Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
565 replies to this topic

#379
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,181
  • Înscris: 21.05.2019

 florinzgura, on 02 mai 2020 - 17:46, said:

Bună ziua,
Am rugămintea dacă puteți să-mi dați o soluție pt următoarea problema :
Bloc 14 apartamente, interfon unitate exterioara Electra P4S. A91I.
De ceva timp când apelezi pe cineva se aude cum suna, dar în apartament nu se întâmplă nimic, nu suna și nici nu se aprind ledurile.
Simptome valabile pentru toate apartamentele  
Mulțumesc!!

Scurt pe reteaua de comunicatie, cel mai probabil o lucrare de sudura tevi gaze, care au ars cablurile!

#380
Adrian308

Adrian308

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2020
Salutare si scuze daca s-a mai intrebat sau daca nu este locul potrivit pentru aceasta intrebare insa as vrea sa stiu daca se poate inlocui terminalul de tip vechi, IA 01, cu un model nou de la electra de cu touch screen (ELECTRA ATM.0S402.ELW04). Cel vechi s-a ingalbeit datorita trecerii timpului probabil si as vrea sa il schimb. Multumesc!

#381
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
cred ca merge doar cu ia-02

#382
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,181
  • Înscris: 21.05.2019

 0absolut, on 03 mai 2020 - 15:31, said:

cred ca merge doar cu ia-02

Subscriu, merge DOAR cu IA02.

#383
Artmat

Artmat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2017
Buna ziua,

Subiect:
- achizitionat urmatoarele produse ELECTRA: un discpozitiv de control acces cu RFID (Pro Acces), un dispozitiv de managemnet date si o yala electromagnetica YEM22
- toate alimentate de o sursa ELECTRA
- facut legaturile conform schemei de conexiuni
- Programat TAG-uri

Problema:
- nu se actioneaza yala.... bornele yalei Y si Y+ conectate la bornele (door lock) ale dispozitivului de management date

Cred ca si borna BY ar trebui conectata, dar nu stiu unde......

Multumest pentru ajutor!

#384
RazvanDN

RazvanDN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2020
Salut, am un post interior Electra IA01 (analog) si as vrea sa il automatizez folosind 2 microcontrolere Arduino nano - comunicare wireless. Totul este pregatit, placutele comunica si transmit semnale de pe “telecomanda” si respectiv de la controlerul ce vine in interfon. M-am gandit sa alimentez placuta la interfon folosind pinii Px si Mp.
Dupa cate am vazut in specificatiile tehnice, acesta primeste 11,7 V (Up) pe pinul Px.
- pentru vorbire avem nevoie de 5.5v (aproximativ) Uc= (Up-0,65)/2
-pentru deschidere avem nevoie de 11,05 v Uc= Up-0,65
(Pentru deschidere m-am gandit sa folosesc un releu in care sa las sa treaca semnalul de pe Px, acesta fiind comandat de pe placuta arduino iar pentru vorbire sa folosesc un pin analogic ce transmite 5v de pe placuta)
Neclaritatea mea : cele 2 semnale sunt transmise pe pinul AVP sau cel de vorbire se trimite pe COMP si cel de deschidere pe AVP?
Cand suna postul, primim semnal pe pinul COMP?

Va multumesc anticipat( am trimis mail celor de la Electra si nu am primit un raspuns)
As aprecia o parere + o descriere de functionare de la sunat pana la deschidere, pe ce pini vine semnalul si pe care trimitem


#385
RazvanDN

RazvanDN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2020
Revin cu informatii legate de ce am postat, in legatura cu automatizarea postului interior.
Am primit raspuns de la Suport Electra si pentru IA01 (analogic) avem urmatoarele detalii:
- semnal “Vorbiti” 5.5-6Vcc transmis pe AVP
- semnal “Acces” Up-0,65 Vcc transmis pe AVP

Atunci cand butonul “Vorbiti” este apasat, comunicatea se face pe COMP, AVP= 5,5-6 Vcc
Atunci cand butonul “Vorbiti” nu este actionat, comunicarea se face de jos in sus (post exterior la post interior) pe COMP, avand AVP-ul = 0V

Sper ca am ajutat si pe altii cu aceasta informatie (tin sa mentionez ca au avut grija in email sa aduca aminte cat de important este timpul lor si sa nu mai revin cu intrebari, si suport este doar pentru partenerii autorizati- totusi apreciez ca am primit aceste informatii)
Zi faina sa aveti!

#386
hara

hara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2005
Buna ziua! Am un interfon Electra IA-02 si la exterior PAM255. Ma intereseaza o solutie sa pot deschide usa prin telefon. Multumesc!

#387
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
Salut, am un sistem de video interfon Electra din gama Touch Line cu panou exterior smart VPM.1S.
De cateva sapatamani in zilele insorite se declanseaza automat apelul video de afara,
suna video interfonul exact ca si cum cineva ar apasa pe butonul de sonerie de pe panoul exterior,
asta se intampla la fiecare cateva minute, cat timp e cald si soare.
Nu e nimeni acolo, e clar o problema de la razele solare, probabil butonul capacitiv cu clopotelul
de declanseaza singur la o anumita temperatura suficient de mare.
Am lipit un carton ca un acoperis la butonul respectiv si s-a rezolvat, pana a plouat si s-a rupt.
Ce solutii am, este acoperit de garantie acest defect ?
Exista vreo configurare posibila a sensibilitatii butonului ?
Am vazut ca pentru imagine se poate regla o impedanta, o luminozitate.
Daca nu, singura solutie ar fi sa ii fac un fel de acoperis la butonul ala,
insa dintr-un material opac, netransparent si care sa nu obtureze camera.
Multumesc.

#388
Zaxtoni

Zaxtoni

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2020
Salutare! Sunt interesat sa cumpar un cititor de proximitate DAC 3 de la Electra cu, cartela optica. De fapt, ma intereseaza doar plăcută electronica care, dupa 15 ani, nu mai functioneaza. Interfonul Electra Pam 255 functioneaza perfect. Poate are idee cineva daca aceste plăcuțe se mai repara. Va multumesc!

#389
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,181
  • Înscris: 21.05.2019

 hara, on 04 iulie 2020 - 16:37, said:

Buna ziua! Am un interfon Electra IA-02 si la exterior PAM255. Ma intereseaza o solutie sa pot deschide usa prin telefon. Multumesc!

Nu exista...

 enrique24, on 17 iulie 2020 - 12:34, said:

Salut, am un sistem de video interfon Electra din gama Touch Line cu panou exterior smart VPM.1S.
De cateva sapatamani in zilele insorite se declanseaza automat apelul video de afara,
suna video interfonul exact ca si cum cineva ar apasa pe butonul de sonerie de pe panoul exterior,
asta se intampla la fiecare cateva minute, cat timp e cald si soare.
Nu e nimeni acolo, e clar o problema de la razele solare, probabil butonul capacitiv cu clopotelul
de declanseaza singur la o anumita temperatura suficient de mare.
Am lipit un carton ca un acoperis la butonul respectiv si s-a rezolvat, pana a plouat si s-a rupt.
Ce solutii am, este acoperit de garantie acest defect ?
Exista vreo configurare posibila a sensibilitatii butonului ?
Am vazut ca pentru imagine se poate regla o impedanta, o luminozitate.
Daca nu, singura solutie ar fi sa ii fac un fel de acoperis la butonul ala,
insa dintr-un material opac, netransparent si care sa nu obtureze camera.
Multumesc.

Trimiteti panoul in garantie, la Electra. Asta daca nu ati depasit perioada de garantie...

 Zaxtoni, on 20 iulie 2020 - 21:02, said:

Salutare! Sunt interesat sa cumpar un cititor de proximitate DAC 3 de la Electra cu, cartela optica. De fapt, ma intereseaza doar plăcută electronica care, dupa 15 ani, nu mai functioneaza. Interfonul Electra Pam 255 functioneaza perfect. Poate are idee cineva daca aceste plăcuțe se mai repara. Va multumesc!

Nu se mai repara, sunt prea vechi!

#390
tek_ids

tek_ids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 03.11.2009
Salutare,
Vreau sa inlocuiesc postul Electra IA01 cu IA 02. Problema este ca pinii pe pcb au alte notatii, la IA01 am AVP, COMP, PX si MP iar la IA 02 am +14v , DATA, COM, GND.
Stie cineva corespondenta lor?

#391
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014

 tek_ids, on 21 octombrie 2020 - 14:33, said:

Salutare,
Vreau sa inlocuiesc postul Electra IA01 cu IA 02. Problema este ca pinii pe pcb au alte notatii, la IA01 am AVP, COMP, PX si MP iar la IA 02 am +14v , DATA, COM, GND.
Stie cineva corespondenta lor?

Ai cumparat PAS17.A in loc de IA02 ...
du-l inapoi sa ti-l schimbe si o sa ai aceleasi borne

#392
tek_ids

tek_ids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 03.11.2009
Ok! Asa o sa fac, multumesc de raspuns.
Toatr bune!

#393
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Salut.  Am și eu montat la interior, un interfon Electra IA 02. A funcționat perfect până acum câteva zile. A venit curierul și nu a putut să sune. Sau mai exact, atunci când am coborât jos, am incercat sa sun eu. Am format Nr. Apartamentului și postul exterior a început să sune. Am mai sunat încă o dată și la fel. M-am mai certat și cu omul degeaba crezând că nu a vrut să urce și a dat vina pe interfon. Când am ajuns sus, am întrebat dacă a sunat interfonul, gandindu-mă că a sunat dar nu a deschis știind că sunt jos. Nu, nu a sunat in apartament. L-am desfăcut, am verificat vizual dacă este vre-un fir desfăcut, rupt, sau difuzorul. Toate sunt perfecte, intacte.  Ce anume poate fi ?   Vă mulțumesc.

#394
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
Ce model de interfon este asta?

Attached Files



#395
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
ICPE
E compatibil parca cu Resel si Tehnoton. Probabil mici modificari dar se pot patra posturile din interior si cablajul, cel putin

Edited by 0absolut, 18 December 2020 - 11:15.


#396
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,181
  • Înscris: 21.05.2019

 pol-mol, on 17 decembrie 2020 - 14:10, said:

Salut.  Am și eu montat la interior, un interfon Electra IA 02. A funcționat perfect până acum câteva zile. A venit curierul și nu a putut să sune. Sau mai exact, atunci când am coborât jos, am incercat sa sun eu. Am format Nr. Apartamentului și postul exterior a început să sune. Am mai sunat încă o dată și la fel. M-am mai certat și cu omul degeaba crezând că nu a vrut să urce și a dat vina pe interfon. Când am ajuns sus, am întrebat dacă a sunat interfonul, gandindu-mă că a sunat dar nu a deschis știind că sunt jos. Nu, nu a sunat in apartament. L-am desfăcut, am verificat vizual dacă este vre-un fir desfăcut, rupt, sau difuzorul. Toate sunt perfecte, intacte.  Ce anume poate fi ?   Vă mulțumesc.

Daca la ceilalti vecini functioneaza, cel mai probabil aveti defect postul de apartament sau problema pe cablaj, reteaua de comunicatie a scarii. (cablu intrerupt).

 slai, on 17 decembrie 2020 - 17:09, said:

Ce model de interfon este asta?
Resel (o panarama :) )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate