Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
555 replies to this topic

#433
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
distribuitorii sunt comercianti, nu ii intereseaza problema ta cu produsul, trimite mail la ELECTRA, nu conteaza cine e instalator sau de la ce distribuitor ai luat produsul (desi daca le mentionezi ca nu raspunde la mail, e posibil sa nu continue prea mult colaborarea cu el)
Dupa cum ziceam nu am idee ce ar putea fi dar ai putea sa cauti un instalator Electra in orasul tau si sa il rogi (contracost) sa vada poate o rezolva ... si verificarea tensiunilor ar putea fi de ajutor, de exemplu daca pe DATE ai 5V la iesire iar cablul folosit e de o calitate mai slaba, si ai 4,5 cand ajunge la aparat, poate e de acolo (doar un exemplu). Daca iei aparatele si pui si postul interior si cel exterior langa sursa (2 metri de cablu) poate imaginea e buna; poate ai trecut cu cablul pe langa alte cabluri de curent si de acolo apare problema ... trebuie verificat intai cqa nu e cablajul, apoi prin eliminare poti gasi problema, dar toate costa

#434
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019
Te contrazic, si eu sunt distribuitor / instalator si asigur garantie. Cum sa nu intereseze problema? Esti obligat prin lege sa asiguri garantie. Eu inlocuiesc gratuit produsul daca vad ca e defect, ca sa iti dau un exemplu si il trimit mai departe la garantie.

#435
acshu_d

acshu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.01.2008

View Post0absolut, on 29 iulie 2021 - 17:59, said:

distribuitorii sunt comercianti, nu ii intereseaza problema ta cu produsul, trimite mail la ELECTRA, nu conteaza cine e instalator sau de la ce distribuitor ai luat produsul (desi daca le mentionezi ca nu raspunde la mail, e posibil sa nu continue prea mult colaborarea cu el)
Dupa cum ziceam nu am idee ce ar putea fi dar ai putea sa cauti un instalator Electra in orasul tau si sa il rogi (contracost) sa vada poate o rezolva ... si verificarea tensiunilor ar putea fi de ajutor, de exemplu daca pe DATE ai 5V la iesire iar cablul folosit e de o calitate mai slaba, si ai 4,5 cand ajunge la aparat, poate e de acolo (doar un exemplu). Daca iei aparatele si pui si postul interior si cel exterior langa sursa (2 metri de cablu) poate imaginea e buna; poate ai trecut cu cablul pe langa alte cabluri de curent si de acolo apare problema ... trebuie verificat intai cqa nu e cablajul, apoi prin eliminare poti gasi problema, dar toate costa
am trimis mail la electra serviciul suport si nici un raspuns de o saptamina.am sa incerc varianta ta cu mutatul tot langa sursa si cabluri noi.

#436
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
@silcar
Ca parte de distribuitor, tu il iei la garantie si il trimiti la iasi; daca i l-ai fi montat, probabil incercai sa rezolvi problema inainte de a-l trimite ... asta e ce cred eu
99% STIU ca nu tu i-ai distribuit aparatele ca pari interesat de ceea ce faci
@acshu_d
eu stiu ca sansele sunt slabe ca un echipament sa fie afectat de altele, dar trebuie sa intelegi ca un producator le testeaza in laborator, in conditii poate stricte, dar nu poate sa creeze in laborator ceea ce are fiecare in casa, deci si daca ar fi vina cablajului (poate ei au recomandat cablul respectiv), eu tot nu i-as scoate vinovati ;) nimic nu e prefect

#437
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019

View Post0absolut, on 01 august 2021 - 00:49, said:

@silcar
Ca parte de distribuitor, tu il iei la garantie si il trimiti la iasi; daca i l-ai fi montat, probabil incercai sa rezolvi problema inainte de a-l trimite ... asta e ce cred eu
99% STIU ca nu tu i-ai distribuit aparatele ca pari interesat de ceea ce faci


Da, nu e clientul meu. Dar daca era, mergeam si evident incercam sa ii rezolv problema. Si daca se constata ca e echipament defect, nu i se punea problema sa nu i se schimbe produsul, evident gratuit :)

Revenind ontopic, eu zic ca e problema de soft. Si trebuie rezolvat prin inlocuire...

#438
acshu_d

acshu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.01.2008

View Postsilcar, on 02 august 2021 - 22:05, said:


Da, nu e clientul meu. Dar daca era, mergeam si evident incercam sa ii rezolv problema. Si daca se constata ca e echipament defect, nu i se punea problema sa nu i se schimbe produsul, evident gratuit Posted Image

Revenind ontopic, eu zic ca e problema de soft. Si trebuie rezolvat prin inlocuire...
sa rezolvat.problema este cablul.cine a montat a folosit cablul de proasta calitate.acum urmeaza partea distactiva.am miscat cablul pe tub si e blocat.inseamna spatura in stalp gard,sapat si descoperit tubul vechi si inlocuit cu unul nou.
ps. Silcar esti printre putinii care procedeaza asa.cel ce a montat la mine cand am trimis poza cu problema a ramas ca se intereseaza.si asa a ramas.multumesc de ajutor si o zi frumoasa

#439
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019
BIne ca ati rezolvat. Cele video smart, au nevoie de cablu de buna calitate...Insa asa problema, nu stiam ca face...:) Asta e noua si ptr mine...
Daca instalatorul/vanzatorul nu a binevoit sa vina sa constate problema, asta e o bila neagra. Era treaba lui...In fine, eu procedez altfel...

#440
fory19

fory19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.09.2007
Salutare, aveti idee cum sa programez un Arduino nano care sa deschida usa autoamat cand este sunat? am vazut ca se comercializeaza astfel de module insa eu vreau sa extind la un ESP8266 si Home Assistant.
Am conectat +14V la Arduino Vin, GND la GND, DATA la Arduino D4 si COM la Arduino D2.
Pana acum a reusit sa citesc cand postul este sunat prin COM dar nu stiu cum sa dau comanda de rasuns si deschis.
Daca aveti idee cum va rog sa imi spuneti.

int Call = 2;
int Answer = 4;
void setup() {
Serial.begin(9600);
pinMode(Call, INPUT);
pinMode(Answer, OUTPUT);
digitalWrite(Answer,HIGH);
Serial.println("start");
}
void loop() {
int calling = digitalRead(Call);
if(calling == 1) {
Serial.println("Calling");
}
delay(1);
}

[ https://aws1.discourse-cdn.com/arduino/optimized/4X/1/6/3/1632e1b4c408f02cb672d8af90aef170f74b78b1_2_999x750.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc.

Edited by fory19, 24 August 2021 - 16:20.


#441
adriahno

adriahno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.07.2006
Știe cineva la modelul P4S.A91I (cel de inox cu afișaj pe patru rânduri) care este pinout-ul portului de comunicare? Are pe placa o mufa cu trei pini pentru legarea la calculator numita COM PC.
Mulțumesc

Edited by adriahno, 09 October 2021 - 10:11.


#442
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019
Selectezi portul din program...pana il nimeresti. Sau te uiti tu direct din PC si vezi ce port dedicat are USB-ul si il alegi apoi din softul de configurare...

#443
mirceastefanandrei

mirceastefanandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.09.2010
Buna seara
imi cer scuze daca e postata deja solutia, dar eu nu am gasit.

As avea nevoie de o schema pentru un post de interior Electra Pas.17a
As dori sa conectez printr-un releu  un stroboscop ( alimentat din alta sursa ) care sa functioneze in paralel cu difuzorul ( pentru o persoana cu deficiente de auz ).

multumesc anticipat

#444
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
Vă salut,
Am atașat un videoclip care ilustrează comportamentul postului exterior. Menționez că nici acționarea electrică a yalei nu funcționează. Îmi puteți sugera o soluție, pentru că nu reușesc să dau de firma care a făcut montajul.

Mulțumesc!

#445
hghfghfh

hghfghfh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2021

View PostSirCypress, on 21 decembrie 2021 - 15:29, said:

Vă salut,
Am atașat un videoclip care ilustrează comportamentul postului exterior. Menționez că nici acționarea electrică a yalei nu funcționează. Îmi puteți sugera o soluție, pentru că nu reușesc să dau de firma care a făcut montajul.

Mulțumesc!
vezi ca nu ai pus niciun video atasat...
in cazul asta nu te pot ajuta

#446
hghfghfh

hghfghfh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2021

View Postmirceastefanandrei, on 21 noiembrie 2021 - 21:40, said:

Buna seara
imi cer scuze daca e postata deja solutia, dar eu nu am gasit.

As avea nevoie de o schema pentru un post de interior Electra Pas.17a
As dori sa conectez printr-un releu  un stroboscop ( alimentat din alta sursa ) care sa functioneze in paralel cu difuzorul ( pentru o persoana cu deficiente de auz ).

multumesc anticipat
legi un releu de 12 v cu bobina in paralel pe +14v (+13.8v) si GND (-13.8v) si la contactele de intrare si NO si legi stroboscopu
uite schema (facuta in paint, nu prea mai aveam timp):
https://www.mediafir...BOSCOP.png/file

#447
Gxg1978

Gxg1978

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2018
Salutare! Am și eu o rugăminte am înlocuit un interfon electra A1 cu unul A2.
Cel vechi are 4 surubele și 5 fire, firul alb cu unul, incolor sunt legate împreună. Am legat pe cel nou ca cel vechi, dar la cel nou mai este un surubel cu codul d+.
Interfonul funcționează dar nu se aprinde ledul acela verde.
Ce este de făcut, sa despart cele 2 fire, alb și incolor și sa leg unul, dintre ele la D+

#448
WISHBONE2020

WISHBONE2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2022

View Postmsabau, on 27 aprilie 2021 - 07:51, said:



La mine cablurile au culorile: rosu, albastru, alb si verde.
Cum trebuie conectate?

V-ati dumirit pana la urma; si eu am aceeasi configuratie/problema.

#449
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,115
  • Înscris: 21.05.2019

View PostWISHBONE2020, on 24 ianuarie 2022 - 17:50, said:

V-ati dumirit pana la urma; si eu am aceeasi configuratie/problema.

pai depinde regula de culori aplicata in scara. Cel mai usor, mergi la un vecin, desfa postul si fa poza la legaturi.. Legi identic si nu ai probleme! Daca ai post digital, cu luminite la butoane, ala trebuie si programat pe indicativul apartamentului tau, asta daca ai luat unul nou!

View PostGxg1978, on 20 ianuarie 2022 - 08:46, said:

Salutare! Am și eu o rugăminte am înlocuit un interfon electra A1 cu unul A2.
Cel vechi are 4 surubele și 5 fire, firul alb cu unul, incolor sunt legate împreună. Am legat pe cel nou ca cel vechi, dar la cel nou mai este un surubel cu codul d+.
Interfonul funcționează dar nu se aprinde ledul acela verde.
Ce este de făcut, sa despart cele 2 fire, alb și incolor și sa leg unul, dintre ele la D+

D+ e ptr iluminat, asta daca aveti reteaua facuta asa. Adica aprinzi iluminatul din casa, din butonul de interfon sau cand intri cu cartela. CU alte cuvinte in cazul tau , nu il legi. ca sigur nu aveti reteaua facuta asa.  Iar ledul verde e ptr posturile digitale, cele IA02 analogice, cum ai tu, nu au leduri pe butoane, deci nu are ce sa se aprinda!

Edited by silcar, 25 January 2022 - 13:59.


#450
jonah1024

jonah1024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2022

View Postfory19, on 24 august 2021 - 16:18, said:



Salut,

Ai reusit sa faci ceva progres in directia asta? Am vazut si eu ca este un domn Simpalean care comercializeaza asa ceva, are si site dar nu are codul public. Am pus la un osciloscop terminalul data si constant e o unda patratica de 50Hz cu Vpp de 6.244v si cu duty cycle de ~90%[ https://imgur.com/a/jknf0Lj - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] https://imgur.com/a/jknf0Lj
[ https://imgur.com/a/jknf0Lj - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cand suna cineva pe terminalul data apare semnalul asta https://imgur.com/a/iFtZ9TE

O sa ma pun sa mai fac teste. Poate ar fi de ajutor sa creez si schema electrica a placii.

Edited by Dany_Darke, 27 January 2022 - 09:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate