Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Cum sa inteleg corect vremea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostovidiFigar123, on 17 iulie 2014 - 05:50, said:

...Te rog fa-mi tu un rezumat din care sa inteleg ceva mai mult ....
-Stimate coleg, Se pare ca ,, Eu iti aratam unde e Luna iar tu te uitai la degetul meu ''
Daca e asa inseamna ca avem o problema de comunicare,pentru ca dupa toate explicatiile si link-urile prezentate daca doar atat ai reusit a intelege atunci sant convins ca pentru linistea ta interioara este mai bine sa nu cunosti realitatea traindu-ti in continuare clipa asa cum crezi de cuviinta,pentru ca este normal ca traind intr-o lume anormala , a fi normal este un lucru deplasat.-Sorry.

Edited by Arayan, 17 July 2014 - 22:25.


#20
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

View PostovidiFigar123, on 16 iulie 2014 - 20:12, said:

M-am uitat pe maine pe cateva site-uri la vreme:
1. kappa.ro: precipitatii intre orele 12 -18: 4.40mm si intre orele 18-00: 1.60mm
2. meteo.ro: ziua precipitatii 0, dar noros; orele 16-19: precipitatii 4.3 mm, ploaie torentiala
3. vremea.ido.ro: dupa-amiaza furtuna cu descarcari electrice; Sanse de precipitatii: 50%
4. accuweather.com: orele 9-13: 4% ploaie; 14-15: 5% ploaie; 16-18: 7% ploaie; 19-12: 11%;  ora 23: 47%; ora 00: 51% ploaie
5. rpu5.ro: azi predominant fara precipitatii: 0.1 mm de apa / 6 ore
Prezint concluziile mai jos. De plouat nu a plouat deloc.
1. kappa.ro: esec
2. meteo.ro: esec total (ei anuntau ploaie torentiala); a fost intr-adevar o furtuna dar undeva la vreo 30 km departare
3. vremea.ido.ro: esec total
4. accuweather.com: esec
5. rpu5.ru : castigator! Ei au prezis cel mai bine! Deci, e un site de luat in considerare.

View PostArayan, on 17 iulie 2014 - 22:21, said:

-Stimate coleg, Se pare ca ,, Eu iti aratam unde e Luna iar tu te uitai la degetul meu ''
Am sa incerc sa-mi aloc timp pe viitor sa urmaresc linkurile.

Edited by ovidiFigar123, 18 July 2014 - 15:23.


#21
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostovidiFigar123, on 18 iulie 2014 - 15:06, said:

Am sa incerc sa-mi aloc timp pe viitor sa urmaresc linkurile.
-M-as bucura s-o faci,dar mai ales daca ai reusii sa si intelegi si sa accepti tristul adevar,fara sa condamni pe nimeni.Sa poti intelege ca tot necazul provine doar de-la soare,ca poluarea planetei este nesemnificativa.ca astrul care ne-a oferit viata,are dreptul sa ne-o si ia.Viata astrului se compune din oscilatii de temperatura,iar una din aceste osclatii este acum in ascendenta,fapt ce ridica dramatic temperatura in sistemul solar.Ma rugai sa-ti prezint un rezumat a ceiace stiu...Desii as vrea sa fiu optimist,nu pot decat sa-ti ,,prezic''ca tot ce se intampla acum in SUA,intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat va venii si la noi.Spre deosebire de ei noi Europa si Asia mai avem ceva rezerva in Siberia,dar din pacate Marele Ciclon Siberian cel care ne racorea clima,si-a injumatatit amplitudinea,in schimb Anticiclonul Azorelor aduce tot mai mult aer innabusitor din Sahara.Oamenii incearca in disperare de cauza sa mai raceasca artificial atmosfera,dar se pare ca tehnologia se realizeaza tot mai dificil si cu tot mai multe fenomene meteo de amploare extrema.Meteorologii cunosc realitatea,dar ei continua sa dea prognoze pentru a nu induce panica in populatie.Media tace,iar conducatorii si bogatii Terrei se gandesc deja la recolonizarea planetei Marte care fiind mult mai indepartata de soare isi va reface datorita ridicarii temperaturii solare o clima acceptabila vietii.Spuneam mai sus ,,recolonizarea '' si nu colonizarea deoarece se pare ca au mai existat de-a lungul erelor exoduri de viata intr-o parte s-au alta.Desigur ca rezumatul meu te va face poate oarecum sa zambesti,sa nu crezi nimic din cele expuse,sa ceri dovezi clare,si sa-ti traiesti mai departe viata in mod cat mai placut,asta insa daca nu vei lua in seama fenomenele extreme tot mai numeroase,create de norii aceia luungi platiti din greu in incercarea de a prelungii agonia.

#22
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

View PostArayan, on 18 iulie 2014 - 19:33, said:

Desigur ca rezumatul meu te va face poate oarecum sa zambesti,sa nu crezi nimic din cele expuse
Din contra.. spusele tale m-au pus pe ganduri si am sa-mi aloc timp sa urmaresc clipurile poate mai devreme decat credeam... Desi.. chiar daca e asa cum zici... nu sta in mainele oamenilor simpli ca noi sa facem ceva...asta daca se mai poate face ceva, caci incalzirea globala e inevitabila.
Multumesc frumos pentru rezumat.

Edited by ovidiFigar123, 19 July 2014 - 21:00.


#23
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostovidiFigar123, on 19 iulie 2014 - 20:56, said:

... nu sta in mainele oamenilor simpli ca noi sa putem sa facem ceva...
-Da asa este,numai ca noi oamenii simpli santem si cei care finantam aceste actiuni.Desigur este mai comod pentru noi sa ne traim viata fara grija zilei de maine sa ne distram,sa facem bani si averi,dar atunci sa nu ne intristam cand mai mult ca sigur ca intr-u viitor nu prea indepartat noi  sau urmasii nostrii vor avea un climat cu mult mai ostil decat cel de acum ;
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zlX1hnE8Mbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
-Este adevarat ca nu poti controla astrul luminii obligandul sa-si reduca caldura,dar poti actiona din timp pentru a prelungii pe cat posibil inevitabilul final.
Macar atat pana cand se vor finaliza tehnologiile capabile sa transporte gradual macar populatia tanara departe de soare,pe una din planetele inghetate si care acum se incalzesc creind un climat tot mai favorabil vietii biologice,si unde desigur meteorologii nu vor mai fi nevoiti sa improvizeze....
.,,Datorita Soarelui viata a aparut pe Pamant si tot el este responsabil pentru modificarile climatice. Tot Soarele este cel ce a stat ca simbol al Divinitatii incepand cu cele mai vechi religii si tot el va fi cel care va sfarsi viata pe Pamant.''
http://www.realitate...ice_446337.html

Edited by Arayan, 20 July 2014 - 16:45.


#24
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Personal consider ca clipul este exagerat, insa el trasmite un mesaj care e foarte bun: trebuie sa protejam mediul, caci fara el suntem pe nicaieri.
Ar fi bine daca acest clip l-ar vedea si intelege cei ce strica mediul, cei ce defriseaza, cei ce strica apele, muntii etc.. Insa din pacate acei oameni se gandesc doar la ei, nu si la ceilalti, nu si la generatiile viitoare...

Eu sincer iubesc natura enorm de mult, ma doare sufletul cand vad paduri taiate, insa sunt atat de mic incat nu am cum sa schimb aceste lucruri... tot ce pot sa fac si fac e sa nu stric natura prin locurile pe unde merg.

Quote

Morala ecologistilor este ca noi toti trebuie sa ne schimbam modul de viata pentru a combate moartea programata a planetei sale. Un scenariu apocaliptic, poate exagerat uneori de ecologisti. Ei sustin ca este o datorie morala fata de generatiile viitoare, care, altfel, vor fi condamnate sa traiasca intr-un infern.
http://www.descopera...fectul-de-sera/

View PostArayan, on 20 iulie 2014 - 16:42, said:

.,,Datorita Soarelui viata a aparut pe Pamant si tot el este responsabil pentru modificarile climatice. Tot Soarele este cel ce a stat ca simbol al Divinitatii incepand cu cele mai vechi religii si tot el va fi cel care va sfarsi viata pe Pamant.''
Cine a spus aceste vorbe?

Edited by ovidiFigar123, 22 July 2014 - 00:11.


#25
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012


View PostovidiFigar123, on 22 iulie 2014 - 00:11, said:



Cine a spus aceste vorbe?
-Eu.

Edited by Arayan, 22 July 2014 - 09:36.


#26
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

View PostArayan, on 22 iulie 2014 - 09:35, said:

-Eu.
Ele se gasesc si pe multe alte siteuri, deci nu sunt creatia ta.

#27
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostovidiFigar123, on 22 iulie 2014 - 09:38, said:

Ele se gasesc si pe multe alte siteuri, deci nu sunt creatia ta.

-Desigur nu sant creator de maxime in schimb le folosesc si eu la nevoie.Expresia se intalneste destul de fregvent pe net asa ca e cam greu sa-i afli autorul,e ca si cum ai intreba cine a inventat expresia ,,buna ziua''sau ,, bagami-asi....'',,mancati-asi...'' etc.
-Dar ce zici de vreme? Cred ca ai remarcat faptul ca fenomenele meteo se reduc mai nou doar la reprize scurte de calduri insuportabile,urmate de ploi si frig insuportabil....fenomene care  vor tine probabil asa pana in toamna...

Edited by Arayan, 22 July 2014 - 18:03.


#28
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

View PostArayan, on 22 iulie 2014 - 17:52, said:

-Dar ce zici de vreme? Cred ca ai remarcat faptul ca fenomenele meteo se reduc mai nou doar la reprize scurte de calduri insuportabile,urmate de ploi si frig insuportabil....fenomene care  vor tine probabil asa pana in toamna...
Vremea e intr-adevar mai ciudata, dar nu mi se pare ca intr-un mod foarte exagerat....
Si in toamna crezi ca se va schimba ceva de zici ca vor tine pana atunci?
Sunt curios sa stiu si de unde ai aceasta preocupare pentru vreme?

#29
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostovidiFigar123, on 22 iulie 2014 - 19:45, said:

Vremea e intr-adevar mai ciudata, dar nu mi se pare ca intr-un mod foarte exagerat....
Si in toamna crezi ca se va schimba ceva de zici ca vor tine pana atunci?
-Ziceam ca in toamna se vor mai ameliora aceste alternante pentru ca conform geografiei fizice,atunci emisfera nordica se va indeparta de soare pana in primavara,suficient cat sa nu mai fie necesare interventiile artificiale,si care astfel ne vor lasa in pace si vor trece la lucru in emisfera sudica.

View PostovidiFigar123, on 22 iulie 2014 - 19:45, said:

Sunt curios sa stiu si de unde ai aceasta preocupare pentru vreme?
-Probabil din faptul ca sant putin mai atent pe ce lume traiesc...
Si pentru ca mai am si o gradina cu legume si pomi fructiferi care au  suferit crunt de pe urma activitatii de racire artificiala a climei,si pentru ca privesc cerul si norii cei lungi formati de avioanele salvarii..Dar mai ales pentru ca observ pe net oameni nedumeriti si care nu pot intelege ca nimic nu e vesnic,ca viata pe Terra atarna  de o simpla oscilatie a Astrului Luminii,oscilatie care insa este absolut necesara soarelui precum pulsatia inimii unui om.Ca aparitia si disparitia ciclica a vietii pe Terra reprezinta doar cativa sarmani centimetri din bucla de un metru a unei singure oscilatii solare,si ca noi acum parcurgem ultimul centimetru...Exista probabil oameni care au spiritul de observare mai activat decat cel normal,si probabil ca astfel reusesc sa faca unele legaturi,si sa ajunga la concluzii  care pentru ceilalti par anormale.M-as bucura ca concluziile mele sa fie gresite,precum a meteorologilor care au afirmat in unanimitate ca in  iunie,iulie,si august vor fi temperaturi deosebit de mari si seceta..Si teoretic asa ar fi trebuit sa si fie daca nu se intervenea artificial asupra climei ..Inteleg ca iti place sa iesi si sa te plimbi in natura cu bicicleta,si de aceia ar fi normal sa sti si cum e vremea.Prognoza vremii insa e formata in mod normal din observatii precise realizate cu o tehnologie foarte avansata,numai ca in aceasta tehnologie nu este inclusa si conditia unei interventii umane in desfasurarea activitatii naturale a climei,si de acolo apar eroarile.Ramane doar ca tu sa poti sau sa nu poti realiza si apoi  accepta adevarul.

Edited by Arayan, 23 July 2014 - 16:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate