Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#3151
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Am 2 munti de pamant in curte..unu in fata casei..si altu in spate..

Posted Image Ieri l-am basculat cu un buldo de pe terenul vecinei de sus..Desi cei care mi l-au promis (la un pret mic) ziceau ca ii destul de curat..are ceva piatra nisipoasa de diferite dimensiuni (nisip super presat si un fel de calcaroase) prin gramezile de pamant..pe care as mai scoate-o cand nivelez ..asa ca..de maine pana vine zapada am ceva munca patriotica..Un mini buldo n-ar merge pt ca ar pierde vremea si nici nu prea are spatiu de manevra..(momentan as arunca banii pe el)..

Posted Image Cu pietrele alea..pe care o sa le adun undeva..cred ca o sa-mi fac o bucata de alee....sau poate le bag pe zona auto..si cand intru cu masina sa le tasez .Peste, nu stiu ce-o sa vina..ori betoane..ori ceva mix iarba-pavele..

Posted Image Usa de la balcon pare ok deocamdata, dupa reglajele facute..Cel putin nu mai simt curent prin zona ei si nici temp in camera nu scade.

Posted Image Am terminat de taiat cheresteaua ne're'folosibila (drujba si-a facut datoria insa am dat cu lantu si in niste cuie din neatentie..trebuie sa-l ascut sau sa-mi iau altu) si am mai adunat si de acolo cativa mini/munti de scandurele.Trebuie sa le asez undeva..insa intai trebuie sa nivelez coltul ala de curte unde le-as depozita pe niste paleti

Posted Image Se anuta racirea serioasa a vremii..deci voi vedea daca-mi pocneste contorul la gaz..sau nu..Momentan e in limite decente...avand in vedere ca pierd caldura inca prin cateva locuri..Centrala tot pe juma din putere merge (45 sau 50 % din 24)..si moduleaza pe 2 liniute cam tot timpul. Trebuie sa iau odata ventilatoarele alea si sa blochez toate tevile de aerisire, nici macar nu le-am pus un capat..stau cu niste hartie infundate (in bucatarie n-am hota inca, in CT si bai vine cate un ventilator / nici o ieftinire a celor de la VENTS de vinerea neagra).

Edited by manghels, 17 November 2017 - 14:28.


#3152
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am si eu in curte doua masini de pamant de vreo doua saptamani pe care inca nu am reusit sa le indind din cauza ploii. Ploua si inmoaie pamantul, problema  nu e la el ca buldo il intinde si asa, problema e ca imi face mie sleauri prin curte. Nu ploua 3-4 zile, se trage apa si se intareste pamantul, ma intaleg cu  unul si cand sa vina(azi trebuia), ieri a plouat toata ziua....offff.... si tabla o am pe juma de casa ca ieri nu au venit, poate Luni, daca nu ploua.....

Edited by Mirel_85, 18 November 2017 - 08:53.


#3153
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nici eu n-am prea avut spor la pamant azi..L-am întins doar pe câțiva mp ca să-mi fac stabilimentul pt lemne apoi n-am chinuit toata ziua sa le așez. .Mai am si pe maine o tura..daca se aprește burnita.

Pamantul nu știu când l-oi nivela. ..Printre "picaturi" poate-l rezolv macar in fata casei..

#3154
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Imi place de voi pentru ca chiar acum toamna v-ati gasit sa nivelati curtea , sau altul isi monteaza fosa .Posted Image

Edited by Benderbut, 18 November 2017 - 20:42.


#3155
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Daca spun ca o sa ma apuc si de tencuit, si nu am caldura, ce zici?
Noi cu pamantul si alti cu fosa, de alti ce sa zicem, de abia acum fac fundatia/elevatia/demisolul...

#3156
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostMirel_85, on 18 noiembrie 2017 - 21:03, said:

Daca spun ca o sa ma apuc si de tencuit, si nu am caldura, ce zici?
As spune sa renunti ,asa am facut si eu si a trebui sa dau tencuiala jos de pe doi pereti si sa ii tencuiesc din nou inainte sa ii finisez :)

#3157
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Dar de lavabila ce zici? Ca tre' sa dam stratul numero 2 .

#3158
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Facem si noi cand putem Bendere. .cand ne prind vremurile. .Unii ..cand avem timp. .altii cand au chef. .altii cand au bani..altii cand prind meșterii. .

Eu..cu pământul.. consider ca i-ar prinde bine sa se aseze un pic pana in primavara când aduc negru si plantez ceva verde. .

#3159
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Pamantul e bine sa il lasi intins in curte peste iarna. Gerul e cel mai bun dezinfectant pentru pamant.
Daca intinzi pamantul toamna/iarna nu vad care e problema. Singurul inconvenient este apa. Daca prinzi o perioada mai secetoasa este perfect. Frigul nu il simti cand muncesti. La nevoie baga o palinca si spor.

#3160
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Guess what? A venit iarna..si m-a prins nepregatit si cu chilotii in vene.

Posted Image De vreo cateva zile imi tot propun sa inchid ciusmeaua de afara..insa am tot amanat zicand ca inca nu ingheata. Uite ca s-a intamplat. Asta noapte au fost sub -5 grade..si PPR-ul scos din camin pt ciusmea a inghetat bocna. Mi-a fost lene sa-l aerisesc..pt ca mi-e mai comod sa dau apa la canini de acolo. Era si greu sa mai fac vreo 15 pasi pana in casa sa aduc apa de la chiuveta. Oricum azi le-a inghetat si apa caninilor si le-am adus apa clocotita care a topit gheata din recipientul lor.

Posted Image Sper sa fie deajuns cele + 6-7 grade prognozate pt azi sa se dezghete ca sa aerisesc teava aia..Mai mult ma doare sa aflu daca a pocnit ceva pe acolo. O sa pun ceva termoizolatie si peste capacul 'de tafic pietonal' al caminului (o placa de XPS momentan cu o greutate pe ea)..desi nu cred ca ar ingheta  hidroforul nici fara protectie suplimentara.

Posted Image Aseara ma uitam la vreme..si ziceau de ninsori slabe pe la mine..Radeam in sinea mea..si ma tot uitam pe geam sa vad fulgii..Insa nimic..Dar sa fi aerisit teava aia..nici prin cap nu mi-a trecut. Am uitat complet.

Posted Image M-am decis sa ascund de tot rulourile si la interior. Daca o fi de vreo interventie/servisare ..o sa am ceva deranj pe acolo. Asadar si prin urmare am inceput sa le lipesc niste profile decorative de polistiren (baghete / nu gasesc pe site modelul ales)..si sa le dau cu lavabila. In final or sa iasa toate albe..Sper sa arate bine. Sunt niste profile de alea din dede folosite si sus langa tavan, doar ca alt model, mai groase/late.

Posted Image Mi-am dat o comanda si de o masina de spalat..ca sa nu mai car hainele de 2 ori pe sapt ba la vale ba la deal sa le spal in oras. 'Decat' 10 zile dureaza s-o aduca..cu ocazia vinerii negre. Apropo de curierat, am dat o comanda de mancare pt caini inca de pe 14..si nici acu n-a ajuns. Cred ca au si uitat de ea.

Posted Image Nu le-am uitat nici pe c'Razy si Senia + motanu' Danila, la pachet..si le-am dat comanda de cate o zgarda anti-paraziti si ceva pipeta pt pisic. Aia zic c-o livreaza de pe-o zi pe alta. Nu le-am mai sterilizat inca..dar nici scandal n-a fost..nici vizite de masculi infierbantati..Cred ca o sa le sterilizez in primavara..daca n-o fi prea tarziu.

Posted Image Construirea mobilei din dressing a intrat in panta descendenta. Nu mai am chef sa fac nimic..Am facut doua corpuri pt umerase (le-am si populat)..mai urmau inca 1-2 corpuri cu rafturi si daca ma mai tine astenia si ceva setare. Cam in halul asta ma gandeam sa iasa..intr-un final..
Attached File  Dressing 20171009_222702.jpg   552.39K   47 downloads

Pauza deocamdata..si cu lemnele..si pamantul de nivelat..si cam tot..

Edited by manghels, 21 November 2017 - 11:34.


#3161
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,642
  • Înscris: 11.03.2006
De vreo 2 ani folosesc la caini pastile https://www.petmart....nded=bestseller in loc de pipete. Ii apara de paraziti timp de 3 luni. Trebuie sa fie bune, caci nu am avut probleme cu boli provoacate de capuse in acest timp.

#3162
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Zgarzile ce le-am luat is pt canini..pipeta e pe danila (asta din urma e molie de casa..nu prea iese afara..L-am scos intr-o zi si i-a tras cateva gheare peste nas lu c'Razy care venise la el sa se joace apoi a fugit in capatul al'lalt de casa si s-a ascuns).

Eu m-am obisnuit cu zgarzile..le schimb o data la 8-9 luni. O fi coincidenta sau nu..insa n-am mai avut probleme cu capusele..dar nici nu i-am mai lasat sa iasa din curte..prin boscheti..Am notat si pastilele tale...desi cam pe la acelasi pret urca..

#3163
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Sunt bune toate, dar avantajul la zgarda e ca te tine 1 an fata de 3 luni la pastile. Veterinarul a zis ca-s ok, doar sa fie in valabilitate, el personal a recomandat zgarda fiindca pastila mai uiti sa o dai. Dar si zgarda trebuie sa nu fie larga, ca sa aiba efect.
Pentru pisica am tot pastile, le primeste cand merge la consult, e mai comod asa decat sa stau cu pipeta dupa el. Si al meu tot matza de canapea e, chiar daca ii place foarte mult si pe afara.

#3164
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Pffhuiii..m-a prins iar harnicia..Juma+ de remorca de pamant pusa 'la pamant' in fata casei..

Posted Image Acu vreo 2 zile..ies pe terasa in fata casei.."si-mi sar in ochi" cateva plase sudate puse 'in doua' undeva intr-o laterala..M-am sfortat Posted Image un pic (aveam chef zero sa munca) am luat un cleste de ala de taiat fiare (ramas de la un dorel..stie de el..doar ca nu are timp sa-l ia) si le-am taiat in doua. Le-am pastrat pt eventualele trotuare / spatiu auto din curte..Cred ca erau vreo 5 bucati..dupa sacrificare au devenit 10 de 3 pe 2m. Le-am carat cu jumatatea in spatele curtii si le-am asigurat de stalpii gardului..in 'fundu' curtii.

Posted Image Cand ma intorc in fata, "imi dadea cu virgula" vechiul bazin/cubu' de 1k litri (cu care am ridicat casa Posted Image ); e al constructorului..dar n-a mai venit nici dupa el ..nici dupa betoniera de 200L+. Era pe juma cu apa..asa ca m-am mai sfortat Posted Image o data, l-am golit si l-am depozitat lateral langa zidul de sustinere. Ma mai incurca betoniera aia gigant..dar n-am sanse s-o mut..fara vreo tractiune mai puternica (cred ca-mi trebuie minim 4 oameni s-o dau intr-o laterala a casei).

Posted Image Daca tot eram infierbantat 'de munca'..m-am inarmat cu roaba si harlet/lopata si am inceput sa nivelez muntele de pamant din fata casei. In 2 zile..cate 2 ore seara..cred ca am dovedit mai bine de 3/4 din movila..si am ridicat terenul in zona portii si fata casei cu 30-40-50cm..vine pierdut pt ca vreau sa pastrez panta naturel a terenului de inainte de a cuceri eu zona..

Posted Image A venit ieri seara si masina de spalat rufe..O hardughie de 9kg..de nu stiu cum am s-o duc in camera ei s-o montez. Tre' sa merg azi sa-i iau niste picioare din alea de-i atenueaza socurile/vibratiile..si sa-i fac o proba. Sper sa nu plece cu tot cu sapa si IPAT dupa ea..

In concluzie..dupa ultimele 2-3 zile..somnul meu a revenit in parametrii normali..dorm de rup dupa lupta cu pamantul..iar dimineata brandul se vede mai placut cand imi fac inviorarea..Posted Image

Edited by manghels, 23 November 2017 - 09:44.


#3165
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Iarna in toata regula..la o aruncatura de bat mai in nord de mine

Posted Image Am profitat de weekendul asta prelungit cu ocazia zilei nationale si am fugit cateva zile la munte..
Posted Image Drumul pana acolo a fost o ploaie continua..aglomeratie..insa cand am ajuns acolo (sus pe Rarau) am dat de asta..
Attached File  20171202_094425.jpg   380.41K   67 downloadsAttached File  20171202_123644.jpg   378.61K   61 downloadsAttached File  20171202_141209.jpg   347.94K   69 downloadsAttached File  20171203_113059.jpg   606.74K   72 downloadsAttached File  20171203_113107.jpg   674.37K   73 downloadsAttached File  20171203_113114.jpg   637.22K   77 downloadsAttached File  20171201_103153.jpg   300.77K   83 downloadsAttached File  20171201_103158.jpg   331.72K   81 downloadsAttached File  20171201_103358.jpg   224.6K   82 downloads
Superba vremea de drumetii, bulgareala, sanius..etc. Decat -8 -9 grade erau in unele zile pe acolo..

Edited by manghels, 04 December 2017 - 10:07.


#3166
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
ciobanesti de Bucovina...Posted Image

#3167
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
A inceput de 'asta noapte' sa cada..cate un fulg..apoi a stat..

Posted Image Azi dim, o data cu Mos Neculae..au venit si primii fulgi. Incepe usor usor sa prinda culoare zona..Desi e frig de rupe..astia de sus lucreasa la termosistem fara probleme.

Posted Image Prevestind fulgii, si dupa ce-am dat comanda de tigla de la unii de prin PN (printr-o coincidenta au lucrare in oras si dadeau comanda la Tondach pt omu asta, asa ca imi aduc si mie vreo 150 bucati), au venit si cei locali sa-mi monteze tigla pe terasa de la intrare. I-a prins noaptea, au mai "uitat" unele prin depozit, insa macar au pus tigla si banda de perete. Mai urmeaza sa vina azi..cu sortul ala de tabla sa-l prindem cumva peste banda de hidroizolare. Sper sa vina..sa terminam o data..Tigla comandata la PN o sa fie de rezerva (mai am cateva bucati si prin demisol..cateva coame, laterale si de camp)..

Attached File  20171206_082325.jpg   356.27K   77 downloadsAttached File  20171206_082341.jpg   306.7K   74 downloadsAttached File  20171206_082346.jpg   425.85K   71 downloadsAttached File  20171206_081123.jpg   358.47K   90 downloads
Posted Image Am facut testul aseara si la magaoaia de MSR. Destul de silentioasa. A venit cu niste picioare de cauciuc..si i-am mai pus si eu un set anti-vibratii..desi am umplut-o cu blugi (aproape 9kg)..la stoarcere nu a plecat de pe pozitii. I-am montat si un filtru anti-calcar in graba..evacuarea la fel. Folosesc si calgon..sper sa traiasca macar vreo 10 ani..cu duritatea apei din fantana.

Posted Image Am luat si o oglinda pt baia mica de la parter..mi s-a stricat bormasina..n-am cu ce s-o montez momentan..

Attached File  20171204_211834.jpg   126.96K   94 downloadsAttached File  20171204_211902.jpg   318.06K   91 downloadsAttached File  20171204_212019.jpg   159.34K   74 downloads

#3168
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,642
  • Înscris: 11.03.2006
Daca iti mai iei si un uscator oti sa deschizi spalatorie.
Nu pui statie de dedurizare? Ce duritate are apa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate