Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15048 replies to this topic

#6355
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Daca tot pomeniti de soba racheta...ce dimensiuni ar trebui sa aiba soba racheta sa faca fata la încălzirea unei  case sa zicem 170 mp inclusiv apa calda menajera???

#6356
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,397
  • Înscris: 30.11.2005
BuHuHuuu !!
.. stilul acesta de  aplicție al sobiței, este chiar  interesant ..
Pe la noi , găsesti info. puține .Păreri or sa fie și mai puține .Recomand Yt.
Dar poate greșesc...  :)

#6357
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View Postwillrock252000, on 02 septembrie 2018 - 10:43, said:

Daca tot pomeniti de soba racheta...ce dimensiuni ar trebui sa aiba soba racheta sa faca fata la ĂŽncălzirea unei  case sa zicem 170 mp inclusiv apa calda menajera???
Poate sa incalzeasca apa intr-un cazan la un sistem de incalzire.

#6358
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016

View Postwillrock252000, on 02 septembrie 2018 - 10:43, said:

Daca tot pomeniti de soba racheta...ce dimensiuni ar trebui sa aiba soba racheta sa faca fata la Ă®ncălzirea unei  case sa zicem 170 mp inclusiv apa calda menajera???
E o idee bună dar cum faci alimentarea continuă cu lemn? ca aceasta este și problema centralelor clasice pe lemn.

Edited by marinel1976, 02 September 2018 - 21:55.


#6359
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Faci automatizare si treci pe peleti , rumegus , ulei ars .... Deja intram in alta " sfera " si alta arie https://forum.softpe...seuri-agricole/

#6360
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Eu aș merge direct pe porumb știuleți. Pentru peleti sau porumb boabe există deja automatizări.

#6361
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Intrebare : exista ceva grebla speciala sau ceva unealta cu care pot sa " culeg/strang " pietrele de pe un teren frezat ?

#6362
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Cred că merge cu un utilaj de scos cartofi. Depinde și cât sunt de mari.

#6363
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostBaxon, on 31 august 2018 - 10:41, said:

Ai poza cu dimensiuni la postul #6322 . Eu dupa poza aia am facut-o .

Thx, imi scapase.
Cred ca ma ajut si cu nenea asta, vad ca are idei :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R6pm-TD0P84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6364
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 31.01.2010
Pai si care`i placerea sa o faci fara sudura?
Tai ca bolundu` la bucatele si dai gauri de te saturi!
Ineficient si enervant chiar pentru o bucata!

#6365
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTaxon, on 04 septembrie 2018 - 13:38, said:



Cred ca ma ajut si cu nenea asta, vad ca are idei Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R6pm-TD0P84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Treaba e prea migaloasa si dpmdv cam ineficienta , insa ideea nu e rea .
Dar decat asa mai bine merg si iau niste table de 5 mm le sudez intr-un cub si bag o serpentina inauntru + niste caramizi de samota si iaca am un termosemineu cu care incalzesc 2 camere nu una si pe care pot pune 3 oale la facut mancare  Posted Image
Inca studiez " problema :)

#6366
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Topicul asta nu l-ati vazut?

#6367
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Si ceva poze...
Biaxul este...comunist si are mai mult de 35 de ani de cand il amTrebuie sa-i schimb placutele si rulmentii
Pistolul din aluminiu,este de 360Nm luat din magazin cu 70 lei(cu factura)inclus in cutia din plastic cu ceva tubulare 10-24.
Celalalt pistol este Ingersoll-ul de care am amintit.
Compresorul este...tot comunist .2EC10;am camasi chiulasa si placa cu supapele noi,pe care le voi schimba cat de curand...

Attached Files


Edited by gcom61, 05 September 2018 - 18:15.


#6368
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttil, on 02 august 2018 - 00:00, said:

Atunci pentru ce au fost concepute bormasinile astea cu impact si biti? De ce nu au cap de tubulare si atat?

Ca sa raspund la cateva intrebari:
Da, e cea din lidl , cu acumulator de 20V
Am bagat doar vreo 30 suruburi de 18-20cm , capuri PZ3 , T25 si T30. Nu stiu cum ar fi mers cu filetanta normala. In plus, lucrand si in pozitii incomode, instabile, la 3,5-4,5m inaltime, ar fi fost foarte riscant.
Nu am simtit sa se incinga, dar cum spuneam, nu a mers la foc continuu.
Trusa de biti luata odata cu asta e superbuna.

Nu are ambreiaj dar poti doza cuplul. In prima jumatate de cursa a 'tragaciului' nu bate, le insurubeaza cu oarecare forta, dar finut. Apoi iadul de dezlantuie, face ca mitraliera si le infunda bine.

View Posttil, on 02 august 2018 - 21:23, said:

Am incercat si filetanta normala pe surub de 15 cm cap PZ3. Merge neasteptat de bine, doar ca trebuie sa impingi bine in ea ca sa fii sigur ca nu scapata bitul in surub. Aia cu impact sta mai bine.
Am incercat si cu treapta a doua :D nu prea merge si s-a incalzit motorul.

Despre filetantele cu acumulatori sau fara, cu impact sau fara.
Aproape am incheiat lucrarea - un garaj/hala de 70mp, max 5m inaltime, din patrati de lemn de 10x10cm, grinzile fiind de 6m lungime.

Actorii:
Mitraliera (filetanta cu impact, cu acumulator 2Ah Parkside)
Filetanta cu acumulator, cu doua viteze.
Guest star: Bormasina cu doua trepte, Panzer de 1100W

Dupa ce am imbinat primele grinzi pe stalpi cu suruburi de 18-20cm, cu rabdare, pauze, tinut filetantele cu acumulatori la umbra pe cat posibil, incarcator la umbra in casa, toate bune si frumoase
Cand am inceput sa insir suruburi mai dese si s-a activat canicula, acumulatorii si-au aratat limitele. Dupa ce se incingeau la soare, se mai incingeau si de la solicitarile date de mitraliera, apoi se goleau instant. Am mai tras de ea cu pauze, dar cand am trecut la munca serioasa: prins grinda peste grinda, 7 suruburi de fiecare, 21 perechi de grinzi in total, lemn care intre timp s-a mai uscat si s-a intarit, aia mica a lesinat rapid.

Am scos prelungitorul de 220V, Panzerul si am continuat treaba.
Are o forta bormasina asta, pe treapta 1.... mama mama.

Marele avantaj al insurubarii cu impact e ca se tine mult mai bine bitul in surub, nu scapata atat de usor ca la insurubarea fara impact.

Daca pe Panzer a trebuit sa calaresc cat am putut (peste 50kg din cele 70 ale mele erau pe bormasina) ca sa nu sara bitul (si tot a sarit la niste lemne mai dure/noduroase), pe aia cu impact poti sa apesi asa, la misto, cu echivalentul a 5-10kg si nu scapata.

Iar cand lucrezi la 4-5m inaltime pe un acoperis incomplet, cu doar cateva grinzi pe care poti sta si de care te poti propti ca sa contrezi efectul de rotatie dat de bormasina, conteaza enorm. Am muncit si-am injurat, am injurat si-am muncit, pana la urma mi-a iesit.
Dar, la grinzile din capete, la streasina, unde nu aveam sprijin spre exterior, am luat aia cu impact. Daca lucram cu Panzerul acolo sigur zburam ca mesterul Manole.

Lectie invatata: suruburile cu cap torx ar fi fost mult mai usor de folosit, pentru ca:
- au cap torx, care nu prea are cum sa sara
- sunt autoforante, deci se insurubeaza mai usor.

Costa de 2-3 ori mai mult, dar merita.
Incerc sa revin si cu o poza.

#6369
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,397
  • Înscris: 30.11.2005
Are cineva spre vânzare , o astfel de bormașisna la care este motorul "fript" ?
********************************************************************************
Am 'reușit' să o pun 'pe burtă'.. cred ca ceva pe la angrenajele  cu roți dințate ..( din partea din fata, unde este reuctorul .. am desfacut-o cu ceva vreme in urma sa  văd daca pot sa gresez  pe  acolo, dar e un sistem capsulat ..și nu am  mai  umblat Posted Image ) nu am desfacut-o încă dar .. 'e groasă' din câte se  pare ..
Motorul mere brici,  dar  spre dreapta nu se mai roteste . Spre stânga,   da .

Attached Files


Edited by scub, 06 September 2018 - 17:27.


#6370
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Nu e din angrenaj e inversorul.

Edited by calinus68, 06 September 2018 - 20:24.


#6371
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
http://www.powertool...3FiOGlPTTExNDg9
Pare sa fie regulatorul de turatie . Pe site asta ar fi 126 lei+TVA .Nu stiu daca sunt sau nu seriosi , n-am comanda niciodata de la ei desi si mie mi-ar trebui ceva pt 1000 rpe a mea.

Edited by tinel231, 06 September 2018 - 21:03.


#6372
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
@til  Mai nene, sa lucrezi fara scule e chin, altfel spus cand ai scule te joci si iese si treaba...e o placere.
Nu mai lua panarame din lidl, stiu ca lucrul bun costa dar totusi, pe cat posibil incearca sa profiti de ocazii si sa iei cat4 una alta pt ca " ai nevoie"...
E o abordare sanatoasa.
Daca aveai o saracie de makita erai jupan...daca mai luai si sirubaraia care trebuie...vorba unui unchi de-al meu...asa putea si soacra-mea.

Am( pe mana) o tigaie brushless de vreo 65 Nm dar telativ apropiata de alea cu nume..zilnic nu inceteaza sa ma uimeasca si n-am reusit sa raman fara acumulator, nu golesc unul pana sr incarca rezerva iar in uz normal la santier cand nu trag de ea uit sa o incarc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate