Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Transportul feroviar in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
570 replies to this topic

#415
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Unii nu au maşină, alţii nu au chef de drum lung dacă şoselele din România sunt aşa cum sunt.
Măcar acolo geamurile sunt un fel de ghilotină. La alea modernizate se rabatează, deci se deschid mai puţin. Dacă se strică aerul condiţionat. La autocare nu se deschid de loc. Păi măi isteţilor, dacă rămâne fără aer condiţionat, ce faceţi?

#416
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Parca zicea la stiri acum 2 ani de trenuri București -Constanța ca dureaza 2 ore drumul.
Alea sunt IRN ? Adica sageti sau cum?
Eu știam ca sunt 3 tipuri R ,Ir si IRn.

#417
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
De fapt 2 ore şi un pic. IR (InterRegio) sunt.
IRN = InterRegio de noapte.

@ draku : tu ai fost norocos. Dacă plecai de la Mangalia...

Edited by djl, 29 July 2017 - 13:17.


#418
Barboso

Barboso

    Satir bćtrān, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdjl, on 29 iulie 2017 - 12:59, said:

Unii nu au maşină, alţii nu au chef de drum lung dacă şoselele din România sunt aşa cum sunt.
Daca n-ai masina, asta e.  Dar in conditiile in care o ai, si ai si permis, cu sau fara "chef de drum lung", tre' sa fii masochist ca sa mergi cu trenul.  Nici pretul, nici durata, nimic nu justifica.

#419
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
"Astra" are un tren bunicel, dar din păcate nu se înghesuie lumea la el   :(

#420
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

View Postdjl, on 29 iulie 2017 - 12:16, said:

....
Bine de ştiut aia cu rezervarea unui loc anume. Mai ales că mie nu îmi place să merg cu spatele.
Cum s-a comportat însoţitorul de vagon? Au fost mulţi călători?
În capătul opus celui cu fotoliul de pe coridor, la baie există şi cabină de duş!

insotitorul de vagon a fost .....ok  Posted Image
la urcare: buna seara...
a doua zi: cioc cioc la usa... ne apropiem, cam in jumatate de ora ajungem....
la coborare: la revedere...

cam asa....


calatori au fost, toate cusetele erau ocupate in vagonul respectiv

cat despre baie si dus, nu am fost in capatul ala decat la urcare si la coborare  (era singura usa de acces deschisa, cea din capatul celalalt a fost incuiata tot drumul)
am avut cuseta spre capatul cu fotoliu pe culoar, unde era doar wc (si cuseta insotitorului)
si, vorba lui margineanu: mirosul acru de pi.at/din drum te ia ...in tren (ma rog, in timpul mersului a disparut mirosul)
altceva voiam sa arat:
desi totul era extra-uzat si "obosit" in cabina de wc, curatenie era (cat se putea face)
iar cfr-ul se straduise totusi sa puna acolo sapun lichid, dispenser de prosoape de hartie (cu prosoape in el!) si o rola de hartie igienica
e, in maxim o ora au disparut cele doua "hartii", prosoapele si igienica....
nu pot crede ca s-au folosit toate asa rapid, mai degraba de vina e firea noastra, a romanilor, de a fi "strangatori"......

Edited by draku, 29 July 2017 - 22:02.


#421
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006
Am observat si in vagoanele de clasa ca in ultimii ani CFR-ul sta mai bine la curatenie. Din pacate mai sunt inca unii care stau prost la capitolul "cei 7 ani de acasa" :ciocan:

#422
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
@ draku : păi a fost vagon de dormit sau cuşetă?   Posted Image   Vagoanele cuşetă au pereţi pe ambii pereţi ai compartimentului.
Se fură şi capetele de duşuri...

@ pufonel : cu 7 ani de acasă aşa e. Însă eu era să nimeresc o dată pe lângă budă pt. că a urmat o curbă şi eu nu ştiam că vine.

Edited by djl, 30 July 2017 - 00:09.


#423
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
vagon de dormit
am folosit termenul cuseta cu sens de cabina

CUȘÉTĂ, cușete, s. f. Pat pentru o persoană amenajat special în cabinele vagoanelor de dormit sau în cabinele de vapor; p. ext. cabină în care se află unul sau mai multe paturi. – Din fr. couchette.

#424
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ar fi fost mai răcoare în el, ai mai fi repetat experienţa?

#425
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Azi am văzut o fază interesantă la un vagon din ăla de dormit vechi:  la un vagon adus din triaj erau coborâte perdelele ca să nu bată Soarele în compartimente. Mişcare deşteaptă!
Apropos de vagoane de dormit vechi: căutaţi în următorul link cuvântul schlafwagen (sau speisewagen, dacă doriţi să vedeţi mai multe cu vagoane restaurant): http://www.deutschefotothek.de

#426
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

View PostBarboso, on 29 iulie 2017 - 13:29, said:

Daca n-ai masina, asta e.  Dar in conditiile in care o ai, si ai si permis, cu sau fara "chef de drum lung", tre' sa fii masochist ca sa mergi cu trenul.  Nici pretul, nici durata, nimic nu justifica.

depinde de ce probleme trebuie sa rezolvi...
insa si cu masina, in Romania, tot masochist trebuie sa fii ca sa mergi atata drum.....
ar mai fi fost avionul, dar trebuia sa raman in oras peste noapte
cu trenul, am ajuns, am rezolvat problema si am plecat inapoi ....

View Postdjl, on 30 iulie 2017 - 12:32, said:

Dacă ar fi fost mai răcoare în el, ai mai fi repetat experienţa?

nu cred
poate doar in conditii de orient expres si pret de cfr  Posted Image

#427
Barboso

Barboso

    Satir bćtrān, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdraku, on 30 iulie 2017 - 21:23, said:

1. insa si cu masina, in Romania, tot masochist trebuie sa fii ca sa mergi atata drum.....

2. cu trenul, am ajuns, am rezolvat problema si am plecat inapoi ....
1. Pt mine-i placere.  Ma rog, aici suntem subiectivi amandoi.
Obiectiv privind, tu ai facut 12:35 h B - TM, din gara-n gara, la asta adaugand cel putin o ora de-acasa pana la gara si de la gara pana la destinatie, iar eu am facut 12:40 B - TM - B, din usa-n usa, si m-a costat doar cu 130 lei mai mult, bani in care m-am invartit si pe-acolo vreo 2 - 300 km, cu masina la scara, nu taxi si autobuz.

View Postdraku, on 29 iulie 2017 - 10:11, said:

costul a fost 234 lei/persoana, pret redus cu 5% (parca) pentru ca biletele au fost achizitionate online (da, de necrezut, dar functioneaza serviciul asta, printezi rezervarea si mergi cu ea direct la tren)
trenul a plecat din gara de nord la ora 21.25 si trebuia sa ajunga a doua zi la 6.40 la timisoara nord
ghiciti la ce ora a ajuns de fapt ?..... da, la ora 10..  (la ora 6.30 era cam pe la caransebes.....)
Chiar si sa nu-mi fi placut sa sofez la drum lung, tot preferam masina.  Nimic nu justifica trenul, obiectiv vorbind.

2. Permite-mi sa nu te cred ca "ai rezolvat problema si-ai plecat inapoi", exact atunci... era un tren care te astepta pe tine.  Sau, daca s-a intamplat asta, a fost doar o coincidenta... s-a intamplat ca treaba ta sa dureze pana la ora 13 sau 22, cand aveai tren.
Pe cand cu masina, da, in clipa in care vreau sa plec, pot pleca.

Edited by Barboso, 30 July 2017 - 21:51.


#428
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,884
  • Înscris: 14.10.2008
E nasol si cu avionul uneori, sambata cand revin in tara, sejurul la hotelul turcesc se termina la 12 sau 14, ori avionul e abia la 23, ce fac atatea ore fara cazare si posibilitate de dus dupa plaja ca sa pot face plaja?

Dar Antalya-Slatina nu e viabila cu masina pentru ca trebuie innoptat pe undeva, vad constructive drumurile fara escala. La Esikeshir dorm romanii ce vin Bucuresti-Antalya cu masina.

#429
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
diavolul sta in detalii....
n-am scris ca am plecat inapoi cu trenul ..
am plecat inapoi cand am vrut, cu ..... o masina  :)
ce era sa fac? sa plec cu o masina din bucuresti si sa ma intorc cu doua? nu era convenabil...
cum spuneam, depinde si ce probleme trebuie sa rezolvi

dar sa lasam astea, ca suntem pe langa subiect.....

#430
Barboso

Barboso

    Satir bćtrān, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdraku, on 30 iulie 2017 - 22:28, said:

am plecat inapoi cand am vrut, cu ..... o masina  Posted Image
ce era sa fac? sa plec cu o masina din bucuresti si sa ma intorc cu doua? nu era convenabil...
cum spuneam, depinde si ce probleme trebuie sa rezolvi
A, asa da !  In conditii de-astea m-am mai uitat si eu la mersul trenurilor.  L-am vazut si mi-a trecut.   :lol:

#431
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
@ draku : mai exact ce condiţii ai fi vrut.

#432
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Credeam că bancheta aia de la scaunul de pe cordior e pentru stat jos... e pentru întins picioarele: http://germanrail.fr...=1#.WX71S1FDO1s

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate