Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
564 replies to this topic

#361
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

 Wzzz, on 01 ianuarie 2020 - 08:53, said:

Iei o foaie si ceva de scris si ridici schema, vei intelege mai usor.
Pune poze clare cu placa, fata-verso.

Am sa fac poze si pun, ma gandeam ca schema exista pe undeva
La multi ani!

#362
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu mai cita daca raspunzi imediat!

#363
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
Ca veni vorba, nu am ridicat niciodata o schema. E vreun procedeu care ajuta? Cum se incepe?
Desenez prima data componentele pozitionate exact cum sunt pe placa si apoi le unesc cu firele? Sau merg din aproape in aproape, plec de la alimentare si termin cu difuzorul ca sa zic asa? :)
Cateva sfaturi ar fi bune.
Multumesc!

#364
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

 silcar, on 31 decembrie 2019 - 13:14, said:

Din pacate nu se mai repara, ca fabricantul nu ne mai asigura service la el...
Asa cum am zis ,interfonul functioneaza foarte bine. Doar cand ploua intra umezeala in el . Uite si sticla cum apare ?? Chiar nu se poate lipi sau....??

 novigelu, on 03 ianuarie 2020 - 10:50, said:

Asa cum am zis ,interfonul functioneaza foarte bine. Doar cand ploua intra umezeala in el . Uite si sticla cum apare ?? Chiar nu se poate lipi sau....??
Nu stiu cum sa atasez poza!!???

Edited by novigelu, 03 January 2020 - 10:57.


#365
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010
Asa arata interfonul de la poarta!!

Attached Files



#366
light_man

light_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.11.2006
Salutari si la multi ani, formisti! Recent interfonul meu a luat-o razna. Simptome: cand este apelat postul de la intrarea in bloc, efiseaza ERR la tastarea codului de apartament. Firma si persoana care a facut instalarea nu mai exista in momentul asta si nu am reusit sa gasesc o persoana dorinica sa atace problema. Interfonul este un GenWay WL-03NLA, iar in apartament am un GenWay WL-02NEFC. Postul din interior nu pare a avea componente defecte, la prima inspectie. Cel mai probabil si pe palier exista un split pt semnal insa nu am reusit inca sa il identific. Manual de instalarea/service l-am gasit online, insa prea putine pe partea de service, marea majoritate fiind partea de instalare si programare initiala. Orice ajutor/sfat/idee spre rezolvarea problemei mi-ar fi de mare ajutor!

#367
anlpfan

anlpfan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2008
Salutare,

Ma puteti ajuta cu un sfat referitor la urmatoarea problema:

Locuiesc intr-un bloc de apartamente in care a fost schimbat recent panoul exterior(cel vechi Electra PAM 255, cel nou Electra P4S.A91I), postul interior nu a functionat de cand m-am mutat in apartament(inainte de schimbarea postului exterior se putea apela, dar in casa nu suna) iar dupa 2 vizite a celor de la Electra mi s-a spus ca nu se poate face nimic si trebuie schimbat panoul exterior. Zis si facut, panoul a fost schimbat, dar cel interior tot nu functioneaza, desi am primit asigurari ca acesta nu este stricat. In momentul de fata cand incerc sa sun la apartmentul in care stau pe display-ul panoului exterior apare: Post inexistent sau neprogramat.
Panoul interior este un Electra Clasic PAS.12A, care este folosit doar pentru aprinderea luminii pe casa scarii...
Dupa o convorbire telefonica cu cei de la Electra mi se spune acum ca este posibil sa nu fie compatibile(exterior si interior) si ca ar trebui sa il schimb pe cel interior de data asta(120ron -  alti bani alta distractie...).Mentionez ca mai sunt alte 2 apartamente care intampina aceeasi problema, pe etaje diferite.


Multumesc anticipat

#368
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014

 novigelu, on 04 ianuarie 2020 - 11:14, said:

Asa arata interfonul de la poarta!!
Silicon transparent ca sa nu mai intre apa

 aidept1, on 01 ianuarie 2020 - 17:05, said:


Am sa fac poze si pun, ma gandeam ca schema exista pe undeva
La multi ani!
Nu exista schema dar din ce stiu vine din stabilizator printr-o rezistenta de 5-10W si ceva ohmi
Ce te intereseaza mai precis ? ca sa stim

 anlpfan, on 07 ianuarie 2020 - 15:30, said:

Salutare,

Ma puteti ajuta cu un sfat referitor la urmatoarea problema:

Locuiesc intr-un bloc de apartamente in care a fost schimbat recent panoul exterior(cel vechi Electra PAM 255, cel nou Electra P4S.A91I), postul interior nu a functionat de cand m-am mutat in apartament(inainte de schimbarea postului exterior se putea apela, dar in casa nu suna) iar dupa 2 vizite a celor de la Electra mi s-a spus ca nu se poate face nimic si trebuie schimbat panoul exterior. Zis si facut, panoul a fost schimbat, dar cel interior tot nu functioneaza, desi am primit asigurari ca acesta nu este stricat. In momentul de fata cand incerc sa sun la apartmentul in care stau pe display-ul panoului exterior apare: Post inexistent sau neprogramat.
Panoul interior este un Electra Clasic PAS.12A, care este folosit doar pentru aprinderea luminii pe casa scarii...
Dupa o convorbire telefonica cu cei de la Electra mi se spune acum ca este posibil sa nu fie compatibile(exterior si interior) si ca ar trebui sa il schimb pe cel interior de data asta(120ron -  alti bani alta distractie...).Mentionez ca mai sunt alte 2 apartamente care intampina aceeasi problema, pe etaje diferite.


Multumesc anticipat

Daca dai sa suni la 0 o sa vezi ca suna toate 3 alea pe care scrie neprogramat sau blabla. Ele din fabrica sunt programate cu 0 si se mai reseteaza unele din motive inca neclare. Daca vorbiti cu cei ce au montat interfonu si le dati de-o bere le programeaza pe alea 3 numai ca drumul lor, si timpul lor ar costa cel putin 100 lei. Mai poti incerca sa ii intrebi unde lucreaza/instaleaza (cu) aparate de felul ala si sa le deconectezi, scrii pe ele fiecare cu ce nr trebuie programat si e posibil pt 50 lei sa te ajute. Sincer daca ar veni si l-ar programa si ai vedea ca dureaza 1 moin dar ti-ar cere 50 lei le-ai da? Adica fac si ei un drum, pierd ceva timp pe drum nu doar la tine in apartament si vor si ei sa isi scoata parleala

#369
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,150
  • Înscris: 21.05.2019

 anlpfan, on 07 ianuarie 2020 - 15:30, said:

Salutare,

Ma puteti ajuta cu un sfat referitor la urmatoarea problema:

Locuiesc intr-un bloc de apartamente in care a fost schimbat recent panoul exterior(cel vechi Electra PAM 255, cel nou Electra P4S.A91I), postul interior nu a functionat de cand m-am mutat in apartament(inainte de schimbarea postului exterior se putea apela, dar in casa nu suna) iar dupa 2 vizite a celor de la Electra mi s-a spus ca nu se poate face nimic si trebuie schimbat panoul exterior. Zis si facut, panoul a fost schimbat, dar cel interior tot nu functioneaza, desi am primit asigurari ca acesta nu este stricat. In momentul de fata cand incerc sa sun la apartmentul in care stau pe display-ul panoului exterior apare: Post inexistent sau neprogramat.
Panoul interior este un Electra Clasic PAS.12A, care este folosit doar pentru aprinderea luminii pe casa scarii...
Dupa o convorbire telefonica cu cei de la Electra mi se spune acum ca este posibil sa nu fie compatibile(exterior si interior) si ca ar trebui sa il schimb pe cel interior de data asta(120ron -  alti bani alta distractie...).Mentionez ca mai sunt alte 2 apartamente care intampina aceeasi problema, pe etaje diferite.


Multumesc anticipat


postul de interior defect, trebuie inlcuit cu un post pas17. Si desigur programat apoi. Spun asta ca ati zis ca pe panoul exterior vechi postul NU va suna, deci 100 la 100 a crapat cu totul! Cam asta este solutia, apelati la o firma specializata sa va schimbe echipamentul si va rezolva problema rapid!

 light_man, on 06 ianuarie 2020 - 19:58, said:

Salutari si la multi ani, formisti! Recent interfonul meu a luat-o razna. Simptome: cand este apelat postul de la intrarea in bloc, efiseaza ERR la tastarea codului de apartament. Firma si persoana care a facut instalarea nu mai exista in momentul asta si nu am reusit sa gasesc o persoana dorinica sa atace problema. Interfonul este un GenWay WL-03NLA, iar in apartament am un GenWay WL-02NEFC. Postul din interior nu pare a avea componente defecte, la prima inspectie. Cel mai probabil si pe palier exista un split pt semnal insa nu am reusit inca sa il identific. Manual de instalarea/service l-am gasit online, insa prea putine pe partea de service, marea majoritate fiind partea de instalare si programare initiala. Orice ajutor/sfat/idee spre rezolvarea problemei mi-ar fi de mare ajutor!

Salut, verifica si la vecinii de palier. Daca la ei functioneaza, atunci tu ai sigur postul telefonic defect. Si cel mai probabil trebuie schimbat. Daca nici la vecinii tai nu merge, atunci e problema de retea. O magistrala intrerupta, si trebuie desigur apelat la o firma specializata sa iti verifice toata reteaua si sa vada unde e intrerupta!

#370
pedrosos

pedrosos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2008
Am reusit sa configurez modulul ESP & Arduino sa il setez pe deschidere automata doar cand am nevoie via mobile app si/sau pagina web (deci nu, nu s-ar deschide tot timpul interfonul cand este apelat apartamentul in care locuiesc) si mai trebuie doar sa comand doar deschiderea interfonului.


salutare, m ar interesa si pe mn proiectul cu ESP & Arduino
@user Dutzzu

Edited by pedrosos, 19 January 2020 - 18:29.


#371
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
pai ma intereseaza cum se incarca acumulatorul, cata tensiune ii da, cum opreste incarcarea etc...doar partea asta

#372
arusan

arusan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.11.2005
revin legat de comanda de la distanta prin postul interior. Functioneaza ok de vreo 3 ani, intre timp am pus chiar 2 relee telecomandate si pot sa aprind lumina, dar si sa deschid usa din telecomanda. Foarte util in diverse scenarii cand nu esti in apartament sau nu ai chef sa cobori din pat, esti la toaleta etc. :)

#373
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
Salutare domnilor. Vă rog să mă ajutați într-o problemă tehnică legată de un interfon Electra format din (atașez fotografii pentru o identificare mai precisă):
1. Panou interior
2. Sursă de alimentare
3. Panouri exterioare (două intrări)
4. Yale electromagnetice YEM.21x (două intrări)
Problema este următoarea: intenționam să suplimentez tag-urile de acces (de la 11 la 50) dar, din păcate, am pierdut tag-urile roșii de programare pentru cele două panouri exterioare. Firma care a montat sistemul spune că trebuiesc demontate panourile exterioare și trimise spre reprogramare la firma ELECTRA, lucru confirmat și de aceștia - soluția asta nu o agreez pentru că va dura foarte mult și accesul în clădire va fi necontrolat.
Mă gândesc să înlocuiesc panourile exterioare cu ceva identic dar modelul nu se mai produce. Întrebarea mea este dacă sistemul existent este compatibil cu panourile exterioare de tip APM.1S(F)0.ROB.
Vă mulțumesc.

Attached Files


Edited by valiflo, 05 February 2020 - 13:47.


#374
kir0pt3r

kir0pt3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.06.2011
buna ziua

As dori sa stiu daca pot schimba post interfonul Electra cu un aparat nou (IA01/ IA02 banuiesc), la intrarea in scara este instalat ELECTRA PAM255.
In ap am unul f. vechi si ingalbenit (scrie doar ELECTRA) cu 2 butoane vorbiti/acces si un comutator volum (3 trepte), sunt legate 4 fire in interior pe placa (alb, albastru, maro, verde) exista si alte 2-3 fire (nelegate), atasez poza, mi s-a cerut 210 lei pt a schimba aparatul (mi se pare f scump), avand in vedere ca nu este defect, am vazut pe net preturi de cca 50 lei pt post interfon ia01 sau ia02, sunt compatibile? as putea face eu inlocuirea celui vechi cu cel nou?

https://ibb.co/tQp8fpw

ms frumos

Edited by kir0pt3r, 07 February 2020 - 11:08.


#375
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
@valiflo vorbeste cu cei de la Electra daca iti pot face o programare, sa iei panourile, sa le duci la ei, sa stai o ora cat le fac ei ce trebuie si sa te intorci in aceeasi zi
Distribuitorul nu iti poate clona cardurile? Sau daca trimiti un TAG la Electra, ei nu iti pot face copii? ca sigur ei au si softul si aparatura necesara

@kir0pt3r ar trebui sa mearga cu IA02

#376
kir0pt3r

kir0pt3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.06.2011
ms frumos, sa comand un Electra Ia 02

#377
florinzgura

florinzgura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.05.2016
Bună ziua,
Am rugămintea dacă puteți să-mi dați o soluție pt următoarea problema :
Bloc 14 apartamente, interfon unitate exterioara Electra P4S. A91I.
De ceva timp când apelezi pe cineva se aude cum suna, dar în apartament nu se întâmplă nimic, nu suna și nici nu se aprind ledurile.
Simptome valabile pentru toate apartamentele  
Mulțumesc!!

#378
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
ceva lucrari pe scara? sudura sau schimbare usa apartament? daca da acolo trebuie sa cauti problema
Daca nu ai aparat de masura nu te agita, cauta pe cineva specializat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate