape perfect si le-am lasat sa vad la cat se stabilizeza tensiunea, si surpriza, dupa 14 ore pe liber tensiune e de 13,7V asemanator cu plumbul.
Roxtm - acum eu nu am facut prea multe calcule, eu iti spun situatia concreta, si da am masurat densitatea cu un densimetru pentru acid, insa el masoara densitatea unui lichid, e posibil sa difere putin gradatiile, dar oricum, e pe acolo. Cert este ca bateriile mele s-au incarcat, si ca sa fie joaca completa , am facut un scurt direct de era sa ma si frig la maini, si curentul de scurt a sarit 300A, ceea ce este fff bine. Acum urmeaza sa le descarc la un curent C10, si sa vad ce capacitate mai au. Oricum, pe viitor daca fac rost de KOH, voi inlocuii din nou electrolitul cu unul nou, perfect curat.
Dupa ce le-am curata si sortat, imi ramasesera 7 elementi dintre care 3 buc la care carcasa era sparta, una era insa intr-o stare mai buna, asa ca am decupat spartura si am peticit-o cu o bucat de la alta carcasa sparta, si le-am lipit cu un adeziv pentru PVC, sudura plastica de la Bison, merge super, face priza perfecta deoarece topeste plasticul la imbinare, rezultand o sudura plastica ffff tare. Neavand ce pierde , am experimentat si cu o panza de flex am taiat pe ibinare dintre capac si cutie, apoi am fortat putin cu o surubenlinta lata si am resit sa desfac capacul la fiecare dintre celulele ramse fara insa a le deteriora si in felul acesta le-am putut curata fffff bine. Din cele 7, dpua erau intr-o stare proasta, una avea mizerie la greu si ruginita, o sa vad daca mai pot face din 2 una dupa ce le voi desface complet sa evaluez fiecare placa in parte, vom vedea. Le-am lipit la loc capacele, de data asta cu silicon, in ideea de  a avea acces la elementi ptr a le putea curata pe viitor, si cum nu mai aveam KOH am folosit soda caustica din comert, dar de o puritate scazuta, doar 88% restul fiind in proportie de 10% NaCl, dar asta am avut. Si din 1Kg de soda catica am obtiinut 5L de solutie cu o densitate de 1,15. Am pus-o in elementi , i-am inseriat si i-am pus la incarcat la tensiunea de 8 V, si in 16 ore tensiune a ajuns la 1,6V/element. Am facut si aici un scurt de peste 230A, ceeea ce zic eu este superbine. Am procedat astfel in incercarea de a salva ce se mai poate, gandidndu-ma ca e mai bine asa decat sa stea fara electrolit si sa rugineasca si astia. Vom vedea ce capacitate au. Va ti la curent, pe seara revin cu poze noi. Toate bune!

Edited by silicipi, 21 May 2016 - 14:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate