Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
564 replies to this topic

#397
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Ok. Mulțumesc Silcar. Am rezolvat problema doar prin demontare, vizualizare, câteva măsurători care, oricum au fost degeaba și un pic de alcool izopropolic pe întrerupătorul de volum, cel cu trei poziții, oprit volum slab și volum maxim. Probabil, contracții respectivi oxidasera cumva. Am dat de mai multe ori și merge.  Încă o dată mulțumesc pentru faptul că te-ai oprit, ai citit și ai oferit un sfat, o sugestie. Alții nici măcar atâta lucru nu au făcut. Așa sunt cei a tot știutori.  Numai bine tuturor și ,,Sărbători fericite"!

#398
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007
restel am gasit scris si pe spatele telefonului. ce voltaj ar trebui sa am pe fire? inteleg ca la telefon vin 2 fire, din ce vad in mufa aia.
tot asa, a murit subit receptorul. nu mai am lumina in tastatura, nu am ton, nu suna cand e apelat de jos, desi jos suna normal, nu pot apela vecinii.
chiar subit nu, de fapt, ci dupa ce aia de la digi s-au chinuit sa vina cu fibra, si au venit pe canalul sapat intre etaje de aia de la interfon...

#399
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,168
  • Înscris: 21.05.2019

View Postpol-mol, on 18 decembrie 2020 - 15:01, said:

Ok. Mulțumesc Silcar. Am rezolvat problema doar prin demontare, vizualizare, câteva măsurători care, oricum au fost degeaba și un pic de alcool izopropolic pe întrerupătorul de volum, cel cu trei poziții, oprit volum slab și volum maxim. Probabil, contracții respectivi oxidasera cumva. Am dat de mai multe ori și merge.  Încă o dată mulțumesc pentru faptul că te-ai oprit, ai citit și ai oferit un sfat, o sugestie. Alții nici măcar atâta lucru nu au făcut. Așa sunt cei a tot știutori.  Numai bine tuturor și ,,Sărbători fericite"!
Nu ai ptr ce :) Ma bucur daca ai rezolvat!  Sabatori cu bine si sanatate

#400
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014

View Postslai, on 18 decembrie 2020 - 17:57, said:

restel am gasit scris si pe spatele telefonului. ce voltaj ar trebui sa am pe fire? inteleg ca la telefon vin 2 fire, din ce vad in mufa aia.
tot asa, a murit subit receptorul. nu mai am lumina in tastatura, nu am ton, nu suna cand e apelat de jos, desi jos suna normal, nu pot apela vecinii.
chiar subit nu, de fapt, ci dupa ce aia de la digi s-au chinuit sa vina cu fibra, si au venit pe canalul sapat intre etaje de aia de la interfon...

Urmareste firul pana la distribuitor si vezi ce e acolo. E posibil sa fie un fir desprins, cablul taiat sau ceva de genul asta. Pune poza cu distribuitorul daca nu intelegi ce se intampla acolo. doar cu receptorul ridicat o sa ai tensiune acolo, nu conteaza ce si cat, nu iti este de folos, crede-ma
OFF: fiind alt model, nu Electra, se poate deschide alt topic

#401
iulianv

iulianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2008
Buna ziua,

La interfonul din imagine cititorul optic nu mai functioneaza si s-a atasat un cititor pentru TAG-uri Electra.
Toate bune pana in Dec 2020:
- prima data nu mai lua comenzile de la tastatura si nici de la TAG: pe display aparea textul " post inexistent"
- s-a scos alimentarea de la reteaua de 220Vca si de la acumulator, iar dupa reconectare display-ul este stins total iar pe cititorul de TAG se vede un LED rosu care clipeste

Daca a mai avut cineva aceasta problema cum a rezolvat ?
Poate aparea o asa problema daca un locatar a conectat gresit fierele la postul din apartamentul personal ?
As vrea sa masor tensiunile din sursa SA03, dar nu stiu semnificatia pinilor conectorilor din ea. Imi poate spune cineva care este textul de langa pinii din sursa ?


Multumesc,

Attached Files



#402
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,168
  • Înscris: 21.05.2019
Scoate sursa de sub tensiune prima data (scoate-i sigurantele fuzibile)
Cel mai probabil ai un scurt pe retea, acest scurt poate proveni si de la interventii defectuoase, scoatere post al unui locatar si fire in scurt in apartament, montare centrala termica si cand s-a sudat teava au ars si cablul de interfon, reteaua intrand in scurt....

Verifica cele 4 perechi de legaturi cu un aparat de masura, sa nu ai scurt. Daca ai, te duci frumos pe fiecare doza si o desfaci si masori...pana ajungi la locul cu pricina.

De asemenea verifica si sigurantele fuzibile de pe sursa de alimentare. Tensiunile sunt bornele +14 si - ul e GND. Si tensiunea ar trebui sa fie undeva intre 12 si 14v.

Edited by silcar, 08 January 2021 - 13:44.


#403
iulianv

iulianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2008
A venit mesterul, a schimbat sursa de alimentare si totul a revenit la normal.

#404
adryyy2

adryyy2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.11.2008
Cine cauta cum sa isi controleze deschiderea interfonului cu telefonul (post IA 02, Electra):

https://che-adrian.m...on-9e4b8a838505

#405
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006
Vreau sa instalez terminalul de aici la apartamentul meu. In bloc este un electra pe care l-am fotografiat sa-l vedeti.

In apatament sunt doar trei fire, cum le leg ?

Attached Files



#406
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,168
  • Înscris: 21.05.2019

 GabyF, on 15 martie 2021 - 16:28, said:

Vreau sa instalez terminalul de aici la apartamentul meu. In bloc este un electra pe care l-am fotografiat sa-l vedeti.

In apatament sunt doar trei fire, cum le leg ?

Ai nevoie de 4 fire, nu poti lega doar cu 3! Inseamna ca ai cablul intrerupt si iti lipseste un fir! In concluzie nu poate fi instalat.

#407
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006
Mai sunt doua, dar pe alt fir, aici

Attached Files



#408
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014

View PostGabyF, on 19 martie 2021 - 17:35, said:

Mai sunt doua, dar pe alt fir, aici

Posted Image
NU ...
Mie imi pare ca firele alea sunt undeva la nivelul picioarelor, nu stiu pe cineva sa fi montat interfon sa-l foloseasca cu picioarele
Cheama pe cineva autorizat, cel care a facut instalatia sau orice alta companie care instaleaza interfoane

#409
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,168
  • Înscris: 21.05.2019

View PostGabyF, on 19 martie 2021 - 17:35, said:

Mai sunt doua, dar pe alt fir, aici
Nu ai sanse la ce tiganeala e acolo :))) Refa montajul, tras fir utp din casa in doza de distributie. Asemenea bataie de joc, nu am vazut :)))

#410
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014
Buna seara, am citit si eu forumul dar nu am.reusit sa imi dau seama. Am un electra IA01 al carui buton de deschidere a usii nu mai functioneaza. Am.cumparat un IA02 dar face la fel. Trebuie sa masor tensiunea pe fire, sau ce trebuie sa fac sa incerc sa.mi dau seama macar de unde vine problema, inainte de a chema pe cineva. Multumesc!

#411
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014

View Postpilifida, on 29 martie 2021 - 23:24, said:

Buna seara, am citit si eu forumul dar nu am.reusit sa imi dau seama. Am un electra IA01 al carui buton de deschidere a usii nu mai functioneaza. Am.cumparat un IA02 dar face la fel. Trebuie sa masor tensiunea pe fire, sau ce trebuie sa fac sa incerc sa.mi dau seama macar de unde vine problema, inainte de a chema pe cineva. Multumesc!

Daca la vecini merge, eu cred ca ai cablul intrerupt sau nu e conectat bine ori in post ori in distribuitor. e vorba de conexiunea AVP

#412
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,168
  • Înscris: 21.05.2019

View Post0absolut, on 29 martie 2021 - 23:41, said:

Daca la vecini merge, eu cred ca ai cablul intrerupt sau nu e conectat bine ori in post ori in distribuitor. e vorba de conexiunea AVP

Subscriu! Intreaba la apartamentul de langa tine, si la el daca merge, e clar ai probleme cu cablul...

#413
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,168
  • Înscris: 21.05.2019
Sau conexiunea in doza /distribuitor

#414
msabau

msabau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.08.2007

 mianda55, on 06 februarie 2017 - 08:45, said:

Cine are interfon electra ia02 cu 4 cabluri in casa, il va cabla astfel:

MP = Negru
PX = Galben
COMP = Rosu
AVP = Verde

La mine cablurile au culorile: rosu, albastru, alb si verde.
Cum trebuie conectate?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate