Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Orange_helper

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14840 replies to this topic

#10189
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postsilex2, on 01 februarie 2019 - 13:08, said:

Salut Orange Helper,
Ti-am trimis si eu un mesaj pentru optimizarea unui abonament, ma intereseaza Me5.
O zi buna!
Salut,

Ti-am raspun in privat.

O zi buna,
Orange Helper

#10190
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
O întrebare pentru cei cunoscatori

Un prieten are câteva facturi restante, si in fiecare luna ii vine penalitati de intarziere. El dorește să achite datoriile dar nu dispune de bani. Se poate sa faca ceva sa scape de penalitățile de intarziere?

Ps: a mai efectuat plati, cand a dispus de bani dar cu sume mici

#10191
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Singura posibilitate de a scapa de penalitati e achitarea integrala a facturilor restante.
Dar cand si-a facut abonamentul, nu s-a gandit ca nu va avea bani sa-l plateasca?

#10192
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Nici dorinta, nici puterea financiara nu sunt suficiente in astfel de cazuri. Iti mai trebuie si putina ratiune.

E clar ca trebuie sa achiti facturile restante si asta indiferent ca ai sau nu putere financiara, este o obligatie pe care ti-ai asumat-o o data cu semnarea contractului.
Problema e alta: mai e cazul sa continui sa iti asumi responsabilitatea unui contract de servicii daca tu nu ai posibilitati financiare?

In loc sa se gandesca cum sa-si achite faturile si sa scape o data de abonament, culmea, el se gandeste cum sa scape de penalizari.
Deci inteleg, ai fost cu capul in nori cand ai semnat contractul. Dar acum ce faci? Ramai in continuare abonat chiar daca tu nu iti permiti un abonament?

De curiozitate, cat costa acel abonament?

Edited by danutz34, 02 February 2019 - 17:43.


#10193
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Abonamentul este 18 euro, activat prin vara 2018, a luat si telefon la preț redus. Ii este frica sa rezilize contractul pentru ca se afla in perioada contractuala

Din luna noiembrie a rămas fără serviciu și de atunci a început să rămână cu restante la abonament

#10194
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Daca reziliaza va avea de platit diferenta pana la pretul intreg al telefonului.
Sa nu-i mai fie frica si sa-si ceara drepturile.

Oricum tu esti profesionist in "rezilieri", nu te oferi sa-l ajuti?

Ce i s-a intamplat lui, i se poate intampla oricui. Iti poate garanta cineva ca vei avea un loc de munca pana la pensie?
Daca nu, atunci care e rationamentul in baza caruia sa-ti faci abonament de 18 euro pentru un telefon la pret redus?

Edited by danutz34, 02 February 2019 - 18:38.


#10195
mfd10000

mfd10000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2012
Salut Orange Helper!

Am activat VoLTE pe un Mi Max 2, custom firmaware, si desi pentru voce functionalitatea este normala, nu pot trimite SMS-uri.
Din verificarile facute cu Network Signal Guru, am o eroare SIP 403 Forbidden....
E cumva ceva din configurarea IMS?

Multumesc.

Attached Files


Edited by mfd10000, 03 February 2019 - 22:33.


#10196
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postmfd10000, on 03 februarie 2019 - 22:32, said:

Salut Orange Helper!

Am activat VoLTE pe un Mi Max 2, custom firmaware, si desi pentru voce functionalitatea este normala, nu pot trimite SMS-uri.
Din verificarile facute cu Network Signal Guru, am o eroare SIP 403 Forbidden....
E cumva ceva din configurarea IMS?

Multumesc.
Salut,

Aici https://www.orange.r...ologii/apel-4g/ gasesti lista terminalelor ce au implementata de catre noi in soft functia de Apel 4G. Pentru terminalul tau VoLTE nu este integrat de noi, intrucat nu il comercializam si nici nu putem oferi suport.

O zi buna,
Orange Helper

#10197
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
Salut Orange_helper, am doua probleme:
1) Sunt utilizator Orange PrePay de vreo 3 luni, primele doua am avut viteze la internetul 4G foarte bune, peste 100 Mbps,
insa recent am observat ca nu mai trece de 30 Mbps, in acelasi loc si cu acelasi telefon.
Este vreo limitare din partea retelei, se poate scoate ? Am mai citit pe forumuri ca ar trebui resetate setarile 4G, poti face tu asta ?
2) Am inceput sa primesc pe adresa mea plicuri de la Orange pe numele persoane necunoscute.
Pe un nume am deja 4 plicuri cred si saptamana trecuta a aparut un plic cu un nou nume.
Adresa pe plicuri este exact adresa mea, insa numele sunt necunoscute. Mentionez ca este o casa noua
si sunt primul si singurul proprietar si locuitor, deci nu pot fi motive istorice, fosti chiriasi, etc.
Mi se pare ceva dubios la mijloc, dar nu stiu ce pot sa fac, si nu vreau sa primesc acele plicuri.
Nu inteleg cu poate fi o adresa atasata unui client Orange fara o dovada a adresei respective.
Ar fi posibil ca o aplicatie Orange sa selecteze by default o adresa, pentru ca adresa mea ar putea fi cumva prima
intr-o ordine alfabetica.
Cum sa procedez ?

#10198
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postenrique24, on 04 februarie 2019 - 10:32, said:

Salut Orange_helper, am doua probleme:
1) Sunt utilizator Orange PrePay de vreo 3 luni, primele doua am avut viteze la internetul 4G foarte bune, peste 100 Mbps,
insa recent am observat ca nu mai trece de 30 Mbps, in acelasi loc si cu acelasi telefon.
Este vreo limitare din partea retelei, se poate scoate ? Am mai citit pe forumuri ca ar trebui resetate setarile 4G, poti face tu asta ?
2) Am inceput sa primesc pe adresa mea plicuri de la Orange pe numele persoane necunoscute.
Pe un nume am deja 4 plicuri cred si saptamana trecuta a aparut un plic cu un nou nume.
Adresa pe plicuri este exact adresa mea, insa numele sunt necunoscute. Mentionez ca este o casa noua
si sunt primul si singurul proprietar si locuitor, deci nu pot fi motive istorice, fosti chiriasi, etc.
Mi se pare ceva dubios la mijloc, dar nu stiu ce pot sa fac, si nu vreau sa primesc acele plicuri.
Nu inteleg cu poate fi o adresa atasata unui client Orange fara o dovada a adresei respective.
Ar fi posibil ca o aplicatie Orange sa selecteze by default o adresa, pentru ca adresa mea ar putea fi cumva prima
intr-o ordine alfabetica.
Cum sa procedez ?
Salut,

Te rugam sa ne oferi prin mesaj privat numarul de telefon pentru care ai probleme de semnal. De asemenea, te rugam sa ne comunici si adresa completa la care ai primit plicurile respective. Ni le poti oferi pe toate in cadrul aceluiasi mesaj.

O zi buna,
Orange Helper

#10199
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postmadalinmdl1, on 02 februarie 2019 - 19:06, said:

De unde credit dacă nu are servici. Si nici imprumut de la prieteni nu poate
N-are servici dar îi trebuie nu știu ce tel,care presupun că la un abonament de 18 euro lunar,nu este un telefon chiar ieftin.Lasa că scrolland pe Facebook,îl va ajuta.

Edited by Vlad_22, 04 February 2019 - 13:02.


#10200
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare, helpere. In contul meu Orange nu pot activa cel mai votat beneficiu, desi scrie clar ca acesta se poate activa intre 14 ianuarie - 31 martie. :) Este un bug? Pentru ca n-am niciun buton de activare, nimic.
Attached File  845.jpg   23.31K   52 downloads

Mersi.

#10201
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostMembruAnonim, on 04 februarie 2019 - 16:43, said:

Salutare, helpere. In contul meu Orange nu pot activa cel mai votat beneficiu, desi scrie clar ca acesta se poate activa intre 14 ianuarie - 31 martie. Posted Image Este un bug? Pentru ca n-am niciun buton de activare, nimic.
Attachment 845.jpg

Mersi.
Salut,

Pentru a verifica situatia contului tau, te rugam sa ne oferi numarul de telefon, intr-un mesaj privat.

O zi buna,
Orange Helper

#10202
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Pentru oferta de internet 1Gb prin fibra + televiziune, la pretul de 11 euro in total, este necesar un alt abonament de voce in reteaua Orange?

#10203
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
nu...e de ajuns sa ai deja un abonament.

#10204
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010

View PostVipeR85, on 05 februarie 2019 - 08:18, said:

nu...e de ajuns sa ai deja un abonament.
Neaparat sa ai abonament ? Cartela PrePay nu e suficient ?
Pe site zice: "Pachetul Orange Love pentru abonați
Ești abonat Orange sau client PrePay? Alege unul din pachetele Orange Love și ai cel mai rapid internet prin fibră, plus TV prin cablu cu cele mai spectaculoase competiții de fotbal incluse."
E destul de confuz, de ce e mentionat si client PrePay ?

#10205
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View Postenrique24, on 05 februarie 2019 - 09:04, said:


Neaparat sa ai abonament ? Cartela PrePay nu e suficient ?
Pe site zice: "Pachetul Orange Love pentru abonați
Ești abonat Orange sau client PrePay? Alege unul din pachetele Orange Love și ai cel mai rapid internet prin fibră, plus TV prin cablu cu cele mai spectaculoase competiții de fotbal incluse."
E destul de confuz, de ce e mentionat si client PrePay ?
Da, este necesar sa ai abonament Orange.
Este menționat pentru ca iti migrează cartela prepay la abonament.

#10206
rici7

rici7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.12.2012
Referitor la internetul prin fibra de la Orange:
- routerul oferit merge doar pe 2.4 Ghz si e cam slabut, cam inutil 1 Gbps si router care merge doar pe 2.4, daca vrei viteze mai mari trebuie sa cumperi un router dual band
- sunt probleme cu Wifi calling prin acest router, nu se pot face apeluri wifi , am sesizare depusa si nu raspunde nimeni la ea !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate