Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15060 replies to this topic

#8569
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Cu adaptor de la patrat 1/2 (3/8)  la bit  de 6 sau 8  , se transforma intr-o filetanta puternica .
Eu o am pe cea pneumatica . La roti si alte surburi nu am folosit-o dar la holsuruburi da  si este eficienta  . Trebuie  jonglat din presostatul compresorului , pentru a nu reteza floarea holsurubului .

Attached Files



#8570
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,855
  • Înscris: 01.09.2006

 ionut27, on 10 iunie 2019 - 16:51, said:

Dvs Tu stiu ca ati ai luat bormasina cu percutie si circular. Acelea au venit cu acumulator de 2Ah. Eu ma refeream la masina asta care este singura cu acumulator de 4 Ah:
Eu am luat cam toata gama de scule electrice de la Lidl, nu doar alea 2 Posted Image
Dar intr-adevar, am uitat ca sunt 2 feluri de bormasini cu impact la Lidl, am uitat de aia mare de care zici tu, care cred ca e mai degraba pentru auto.
Eu am crezut ca te referi la cea mica, cu biti pentru suruburi:

Attached Files



#8571
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Si aceasta mica are impact?

#8572
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Am luat si eu azi din Lidl acumulatorul de 4A si setul de incarcator cu acumulator de 2A. Acumulatorul de 4A o sa-l folosesc ocazional...ingreuneaza mult scula.
Acumulatorul de 4A se poate incarca si de la incarcatorul acumulatorilor de 2A....numai ca timpul de incarcare va fi ceva mai lung. Am luat si trusa de carote pentru metale...nu stiu cat e de buna la metal, voi vedea in timp....deocamdata vreau s-o folosesc la cateva gauri intr-o placa de textolit mai groasa.

#8573
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
cati bani dai atata face...cam asa e la scule.

#8574
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,855
  • Înscris: 01.09.2006

 spik1, on 10 iunie 2019 - 21:10, said:

Si aceasta mica are impact?
Da, dar nu ai luat si tu una din asta? Sau te confund?

 RasAlGhul, on 10 iunie 2019 - 21:24, said:

Am luat si eu azi din Lidl acumulatorul de 4A si setul de incarcator cu acumulator de 2A. Acumulatorul de 4A o sa-l folosesc ocazional...ingreuneaza mult scula.
Acumulatorul de 4A se poate incarca si de la incarcatorul acumulatorilor de 2A....numai ca timpul de incarcare va fi ceva mai lung. Am luat si trusa de carote pentru metale...nu stiu cat e de buna la metal, voi vedea in timp....deocamdata vreau s-o folosesc la cateva gauri intr-o placa de textolit mai groasa.
Pai ala de 4 Ah e bun la scule care consuma mult, gen polizor unghiular, circular, multifunctional. Nu prea are rost sa il folosesti la filetante.

#8575
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Pentru masina de gaurit...care o folosesc mai mult ca filetanta. Am zis sa-l iau si pe cel de 4A ca tine mai mult...poate am vreodata treaba mai multa si o sa-l folosesc pe acela.

#8576
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu nu am luat, am doua Blak&Deker vechi, si ma cam manca degetele de una noua. :)
Totusi, acel acumulator de 4A nu ar fi mai bun la filetanta cand ai de lucru mult?

Strict la oferta de azi, adunate cele trei, filetanta, acumulatorul de 4A si pachetul cu cel de 2A si incarcator...se aduna cca 400 lei, ceea ce face sa ma gandesc la una Bosch.

#8577
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,855
  • Înscris: 01.09.2006
Daca nu te deranjeaza greutatea, e bun si la filetante ala de 4 Ah. Dar are 800 grame ...
Am o filetanta Panzer care are fix 800 grame fara acumulator, iar acumulatorul ei are 180 grame. Cu un acumulator de 800 grame i-as dubla greutatea ...

Edited by ech, 10 June 2019 - 22:09.


#8578
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Acumulatori de curent mai mare cresc si cuplul maxim. Sunt producători care specifică cuplul maxim cu acumulatori de diferite puteri.

#8579
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

 spik1, on 10 iunie 2019 - 22:01, said:



Strict la oferta de azi, adunate cele trei, filetanta, acumulatorul de 4A si pachetul cu cel de 2A si incarcator...se aduna cca 400 lei, ceea ce face sa ma gandesc la una Bosch.
Una bosch sau makita cu doi acumulatori de 2-3A este cam dubla la pret.

#8580
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Ma uitam la aceasta...

Attached Files



#8581
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Am eu un bosch verde de 14,4 volti cu 1,5A....clar este alta clasa...mult mai fina, mai usoara. placuta la lucru..ce sa mai zic, se vede calitatea...dar n-are decat un acumulator, cu toate ca in geanta este loc si pentru al doilea. Ca sa cumpar inca un acumulator de rezerva original ma costa aproape de 400 de lei.

#8582
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 spik1, on 10 iunie 2019 - 22:22, said:

Ma uitam la aceasta...
Acumulatori destul de slăbi. Pică într-o veselia dupa maxim 2 ani (noroc că am prins o promoție cu 3 in pachet)

#8583
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Revin cu cateva observatii legate de polizorul unghiular cu acumulator de la Lidl. Zilele acestea l-am pus serios la treaba.
-Cu un acumulator de 4Ah tai peste 30 bare de fi 16. Fi 12 am taiat 32 bare si acumulatorul indica verde (plin)
-Nu stiu de ce, uneori mai ales cand da de greu, produce cate o smucitura. Fiind destul de butucanos si greu avand acumulatorul mare, este dificil sa il tin precis cu o singura mana. Azi am stricat o bunatate de disc dronco la o faza din asta.
-Trebuie avut grija cum se pozitioneaza aparatoarea, altfel scanteile se opresc in acumulator, topind invelisul acestuia din plastic.
-Astazi am avut o problema cand am schimbat discul. S-a strans atat de tare incat abia am putut desface piulita. Cheia am indoit-o de 3 ori, ultima data cand am indreptat-o cu ciocanul s-a stricat de tot. De cat am tras de el, s-a rupt si acel buton de blocare. A iesit cu tot cu bolt. Noroc ca la doi pasi de mine am magazin lidl. Am pus totul in cutie si dupa 5 minute ieseam cu alt flex nou. Posted Image
Per ansamblu, este o scula o ok cu care imi fac multumitor treaba. Cum sa fac sa nu se mai stranga piulita si sa nu il rup si pe asta? Ca idee, montez intotdeauna discul cu fata inscriptionata spre flex. Asa a venit si cu discul original deci cred ca asa este bine. Il strang doar cu mana. Cheia o folosesc doar la desfacut.

Attached Files



#8584
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Fiindca fortezi se strange.
Un coleg nou de serviciu ce o lucrat mult cu flexul spune ca punand discul cu saiba metalica inspre flex nu se mai strange tare.

E bine ca debitarea sa se faca tinand flexul cu ambele maini.

#8585
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 31.01.2010
Pe flansa dinspre flex sint facute canale radiale.
Daca pui partea metalica inspre exterior flansa filetata neteda vine pe metal iar cea avind canalele radiale inspre abraziv.
Oare care blocheaza mai bine, canale radiale pe abraziv sau pe inelul metalci al discului?
Eu pariez pe partea cu abraziv spre canale desi n`am lucrat atit de mult cu flexul!

#8586
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 spik1, on 19 iunie 2019 - 20:46, said:

Fiindca fortezi se strange.
Un coleg nou de serviciu ce o lucrat mult cu flexul spune ca punand discul cu saiba metalica inspre flex nu se mai strange tare.

E bine ca debitarea sa se faca tinand flexul cu ambele maini.
Nu am fortat mai mult decat cu alte flexuri.
Asa am pus discul, cu saiba metalica inspre flex. Nu am mai patit vreodata sa se stranga in halul ala. Am pus piciorul pe corpul flexului si am tras pana am rupt cheia. Sper sa fi fost o problema la filet, sa nu patesc si cu asta la fel.

 Ion_Bumbu, on 19 iunie 2019 - 20:59, said:

Pe flansa dinspre flex sint facute canale radiale.

La asta Parkside, ambele flanse sunt netede.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 0 anonymous users

titoo, benzyma

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate