Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
555 replies to this topic

#343
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Problemele de genul acesta se rezolva cu o surubelnita si un aparat de masura ... le aveti ?
Daca DA : e un scurt intre AVP si GND la unul din posturi ... AVP nu AVD ... partea de sus a distribuitorului
Daca NU: chemati pe cineva specializat

#344
claudiucalarasi

claudiucalarasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.07.2007

View Post0absolut, on 19 aprilie 2019 - 10:57, said:

Daca DA : e un scurt intre AVP si GND la unul din posturi ... AVP nu AVD ... partea de sus a distribuitorului


Ca sa inteleg (cunostinte de electronica am minimul necesar sa zic asa), exista un scurt intre 2 fire ale unui post, acolo unde acestea se leaga in unul dintre cele 2 distribuitoare de pe etaje, urmand sa desfac cutiile si sa caut care firele care fac atingere in distribuitor.... cu aparatul de masura se masoara pe AVP si GND (Am vazut ca ati subliniat ca AVP , nu AVD., si nu inteleg de ce)

Sau cumva scurtul este pe traseul de la un post la distribuitor, iar pentru a identifica postul defect  (si traseul acestuia) se verifica la distribuitor, iar dupa ce se identifica se urmareste pe traseu unde ar fi problema (cablu deteriorat, post interior cu scurt, etc) ?

Edited by claudiucalarasi, 19 April 2019 - 13:00.


#345
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Varianta 2

#346
acstech

acstech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.04.2019
S-a montat vreo centrala de ap? Vreo lipitura de tevi de gaze ceva?

#347
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Salutari,
Am schimbat usa la intrare și din neatenție am smuls firul de la interfonul Electra. Am refacut conexiunile cu ajutorul unui vecin binevoitor care a desfacut interfonul lui.



Atasez imaginea si pentru alții ce se vor afla în această situație.

Attached Files



#348
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 21.09.2007
Buna,

Am schimbat interfonul de putin timp pentru cel vechi nu se mai putea repara, iar acum s-a montat un anumit model de la Electra, presupun ca cel mai ieftin. Inainte aveam post interior care era ca un telefon fix si se putea comunica mai usor, acum insa acest model pare mai 'rudimentar' si este putin ciudat de folosit.  Exista vreun model compatibil de post interior care sa mearga la acest sistem? si care sa fie, asa cum mentionam mai sus, ca un telefon fix?

Multumesc frumos

Edited by rokyronnie, 19 August 2019 - 14:36.


#349
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019

View Postrokyronnie, on 19 august 2019 - 14:23, said:

Buna,

Am schimbat interfonul de putin timp pentru cel vechi nu se mai putea repara, iar acum s-a montat un anumit model de la Electra, presupun ca cel mai ieftin. Inainte aveam post interior care era ca un telefon fix si se putea comunica mai usor, acum insa acest model pare mai 'rudimentar' si este putin ciudat de folosit.  Exista vreun model compatibil de post interior care sa mearga la acest sistem? si care sa fie, asa cum mentionam mai sus, ca un telefon fix?

Multumesc frumos

Nu. Posturile telefonice nu sunt compatibile cu instalatiile electra.

View Postovys1979, on 13 august 2019 - 23:09, said:

Salutari,
Am schimbat usa la intrare și din neatenție am smuls firul de la interfonul Electra. Am refacut conexiunile cu ajutorul unui vecin binevoitor care a desfacut interfonul lui.



E irelevanta poza :) Fiecare firma are propria regula de culori :) Asadar, cel mai bine sa faca ce ai facut tu. Desfaci un post la un vecin si legi identic :) SI merge fara probleme!

#350
daniel11gna

daniel11gna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2008
Bună seara.
Apelez la forum pentru a primi dacă se poate o mână de ajutor în legătură cu un interfon Electra 01.
Pe scurt.....este cam vechi, dar recent s-a instalat la intrarea în bloc o ușă termopan.
A fost demontat interfonul de către cei care au montat ușa (și bănuiesc că au luat la pachet și acumulatorul....)
Am apelat la reprezentantul Electra din zonă pentru a ne monta din nou yala pe noua ușă și a face legăturile.
Dar acesta a spus că avem lipșă acumulatorul și bineînțeles ne-a oferit interfon bou la 270 lei.
Momentan având de achitat ușa blocului și alte cheltuieli s-a stabilit să încercîm să reparăm pe cel vechi.

De aceea apelez la forumiști pentru a primi sfaturi la următoarele probleme:
- acumulatorul https://www.a2t.ro/s...re-electra.html dacă poate fi montat la interfonul din poză;
- am ceva cunoștințe despre curent dar sunt nelămurit cum trebuie legate 3 fire la două borne ale electromagnetului yalei.

Atașez pozele cu interfonul în cauză.
Vă mulțumesc anticipat !!!

Attached Files



#351
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
1. cumpara orice acumulator de 12V dar maxim 4Ah care incape in sursa (merge pana la 7Ah dar sursa e veche, nu o stresa). 4Ah tre sa fie maxim 30 lei
2. pentru yala, trebuie desfacut aparatul exterior pt a vedea conexiunile. Daca nu vrei sa desfaci aparatul ext, dai cu cartela, si trebuie pe 2 din firele alea sa ai 20Vcc. Alea 2 se conecteaza in yala pe +Y si Y, al 3-lea cablu e pt buton yala, ca sa nu mai folosesti cheestia aia cand iesi din scara. buton cu revenire intre +Y si cablul care nu are nimic pe el
La banii aia, v-a oferit o yala noua

#352
bodiktab

bodiktab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.08.2006
Bună seara! Este posibila  schimbarea într-un apartament a unui echipamet electra IA 01 cu unul electra evolution? Mulțumesc!

#353
subsemnatul01

subsemnatul01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.11.2013
Salut! Are cineva un răspuns, o rezolvare pentru  următoarea problemă, legată de nefuncționarea a celor patru posturi de la ultimul etaj (unde locuiesc si eu) pe un sistem de interfon Electra, din acela antic cu cartelă verticala violet cu cod de bare?
Menționez că doar la acest etaj nu funcționează, am demontat postul din apartament, l-am probat la un vecin de la un etaj inferior si funcționează. Aveți idee unde poate fi defectul? Locuiesc in provincie iar firmă de mentenanță nu mai există.

#354
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019

View Postbodiktab, on 18 noiembrie 2019 - 18:55, said:

Bună seara! Este posibila  schimbarea într-un apartament a unui echipamet electra IA 01 cu unul electra evolution? Mulțumesc!

Buna seara. Nu, nu este posibil!

View Postsubsemnatul01, on 19 noiembrie 2019 - 22:56, said:

Salut! Are cineva un răspuns, o rezolvare pentru  următoarea problemă, legată de nefuncționarea a celor patru posturi de la ultimul etaj (unde locuiesc si eu) pe un sistem de interfon Electra, din acela antic cu cartelă verticala violet cu cod de bare?
Menționez că doar la acest etaj nu funcționează, am demontat postul din apartament, l-am probat la un vecin de la un etaj inferior si funcționează. Aveți idee unde poate fi defectul? Locuiesc in provincie iar firmă de mentenanță nu mai există.

Cel mai probabil aveti problema cu magistrala (cablul intrerupt) care urca catre etajul 4, sau cu distribuitorul de apel (daca aveti la etaj asa ceva).

#355
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010
Am un interfon Electra Evolution cu touch si cartela montat in 2013,iar acum de curand am observat ca s-a exfoliat folia interioara de pe panoul exterior. Panoul functioneaza ,doar cand este ploaie afara nu se mai ramane aprins panoul exterior. Dupa ploaie functioneaza. Stiti daca se poate relipi folia interioara de pe sticla ??/ Modelul asta Evolution nu se mai fabrica. Astept un sfat profesional. Cei de la Electra Iasi ,mi-au spus ca nu se mai repara ca  e scos din fabricatie!!!!!

Edited by novigelu, 30 December 2019 - 14:22.


#356
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
Caut schema sursa de alimentare SA03 Electra.
Cea din poza.
Mulțumesc si La mulți ani!

Attached Files



#357
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019

View Postnovigelu, on 30 decembrie 2019 - 14:22, said:

Am un interfon Electra Evolution cu touch si cartela montat in 2013,iar acum de curand am observat ca s-a exfoliat folia interioara de pe panoul exterior. Panoul functioneaza ,doar cand este ploaie afara nu se mai ramane aprins panoul exterior. Dupa ploaie functioneaza. Stiti daca se poate relipi folia interioara de pe sticla ??/ Modelul asta Evolution nu se mai fabrica. Astept un sfat profesional. Cei de la Electra Iasi ,mi-au spus ca nu se mai repara ca  e scos din fabricatie!!!!!

Din pacate nu se mai repara, ca fabricantul nu ne mai asigura service la el...

#358
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu ai nevoie de schema. Ai un regulator de 12V, cateva diode, condensatori...
Masoara, refa cablajul, elimina defectul care a provocat "prajirea".

#359
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
ma intereseaza partea care incarca acumulatorul, vreau sa o inteleg

Edited by Wzzz, 01 January 2020 - 08:50.


#360
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Iei o foaie si ceva de scris si ridici schema, vei intelege mai usor.
Pune poze clare cu placa, fata-verso.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate