Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NiFe bateria nemuritoare!... mit sau realitate !

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#109
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
De ce ar trebui neapărat să am un răspuns? nu știu tot ce e pe lumea asta :) Presupun că nu sunt competitive, poate din cauza prețului.

#110
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004

View Postmicrogreensvalencia, on 13 august 2016 - 19:24, said:

Adi, am pus acum vreo 3 ani o postare in care spuneam ca "chimia bateriei de Ni-Fe" iti permite sa schimbi "polii bateriei" ! ...
stii vreo baterie care sa poata face "chestia asta"  ?
din ce stiu yo, la nici o alta baterie nu poti face asta ! ...
nici chiar la superbateria Ni-H ! ... (nichel-hidrogen, adica ! ) ...
baterie care a ajuns la 30.000 de cicluri ! ... si "numaratoarea" continua ! ...
de ce nu exista pe piata baterii de nichel-hidrogen ? ... chiar sunt curios ce raspuns ai ! ... Posted Image

Numai ce mi s-a oferit de către o firmă chinezeasca ca alternativă la NiFe, baterii Ni-H. Deci, există pe piața.

#111
romeovictoralexa

romeovictoralexa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.08.2016
poti pune un link, sau mesajul de pe e-mail, ceva !
as fi extrem de interesat !
daca nu costa greutatea lor in aur !  Posted Image

Edited by romeovictoralexa, 19 August 2016 - 22:31.


#112
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
http://m.alibaba.com...ickel-iron.html

Aici am întrebat de Ni-Fe si mi s-a propus bateria cu hidrogen. Încercați și voi să discutați cu ei.
Mie mi-ar fi frică să stau cu câteva butelii de hidrogen, la o presiune de peste 80bari, în magazie.

Edited by topcat36, 19 August 2016 - 22:51.


#113
romeovictoralexa

romeovictoralexa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.08.2016
desi nu se cade, as vrea sa-ti spun ca "piticii cu ochii oblici" cred ca au facut misto de tine ! ...
tehnologia bateriilor NiH, este doar de NASA stiuta ! ...se spune, :) ca au ajuns la cca 30.000 de descarcari de 100% DOD, fara ca bateriile sa sufere ! ...

Edited by romeovictoralexa, 19 August 2016 - 23:00.


#114
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Nu subestima chinezul. Sunt sigur că au si bateriile cu hidrogen. Problema este de câte ori trebuie să câștigi la LOTO ca să cumperi una :)

#115
danmures

danmures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2015
va pun 3 poze ! ... ( fo' 3000 de cuvinte adica) ...una este baterie facuta de mine din elementi reciclati, iar cealalta este oferta pe care am primit-o pe e-mail
la 117 USD/buc, porto-franco ! (fara cheltuieli de transport, TVA, vama, etc ) ! ... fostele mele baterii de NiFe !

Attached Files


Edited by danmures, 11 October 2016 - 16:24.


#116
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nife sau nicd ambele se carbonateaza trebuie ferite de aer, cadmiul este toxic dar se autodescarca mai lent, nife nu am avut si nici nu am, nicd am avut din alea rusesti de statie RBM cate 2 celule in carcasa de inox sudata cu 2 compartimente, am fost multumit de ele si am mai luat 10 celule se pare tot rusesti noi in carcasa de plastic.

Nu stiu in ce masura alea vechi au fost carbonatate, eram copil pe atunci, dar au rezistat peste 10 ani la mine doar cu apa distilata si erau de prin anii 60. si am avut probleme si cu dopurile cu inelul de cauciuc pe post de valva totusi le,am schimbat cu bucatele de furtun auzisem ceva despre carbonatare, dar nu prea intelegeam si nu prea luam in serios.

Totusi nife nu s-au gasit si nici acum nu prea se gasesc prin partile astea de lume, nu am skilul sa aduc de la chinezi, doar daca e o firma de aci sa le lase la poarta impreuna cu factura altfel nu ma descurc.

#117
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
@Cavit, @sabanc2228: încă un pdf cu comisionare și alte detalii de încărcare funcție de denumire și destinația celulelor de Ni-cd.In 2 stadii -absorb 1,45-1,7V/cell și float 1,40-1,42V/cell
                     1stadiu-1,43-1,50V/cell

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate